• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii despre teleseisme

La foarte putin timp dupa miscarea de pe Dorsala Carlsberg, hop cu hutza moderat in Sudul Iranului. Un mic branci pe Arabica si-a facut rapid efectul, nici o surpriza, interactiunea dintre Indo-Australiana si Arabica are uneori astfel de efecte. Mai ce coincidente, cum vin ele afurisitele si cam dau peste nas la carcotasii care contesta corelatiile noastre. Deh, e mai greu de acceptat tectonica globala decat prostiile de duzina de la tv si din presa.
 
A mai miscat in Tonga, dupa cutremurul moderat din Indonezia-Kep.Mentawai, Nicobar si cel din Myanmar. Mici scartaieli induse de "prietena noastra", Indo-Australiana. Bine ca totusi nu sunt mari.
 
Iarasi un pic puseu de activitate mediteraneana, cu manifestari in Turcia (miscari foarte slabe pe centrul NAF si cutremurul din zona limitrofa Dodecanese-Turcia), plus cutremurul din Sudul Italiei. Sunt evenimente mici, nu e context de cutremur moderat in Vrancea. Totusi nu putem exclude un cutremur de cca. 4,0-4,7 grade in perioada urmatoare.
 
Daca Vrancea nu reactioneaza la micile intensificari regionale putem suspecta ca suntem la inceputul unei pauze seismice.
 
Imi cer scuze daca am gresit locul unde postez acest comentariu. Vroiam doar sa spun ca mi se pare interesat cat de diferite pot fi adancimile la care se produc cutremurele in Mindanao ... ce ti-e si cu tectonica asta...va inteleg pe voi , cei care studiati aceste fenomene !! http://ds.iris.edu/seismon/eventlist...n=Indian_Ocean
Stiu ca si la noi sunt diferente de adancimi , in functie de zona, dar aici , mi se pare ca nu e asa mare departare intre epicentre,uitandu-ma la latitudine/longitudine...
 
Ultima editare:
Cutremure moderate repetate in Tonga, cu o frecventa in usoara crestere. Oare se pregateste ceva mare pe acolo ? Anul trecut a crapat in Fiji (19 august si 6 septembrie), oare acum se pregateste in Tonga ?

Iata ca a miscat ceva mai tare in Tonga, era destul de previzibil, asa se intampla uneori in zone din astea de coliziune-subductie, intai creste frecventa cutremurelor moderate si pe urma vine un soc principal mai puternic.
 
Este oarecum interesant ca ieri si azi s-au produs cateva cutremure minore in Germania si in Elvetia, aparent in regiunea sub-alpina. Probabil ele sunt induse ca efect al unor mici tensiuni regionale care s-ar manifesta intre microplacile din Sudul Europei si regiunea mediteraneana.
 
Ultima editare:
Germania are cutremure crustale mai ales in regiunea Rinului, care cred ca este un graben, deci o asociere de falii. Nu sunt prea dese, de obicei sunt moderate cu magnitudini maxime in jur de 5,0, cel mai puternic fiind in 1992 (Mw 5,6-5,7).
 
Neata! Imi puteti explica un pic , ca sa pot "citi" cat de cat o harta , ce inseamna cele 2 ?Cea cu multe "buline" este EAST OF SOUTH SANDWICH ISLANDS.Bulinele rosi arata decrosare?(parca asa ii zice) si inseamna ca s-a rupt pe toata suprafata unde sunt "bulinele"? din cate am vazut pe harta cu placile , ar fi la o imbinare a 2-3 dintre ele.
Cea de a 2-a este din VANUATU. Diferenta de culori inseamna ceva?
Of ! Poate ca o sa ma certi, Sorin, ca pun intrebarile astea , dar as vrea sa nu ma mai uit ca mata in calendar...vreau sa inteleg cat de cat ce ne explici, de aceea intreb. Dar daca te supara, spune-mi direct :-SS. Eu incerc sa citesc forumul si sa inteleg cat mai mult din el....;;)Ihhh...cred ca nu ma pricep deloc..am postat prima Vanuatu ..sa vad daca sunt capabila sa pun si cealalta..
 
