• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii despre seismele mai importante din lume

Pai asta am zis si eu mereu. Cutremurele mari necesita si tensiuni regionale foarte mari. Doar stiti de cate ori am spus asa. Am tipat de am spart...
 
Sa stiti insa ca si tensiunile regionale din Turcia-Iran sunt totusi conditionate, pe termen mai lung, tot de tensiunile globale generate de miscarea placii Indo-Australiene. Fiindca insa un proces pe termen mai lung, pare mai nebulos asa, mai greu de corelat, si e firesc acest lucru. Diferentele de timp pot fi si de 10-20 de ani, dar daca va ganditi ca perioadele de revenire ale marilor cutremure de decrosare pot fi si de 100-200 de ani, pai ce zicei, chiar e semnificativ un interval de 15 ani fata de unul de 150-200 de ani ???
Sa vedem:

-1762 megaseism in golful Bengal, cu tsumami. 1765 cutremur mare pe zona de subductie Makran. 1780 cutremur mare in nord-vestul Iranului, zona TABRIZ. 1784 cutremur mare in estul Turciei, zona ERZINCAN. 1789 alt cutremur mare in estul Turciei. 1790 misca si Vrancea, fireste. 1793 Vrancea misca din nou. 1797 megaseism in Sumatra cu tsunami. 1802 Cutremurul cel Mare din Vrancea. 1803 cutremur mare in Himalaya.

-1965 Hindu Kush 7,8. Ce vine ? Pai estul Turciei 1971, 1975, 1976, Iran 1968, 1972, Vrancea 1977.

Ce vroiam sa spun e urmatorul lucru: dinamica placii Indo-Australiene genereaza influente pe termen lung, eventual la 10-25 de ani. Dar acesti 10-25 de ani sunt destul de nesemnificativi daca ii raportam de exemplu la o perioada de revenire de 150-200 de ani pentru marile cutremure de pe un acelasi segment al faliei Nord-Anatoliene.
 
1928 Ninety Ridge-Sumatra; 1930 Turcia-Iran Salmas; 1934 Nepal-Bihar; 1935 Pakistan-Quetta; 1939 Turcia-Erzican; 1940 Vrancea

Deci ideea e ca sunt "valuri de cutremure" care urmeaza unei miscari "initiatoare" majore din Oceanul Indian. Cutremurele apar in intervale de cativa ani pana la 10-20 de ani, in zone diferite. Intr-o anume zona seismele mari pot sa fie rare, dar succesiunea acopera suficient de multe zone in interval, sa zicem, de 15-25 de ani.

1998-2000 Oceanul Indian; 2002 Hindu Kush; 2003 Carlsberg, Turcia si Iran; 2004 Vrancea.

Deci cam asa lucreaza sistemul, genereaza serii de cutremure pe durata mai multor ani. Intr-o zona anume recurenta seismelor majore poate sa fie scazuta, dar intervalul de 10-20 de ani in secventa seismelor mari generate de placa I.A. prin propagare din aproape in aproape devine chiar nesemnificativ si nu mai schimba nimic din acest tip de evolutie.
 
Nu stiu ce va fi/cum va fi dar cred ca in 30-40 de ani am fi fost capabili sa luam exemplul celor din zona PERU. Ai lor ingineri dupa acel seism foarte puternic au regandit constructiile. La noi nu bag mana in foc pentru asa zisele locuinte - blocuri "noi" construite din 2000 incoace.

Cati constructori au respectat calitatea cimentului sau asa zisele cantitati specifice care se folosesc, si vorba aceea "nu au furat la materiale". Sau cati constructori au facut teste de expertiza pentru materiale la laboratoare atestate pentru a avea un buletin de masuratori pe care sa il prezinte noilor chiriasi?

Puteam "ruga" prin parghiile Statului ca renumitele modele de constructie din PERU sa fie introduse ca standarde in constructiile din RO in orasele cu risc crescut pentru cutremure.

Dar nu s-a facut nimic ..... si cand stii ca Romania iti genereaza macar 2 cutremure majore pe secol, ar fi fost cazul sa faci schimbari spre binele populatiei.

Din 1838/1940 ponderea constructiilor si cresterea populatiei s-a marit precum ciupercile dupa ploaie. Un acelasi tip de cutremure daca vor mai exista se va lasa cu mii de morti (daca nu zeci de mii) si miliarde de euro/usd in distrugeri. Toate acestea puteau fi evitate, dar timp de 26 de ani nu s-a vrut si nici nu exista interese reale de a se lucra la binele cetateanului macar ca prevenire.

Ultima gaselnita, a Guvernului e un plan de consolidare a cladirilor doar in zona temeliilor ....

Pe ultima 100 de m, cand ne apropiem de perioada critica ca va pune capat linistii dinaintea furtunii s-au gandit si ei la un nou proiect. Nu mai avem timp asta e cert .....

Oricum mare va fi surpriza ca la un seism major de intensitate chiar mai mare decat cel din 77, multe blocuri asa zise noi sa pice iar cele vechi sa ramana in picioare.

Atunci sa vezi isterie in media ...
 
