• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii despre cutremurele mai importante din lume

Declaratii alternative in universuri paralele ale persoanelor abilitate:
1.\"Dat fiind ca stiu care sunt cladirile ce se vor darama doar daca le testez cu masinaria mea infernala, prefer sa informez locatarii acelor cladiri si autoritatile decat sa mananc ..... aici la dvs. d-le Cristoiu. Si va rog mai schimbati-va vesta....Va rog sa nu va suparati pt. faza cu vesta d-le Cristoiu si nu ma dati in gat ca iau spaga de la Fotonsas sa le promovez \"Produsele\" \"...Gigi \"Demolatorul\" Marmureanu...

2. \"Am informatii ca vor muri 500.000 de oameni la urmatorul seism major doar in Bucuresti. Drept urmare voi desemna subalterni sa gaseasca solutii pentru consolidarea acelor cladiri sau pentru mutarea loctarilor acolo nu sunt alte solutii....Votati pentru mine si data viitoare, promit ca vor muri 1.000.000!\"...Cretin Oprescu...ma scuzati...

3. \"Pe axa Japonia - India - Iran - Turcia - Mediterana - Vrancea - Peru - San Andreas - Hawaii - inapoi in Japonia habar nu am ce se va intampla, dar dat fiind ca sunt zone seimice active zic si eu ca in ziua 250 din anul 2000 si ceva va fi un cutremur major (asa am visat azi noapte, nu are legatura ca am cont pe Fotonsas si ma laud ca ei se iau dupa mine). Poate pun fraierii botu` si cotizeaza la blog, ca ala care il intretine n-are habar de nevoile prostimii\"....Ioan \"Gura de Aur\" Istrate.

Dar pentru asa declaratii tre` sa asteptam 2012 cand hadronii scapati de la LHC (Large Hadron Collider) ne vor transporta intr-o dimensiune paralela, asta daca nu vine meteoritul mai devreme, asta daca radiatiile trecerii prin planul galactic nu ne vor adauga 10 spirale la ADN, asta daca nu convulsiile solare ne vor distruge stratul de ozon, asta daca nu polii magnetici se vor inversa inainte de vreme si vor sbura pasarile haotic, asta daca nu ne ameninta popa de la bunica din sat (care a dat spaga sa ia parohia) cu iadul daca nu punem ceva in cutia milei ....pffff....si ar mai fi, dar mi-e somn...Repet, toate plauzibile, serios....dar plauzibil nu inseamna \"SIGUR\".

Domnule \"demolator\" Marmureanu, nu vrem avertizoare seismice pentru niste amarate de 20 -30 secunde inainte, vrem sa ne educati copii care invata in scoli putrede structural ce inseamna un cutremur major si cum se pot pregati pentru un astfel de eveniment....asta e si pentru dvs. d-le Crisssstoiu.

Domnule Cretin Oprescu, dvs. aveti morga privata in contract cu statul de va doriti 500.000 morti..ca altfel nu inteleg ce v-a determinat sa declarati asa ceva? Sau clinica privata, si daca sun juma` de milion de morti, oare cat raniti ce nu pot fi primiti la spitalele de stat or fi...statistic vorbind?....

Domnule Istrate.....dvs. o sa va aflati printre cei morti natural pana la \"Marele Cutremur\"....bucurati-va de pensie si nepoti....va va aduce mai multa satisfactie decat inspaimantarea populatiei (daca sunteti sanatos mintal)..
 
Intr-adevar, activitatea seismica se mentine ridicata in zona insulei indiene Andaman. Asta nu inseamna neaparat ca ar urma un cutremur foarte mare acolo, deci e clar ca placa tectonica \\"paraie\\" pe acolo, \\"paraie\\" din toate \\"balamalele\\". Totusi, daca e sa crape, nu e sigur ca va crapa la Andaman. Poate sa crape in Sumatra, poate sa crape chiar si in cu totul alta parte, fiindca dinamica placilor tectonice e complexa, e vorba \\"unde dai si unde crapa\\".
Sau \\"misca intr-o parte, dar crapa in alta parte\\". :ack: :clapping: :ack: :ack: :38: :38:
Nu as vedea o legatura intre evenimentele din Andaman si zona Iranului, totusi. Dar surprize sunt oricand si oriunde posibile. :crybaby:

seismul din vestul Noii Zeelande de saptamana trecuta... cheia marilor \"succese\" :47:, pardon seisme. :47:

revenind la activitatea seismica din zona Insulei Andaman, da senzatia mai degraba de activitate post-mega-seism, identica cu cea de dupa producerea celor 2 mari seisme din 2004 si 2005. seismul din Noua Zeelanda de saptamana trecuta probabil ca a pus oarecum in miscare placa Australiei si apoi toate placile care se invecineaza in mod direct cu aceasta, inclusiv placa Indiei.

chiar sunt curios, dupa seismul din Noua Zeelanda, cat va mai rezista placa Indiei, pana ne va oferi o noua mega-surpriza-seismica.
 
