• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Se mai intampla sa treaca si 1-2 luni fara seisme de peste 4,0 pe scara Richter. Oricum, vine luna martie, si de regula in martie Vrancioaia isi mai creste activitatea, da seisme de 4-5 grade aproape in fiecare an in luna martie.
 
INFP
27.02.2009 02: 12: 20 UTC 47,83N 23,88E 13,1 km ML=1,89
Obs.: seism minor crustal in Maramures (Valea Izei, zona SIGHETU MARMATIEI)

27.02.2009 04: 06: 30 UTC 47,80N 23,90E 10,4 km ML=1,26
Obs.: microseism crustal in Maramures (Valea Izei, zona SIGHETU MARMATIEI)

27.02.2009 10: 09: 24 UTC 48,27N 22,81E 10,0 km ML=1,93
Obs.: seism minor crustal in Maramures (Valea Tisei, Nord SATU MARE, Ucraina)

Astazi s-au produs mai multe cutremure crustale in regiunea seismogena Maramures, zona cunoscuta printr-o seismicitate crustala pronuntata, asemanatoare cu cea din Banat si cu activitatea seismica din Crisana. Primele 2 cutremure au avut epicentrele pe Valea Izei, in zona Sighetu Marmatiei, iar cel de-al treilea seism s-a produs dincolo de granita cu Ucraina, in Campia Tisei, la nord de zona Satu Mare-Halmeu-Oas.
 
28.02.2009 06: 26: 47 UTC 45,52N 26,49E 113,3 km ML=2,11
Obs.: seism minor subcrustal (adanc) in Vrancea (Muntii Buzaului)

28.02.2009 12: 52: 20 UTC 45,63N 26,53E 130,9 km ML=2,78
Obs.: seism minor subcrustal in Vrancea (Muntii Vrancei)

28.02.2009 14: 22: 09 UTC 47,85N 23,77E 5,0 km ML=2,47
Obs.: seism minor crustal (superficial) in Maramures (Valea Izei, zona SIGHETU MARMATIEI)

Astazi s-au produs 2 cutremure vrancene subcrustale (adanci), absolut normale dupa linistea din ultimele 2-3 zile. Este clar ca perioadele de calm seismic sunt intotdeauna urmate de intensificari ale activitatii seismice vrancene, atat pe termen scurt, cat si pe termen mediu si pe termen lung. In afara de aceasta, sa nu uitam un lucru: soseste cu pasi repezi mult-asteptata LUNA MARTIE !!!!! Soseste luna MARTIE !!!! :harhar: Stiti doar ca de obicei, Vrancea isi intensifica activitatea in luna MARTIE, cu anumite abateri de plus/minus cateva zile. Ne asteptam ca in martie sa avem cel putin 2 seisme de magnitudine in jur de 4,0 pe scara Richter, poate un pic mai maricele asa, spre 4,5 grade ! Aproape in fiecare an, in MARTIE, Vrancea da seisme de 4-5 grade pe scara Richter. Personal, nu cred ca martie 2009 va face exceptie de la acest mod de evolutie. Cred ca vom vedea cel putin 2 seisme de cel putin 3,9-4,0 pe scara Richter. Probabil ca aceste seisme vor fi la mare adancime, 125-150 km, asa ceva.

Pe de alta parte, astazi a avut loc un nou cutremur de pamant in regiunea MARAMURES, pe Valea Izei, langa Sighetu Marmatiei; seismul a avut magnitudinea 2,5 grade pe scara Richter, si confirma o noua tendinta de crestere usoara a activitatii seismice in regiunea seismogena MARAMURES !!! Zona Sighetu Marmatiei a fost foarte activa in anul 1979, cand acolo s-a produs un cutremur de 4,7 grade pe scara Richter, cu intensitatea maxima in zona epicentrala de VII grade pe scara Mercalli !!!!!
 