Sa revenim la topic totusi, e vorba de cutremurele din lume. Deocamdata la nivel regional este liniste, va reamintesc ca si cutremurul vrancean din 2004 a avut nevoie de ceva "zgomot" regional in 2003, doua cutremure in estul Turciei, unul in sud-estul Iranului, unul major pe Dorsala Carlsberg. In prezent seismicitatea Turciei este foarte scazuta, nici Iranul nu misca cine stie ce. Vedem pana in 2017 ce mai e.
Sigur, avem miscarile majore din Oceanul Indian, dar am mai zis ca trebuie timp sa se propage tensiunile, de obicei nu vin chiar instantaneu, de azi pe maine, si am dat exemple in acest sens.
 
Chiar si daca in urmatoarele 6 luni se vor produce seisme semnificative pe Carlsberg, Owen sau/si in Turcia si Iran, Vrancea nu reactioneaza chiar a doua zi, de obicei mai trece un timp. Dar deocamdata nu se vede propagarea tensiunilor din Oceanul Indian la nivel regional.
 
Nu vreau sa fiu rautacios, dar de cand nu a mai avut loc in Turcia sau Iran un cutremur de decrosare cu magnitudinea mai mare sau egala cu 5,5 ? De cand nu s-a mai produs pe Carlsberg un cutremur cu magnitudinea mai mare de 5,5 ? De cand nu s-a mai produs, la nivel regional, un cutremur cu magnitudinea mai mare sau egala cu 6,0 ? Ei, vedeti ? Imi mentin parerea ca trebuie sa fie si reactie regionala, e ceea ce am spus de multe ori. Pana nu vin cutremure semnificative la nivel regional, orice discutie despre ce va fi nu are obiect practic.
 
Va rog sa observati ca in toate exemplele pe care le-am dat cu perturbatiile majore din Oceanul Indian au existat si reactii regionale semnificative, pe Turcia-Iran, Iran-Iraq, Dorsala Carlsberg, fractura Owen...Pana nu apar alea, e doar teorie cu ce va fi, iminenta si alte asemenea. Tot eu o spun. Si doar v-am spus ca dupa marele cutremur din Hindu Kush din 1965 au urmat cele 4 mari cutremure din estul Turciei: 1966, 1971, 1975, 1976. Da ?
 
Si treaba mi se pare destul de logica, ce atata taraboi: perturbatie majora in Oceanul Indian, dupa un timp reactii seismice regionale, dupa un alt timp, misca si Vrancea-in acord cu specificul mecanismului intern stimulat un pic de perturbatiile externe regionale si globale. E tectonica globala, ce vreti mai mult ?
 
De abia a fost saptamana trecuta cutremurul major de decrosare de langa Sumatra. Mai dureaza ceva, nu inteleg nerabdarea si taraboiul asta...totusi, procesele astea seismotectonice functioneaza in timp, nu e treaba peste noapte. Aveti putintica rabdare, stimabililor. :p
 
Fenomenele care apar intre 1924 (sa zicem prima desprindere majora a Australiei de Antarctica) si 1950 (Assam-Tibet earthquake) sunt foarte interesante si ar merita a fi analizate in amanuntime. In aceasta perioada s-au rupt partea estica si centrala a faliei Nord Anatoliene, o mare parte a faliilor de decrosare Sagaing si Chaman si nu in ultimul rand orogeneza himalaiana din Nepal.
 
Procesele astea se manifesta pe termen mai lung, de ordinul a cativa ani sau chiar 15-20 de ani. Totusi, astfel de intervale sunt nesemnificative daca le raportam la durata erelor geologice, da, in care s-au format Himalaya, Caucazul, Carpatii prin procese de coliziune continentala. Faptul ca manifestarile seismice nu apar instantaneu, ci pe durata a 2-3-5-15 ani sigur ca genereaza o confuzie, multa lume se asteapta sa apara cutremure instantaneu, a doua zi, or nu e asa, dar asta nu contrazice ideea influentelor fenomenelor din Oceanul Indian. Dimpotriva. Numai ca trebuie sa asteptam si reactiile regionale. Micile cutremure din Marea Rosie de zilele trecute nu sunt tocmai suficiente, pot fi considerate, eventual, un mic preludiu. Dar atat.
 
Ce a fost in 2012 ? Megaseismele de decrosare din 11 aprilie din Nordul Sumatrei. Pe 26 iulie 2012 un cutremur de magnitudine 6,7 s-a produs in zona Mauritius-Reunion. La 11 august 2012 incep si reactiile regionale prin cele doua cutremure din nord-vestul Iranului, zona TABRIZ-AHAR. Reactiile regionale continua in 2013 prin cutremurele din Iran -9 aprilie (muntii Zagros) si 16 aprilie (sud-estul Iranului, Kash-Saravan, Mw 7,8). Se rupe si segmentul sudic al faliei Chaman la 24 septembrie. La 17 septembrie avem un cutremur moderat in estul Turciei, zona MUS-VARTO, aproape de tripla jonctiune NAF-EAF. La 3 octombrie misca pe Dorsala Indiana de Sud-Vest. La 6 octombrie misca si Vrancea, fireste. In 2014 continua reactiile regionale prin cutremurul de magnitudine 6,0 de pe Owen din 19 iulie si cel de 6,2 din august la granita Iran-Iraq. Urmeaza statia....22 noiembrie 2014, evident.

