• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Vine ea luna MARTIE, draga de ea...Nu ne uita :55: :135: :135: :69: MARTIE, o scumpete, nu altceva... :32: :69: :6:
 
Vrancea se afla intr-o "pauza seismica" pentru cutremure de magnitudini (ML sau MD) 2,0 sau peste aceasta valoare, din 10 februarie. Nu ma astept totusi sa treaca mai mult de o saptamana fara sa se produca un cutremur de magnitudine cel putin 2,0. Deci ar fi de asteptat in curand un cutremur de magnitudine peste 2,0. De asemenea, in martie sau cel mai tarziu in aprilie vom avea seisme de magnitudine egala sau mai mare de 4,0. Deci nu este probabil sa avem acum o pauza de 6-8 luni fara seisme de magnitudine 4+, nici macar in 2006 nu a existat o astfel de pauza, in realitate s-au produs cutremure pe 8 iulie 2006 (ML=4,3), 15 august 2006, 23 septembrie 2006 (ML=4,7), si apoi seria de cutremure din noiembrie 2006 (de magnitudini 4,3 apoi 4,5 si in final 4,7 grade). Asadar, este improbabil totusi ca aceasta liniste seismica relativa sa dureze prea mult. De fapt, microseisme probabil ca sunt (cutremure de magnitudini ML sau MD mai mici de 2,0), dar ele nu sunt afisate pe site-urile centrelor seismologice romanesti (INFP, IRSA).
Eu nu m-as alarma de aceasta acalmie totusi, tineti cont de faptul ca activitatea seismica vranceana a fost mai intensa in decembrie 2009: cutremur de 4,0-4,2 pe 5 decembrie la 109 km adancime, cutremur la Ramnicu Sarat pe 6 decembrie (magnitudine 4,4-4,5 la 20 km adancime), cutremur de 3,8-4,0 pe 18 decembrie 2009 la 64-66 km adancime si seism de 4,4-4,5 grade pe 26 decembrie 2009 (adancime 100-110 km).
 
Cutremurul de azi din Oltenia (Valea Jiului, nord-vest de Tg. Jiu)nu este un eveniment neobisnuit. Zona are activitate seismica, iar in ultimii ani s-au inregistrat mai multe cutremure locale, cu magnitudini de 2,5-3,5 pe scara Richter. In 1998 pe Valea Jiului, in zona Lupeni-Petrosani s-au produs 3 cutremure crustale cu magnitudini de 3,8-4,0, pe 29 iulie, 30 iulie si 5 septembrie, seisme resimtite in zona Petrosani cu intensitatea de IV grade pe scara Mercalli. La 21 decembrie 1999, in zona Targu Jiu s-a produs un cutremur de magnitudine 4,1 la o adancime de 5 km, resimtit in zona epicentrala cu intensitatea de V grade pe scara Mercalli. Este o activitate seismica ce se coreleaza cu mai multe falii crustale locale active, atat in bazinul Petrosaniului, cat si in Depresiunea Tg. Jiu.
 
Continua pauza seismica in Vrancea. De 7 zile, Vrancea nu a mai dat nici un cutremur cu magnitudinea (MD sau ML) in jur de 2,0 sau peste aceasta valoare. Probabil ca microseisme (de magnitudine 1) s-au produs, dar nu le stim. Oricum, este cel mai lung interval aproape aseismic de la inceputul acestui an. Intervalul mediu dintre 2 seisme vrancene de magnitudine egala sau mai mare de 2,0 este de 2-4 zile. Ultimul cutremur de magnitudine in jur de 2 s-a produs pe 10 februarie. Nu consider alarmanta aceasta pauza, dar cred ca "pe stocul" Vrancei se afla un cutremur de magnitudine peste 4,0 poate chiar un eveniment de magnitudine in jur de 4,8. Un astfel de cutremur e "in stoc", cum spuneam, si "asteapta" acolo jos "momentul propice"... :55: :135: :135: :32: :69: :6: Sa vedem ce ne aduce luna martie. Stim doar ca Vrancea "obisnuieste" sa isi intensifice usor activitatea seismica in martie-aprilie-mai... Oricum, chiar daca azi sau maine sau in urmatoarele 3-4 zile se produc seisme de magnitudine 2-2,9 grade, nu inseamna ca nu mai vine cel de 4-5 grade. Cutremurul de magnitudine 4-4 si ceva e "pe stoc", si pana la urma tot o sa se produca :69:
 
Eu as fi curios de numarul si locatia celor sub 2.
 
