• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Daca vine de la nord-est, in mod normal nu ar trebui sa fie prea mare, adica nu ar depasi 4-4,5 grade. Ei, chestia e ce se intampla daca vine de pe centru ? Am spus mai demult ca, dupa parerea mea, urmatorul cutremur moderat vrancean (MGR=5,5+) ar trebui sa vina mai de pe centru asa, si de la o adancime mai mare de 125 km, posibil 130 km sau mai jos. Normal, un astfel de cutremur ar trebui sa fie mai probabil in aprilie-mai 2014, ziceam ca probabilitatea sa vina mai devreme e destul de mica. Sa vedem, nu poti fi sigur mereu, cine stie ce e acolo jos...:45::unsure::unsure::ph34r::ph34r: Oricum, imi mentin convingerea ca pana nu vine un cutremur moderat de magnitudine cel putin 5,5 grade pe centru, nu sunt sanse de cutremur puternic (MGR > 6,5-6,7) in capatul de sud-vest. Ar trebui mai intai sa vina ceva care sa accelereze balansul, transferul tensiunilor de la nord-est spre sud-vest:


2004 6,0 nord-est
2005 5,6 centru
2009 5,7 centru
???? ?? sud-vest
 
Dupa cutremurele din Caucaz si estul Turciei (zona VARTO) s-ar putea crea premize pentru mult-asteptatul maxim anual vrancean (cutremur de magnitudine 4,8-5,1+/-0,1 grade). Ultimul cutremur din aceasta clasa de magnitudini s-a produs la 1 decembrie 2012 (magnitudine 4,8 adancime 93 km epicentru ANDREIASU DE JOS). Sunt sanse semnificative de aparitie a cutremurului vrancean maxim anual (din clasa de magnitudine mentionata) undeva incepand cu ultimele zile din septembrie-inceputul lunii octombrie...sfarsit de octombrie...sfarsit de noiembrie). Multe dintre cutremure vrancene maxime anuale tind sa se produca tocmai in aceste perioade (in afara de varful seismic din aprilie-mai si de cel din august):

06.10.2003 ML=5,0
27.09.2004 ML=5,2
27.10.2004 MGR=6,0
26.10.2005 ML=4,8
23.09.2006 ML=4,7
19.11.2006 ML=4,7
30.09.2010 ML=4,7
04.10.2011 ML=5,3
01.12.2012 ML=4,8


Pai...il asteptam cu interes :D Sa pofteasca... :D Dupa parerea mea, ar putea sa fie o magnitudine in jur de 4,9-5,0+/-0,2 grade. Este probabil ca epicentrul sa fie mai pe partea centrala, iar adancimea focarului ar putea fi mai mare de 120-130 km, posibil chiar spre 140 km. Sa vedem. :45::45: Este cutremurul maxim anual care apare in Vrancea indiferent de caracterul mai linistit sau mai agitat al activitatii seismice din anul respectiv. Cum spuneam, sa pofteasca...;) Sunt tare curios de unde va veni: din ce cluster si la ce adancime...:45:
 
Micile cutremure vrancene din ultimele zile sunt absolut normale, eu ma mir chiar ca nu a venit si un cutremur de magnitudine 4. Pe langa faptul ca e cresterea anuala de seismicitate la final de septembrie si mai ales apropierea de perioada tipica octombrie-noiembrie, sa nu uitam ca s-au produs mai multe cutremure mici spre moderate in estul Turciei (decrosari multiple intre VARTO si ERZURUM), Caucaz, Iran, regiunea Chagos din vestul Oceanului Indian, Hindu Kush, China, Myanmar...Pai nu era normal sa miste putin si Vrancea, dupa atatea cutremurase pe "frontul de est" ? Eu zic ca era foarte normal. Mai zic ca bine ca au fost mici spre moderate cutremurasele de pe "frontul de est".
 