Deci: perturbatie majora in Oceanul Indian, dupa un timp, mai lung sau mai scurt, reactii regionale, dupa inca un timp, in functie de dinamica interna a Vrancei, misca si baba, fireste. Cred ca sunt lucruri destul de evidente. Doar ca nu se petrec peste noapte.
 
Un cutremuras oarecum interesant este acesta:


Magnitude Mw 5.7
Region SOUTHWEST OF AFRICA
Date time 2016-03-14 23:25:39.9 UTC
Location 52.65 S ; 18.83 E
Depth 10 km
Distances 2687 km S of Maseru, Lesotho / pop: 118,355 / local time: 01:25:39.9 2016-03-15
3089 km S of Pretoria, South Africa / pop: 1,619,438 / local time: 01:25:39.9 2016-03-15
3099 km S of Mbabane, Swaziland / pop: 76,218 / local time: 01:25:39.9 2016-03-15


494403.global.thumb.jpg


Este mai la vest de insulele Bouvet si e localizat pe prelungirea vestica a ramurii de sud-vest a Dorsalei Indiene, ceva mai departe, e drept.
 
Desprinderea Australiei

Magnitude mb 5.0
Region WEST OF MACQUARIE ISLAND
Date time 2016-03-16 09:13:36.3 UTC
Location 55.74 S ; 146.73 E
Depth 10 km


este urmata la scurt timp de


Magnitude mb 5.1
Region KEPULAUAN SANGIHE, INDONESIA
Date time 2016-03-16 12:04:56.9 UTC
Location 4.71 N ; 125.11 E
Depth 40 km
Distances 267 km S of Davao, Philippines / pop: 1,212,504 / local time: 20:04:56.9 2016-03-16
200 km S of Koronadal, Philippines / pop: 125,502 / local time: 20:04:56.9 2016-03-16
99 km S of Balangonan, Philippines / pop: 2,329 / local time: 20:04:56.9 2016-03-16



Magnitude Mw 5.5
Region KEPULAUAN SANGIHE, INDONESIA
Date time 2016-03-16 13:09:52.7 UTC
Location 4.78 N ; 125.15 E
Depth 10 km
Distances 259 km S of Davao, Philippines / pop: 1,212,504 / local time: 21:09:52.7 2016-03-16
193 km S of Koronadal, Philippines / pop: 125,502 / local time: 21:09:52.7 2016-03-16
91 km S of Balangonan, Philippines / pop: 2,329 / local time: 21:09:52.7 2016-03-16


Magnitude mb 5.3
Region SOUTH OF SUMBAWA, INDONESIA
Date time 2016-03-16 13:11:27.0 UTC
Location 11.90 S ; 118.40 E
Depth 10 km
Distances 756 km S of Makassar, Indonesia / pop: 1,321,717 / local time: 21:11:27.0 2016-03-16
444 km SE of Mataram, Indonesia / pop: 318,674 / local time: 21:11:27.0 2016-03-16
321 km SW of Waingapu, Indonesia / pop: 48,828 / local time: 21:11:27.0 2016-03-16


Este mai mult decat evident, pentru orice om rational si de buna-credinta, ce si cum.
 
Dupa desprinderea usoara a Australiei (cutremurul din vestul ins. Macquarie) urmata de seismele moderate din Indonezia, in seara asta a miscat moderat si Tadjikistanul. Coincidente ? Sa fim seriosi, nici macar un copil de gradinita nu ar mai invoca asa ceva. Tectonica placii Indo-Australiene merge asa cum merge, ce mai calea-valea. Azi a miscat nitel si baba V., nici ca se putea altfel in acest context.
 
Dupa activitatea din China, iata un cutremur moderat si in Pakistan. Iata urmarile desprinderii Australiei de saptamana trecuta: cutremur in zona ins. Macquarie, pe urma Indonezia, Tadjikistan, China si Pakistan. Ma vad nevoit sa spun iar: Q.E.D. Trebuie sa fii intr-adevar de o crasa rea-credinta sa nu admiti legaturile functionale in dinamica placii Indo-Australiene.
 
Nu ne mira ca si Vrancea e mai activa in perioada asta. Desprinderea sectorului Australian afecteaza si pe cel Indian, cu ceva consecinte pentru Asia continentala dar chiar mai indepartate, inclusiv in Vrancea. Bine, e vorba de cutremure mici la noi si de cutremure moderate in Asia. Sa vedem insa ce se va mai intampla dupa marele cutremur de decrosare din Sud-Vestul Sumatrei produs pe 2 martie (Mw 7,8).
 
Creste activitatea in centura Pacifica. Nu m-ar mira sa mai apara ceva cutremure semnificative in alte zone din "Cercul de foc al Pacificului".
 
Back
Sus