• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Fara suparare...dar e exact la fel ca intrebarea! Nu stiu daca cineva in lumea asta iti va putea spune de va veni sau nu in lunile urmatoare un cutremur mare... Depinde si ce intelegi tu prin mare. Poate fi un 7,x si sa nu patesti nimic... Poate fi un 5,5 la care sa cada pestele de pe tv si sa se sparga, tu sa calci pe cioburi sa te infectezi si sa mori... Poate fi un 6,x si sa iti cada in cap un corp de biblioteca neancorat...
Sunt multe ipoteze cu miliarde de necunoscute.
Din punctul meu de vedere + din ce mai citesc + din ce mai prind de la Geo...merg pe un 5...5,5 anul asta...un altul pana spre 6,7 pana in 2020 iar unul de 7+ spre 2043 incolo... E si un punct de vedere, e si o dorinta!
 
Mie mi se pare gresita orientarea discutiei exclusiv la VINE SAU NU VINE CUTREMURUL ANUL ASTA. Sunt unii interesati sa comercializeze pagere si asa-zise avertizoare, erau cam in faliment inainte de cutremurul din 6 octombrie 2013 fiindca nu prea se mai abona lumea la ei, ceea ce i-a condus la o strategie de marketing care consta in colportarea de zvonuri alarmiste cum ca vine marele cutremur, ca sa stimuleze lumea sa se aboneze la aiureala lor. Plus ca s-a pus problema ca sistemul sa devina public, intr-un anumit viitor. Ceea ce inseamna ca firma respectiva...isi va cam pierde obiectul existentei, nu va mai avea clienti daca avertizoarele vor fi date pe gratis la populatie, ca in alte tari. Asa ca inteleg disperarea reprezentantilor acelei firme, pe care nu o pomenesc. Nu e cazul sa le facem reclama.
Vorba fostului director al INFP, regretatul dr. doc. Dumitru Enescu: "Cutremurul vine cand vrea, nu cand il asteapta lumea". Si cu asta cred ca am spus totul.
Sigur, se pot face multe speculatii. Am comentat in repetate randuri cutremurele vrancene moderate post-2004 si semnificatia generala a acestora (2005, 2009 si 2013); in principiu, cutremurele moderate cu epicentrele localizate pe partea centrala a ariei seismogene Vrancea au un anumit rol pe termen lung in evolutia proceselor seismogene, inclusiv in pregatirea unui viitor cutremur important (de magnitudine MGR 6,7+). Totusi, ele nu iti pot "spune" si cand se va produce acel cutremur.
Asa, legat de mareele terestre. Nu trebuie ca lumea sa se isterizeze la fiecare faza de Luna Plina/Luna Noua, fiindca e o mare capcana. Daca nu tii cont de caracteristicile specifice ale Vrancei, de succesiunea evenimentelor de diferite tipuri, de regularitatile tipice ale activitatii vrancene, pai poate sa fie si Mama Lunii Pline =)), ba chiar si bunica sau strabunica (Alo, aterizeaza strabunica! :D :D), ca tot degeaba, nu misca. Si nu mi-am schimbat pozitia. Consider ca legatura dintre mareele terestre si declansarea seismelor subcrustale vrancene exista, cu certitudine (a se vedea studiile gravimetrice ale lui Zugravescu din anii '80, de exemplu), dar ca se impune o corelare mai complexa, in functie si de alti factori geofizici globali, de dinamica seismicitatii anuale vrancene, evident si de tensiunile dinspre est, miscarile seismice majore din Asia continentala si influenta lor in regiuni adiacente.
 
Problema nu e cum, cand si cat de mare va fi, ci daca noi vom reusi sa-l anticipam macar cu o zi. Altfel, de ce ne-am mai pierde vremea pe-aci ?
 
Aici nimeni nu isi pierde vremea, este clar o formulare cel putin exagerata. Pe de alta parte, scopul acestui site, portal + forum, nu este sa prezica seismele. Sigur ca predictia cutremurelor este o tematica foarte provocatoare, este abordata sub mai multe aspecte aici. Dar a miza exclusiv pe ceva care nici macar pe plan mondial nu a fost rezolvat, fara a lua in considerare macar informarea si educarea oamenilor in materie seismica, este o grava eroare.
 
Make...daca tu esti aici pt a fi pazit de un cutremur cu o zi inainte...zic eu ca ai facut alegerea gresita! Aici se studiaza, se fac conexiuni, se lanseaza ipoteze...

Gandeste-te...poate si faptul ca aici ti s-a repetat de multe ori sa-ti prinzi mobila'n perete, iti poate salva viata!
 