Interesant e ca la cateva luni dupa mega-seismele din 26 dec 2004 si 28 martie 2005 din Sumatra a urmat marele cutremur din Pakistan din 8 octombrie 2005 (Mw=7,6). Sa vedem acum... :crybaby: :clapping:
De asemenea, tot dupa un mare cutremur din Sumatra (12 sept 2007, Mw=8,4) a urmat marele cutremur din China, Sichuan 12 mai 2008 (Mw=7,9), ca si cel din Tibet din 21 martie 2008 (Mw=7,2). Sa fie doar o intamplare, o pura coincidenta ? :ack: :ack:
 
na upsi! pakistaneeeeee :clapping:
Magnitude mb 5.2
Region NORTHWESTERN KASHMIR

Date time 2009-07-27 at 06:23:50.8 UTC
Location 34.97 N ; 73.26 E
Depth 40 km
Distances 85 km E Mingaora (pop 227,331 ; local time 11:23 2009-07-27)
60 km N Baffa (pop 14,047 ; local time 11:23 2009-07-27)

parca e mai grabit acuma si le face ca pe graba....din penel, neserios..:crybaby:
 
Intr-adevar, ma cam astept sa bubuie Indiana undeva. Nu cred insa ca vine ceva mare la noi acum, mai degraba prima bubuiala a placii Indiei va fi undeva pe flancul placii Indiei, deci pe margine de placa. Pe urma, vorba unui clasic in viata, \"om vedea\"... :crybaby: :clapping: :ack:
 
nici io n-am nicio treaba cu vrancioaia...da io zic ca prin china si/sau iranee o sa mai fie ca fura scarmanatzi de eclipsa si mai e si traditzionali in chestii dashtia :clapping:
ma rog chiar si turcica...parca parca se incoarda...:crybaby:
 
Daca crapa estul Turciei, nu e bine... nu e bine deloc. :crybaby: :clapping:
 
Repet: inclin sa cred ca va crapa undeva la marginea placii Indiei, dar ramane de vazut unde... :crybaby: :clapping: :ack: Nu neaparat acum, poate sa fie in urmatoarele luni. Dupa cutremurele din dec. 2004 si martie 2005 din Sumatra a urmat seismul din Pakistan pe 8 oct. 2005. Dupa seismul din sept 2007 din Sumatra (Mentawai), au urmat seismele din Tibet (21 martie 2008) si Sichuan (12 mai 2008). Cu alte cuvinte, dupa una sau doua miscari seismice violente in partea sudica, a urmat, la cateva luni, una sau doua miscari importante in partea de nord, deci pe limita continentala a placii Indiei, la marginea placii Euro-Asiatice.
De aceea cred ca e interesant ce se va intampla in urmatoarele luni. Urmeaza o noua perioada de mare incertitudine... :ack: :ack: :38: :38:
 
Crapa undeva ? :crybaby: :clapping: Unde oare ? :ack: :ack:
 
crapa?!????mai degraba paraieee
Acu e moda cu roaiele....makedone andamane....whatever mai bine asha:D
Orishicum turcica aia cred ca o da in zambre....
 
Am o rugaminte: in aceste zile eu o sa ma ocup doar de forma completaa a buletinelor seismice pentu Romania (editate manual). Daca poate cineva sa se ocupe si de Turcia Iran, completand la topicul pe care l-am deschis cu Activitatea curenta din Turcia (inclusiv coasta de vest a Turciei) si Iran datele privind seismele de magnitudine de la 3,0 in sus. Cand aveti timp, evident. :crybaby: :clapping: E interesant de \"centralizat\" activitatile seismice curente din Turcia si din Iran. E cam laborios, stiu, dar cand cineva gaseste vreo jumatate de ora sa puna seismele de 3+ din Turcia si Iran...
 
ian sa urmarim turcica....pe asta seara...
dupa ziua de ieri plina de evenimente pe centura pacifica de la taiwan la noua zeelanda cred ca azi o sa avem parte de raspunsuri in zona indo-arabo- europeana...
oare s-o sesiza si vrancioaia??:crybaby:
 
ian sa urmarim turcica....pe asta seara...
dupa ziua de ieri plina de evenimente pe centura pacifica de la taiwan la noua zeelanda cred ca azi o sa avem parte de raspunsuri in zona indo-arabo- europeana...
oare s-o sesiza si vrancioaia??:crybaby:

etete ma ce doamna este!
2009-07-30 07:50:48 47.7156 N 27.0849 E 10 ROMANIA 2.1ML manual
2009-07-30 07:37:52 40.1607 N 40.6104 E 10 TURKEY 4.1mb / 4.7MS manual
sursa :infp

13 minute??? ca politzia la accident!:clapping:
 
:clapping:A inflorit Turciciaaa !!! :crybaby: :clapping:
 
:clapping:A inflorit Turciciaaa !!! :crybaby: :clapping:

Intr-adevar a inceput sa miste si in Turcia, era doar o chestiune de timp sa inceapa si acolo miscarile seismice. Acuma ,eu ma astept la un seism de cel putin 4.5 in vrancea ,in viitorul apropiat.
 
\'Wlad\' pid=\'25556\' dateline=\'1248954047\' a spus:
:clapping:A inflorit Turciciaaa !!! :crybaby: :ack:

Intr-adevar a inceput sa miste si in Turcia, era doar o chestiune de timp sa inceapa si acolo miscarile seismice. Acuma ,eu ma astept la un seism de cel putin 4.5 in vrancea ,in viitorul apropiat.

Eu ma astept la ceva mai grav acolo si apoi la noi. :clapping:
S-ar putea sa ma insel dar nu cred ca va fi ceva important la noi pana duminica :ack:
 
Ceea ce e destul de interesant la seismele de azi din Estul Turciei este faptul ca ele par a se apropia de \"celebra\" localitate Erzincan. Orasul Erzincan a fost ras de pe fata pamantului la 26 decembrie 1939 de un cutremur extrem de puternic, care a atins o magnitudine de 7,9 grade. A fost cel mai puternic cutremur produs in Turcia in secolul XX !!!!
 
Back
Sus