INFP nu mai afiseaza microseismele. Intr-adevar, ar fi interesant de vazut cum evolueaza microseismele, in special cele de pe faliile care "duc spre" Vrancea, pe langa Muntii Buzaului, asa. :69: :55: :135: :135: :32: :69:
 
Traiasca libertatea, democratia si transparenta :55:
 
Pana una alta putem spune ca a murit Vrancea, saraca ... Nu mai poate nimic, nici un rasuflet, pulsul e redus la minimul minimorum... :6: :32: De cand nu am mai vazut asa o tacere. Vrancea tace pentru ca nu poate, sarmana. Si-a pierdut suflul, abia mai respira... :32: :55: :135: :135:
Fie-i tarana usoara, odihneasca-se in pace, Vrancioaie... :6:

Lasand gluma la o parte, daca pana si seismele de magnitudine (ML sau MD) in jur de 2 grade au devenit asa de scumpe la "vedere", perle rare, atunci am putea zice ca stam grozav de bine ! Daca nu o sa mai avem cutremure niciodata, de fapt ? Sigur, e o fantezie, o inchipuire ceea ce spun, dar v-ati gandit ce ar fi daca procesul seismic din Vrancea s-ar stinge asa, pe neasteptate, mult mai devreme decat cele n milioane de ani scontate ? :98: Daca in aceste zile asistam, de fapt, la stingerea completa a procesului seismic vrancean ?? :69: :69: Repet: pura fantezie, speculatie din cale afara...dar, fie vorba intre noi, nici eu nu stiu ce sa mai cred, de 7 zile au disparut pana si cutremurele de magnitudine 2. E tare capricioasa Vrancea noastra. Sa vedem cum o face cand s-o trezi, pana la urma tot trebuie sa se trezeasca, eu nu cred de fapt in ideea enuntanta mai sus(cu stingerea prematura a activitatii seismice vrancene, am pus-o doar asa, ca FANTEZIE...).
 
Oricum, nu ma astept ca aceasta pauza sa dureze mai mult de finele acestei saptamani. Si asa o perioada de 7-10 zile fara seisme de magnitudine 2 ar constitui aproape un record de activitate seismica extrem de scazuta. E de asteptat ca in martie-aprilie sa vedem si cutremure de magnitudine 4-4,8 cat de cat...
 
IRSA Vrancea ODOBESTI-FOCSANI
17.02.2010 12:48:18 UTC 45,76N 27,01E 28,37 km MD=1,95
Obs.: microseism crustal in Vrancea (zona ODOBESTI-FOCSANI)

Nieeee, yupiii, yupiiii :135: aparu si un cutremuras in Vrancea :98: =)) Dupa 7 zile de liniste totala, Vrancea abia poate de-un 1,9 acolo =)) =)) Atata poate Vrancea dupa 7 zile de calm seismic accentuat, doar 1,9 !!! =)) =)) =)) Iata ce poate (mai bine zis cat poate) Vrancea dupa o astfel de perioada de calm seismic =)) yupii :32: :69: :55: :135:

Astea-s puterile Vrancei, deocamdata, se vede ca baba nu poate, nu poate si gata ! :69: :6: Sa ii lasam pe cobii de serviciu sa o caute cu :6: :32:
 
Este o situatie destul de ciudata. Avem multe cutremure (ce e drept, mici, cu magnitudini de 3 pana la 4,5 grade) in estul Turciei, in Iran si in Caucaz, niste miscari seismice usoare pe Dorsala Carlsberg pana in Golful Aden, si totusi Vrancea continua sa taca malc. De cateva saptamani am remarcat o usoara crestere a numarului de cutremure in estul Turciei si Iran, si totusi Vrancea nu raspunde cum era de asteptat; ba mai mult decat atat, tace, tace ca o regina. De abia mai da cate un seism de 2 grade (MD sau ML), iar cele de 3-4 grade au disparut cu desavarsire. Nu mai votbesc de peste 4,0, unde iarasi nu mai apar evenimente. Sa vedem cum evolueaza situatia la est si sud-est de Marea Neagra, deci este de urmarit ce se intampla cu activitatea seismica in acele zone sensibile (estul Turciei, Iran, Caucaz), chiar mai departe pana in Asia Centrala.
Ar fi doua explicatii pentru situatia actuala din Vrancea: fie sunt tensiuni atat de mici, incat chiar cresterea usoara a activitatii seismice din Turcia si Iran nu poate influenta Vrancea nici macar pentru cutremure de 3-4 grade; fie in zonba Vrancea a intervenit brusc o stare de "blocaj seismic", stare care s-ar putea incheia prin producerea unui cutremur de magnitudine 4,0-4,8 cel mai tarziu in luna martie (posibil si cu o magnitudine un pic mai mare, de 5,2-5,4 grade).
In orice dintre cele 2 variante, e clar ca pana la urma tot se va produce un cutremur vrancean de magnitudine peste 4,0. Nu ar fi prea bine sa treaca 6-8 luni fara cutremure de magnitudine cel putin 4,0. Nici macar in anii 2003 si 2006, ani considerati cu activitate seismica mult redusa fata de medie, nu am avut pauza de 6-8 luni. Nu m-ar bucura sa vad o pauza de 8 luni fara cutremure de magnitudine peste 4,0.
 