In legatura cu recentele seisme din estul Turciei (zonele MUS-VARTO-ERZURUM) si situatia din Vrancea, nu cred ca se pune problema de ceva foarte mare...acum, desi eu tot astept maximul anual de 4,9-5,0+/-0,2 grade, maxim care trebuie sa vina pana la urma, si probabil de la o adancime mai mare. Sa ne amintim ca in 2011, pe 22 septembrie, s-a produs un cutremur moderat de magnitudine Mw=5,5 in zona ERZINCAN (Estul Turciei), cu mecanism de decrosare, iar la 4 octombrie 2011 a avut loc ultimul cutremur vrancean cu magnitudinea peste 5,0 pe scara Richter (5,3).
Despre cutremurele din zona MUS-VARTO, sa vedem intai lista cutremurelor moderate si mai importante produse acolo in ultimii 110 ani, precum si ce s-a intamplat in Vrancea dupa ele:

1903 M=6.3 MALAZGIRT
1903 M=5.3 BULANIK
1907 M=5.0 MUS
1946 M=5.7 VARTO-HINIS
1966 M=5.6, M=6.9 VARTO


In 1903 am avut 2 cutremure moderate in Vrancea: 8 iunie 1903 5,5 si 13 septembrie 1903 6,0-6,3.
In 1907 nu s-a intamplat nimic in Vrancea, dar vine anul 1908: cutremur de magnitudine 6,0 pe 20 septembrie 1908 in zona VAN si apoi cutremur de magnitudine 6,8 in Vrancea la 6 octombrie 1908.
In 1946, am avut cutremur moderat in Vrancea pe 3 noiembrie: 5,6.
In 1966, dupa seismele de la VARTO, pe 13 octombrie s-a produs si in Vrancea un cutremur de magnitudine 5,5.

In 2013, pe 17 septembrie, in zona MUS-VARTO s-a produs un cutremur moderat de magnitudine moment 5,1, precedat de unul de 4,5 grade.
Sa vedem acum. Nu ma hazardez la certitudini, nu poti sa fii sigur de nimic in seismologie, dar imi mentin parerea ca in mod normal trebuia sa vina cutremurul vrancean maxim anual, cu o magnitudine in jur de 5,0 plus/minus cateva zecimi de grad. Asa ar fi normal sa se intample, si probabil prin octombrie-noiembrie.
Sa vedem ce bobocei seismici ar putea "scoate" capul prin octombrie sau noiembrie. In principiu, nu ar trebui sa lipseasca nici in acest an seismul obisnuit de magnitudine aproape 5. Vine sau nu vine...asta-i intrebarea...;));)):45::45::45:...hamletiana. De 2014 nu vorbesc acum, este cu totul prematur sa speculez in privinta activitatii seismice vrancene de la anul. Dar pentru 2013, cred totusi ca ar trebui sa vina cutremurul tipic anual de circa 4,8-5 grade, plus sau minus ...un pic acolo...Sa vedem.
 
GeoX a spus:
In legatura cu recentele seisme din estul Turciei (zonele MUS-VARTO-ERZURUM) si situatia din Vrancea, nu cred ca se pune problema de ceva foarte mare...acum, desi eu tot astept maximul anual de 4,9-5,0+/-0,2 grade, maxim care trebuie sa vina pana la urma, si probabil de la o adancime mai mare. Sa ne amintim ca in 2011, pe 22 septembrie, s-a produs un cutremur moderat de magnitudine Mw=5,5 in zona ERZINCAN (Estul Turciei), cu mecanism de decrosare, iar la 4 octombrie 2011 a avut loc ultimul cutremur vrancean cu magnitudinea peste 5,0 pe scara Richter (5,3).
Despre cutremurele din zona MUS-VARTO, sa vedem intai lista cutremurelor moderate si mai importante produse acolo in ultimii 110 ani, precum si ce s-a intamplat in Vrancea dupa ele:

1903 M=6.3 MALAZGIRT
GeoX, ce e cu toata nebunia asta de afirmatii? Ce maxim anual astepti tu? De unde stii tu ca vine? Pe ce te bazezi cand afirmi asta? Ai facut tu un studiu serios matematic, statistic? Cum arata studiul ala? Si tu nu stii ca statistica are in cazul asta un grad mare de improbabilitate? Ce sa ne amintim? Ce mecanism de decrosare?... Ce e toata amestecatura asta? Ce vrei sa spui concret? Iti mentii parerea ca " imi mentin parerea ca in mod normal trebuia sa vina cutremurul vrancean maxim anual, cu o magnitudine in jur de 5,0 plus/minus cateva zecimi de grad. Asa ar fi normal sa se intample, si probabil prin octombrie-noiembrie. " . De ce in mod normal?, pe ce te bazezi? Mai mult, poti face tu predictie la zecime de grad de magnitudine? E cel putin hilar ce afirmi...Ce stii tu despre magnitudine? Stii scara de magnitudine, dar o intelegi? Citesc multi ce afirmi tu si-i induci in eroare...Nu se face asa ceva! Nu esti expert in seismologie, cu atat mai putin in predictie. Deja prin Prahova e alertata populatia ca vine un cutremur mare, o stiu de la ISU Prahova. Scrii aiurea aici si informatia se propaga denaturat. Nu mai interpreta tu cum crezi niste informatii oficiale, produci confuzie. Nu afirma nimeni, nici un seismolog ca va veni, insa afirmi tu ca e posibil un cutremur de magnitudine...atat, in zona cutare, etc. Nu se face chestia asta intr-un loc public.
Cutremurul de azi din Pakistan, l-ai prevazut? Discutiile de dupa el nu au sens...Nu are sens sa-ti dai tu cu parerea...Ce scrie pe emsc? ca parametri sursei se revizuiesc de catre seismologi...Dar atat, nu se face alt comentariu neprofesionist vis-a-vis de cutremur. Nimeni, nici un seismolog nu-si permite sa emita predictii. Stii ce s-a intamplat in '75 in China? Stii ce s-a intamplat la Aquilla?...:) Politic vorbind. Nu te mai crede un guru in seismologie, ca nu esti. Nimeni nu este!
Ceea ce scrii se poate interpreta si denatura, atentie! E posibil sa se retina numai ca ca Geox expertul face niste studii si stie el ceva...din moment ce poate calcula magnitudinea la nivel de zecime de grad...Si eu cred ca tu stii ca magnitudinea nu se poate calcula atat de precis. Atunci de ce afirmi asta? Sau poate nu stii? Si in cazul asta, de ce afirmi asta?
Imi cer scuze pentru duritatea cu care m-am exprimat insa seismologia nu e o joaca, nici chiar la nivel comunicativ.

1903 M=5.3 BULANIK
1907 M=5.0 MUS
1946 M=5.7 VARTO-HINIS
1966 M=5.6, M=6.9 VARTO


In 1903 am avut 2 cutremure moderate in Vrancea: 8 iunie 1903 5,5 si 13 septembrie 1903 6,0-6,3.
In 1907 nu s-a intamplat nimic in Vrancea, dar vine anul 1908: cutremur de magnitudine 6,0 pe 20 septembrie 1908 in zona VAN si apoi cutremur de magnitudine 6,8 in Vrancea la 6 octombrie 1908.
In 1946, am avut cutremur moderat in Vrancea pe 3 noiembrie: 5,6.
In 1966, dupa seismele de la VARTO, pe 13 octombrie s-a produs si in Vrancea un cutremur de magnitudine 5,5.

In 2013, pe 17 septembrie, in zona MUS-VARTO s-a produs un cutremur moderat de magnitudine moment 5,1, precedat de unul de 4,5 grade.
Sa vedem acum. Nu ma hazardez la certitudini, nu poti sa fii sigur de nimic in seismologie, dar imi mentin parerea ca in mod normal trebuia sa vina cutremurul vrancean maxim anual, cu o magnitudine in jur de 5,0 plus/minus cateva zecimi de grad. Asa ar fi normal sa se intample, si probabil prin octombrie-noiembrie.
Sa vedem ce bobocei seismici ar putea "scoate" capul prin octombrie sau noiembrie. In principiu, nu ar trebui sa lipseasca nici in acest an seismul obisnuit de magnitudine aproape 5. Vine sau nu vine...asta-i intrebarea...;));)):45::45::45:...hamletiana. De 2014 nu vorbesc acum, este cu totul prematur sa speculez in privinta activitatii seismice vrancene de la anul. Dar pentru 2013, cred totusi ca ar trebui sa vina cutremurul tipic anual de circa 4,8-5 grade, plus sau minus ...un pic acolo...Sa vedem.
 
Cristian, eu scriu ce cred, daca fac rau, imi cer scuze tuturor pentru tot raul pe care il fac pentru ca propag tampenii in randul populatiei si dezinformez lumea cu tembelitatile mele. Mea culpa, va cer scuze tuturor pentru tot raul pe care l-am facut cu tembelismele mele, va promit tuturor ca nu se va mai repeta.
Avand in vedere ca am si altceva de facut, promit sa o las mai moale cu cutremurele, care nu sunt pentru tantalai ca mine ! Lasa sa vina domnul Istrate sau domnul Purcaru sau alti domni si alte doamne sa explice ce si cum, pe intelesul tuturor. Am si asa multe pe cap, e cazul sa imi fac si o viata personala, mai las prostiile astea din care TRAG NUMAI PONOASE !!!!! Am primit injuraturi, diversi "prieteni" pe care mi i-am facut pe net m-au porcait pentru ca imi permiteam sa combat prostiile lui Istrate. Am inteles, eu stric, eu patesc. Iti multumesc foarte foarte mult, Cristian, pentru amabilitate, deja e cazul sa o las moarta !!!
 
