• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat online!

Buna dimineata. Este 4 si 25, sunt pe aeroport si am incheiat toate formalitatile, acum mi-am mai luat o gustare frugala. Am fost operativ. M-am sculat pe la 2 jumate, la 3 si 4 minute am chemat taxiul, care a venit la 3 si 5. La 3 si 34 de minute eram deja la aeroport, drumul din Berceni a fost foarte bun, deh, caile libere. :) Acum astept imbarcarea. Decolarea e la 5 si 35 de minute, sosirea la Lisabona la ora locala 8 fix, adica 10 ora Romaniei. Cam asta pe moment, in avion voi mai incerca sa dorm putin, fiindca desi aseara m-am culcat la 10 si un sfert, tot sunt cam somnoros. Sa ne reauzim cu bine. Ciao!
 
Multumesc DG. Am ajuns cu bine, sunt la hotel acum. Am nimerit chiar de Ziua Nationala a Portugaliei, lumea e libera si e cam pustiu pe strazi. Dar pe 12 iunie seara va fi o parada pe aici prin centru. Vineri mergem si intr-o excursie organizata ca parte a programului social al conferintei. Gata acum, pe diseara, o zi faina la toata lumea.
 
Multumesc. Am facut deja vreo 300 de poze. Maine incepe conferinta. Vineri insa vom merge si in excursia organizata ca parte a programului social. O sa mai povestesc ce si cum pana atunci.
 
Maine si poimaine e conferinta. Eu am prezentare maine pe la 2 jumate ora locala. Nu prea o sa fiu online, doar seara tarziu.
 
Pauza de pranz. Am terminat si lunch-ul, urmeaza sesiunea in care prezint eu, peste vreo 20 de minute. Inca nu s-a deschis sala. Pana atunci, putin relache...
 
Gata, se termina. Diseara plecam spre tara, sosirea maine dimineata pe la 5. Azi-noapte am fost la parada si petrecerea traditionala anuala de sf. antonio, are loc in fiecare an in Lisabona in aceasta noapte de iunie.
 
Am ajuns si eu azi-dimineata acasa. Cam intarziat, se pare ca e un obicei la compania aviatica portugheza. Ieri seara la plecare, pe la ora locala 22h30min, ne-au dus cu autobuzul la avion desi nu terminasera de maturat si curatat inauntru, am stat vreo 15 minute in autobuz langa avion. In final, intarzierea a fost de 30 minute. Si la plecare a fost o intarziere initiala de 30 de minute, recuperata partial pe parcurs, ajungand la Lisabona cu doar 15 minute intarziere.
 
Ceea ce ma enerveaza e ca am primit un aviz/somatie de la ENEL ca de ce nu am fost gasit acasa pe 10 iunie cand au venit ei sa citeasca contoarele. Eu le-am pus indexul pe usa. Am fost plecat intre 10-14 iunie, o sa le trimit si copiile biletului de avion daca trebuie, dar ma enerveaza somatia asta cretina; pe tiganii din Ferentari nu ii deranjeaza nimeni cu vizite, desi se stie ca aia cam fura. O sa le propun sa vina sa citeasca in cursul saptamanii viitoare, intre orele 18-19 seara. Daca refuza, ii voi anunta ca sesizez ANPCul pentru abuz grosolan. In plus, mediatizarea cazului. Se stie ca directorii burtosi de la ENEL Muntenia sunt anchetati de DNA pentru ca au incheiat niste contracte paguboase cu tampenii din alea de certificate verzi, si in urma carora facturile clientilor din Muntenia au fost umflate. Nu am de gand sa tolerez o noua umflare, indiferent de argumentele nenorocitilor alora de la ENEL Muntenia ca nu am informat. Am avut mari probleme cu netul in perioada 6-8 iunie, plus ca de Rusalii (inclusiv 9 iunie), sa fim seriosi, nu venea nimeni. Apropos, cei de la UPC m-au anuntant ca a fost o defectiune legata de alimentarea electrica a unui amplificator din reteaua lor. Deci ENEL Muntenia sa faca ciocul mic la cererea mea, si daca refuza, initiez actiune la ANPC. Pentru ca ei ne trateaza ca pe sclavi si folosesc orice pretexte pentru a incarca facturile, in timp ce tiganii din Ferentari nu patesc nimic. Ca deh, nu e politically corect sa deranjezi minoritatea tiganeasca. Sa nu ma enerveze ca le fac un scandal si un circ monstru. Cred ca astora de la ENEL Muntenia nu le ajunge scandalul cu ancheta DNA. Ei dracie, dar cine se cred ei sa ma hartuiasca pe mine, cand am motive serioase pentru care nu am putut fi acasa atunci ?
 
sa fie sanatos! la fel si stapinii :*
 
Se apropie mult-asteptatul si, zic eu, bine-meritatul concediu. De luni, 14 iulie, pana la 1 august inclusiv, gata cu serviciul. Marti 15 iulie voi pleca...pe meleaguri grecesti, in Santorini. E drept, merg si la o conferinta, dar grosul va fi pe relaxare, distractie, mare, soare (cu masura, evident)...si mai vad si eu cate ceva pe acolo, de exemplu ramasita vechii caldere vulcanice. Imi doresc un sejur placut si...fara hutza...:D Ca si acolo e o zona seismica puternica, la 9 iulie 1956 santorinezii au avut un cutremur foarte mare, de magnitudine 7,7.
 