Eu cel putin ( ce-i drept nu sunt savant...doar imi dau cu parerea :55:) nu cred ca se pune problema unei pauze seismice de 6-8 luni. Sunt destul de sigur ca in primavara vom avea cel putin un seism de peste 4 grade in Vrancea. Si, de ce nu, s-ar putea chiar ca magnitudinea sa depaseasca 4,8 grade, dat fiind calmul din ultima vreme.
Asadar, dupa ce anul 2009 a fost mai intens din puct de vedere seismic cu cca 16 cutremure de peste 4 grade, anul 2010 a debutat cu calm seismic, ultimul cutremur de peste 4 grade fiind inregistrat in 2009.
 
Evident ca nu va fi pauza de 6-8 luni. Eu ma astept ca in primavara sa avem mai multe cutremure de magnitudini peste 4,0 probabil unul in jur de 4,8 grade. Ultimul cutremur de magnitudine peste 4,5 s-a produs la 24 iulie 2009 (ML=5,1 intensitate maxima V pe scara Mercalli, adancime 141 km). Deci ar cam fi de asteptat un seism vrancean usor perceptibil la Bucuresti, un eveniment la o magnitudine care ar putea sa fie in jur de 4,8. Tineti cont ca de regula, Vrancea isi intensifica usor activitatea in perioada martie-mai. Deci este de asteptat ca in urmatoarele saptamani sa asistam la o usoara "accelerare" a activitatii seismice vrancene, cu evenimente de magnitudini pana la 4,0-4,8. Nu exclud cu desavarsire nici chiar un seism de 5,2-5,4 grade, dar nu chiar acum, un pic mai tarziu.
 
Dar stie cineva care mai este situatia seismelor mai mici de 2?
 
Pai de unde sa stiu ? Nu se mai afiseaza...
 
Eu cred totusi ca este de asteptat sa se produca, in curand, un cutremur cu magnitudinea cel putin 4,0-4,8 grade, posibil 5. Nu ceva grav, catastrofal, dar probabil un cutremur care va fi simtit si in Bucuresti. Spun ca s-ar putea sa fie totusi de magnitudine 5-5 si ceva tinand cont de pauza seismica ce sugereaza un blocaj undeva in adancime, dar si de secventa seismica de tip crustal din decembrie 2009 de la Ramnicu Sarat. Cutremurul din 25 aprilie 2009 a avut, cu mai multe luni inainte, o secventa crustala semnificativa la nord de Vrancioaia (septembrie-octombrie 2008), urmata de o anumita scadere a activitatii seismice in adancime (h > 60 km) in lunile urmatoare. Deci ar exista posibilitatea producerii unui cutremur vrancean de magnitudine in jur de 5,0 sau putin mai mare, seism care nu va avea urmari deosebite. Cred ca e doar problema de timp pana se va produce evenimentul. Interesant e daca un astfel de cutremur va veni "direct", sau va avea inainte mai multe cutremure de magnitudini 3-4.
 
intrebare intrebatoare:
pey oke infepeii shi irsacii tac in sensul ca malc sub 2....da tamburelu ala dat la video ar trebui sa vaza whatever se mishca prin vrancea ca nah vede iel ww....acu pe de alta parte ochiul format al ecspertilor simte dupe desen care=i vrancean. chiar nu vazu nimeni nika? ca daq ie sa conspectam prin seismogramele alea adunate ca nu dejaba se vede orishice chiaar shi 0,tz.
gresesc?
shi daq nope atunci chiar ie pausa?
ce ne facem fetelor?
 
Personal ..nu ma pricep la cutremure ,am ajuns pe acest site ca sa vad parerea unora ca voi care va pricepeti.Dar ca toata lumea ma tem de un cutremur mare,mai ales ca locuiesc in Bucuresti si blocul meu e construit in 74.Nu am vazut-o pe aceasta doamna la OTV,azi am aflat de ea...de la maica-mea care m-a sunat sa-mi spuna sa plec din Bucuresti in weekend...bla ,bla..Dar in seara asta o voi urmari pe aceasta asa zisa clarvazatoare care cica ar fi prezis mai mute chestii care s-au adeverit..chiar si faptul ca Victor Ponta o sa castige sefia PSD.Acu fie vb intre noi... asta cred ca o putea prevedea oricine... :55:
 
Back
Sus