Multumesc ca nu m-ai certat si ca ai avut rabdare cu mine ! Big Hug >:D<
 
Ultima editare:
Cutremure in Samoa si Fiji- efecte ale miscarii partii Australiene. Sa vedem daca, unde si cand ar putea sa apara ceva ecouri pe partea Indiana.
 
Cutremurul de azi-noapte din Nord-Vestul Iranului s-a produs la sud de zona epicentrala a cutremurelor din regiunea Tabriz-Ahar produse la 11 august 2012 (Mw 6,4 si 6,3). In NV. Iranului este o zona seismica interesanta pentru noi, deoarece acolo se produc, din cand in cand, cutremure mari cu mecanisme de decrosare. Ele s-au produs la cateva luni dupa megaseismele de 8,6 si 8,2 grade Mw din Nordul Sumatrei-Ninety Ridge (11 aprilie 2012), cele mai mari cutremure cu mecanisme de decrosare inregistrate instrumental. Prin urmare, acele cutremure din zona Tabriz-Ahar au fost stimulate de tensiuni semnificative propagate dinspre Oceanul Indian. Cred ca zona aceea din NV. Iranului ar putea avea potential pentru viitoare cutremure importante, care sa preceada, la randul lor, urmatoarele cutremure vrancene puternice (MGR > 6,5-6,7).
 
Cred ca seisme ca cele din 11 august 2012 si 7 noiembrie 2019 ne pot arata pregatiri in timp ale unor viitoare cutremure mai puternice in zona respectiva, se intampla uneori ca, inaintea unor mari cutremure in zone in care nu au mai avut loc demult miscari semnificative sa inceapa sa se produca cutremure moderate sau chiar moderate spre puternice, pe anumite segmente ale faliilor respective.
 
Cutremurul din Marea Molucelor produs pe 14 noiembrie 2019, de magnitudine Mw 7,1, apare intr-o regiune cu o tectonica foarte complicata (zona de coliziune din Marea Molucelor) in care intalnim o dubla subductie divergenta.

370px-Conventional_Plate_tectonics_vs_DDS.svg.png
https://en.wikipedia.org/wiki/Divergent_double_subduction

Placa oceanica a Marii Molucelor se subduce atat sub microplaca Sangihe cat si sub microplaca Halmahera, formand doua lanturi vulcanice paralele.

MoluccaSeaGeologys.jpg
http://www.photovolcanica.com/VolcanoInfo/Lokon/Lokon.html

Ce importanta ar putea sa prezinte pentru noi aceasta structura tectonica de dubla subductie a Marii Molucelor? Microplaca Marii Adiatice, a carei activitate seismica o urmarim cu multa atentie, pare sa aiba o structura tectonica similara.
 
Ultimul cutremur major avusese loc pe 14 iulie in Indonezia regiunea Halmahera, deci nu foarte departe de zona acestui cutremur:

Magnitude Mw 7.3
Region HALMAHERA, INDONESIA
Date time 2019-07-14 09:10:50.8 UTC
Location 0.54 S ; 128.11 E
Depth 10 km
Distances 886 km S of Davao, Philippines / pop: 1,213,000 / local time: 17:10:50.8 2019-07-14
427 km SE of Manado, Indonesia / pop: 452,000 / local time: 17:10:50.8 2019-07-14
349 km N of Ambon, Indonesia / pop: 356,000 / local time: 18:10:50.8 2019-07-14
168 km SE of Ternate, Indonesia / pop: 102,000 / local time: 18:10:50.8 2019-07-14




Magnitude Mw 7.1
Region MOLUCCA SEA
Date time 2019-11-14 16:17:42.4 UTC
Location 1.62 N ; 126.42 E
Depth 52 km
Distances 610 km S of Davao, Philippines / pop: 1,213,000 / local time: 00:17:42.4 2019-11-15
176 km E of Manado, Indonesia / pop: 452,000 / local time: 00:17:42.4 2019-11-15
139 km E of Bitung, Indonesia / pop: 138,000 / local time: 00:17:42.4 2019-11-15
 
Back
Sus