Nu stiu cu ce drept iti permiti sa afirmi ca eu provoc panica in populatie. Daca eu provoc panica, atunci ma rog frumos ceea ce face domnul Purcaru cum se cheama ? Mai usor cu cuvintele, stimate domn. Am primit destule injuraturi, in ultimii 4-5 ani, din partea fanilor asa-zisului vizionar istrate si a altora de teapa lui. Asa ca esti total deplasat cand faci astfel de afirmatii.
 
Deci stimate domn Cristian, panica provoaca distinsul om de stiinta George Purcaru, care in fiecare an ne repeta obsesiv cum a calculat dumnealui ca in 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, pe urma ca in 2011, 2012, 2013 o sa fie cutremur de 6,7 grade. Eu nu am zis asa ceva, dar, pe de alta parte, aici e libertate de opinie, deci si dumneata ai libertatea sa ma jignesti urat de tot. Stai linistit, ca nu ti se va da la cap pentru insultele pe care mi le-ai adus, noi nu suntem ca fanii lui istrate. Punct. Din acest moment am incheiat discutia.
 
GeoX a spus:
Cristian, eu scriu ce cred, daca fac rau, imi cer scuze tuturor pentru tot raul pe care il fac pentru ca propag tampenii in randul populatiei si dezinformez lumea cu tembelitatile mele. Mea culpa, va cer scuze tuturor pentru tot raul pe care l-am facut cu tembelismele mele, va promit tuturor ca nu se va mai repeta.
Avand in vedere ca am si altceva de facut, promit sa o las mai moale cu cutremurele, care nu sunt pentru tantalai ca mine ! Lasa sa vina domnul Istrate sau domnul Purcaru sau alti domni si alte doamne sa explice ce si cum, pe intelesul tutotor. Am si asa multe pe cap, e cazul sa imi fac si o viata personala, mai las prostiile astea din care TRAG NUMAI PONOASE !!!!! Am primit injuraturi, diversi "prieteni" pe care mi i-am facut pe net m-au porcait pentru ca imi permiteam sa combat prostiile lui Istrate. Am inteles, eu stric, eu patesc. Iti multumesc foarte foarte mult, Cristian, pentru amabilitate, deje e cazul sa o las moarta !!!
Hai sa nu amestecam, eu nu m-am referit la domnii mai sus mentionati. Cei care te-au porcait ca n-ai fost de acord cu respectivii domni...,treaba lor, sa doarma afara in cort:); n-au dreptate insa probabil ca vor persista in greseala. E problema lor, credintele si conceptiile nu se schimba usor. Stai linistit.
Eu mi-am spus parerea, ce cred. Ce faci, faci f. bine. Mie mi-e clar ca tu si echipa munciti, efort, timp, etc...pt. a mentine site-ul asta. Stiu ca nu e usor, si pt. asta Felicitari! Sincere! M-am referit numai la modul de abordare a subiectului. Am spus numai ca Forma nu e buna, Esenta e buna.Si Esenta e una serioasa. Parerea mea e ca in cazul asta si Forma ar trebui sa fie mai serioasa. Sunt f. multe informatii serioase, credibile, dar posibil si usor decredibilizate de modul, forma in care sunt abordate. Si e pacat.
N-o lasa moarta ca e mare, mare pacat! Sunt "in spate" cateva sute, mii de oameni pentru care cutremur.net inseamna mult, f. mult! E un loc unde se retrag si uita de mizeriile zilnice...Si un loc ca asta e absolut necesar sa existe. Si exista in primul rand datorita tie, lui Alex, lui Anda si restului echipei. Si desigur, tuturor userilor. Asa ca,..., supararile nu-si au rostul.
 