Dragii mei, maine imi iau zborul spre meleaguri helenice, pe directia Atena-Santorini, unde imi voi petrece concediul dar voi sustine si o prezentare la o conferintei. Nu voi mai putea fi online chiar asa des, probabil ca voi aparea ocazional seara. E bine ca voi ramane totusi pe acelasi fus orar cu Romania, nu ca anul trecut cand am fost la Las Vegas. Sper sa reusesc sa ma odihnesc si sa ma distrez un pic, fiindca in ultima vreme am avut multe pe cap la servici si nu numai. Ei, si sper sa nu fie cine stie ce hutze pe acolo. Zona Santorini este o bine-cunoscuta, as zice chiar celebra, zona seismo-vulcanica, insula provine din acea explozie vulcanica desemnata sub numele de eruptia minoica, din antichitate, care a provocat, daca nu ma insel, un tsunami ce a afectat coastele mediteraneene din nordul Africii, Creta si Grecia continentala.

Minoan eruption

The Minoan eruption of Thera, also referred to as the Thera eruption or Santorini eruption, was a major catastrophic volcanic eruption with a Volcanic Explosivity Index (VEI) of 6 or 7 and a dense-rock equivalent (DRE) of 60 km3 (14 cu mi),[1][2] which is estimated to have occurred in the mid second millennium BCE.[3] The eruption was one of the largest volcanic events on Earth in recorded history.[4][5][6] The eruption devastated the island of Thera (also called Santorini), including the Minoan settlement at Akrotiri, as well as communities and agricultural areas on nearby islands and on the coast of Crete.

There are no clear ancient records of the eruption; the eruption seems to have inspired certain Greek myths,[7] may have caused turmoil in Egypt,[8][9] and may be alluded to in a Chinese chronicle. Additionally, it has been speculated that the Minoan eruption and the destruction of the city at Akrotiri provided the basis for or otherwise inspired Plato's story of Atlantis.[10][11] Some theories of the biblical Exodus use the eruption to explain its accounts of plagues and disasters in Egypt around this time.


Se pare ca voi vedea si ce a ramas din vechea caldera vulcanica. :D

580px-Santorini_Landsat.jpg


Intr-adevar, eruptia Minoica a fost o mega-eruptie exploziva, de o forta colosala.

Geological evidence shows the Thera volcano erupted numerous times over several hundred thousand years before the Minoan eruption. In a repeating process, the volcano would violently erupt, then eventually collapse into a roughly circular seawater-filled caldera, with numerous small islands forming the circle. The caldera would slowly refill with magma, building a new volcano, which erupted and then collapsed in an ongoing cyclical process.[12]

Immediately prior to the Minoan eruption, the walls of the caldera formed a nearly continuous ring of islands with the only entrance lying between Thera and the tiny island of Aspronisi.[12] This cataclysmic eruption was centered on a small island just north of the existing island of Nea Kameni in the centre of the then-existing caldera. The northern part of the caldera was refilled by the volcanic ash and lava, then collapsed again.


Recent research, by a team of international scientists in 2006, revealed that the Santorini event was much larger than the original estimate of 39 km3 (9.4 cu mi) of Dense-Rock Equivalent (DRE), or total volume of material erupted from the volcano, that was published in 1991.[1] With an estimated DRE in excess of 60 km3 (14 cu mi),[1][6] the volume of ejecta was approximately 100 km3 (24 cu mi).[13] If so, the eruption's Volcanic Explosivity Index was 7. The volcano ejected up to four times as much as the well-recorded eruption by Krakatoa in 1883. The Thera volcanic events and subsequent ashfall probably sterilized the island, as occurred on Krakatoa. Only the Mount Tambora volcanic eruption of 1815, Lake Taupo's Hatepe eruption around 180 CE, and perhaps the Baekdu Mountain eruption around 970 CE released more material into the atmosphere during historic times.[4][5]

Deci cercetari recente arata ca marea eruptie Minoica a vulcanului Thera (Santorini) a fost mult mai violenta decat s-a estimat anterior. O mega-eruptie, ce mai calea-valea. :D

Ei, dar destul deocamdata. Va doresc si voua distractii placute in sezonul estival, ne reauzim cu bine cand ma intorc, ocazional seara depinde cum imi va merge netul pe acolo.
Ciao!
 
Concediu placut si sa ai parte de tot ce este mai bun si frumos!

Cind te intorci, sa avem motivul sa discutam numai de lucruri frumoase (fara hutza-hutza) si sa ne arati poze cu ce ai vazut pe acolo!
 
Multumesc cosglow. Va salut de pe aeroportul din Atena, in asteptarea imbarcarii spre Santorini. Am avut o zi buna aici, nu a fost excesiv de cald asa ca am putut merge la Acropole, ne-am plimbat un pic pe acolo (nu am urcat sus), dar am vizitat noul muzeu arheologic de la Acropole. In unele zone din interiorul muzeului am putut sa fac si poze, dar erau cateva incinte in care totusi fotografiatul era interzis. In rest, permis dar fara blitz.
Gata pentru azi, sa ne reauzim cu bine.
 
Back
Sus