Nu stiu ce algoritmi folosesc, dar e sigur ca nu sunt seismologi si ca in fiecare an schimba intervalele. Ba ca vine intre 2010-2014, ba intre 2011-2015, ba intre 2012-2016 s.a.m.d. Cand zici in fiecare an ca vine cutremurul, relevanta e scazuta. Nu m-as baza pe ce zic astia, cum spuneam, nu sunt seismologi si nici macar nu cred ca au cunostinte privind specificul seismelor vrancene. Daca nu tii cont de regularitatile Vrancei si de ceea ce e specific dpdv. tectonic, egal cu 0. Eu nici nu ma uit pe astfel de site-uri cu "telepreviziuni" care nu tin cont de caracteristicile zonei seismice respective.
 
Cred ca asa un site poate face oricine.

Posibil 6.5+
Grecia 2000-2100
Romania 2000-2100
Turcia 2000-2100
Iran 2000-2100
Etc.

Doar posibil! Si daca se intampla, pun o bulina faina si urlu ca am folosit 3 teoreme ale lui Bernulie+cateta suspendata cu 2 necunoscute:))

Eu cred ca-i o prostie!
 
Aia de la site-ul citat pun la gramada cutremure in toata lumea, e absolut penibil, pretind ca le prezic. Ridicol, sa trantesti cutremure din Vanuatu pana in Romania si din Chile pana in Grecia, este de un ridicol antologic. Dar ce nu face omu' pentru trafic.
 
Cutremurul de azi-noapte, care a fost al patrulea eveniment vrancean de magnitudine peste 4,0 din acest an si al doilea din luna februarie, a fost precedat de un seism de mai mica magnitudine, dar foarte adanc, produs in zona LOPATARI, precum si de un cutremur crustal in Campia Romana, langa CALARASI, probabil pe IntraMoesica. Nu e prima data cand unele cutremure mici de la LOPATARI preceda cutremure de magnitudini peste 4,0.
De remarcat ca, in sfarsit, dupa cutremurele din Muntii Buzaului din 12 si 23 ianuarie, respectiv cel de la limita cu Muntii Vrancei din 3 februarie, a venit si un cutremur mai de la nord asa. Era oarecum previzibil.

12.01.2014 18:26:02 UTC 45,50N 26,39E 137 km ML=4,4
23.01.2014 06:15:05 UTC 45,42N 26,26E 126 km ML=4,7-4,8
03.02.2014 00:26:31 UTC 45,67N 26,47E 134 km ML=4,3
24.02.2014 00:22:53 UTC 45,72N 26,68E 106 km ML=4,4-4,5


13 februarie:
Sa vedem daca va avea si Vrancea o mica reactie, ma refer la unul dintre cutremurele ei obisnuite de magnitudini 4,0-5,0 asa. Ar cam fi de asteptat sa miste usor, fara cine stie ce tam-tam, o banalitate pentru Vrancea. Ss vedem daca vine si mai de la nord, pentru ca pana acum a miscat mai mult in Muntii Buzaului. Ar cam trebui sa avanseze si pe clustere mai nordice asa, daca isi respecta "stilul". Nu pot sa zic decat asa: Sa vedem!

14 februarie:
Sigur, contextul extern este destul de favorabil pentru un alt cutremur de magnitudine 4,0-5,0 grade, chiar si intern e oarecum "pregatit". Dar, asa cum spuneam si altadata, in final depinde de Vrancea. In principiu, ar trebui sa fie mai la nord asa, fiindca de la inceputul anului au fost destul de multe cutremure pe partea din Muntii Buzaului, dar e mai sarac pe partea dinspre nord. Asta e, de fapt, marea mea curiozitate, nu momentul anume.

A cam intarziat el, dar cred ca asta e cutremurul pe care il asteptam. A fost mai de la nord, cum spuneam cam asa si trebuia sa fie, dupa cele din Muntii Buzaului.
 
Cutremurul de azi continua o serie de seisme produse in ultimii 2 ani in partea central-nordica, mai degraba spre capatul nordic sau nord-estic al zonei epicentrale Vrancea, in palierul de adancime 80-110 km. Iata lista acestor evenimente (pentru magnitudini de cel putin 4,4-4,5 grade):


01.12.2012 20:52:07 UTC 45,74N 26,75E _93 km MD=4,8
11.08.2013 13:31:09 UTC 45,78N 26,71E _91 km MD=4,5
21.11.2013 06:38:52 UTC 45,76N 26,71E _89 km MD=4,7
24.02.2014 00:22:53 UTC 45,72N 26,68E 106 km MD=4,5


Este zona in care s-au produs cutremurele din 1977 si 2004; cele din 1990 au fost localizate exact in extremitatea de nord-est. Sa vedem ce se mai intampla pe acolo, desi eu nu ma astept ca in palierul superior de adancime sa mai avem un cutremur major prea curand. Un alt lucru oarecum interesant este si acela ca pe fondul acestei activitati usor intensificate in capatul de nord->nord-est al zonei Vrancea, s-a produs si cutremurul moderat din toamna anului trecut:


06.10.2013 01:37:21 UTC 45,67N 26,58E 135 km MGR=5,6


Este greu de spus daca acest lucru are o relevanta deosebita, totusi este demn de notat.
 