Ai dreptate.Sa nu uitam ca pana acum in acest an nu am avut un seism mai mare de 4 grade,asa ca eu cred,avand in vedere ca vin lunile de primavara cand se intensifica activitatea seismica,ca vom avea in aceasta primavara cam 6-7 seisme de peste 4 grade.Va dau anumite exemple de cutremure de peste 4 grade produse primavara:seismul din 4 martie 1977(Ms=7,2),cel din 30 mai 1990(Ms=6,7),cel din 31 mai 1990(Ms=6,1),cel din 28 aprilie 1999(Ms=5,8)etc.Nu spun neaparat ca vom avea cutremure mari(de peste 5,5 grade)ci am adus dovezi suplimentare pentru a intari ceea ce a spus sorin
 
Apropo, mie mi se pare cel putin straniu faptul ca seismele vrancene majore(de peste 6,5 grade,sa zicem)se produc in special in anumite perioade ale anului(in lunile martie,aprilie,mai,august,octombrie,noiembrie
etc)Stiu ca nu am postat unde trebuie dar as fi curios sa vad daca exista vreo explicatie stiintifica si daca exista mi-o poate explica cineva?Nu inteleg de ce se produc cutremure mai multe in aprilie si mai,spre exemplu si de ce nu se produc si in iunie sau iulie.Haideti sa facem o statistica in acest sens:1940(cutr. produs in luna noiembrie),1977(luna martie),1986(luna august),1990(luna mai),1802(luna octombrie).F. multe cutremure produse in lunile enumerate mai sus.Dar cate cutremure au fost: in iunie(1),in iulie(0,din cate stiu),in decembrie(0),in septembrie(0).Daca facem aceeasi analiza si la nivelul seismelor de 4-5 grade si chiar mai mici ajungem la aceeasi concluzie(cutremure putine in lunile iunie,iulie,ianuarie,februarie si septembrie si seime multe in lunile aprilie,mai,octombrie si noiembrie)De ce oare?
 
Ai observat bine, rares. Intr-adevar, cutremurele vrancene moderate si puternice au o tendinta de aparitie mai frecventa primavara si toamna, in speta par a exista anumite perioade mai \"propice\" asa, si anume martie-mai respectiv august-noiembrie. De ce se intampla asa, e greu de spus. E posibil ca in acele perioade mareea terestra sa fie mai importanta, in sensul ca mareea terestra si alti factori geofizici sa contribuie in mai mare masura la declansarea unor tensiuni acumulate (prin efect de \"picatura care umple paharul\"). Oricum, o explicatie clara si sigura nu se poate totusi da pentru acest fenomen.
 
Cutremurul de 3,7-4,0 pe scara Richter de astazi a fost unul crustal, de mica adancime. In general, cutremurele vrancene crustale se coreleaza cu cele de adancime; e foarte probabil sa avem, in urmatoarea perioada, cutremure vrancene de adancime, cu magnitudini de 4-5 pe scara Richter.
 
Cutremur de 3,6 grade pe scara Richter, în această dimineaţă, în zona Vrancea

Un cutremur de 3,6 grade pe scara Richter a avut loc în această dimineaţă, la ora 6.15, în zona Vrancea.
Realitatea
 
In ultimele zile, cu deosebire in cursul zilei de ieri, 8 martie 2009, s-a inregistrat o usoara crestere a activitatii seismice locale in regiunea seismogena FAGARAS !

08.03.2009 12: 46: 41 UTC 45,37N 24,35E 9,6 km ML=1,34
Obs.: microseism crustal (superficial) in Fagaras (Depresiunea Lovistei, Vest lac de acumulare Vidraru-Arges)

08.03.2009 16: 52: 53 UTC 45,39N 24,36E 9,9 km ML=1,43
Obs.: microseism crustal (superficial) in Fagaras (Depresiunea Lovistei, vestul lacului de acumulare Vidraru-Arges)

08.03.2009 19: 51: 36 UTC 45,37N 24,35E 13,7 km ML=1,27
Obs.: microseism crustal in Fagaras (Depresiunea Lovistei, vestul lacului de acumulare Vidraru-Arges)

