• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Liliana J a spus:
P?i de aia zic. Sper s? nu-l simt, cu ajutorul Bunului Dumnezeu,


Ce are daca-l simti? Atata timp cat nu este mare si nu lasa in urma stricaciuni... Sa ne gandim la japonezi sau la chilieni...ei ce sa mai zica?
 
Corect stef. Am acum in memorie imaginile cu japonezii in timpul megaseismului din 11 martie 2011, la Tokyo. Nu se agitau, nu dadeau din maini si din picioare, nu urlau, unul arata ceva cu degetul dar parca era intr-o sedinta de lucru obisnuita, desi venise Cel Mare, Marele Cutremur mult-asteptat, Marele NAMAZU, cum ii ziceau ei inca din anii '70.
 
Liliana, cutremurele majore nu vin asa des in Romania. Cat priveste cutremurele mai mici, cu magnitudini MGR pana in 7,0 inclusiv, aici oricum trebuie sa fii atenta sa te feresti de obiecte care pot cadea si sa nu te lasi antrenata in zvonistica panicarda, pentru ca un astfel de cutremur nu va transforma Romania in Haiti, cum cobesc unii interesati sa isi vanda marfa asa-zis avertizoare, pe bani buni.
 
Ei, a venit un mic cutremuras de pe capatul nord-estic. Mai mic decat era de asteptat sa fie, mizam pe un 3,5+ pe acolo, tipic pentru perioada asta. S-ar putea ca mai departe "grosul" sa cada tot pe centru-vest si pe Muntii Buzaului.
 
Asteptam un 3,5+ in acest week-end si deocamdata a venit un 3,4. Cam zgarcita baba Vrancea, ma asteptam la ceva mai mult din partea ei, cam la un 4,0 asa. :45::45::d:devil:;));))

Cutremur de 3.4 grade in Zona seismica Vrancea, judetul Vrancea la 15.02.2014, 19:42:46 (UTC)
Detalii despre cutremur
Regiune Zona seismica Vrancea, judetul Vrancea
Latitudine 45.65N
Longitudine 26.60E
Adancime 141 km
Magnitudine ml=3.4
Orase apropiate Covasna (40km),Focsani (46km),Ramnicu Sarat (47km),Targu Secuiesc (52km),Marasesti (55km)


Sa vedem totusi daca zilele astea mai da si un 3,5+. Ar cam fi timpul.
 
Eu mai merg pe un 3,1 la 90-100km. Nu ma pricep foarte bine(invat de la voi) si nu pot da o explicatie... Pur si simplu asa simt...:)
 
Dupa acest 3,4 de la NEREJU, eu astept mai departe un 3,5+ poate chiar spre 4,0-4,5.
Eu nu simt :p Cand spun ce cred ca va fi, nu o fac pe senzatii sau pe ghicite, adica ma bazez pe niste lucruri cat se poate de obiective, urmarind anumite pattern-uri in activitatea vranceana si corelatii ale acestora cu factori externi.
 
Ba da, exista o mica grupare de cutremure adanci care e mai pe la vest de NEREJU si merge pana la PIETRELE INSIRATE incolo. Spre vest, sud-vest, creste adancimea focarelor. Deci nu e o surpriza.
 
Nu e vorba ca nu s-ar multumi cineva... Dar daca in Vrancea exista cat de cat o logica, ea trebuie sa-si urmeze cursul firesc, indiferent de ceea ce ne dorim noi...
 
14.02.2014 21:53:20 UTC 45,81N 26,73E _82 km ML=2,6
15.02.2014 19:42:46 UTC 45,65N 26,60E 141 km ML=3,4
15.02.2014 21:41:11 UTC 45,65N 26,53E 108 km ML=2,9
16.02.2014 04:07:28 UTC 45,68N 26,67E 133 km ML=2,5