Eu imi rup din timpul meu sa tin la zi continutul site-ului si al forumului.As putea sa fac si altceva, ca am destule la care sa fiu atent. Nu o fac pentru ca ma plateste cineva. Nu ai nici o idee cu cati oameni m-am certat pe ideea ca unii stiu ceva dar nu vor sa ne spuna nu stiu ce. Stii ce au zis despre mine ? Ca sunt anexa nu stiu cui care vrea sa nu creeze panica. Da, am primit si astfel de vorbe. De aceea MA DOARE RAU sa se spuna despre mine ca provoc panica. Nu eu clamez in fiecare an ca vine nu stiu ce cutremur. Noi nu suntem Purcaru, nici Evenimentul Zilei...iar orice aluzie ca eu as crea panica...e insuportabila. Pentru mine, cea mai mare jignire pe care mi-o poate aduce cineva este sa imi dea peste nas ca PROVOC PANICA IN POPULATIE. Ma doare tare chestia asta. Nu epitetele de tot felul pe care mi le-au aruncat fanii lui istrate si ai altora. Nu, ci alegatia ca eu as dezinforma si provoca panica. Este cea mai mare durere pe care o pot avea...
 
Va marturisesc ca am fost pe punctul sa plang citind aluzia ca eu as provoca panica in populatie, ca din cauza mea populatia e dezinformata si alarmata pentru nu stiu ce. E cea mai tare chestie care ma poate supara, pentru diverse epitete banale...hai, as trece relativ repede. Dar asta nu pot uita. Nu e vorba de iertat, nu asa se pune problema, ci de uitat. Si doar inclin sa ma laud ca nu prea uit diverse lucruri.
Si inca ceva:

NU EU DECLAR IN FIECARE AN PE LA EVENIMENTUL ZILEI SAU RTV CA, DUPA CALCULELE MELE, VINE UN CUTREMUR DE 6,7-7,0 GRADE BA IN 2005, BA IN 2010, BA IN 2011, BA IN 2012, BA IN 2013. Nu, nu, nu !!! Persoana care face asa ceva si care, dupa parerea mea, chiar baga panica in populatie, este un domn pe nume GEORGE PURCARU, care se lauda ca ar fi presedintele Comisiei Europene de Seismologie. Aici chiar l-am criticat pe Purcaru, in mai multe randuri.


Incerc sa ma linistesc, am fost destul de socat...eu si panica populatiei. E cam mult.
 
GeoX, conteaza sau nu, insa tu (si real, intr-o mai mica masura, dar trebuie mentionat) m-ati salvat de la panica zilnica :)

E chiar un non-sens sa se spuna despre tine ca provoci panica, atunci cand tu, de ani de zile, discuti cat se poate de realist despre subiect. Cu realism si... f. pozitiv. Adica eu nu stiu pe nimeni altcineva (poate doar dl. Marmureanu) care sa fie atat de pozitiv asupra subiectului. Media vorbeste despre seismologie doar in registru de senzational, cu titluri de "Romania zguduita", "xxx.xxx morti in capitala" etc.

Sa fim seriosi.
Cum poate sa te supere afirmatia lui Cristian cand stii ca e 100% falsa? :unsure:
 
Multumesc raluca. Dar crede-ma, pe mine ma enerveaza mai rau sa se spuna ca terorizez populatia si ca din cauza mea e lumea dezinformata, decat cine stie ce epitete pe care mi le adreseaza adeptii lui istrate. Am fost de-a dreptul socat in seara asta, incerc sa ma calmez, maine am de revizuit un paper pentru un journal in SUA si nu stiu daca sunt in stare...am fost destul de marcat, a fost prea neasteptat, prea pe nepusa masa...cumva ca un cutremur, nu ? M-a luat oarecum "ca din oala", ceea ce m-a scos de pe sine.
 
Poate ne explica cristian de ce a spus asta.
Mie imi vin in minte motive gen rautate, nestiinta, invidie (?)...

Oricum nu au nicio legatura cu realitatea.
Sau cumva e panicat de un posibil cutremur de 5 grade? :))

Eu zic sa iti iei 30 minute sa te calmezi (uita-te la filmulete amuzante pe youtube :d) si apoi uita cu totul intamplarea. Spor la munca!
 
Nu raluca, hai sa inchidem aici, nu mai vreau nici eu sa discut, sigur ca am fost socat, acum merg mai departe, la urma urmei...sa fim seriosi, nu pot face ca toata lumea sa fie multumita, e un forum liber, fiecare spune ce crede de cuviinta, desi si Cristian o poate face fara probleme, chiar daca...recunosc, in seara asta m-a socat rau de tot. Am spus ce m-a deranjat, acum merg mai departe.
 