Toate cutremurele au fost de tip crustal, de mica adancime, avand focarele in scoarta terestra, la aproximativ 10 km adancime. Cu exceptia seismului din 6 martie (ora 00: 29: 38 UTC), care a avut epicentrul la est de lacul de acumulare Vidraru-Arges, celelalte cutremure locale (produse in cursul zilei de ieri) au fost localizate in Depresiunea Lovistei, la vest de lacul de acumulare Vidraru-Arges. Acest lucru sugereaza o legatura foarte clara a acestei activitati seismice cu falia Lovistei, o foarte importanta fractura crustala cu extensie regionala, falie care se pare ca trece pe sub fundul lacului de acumulare Vidraru-Arges, pe care il traverseaza de la vest la est, la circa 6 km nord de barajul Vidraru !!!! Aceasta falie se afla la originea puternicelor cutremure crustale fagarasene. In 1746, 1832 si 1916, in regiunea Fagaras au avut loc cutremure crustale foarte puternice, de magnitudini 6,0-6,5 pe scara Richter si cu intensitati maxime de gr. VIII si chiar IX pe scara Mercalli.
Zona Fagaras este recunoscuta drept \"a doua regiune seismogena a tarii\", dupa Vrancea, ca potential seismic; acest potential seismic este destul de ridicat.
 
Un eventual cutremur puternic in Fagaras (care insa nu e obligatoriu sa se produca acum, roiul actual de seisme mici fagarasene putand fi trecator, sau doar un \"antrenament\" pentru mai tarziu) ar putea avea o intensitate de VIII pana la IX in zona epicentrala, pana la VII grade la Sibiu, VII-VIII grade la Curtea de Arges si Rm Valcea, VI-VII grade in zona Brasovului, probabil V-VI grade la Pitesti, IV grade la Bucuresti, VII grade la Sebes si Alba Iulia etc. Aceste aprecieri se bazeaza pe modul de manifestare al cutremurului din anul 1916 (descris in lucrarea lui Atanasiu, de exemplu).
 
:harhar: multumesc ca ai scos in evidenta brasovul, altfel nu as fi remarcat :rolleyes:
oricum, e interesant de vazut ce o sa se intimple. toti vb doar de vrancea si s-ar putea ca un eventual cutremur de fagaras sa ii ia prin surprindere pe cei din zona
 
Am atasat mai demult o fotocopie din cartea lui Atanasiu, care arata cam care a fost extensia ariei pe care s-a resimtit seismul din 1916. E la topicul despre cutremurele din Fagaras.
 
La seismograma in timp real, noi ne uitam pe site-ul indicat de CuTremuratul. E accesibil inclusiv de pe site-ul infp, http://www.infp.ro/eqsinfo.php

Multam si pentru articol, gigi, pe asta chiar nu il aveam, o scapare din partea mea.

In final, totusi, ce parere ai despre cutremurele zilnice din Romania ? Nu de alta, dar la acest topic noi ne dam cu parerea despre seismele de zi cu zi din Romania :harhar:
 
nu pot sa-mi dau cu parerea la ceva ce nu stiu f bine , aproape deloc . Subiecte interesante si incerc sa aflu mai mult de la \"maestri\" . L-am \"prins\" pe \"1977\" , dar pentru ca atunci nu erau surse de info , incerc acum sa \"recuperez\" . Nu am prea mult timp , ca de altfel mai toata lumea , asa ca rasfoiesc pe apucate . Oricum am gasit info super aici
 
Avem topicuri in care postam seismele zilnice, atat din Romania, cat si din lume, cred ca ai vazut deja :harhar:
Oricum, aproape in fiecare zi se produc cutremure in Romania, in diferite zone din tara, majoritatea insa foarte slabe, asa-numite microseisme.
 
dupa cum am zis , forumul este tare in info , despre multe curiozitati , ff interesant
 
Back
Sus