La noi este chiar liniste, luna martie pare a avea putine cutremure, era si normal dupa activitatea mai sustinuta din ianuarie si februarie. Vom vedea in aprilie-mai. Sigur ca e o dezamagire pentru diversi alarmisti de serviciu, care interesati fiind sa convinga lumea sa se aboneze la nu stiu ce servicii de 2 bani de asa-zisa avertizare, debiteaza prapastii pentru a induce lumea in eroare. Marketingul e cam perfid uneori, intelegem ca scopul (dorinta de a convinge lumea sa cumpere pagere) scuze mijloacele (debitarea de tampenii si promovarea de istericale de duzina). Am auzit ca firma aia e cam pe butuci asa, nu mai vin clienti. :devil::devil::devil::devil: Asa e cand vrei sa isterizezi lumea pentru fleacuri de 4,8 sau 5,2 grade, sa sara omului inima din piept pentru ceva ce abia simte, daca e treaz. Eu nu ma abonez la ceva care sa imi urle in casa pentru un 4,8 de duzina. =)) =)) Mai ales cand, in contul acestui pretins serviciu, nici macar nu ma invata ce sa fac daca incepe pasarica aia sa cante. :D
 
Sa vedem cum va evolua mai departe. In 2013 dupa cutremurul din 11 august de magnitudine 4,5, similar celui din 24 februarie 2014, a urmat o calmare progresiva pana la 6 octombrie. Nu spun ca e un sablon, pentru ca de fapt fenomenele nu sunt identic reproductibile. Vom vedea in aprilie-mai daca mai vine un moderat. Deocamdata despre asta discutam.
 
Faptul ca mai trec 4-5 zile fara cutremure de magnitudini 2,5+ in Vrancea nu este o noutate. Dar Romania este tara lui Mitica-Voda. Romanul este Mitica prin excelenta, cand sunt 3 cutremure pe zi, vai draga e clar crapa, cand trec 5 zile fara cutremure, iarasi nu e bine, cica e blocat. Nu e asa simplu, noi vorbim oricum de un sistem dinamic, care isi mai schimba starea, si nu se reproduc integral aceleasi conditii. De aceea ma amuza istericalele moboticsilor. Gaite disperate, ce mai. Din partea mea, becatele alea sa se duca in padure si sa aiba dialoguri face-to-face cu Mosu' padurii, adica cu Mos Martin. :devil::devil::devil: =)) Asa scapa disperatii aia de cutremur. Le mormaie Mos Martin cate ceva la ureche si uita de cutremur.
 
Un 2,8 de duzina. Nimic special. Cutremurele nu vin fix la n zile, e gresita ideea ca e musai sa fie la 2 zile. Exista o anumita abatere fata de medie, ba chiar e mai mult decat normal sa fie variatii.
 
S-ar parea ca in luna martie avem mai putine cutremure. Au mai fost ani in care unele luni sa fie destul de sarace in cutremure subcrustale vrancene. Ei, iata ca in ciuda asteptarilor apocaliptice ale comerciantilor de pagere de duzina, lucrurile sunt totusi mai asezate asa. Natura le cam da cu tifla amatorilor de senzatii tari care propovaduiesc apocalipse seismice doar pentru a face lumea sa se aboneze la prostii...e vorba de scopuri comerciale aici, adica marketing de duzina. Ce sa ii faci, raman baietii aia cu buzele umflate.
Sigur, vedem daca anul asta mai misca ceva, nu se poate baga mana in foc. Dar ne amintim cum un domn pe nume Purcaru scotea vocalize mediatice in fiecare an cum ca vine nu stiu ce. S-a vazut ce s-a "confirmat" in alegatiile purcaresti. De fapt, tipul nu a descoperit absolut nimic, ca nici nu avea cum la abordarile lui total inchise. Mama Natura e mai inteleapta decat omul, nu se lasa asa usor "antrenata" in prostii. :p Insa repet ce am tot tipat pana acum: numarul de cutremure intr-o anumita perioada nu e un indicator relevant, luat doar singular, fara corelatii cu alte lucruri. Nu se pot spune lucruri sigure doar pentru ca in cutare luna au fost mai multe sau mai putine cutremure. Cred ca e pentru a n-a oara cand spun asta, dar nu am de ales. La ce traznai vad pe net...cred ca pamantul, saracul, nu stie ce sa mai faca pentru a fi pe placul romanasilor "verzi".
 
Back
Sus