Cutremurele crustale din zona GALATI-PECHEA-CUDALBI nu sunt o premiera. Au mai fost cutremure de mica adancime in acea zona. De exemplu, in iulie 1987 este consemnat un seism local de magnitudine 4,4 la adancimea de 15 km. Mai recent, in ianuarie 2005 (sa verific exact), tot pe acolo a mai avut loc un cutremur local de magnitudine 4,0-4,1 asa. Sunt niste falii pe acolo, si se mai misca.
 
Cristian,
Tu in ce FORMA ai pune acele informatii? Doar asa, de curios...
Cand personalul de la INFP este magnific dar lipseste cu desavarsire din viata publica, iar cand e prezent prin persoana faimosului "guru" Marmureanu nu face decat sa spuna "stati linistiti, ala mare nu vine pana in douamiitzshpe"?
GeoX nu este expert in seismologie cu patalama la mana, dar din cate stiu eu, cunoaste despre scari, seisme si altele conexe mult mai multe decat cunosc unii colegi de-ai tai, si a facut pentru popularizarea seismologiei si riscurilor mult mai multe decat face INFP-ul.
In alta ordine de idei, acest forum este un forum de amatori si de oameni ce-si dau cu parerea. Care dat cu parerea despre diverse este un drept garantat in Romania.
Vrei ca acest "dat cu parerea" sa fie mai profesionist? Incearca sa incepi de aici http://cutremurnetforum.sd4.eu/forumdisplay.php?fid=20
Si o consideratie personala. Este usor sa darami ceva. Dar ce pui in loc?
 


SursaDE CE ESTE NECESAR CA LUMEA SA FIE INFORMATA CAT DE CAT DESPRE MANIFESTARILE SEISMICE DIN ROMANIA.

Sau e mai comod sa fie lasati oamenii sa dea vina pe :devil::devil::devil::devil::devil::devil:...cumva ???

Q.E.D., legat de cine panicheaza populatia. Eu sunt contra ideilor ca trebuia lasata lumea sa creada ca e :devil::devil: la mijloc. Poate o fi mai comod asa, dar nu prea impartasim acest punct de vedere. Daca vrem ca lumea sa se pazeasca, pai, frate, trebuie sa stie si DE CE SA SE PAZEASCA. Sau sa se pazeasca de :devil: ???

Chit ca materialul e scris si ca un pamflet, tot ideea conteaza. In 1993, la cutremurele din zona SINAIA, lumea era disperata ca nu stiu ce experiente se fac in poligonul energetic Bucegi !! Pai, deh...asa e cand ne zgarcim cu informarea oamenilor despre cutremure.
In 1991, la cutremurele din Banat, cica au dat sarbii cu bomba nucleara subterana. Da-da, o fi mai bine asa ?
 
Am zis mereu ca in tara noastra se sufera din prea putina informatie despre cutremure. Asta, de la ceasca mostenire. Zgarcenia privind informatiile despre seismicitatea Romaniei nu are cum sa duca decat la...aberatii.
Pe de alta parte, cine parcurge discutiile de aici este liber sa isi faca propriile pareri, noi nu bagam nimanui cu polonicul nimic. Se zice ca am fi tara libera si democratica. Oare ? :unsure::unsure::unsure:
 
Revenind la cutremurele din judetul Galati, spuneam ca ele nu sunt chiar o premiera. Au mai fost cutremure pe acolo, iar dupa Ion Atanasiu (CUTREMURELE DE PAMANT DIN ROMANIA), in zona PECHEA-GALATI se pot produce cutremure cu intensitatea de maxim V grade in epicentru. Astfel, este mentionat un astfel de cutremur produs la 13 martie 1908, cotat in cataloagele actuale cu o magnitudine de 4,5 grade, resimtit cu intensitatea V la PECHEA. Mai recent, este consemnat un cutremur de magnitudine 4,4 la 19 iulie 1987, resimtit tot pe la PECHEA pe acolo.
S-ar parea ca aceste cutremure ar fi legate atat de o prelungire a faliei nord-dobrogene Sf. Gheorghe, cat si de o falie locala pe directia BRAILA-GALATI. De altfel, la 11 septembrie 1980 s-a produs un cutremur de magnitudine 4,6 in zona BRAILA-GALATI. In ianuarie 2001, un cutremur de magnitudine 4,0 s-a produs in zona BRAILA.
In toate cazurile, este vorba despre cutremure crustale, cu focare la adancimi de 5-25 km, in general.
 
Back
Sus