Cum spuneam, ma asteptam la ceva mai mult in acest week-end, adica la un 3,5+ sau ceva in jur de 4,0 poate 4-4,5. Sigur ca Vrancea a avut totusi o reactie usoara la maximul mareei terestre si la cutremurele moderate din Caucaz-Marea Caspica, respectiv de pe Dorsala Carlsberg. Sa vedem totusi daca in limita a 2-3 zile dupa maximul mareic mai apare cate ceva, un 3,5-4 asa sau 4-4,5 cel mult. De notat ca evenimentul cel mai mare din aceasta serie de seisme, cel de aseara ora locala 21h42min, a fost si cel mai adanc dintre toate cutremurele care s-au produs in aceste zile. I-a lipsit o zecime de grad sa atinga mult-asteptatul 3,5. :D
Dar...s-a confirmat palierul de adancime! Ce am spus pe 13 februarie, ca e posibil sa vina cam de la 140 km adancime (cel mai mare eveniment din seria grupata pe acest maxim mareic) ?? ;))

Sa vina iar de pe la PIETRELE INSIRATE ? Acolo ar fi sanse sa fie mai adanc, spre 140 km asa. O ia spre nord, nord-est, asa cum ar fi fost totusi de asteptat ?

A fost cam la vest de NEREJU, nu chiar langa PIETRELE INSIRATE. Dar s-a confirmat din nou ca mai degraba zona mai adanca reactioneaza mai bine la maximul mareei terestre. Si acest lucru se explica si prin faptul ca tensiunile din blocul litosferic vrancean au mai mult o origine gravitationala, compresiunea externa avand doar un rol adjutant, eventual de accelerare a unor procese si grabirea cutremurului care urma sa vina. Nu exclud compresiunile externe, evident, ele "ajuta" cutremurul sa se produca "mai repede" in anumite situatii, doar spun ca ele nu sunt suficiente in absenta mecanismului intrinsec din Vrancea. Da, forta gravitationala este foarte importanta in geneza cutremurelor subcrustale vrancene, si asta individualizeaza foarte mult Vrancea fata de alte zone de cutremure subcrustale din lume, ma refer la zonele de subductie activa.
 
Ma bucur ca ai inceput sa recunosti importanta mareei terestre si a fortei gravitationale in geneza cutremurelor vrancene. Luna Plina / Luna Noua... Aici e cheia problemei. Mai lipseste inca un mic / mare amanunt, dar pe asta nu-l (mai) spun.
 
Salutare tuturor.Apreciez ceea ce se discuta pe acest forum,v-am urmarit intotdeauna postarile.
Revenind la subiect, aveti idee cand putem vorbi despre eventualitatea producerii unui cutremur puternic, ma refer la magnitudinea de minim 6,5. In urmatoarele luni avem sanse sa simtim pe pielea noastra un cutremur semnificativ?
 
Da, sau nu... Tine de prea multi factori ca sa iti rasunda cineva! Asadar pot fi doar doua raspunsuri sigure: sau da...sau nu!
 
Bun venit pe forum, haller. Stii foarte bine ca nu poate exista certitudine. Sigur, e firesc sa se intrebe lunea daca va fi sau nu un cutremur mai semnificativ. Se pot aduce argumente pro si contra, tinand cont de regularitatile specifice ale Vrancei, de corelatii cu factori geofizici globali, cu seismicitatea regionala si continentala euro-asiatica. Am zis si eu ca perioada 2013-2014 va fi una de maxim relativ cu unul sau mai multe cutremure de magnitudini 5,5+. A fost deja unul. Iti sugerez sa citesti topicurile Tipuri de cutremure vrancene, Maxime si minime in activitatea vranceana si Proprietatea de clusterizare a activitatii vrancene. La fel, ceva despre elemente de periodicitate in seismicitatea Vrancei.
Insa nimeni nu iti poate spune daca va fi sau nu. Cel mult iti va da un indicator probabilistici si argumente statistice sau geofizice de tot felul. Nimic mai mult. Asa ca nici eu nu iti pot spune daca va veni sau nu un cutremur cu magnitudinea MGR > 6,5-6,7. Vrancea, desi are destule regularitati relativ usor de identificat, mai are si inca multe necunoscute. Ce facem insa cu pregatirea ? Cum stai cu locuinta ? Cei dragi si apropiati, cunosc si stiu sa aplice reguli elementare ? Te gandesti ca la un cutremur de 6,7-7 grade MGR este improbabil sa iti cada blocul in cap, dar iti pot cadea obiecte suspendate, biblioteci,dulapuri...
 
Back
Sus