• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremure si animale

Pisica mea a prins ieri 15 iulie 2008, 2 soareci. De vreo doua luni n-a mai prins nici un soarece. Or fi iesit soarecii din ascunzisuri de frica cutremurului si acum i-a prins pisica? Si de ce doi si nu doar unul?
 
Daca nu e invazie de rozatoare pe camp, nu cred ca avem de ce intra la idei :ack: Oricum, un eventual cutremur de 4,8-5 grade, poate chiar 5,5 grade, nu e o problema...:worthy:
 
Daca nu e invazie de rozatoare pe camp, nu cred ca avem de ce intra la idei :ack: Oricum, un eventual cutremur de 4,8-5 grade, poate chiar 5,5 grade, nu e o problema...:worthy:

As propune, daca nimerim prognoza realizand conexiunea cu sobolani, vrabii, gugustiuci sa scriem un roman science-fiction!
 
Pisica mea a prins ieri 15 iulie 2008, 2 soareci. De vreo doua luni n-a mai prins nici un soarece. Or fi iesit soarecii din ascunzisuri de frica cutremurului si acum i-a prins pisica? Si de ce doi si nu doar unul?

Daca nu prindea niciunul, avand in vedere prezenta lor, totusi inseamna ca erau atat de speriati ca aveau o viteza nemaipomenita, iata ca explicatia a fost gasita, daca a prins doi inseamna ca a prevestit micul cutremur \"curios\" din punctul de vedere al pauzelor mai lungi dintre impulsuri, despre care a scris Dodo.
 
:worthy: sunteti culmea! nu sunt eu agricultor sef dar acum se culege graul, ovazul, etc si ies soriceii la facut provizii:ack:
a prins 2 soareci...pt ca a fost o pisica binedispusa:whistling:
Nu am auzit ca zburatoarele sa reactioneze cu multe zile inaintede un seism..dar poate caaveau pagere :ack: sau sedinta:biggrin:
 
:worthy: sunteti culmea! nu sunt eu agricultor sef dar acum se culege graul, ovazul, etc si ies soriceii la facut provizii:ack:
a prins 2 soareci...pt ca a fost o pisica binedispusa:whistling:
Nu am auzit ca zburatoarele sa reactioneze cu multe zile inaintede un seism..dar poate caaveau pagere :ack: sau sedinta:biggrin:

imi pare foarte rau, dar asa a fost, nu pot nega si nici desconsidera un fenomen atat de evident

in functie de loc, de regiune, vietatile au simtit, au perceput ceva ceea ce omul nu a perceput

confirmarea a fost in 2004 de la cineva de la care bu ma asteptam sa spuna asa ceva (cand comentam 26 decembrie 2004)

vrabiutele sensibile la mesaje subterane!!!
 
\'Pleaca berzele in \"Tarile calde\" mult mai racoroase\"

http://www.ziua.ro/news.php?data=2008-08-27&id=11740

\"Problema cea mai mare e ca berzele ar fi plecat in Tarile Calde. Mai precis, spre Africa de Sud. In perioada asta, in Romania, temperaturile au depasit, la soare, 40 de grade Celsius. Iar berzele au prostul obicei sa isi pozitioneze cuiburile in plin soare. Si, in acest caz, este foarte ciudat cum au plecat \"ele\" in \"Tarile Calde\", unde, dupa cateva zile cu temperaturi de aproximativ 25 de grade, de abia se preconizeaza cateva, cu limite de 30 de grade. \"

Vara asta a fost cred eu una normala. Si totusi berzele pleaca. Or fi simtind ele ceva?
Ori cutremure ceva ori simt ele ceva legat de un rezboi mondial... poate ceva atomic...
Poate e o alarma falsa. Vom vedea.
 
de ce nu \"influente magnetice\" ca tot suntem in plina schimbare....
 
Posibil. Dar polii magnetici nu se schimba intr-o singura zi, inversarea e un proces mai indelungat, proces care probabil incepe si care va dura sute sau chiar mii de ani.
 
=)) cu siguranta berzele sunt experte in operatiuni militare si au plecat rapid din zona. sa fim seriosi.....=))
 
Variatiile campului magnetic, schimbarile climatice etc. sunt factori care modifica si \"obiceiurile\" animalelor, evident.
 
berzele au plecat din n motive dar nu faceti scenarii SF. nu pleaca din cauza seismicitatii sau a razboaielor:ack: pe care le \"presimt\".
probabil campul magnetic al Pamantului a suferit schimbari de care nu stim acum, poate ca este de vina poluarea, etc..
 
Dodo, NU eu am spus asa ceva. Nici eu nu iau in considerare tot felul de teorii conspirationiste, ca pleaca berzele din cauza razboiului atomic si alte prostii de genul asta. Ma confunzi...
 
Posted by Dodo - Today 08:50 AM
de ce nu l-ai combatut pe cutremurici?

Fiindca aveam treaba in alta parte (la alt topic)...=)) =)) =)) =))
 
ca sa te iei de magnetismul terestru ai avut timp:ack:
 
CuTremuratule, este evident ca berzele nu au cum sa presimta un razboi mondial, asa ca nici macar nu merita luata in considerare o astfel de presupunere, total abracadabranta, si care l-ar face sa paleasca de indivie pana si pe vergil hancu sau pe ioan istrate... In plus, schimbarea comportamentului obisnuit al unor animale poate fi pusa in legatura
 
O sa reiau o idee pe care am mai sustinut-o. Anume, ca este foarte dificil sa interpretezi comportamentul animalelor, mai ales in lipsa unor observatii permanente, continue practic. Nu e deloc cazul sa fim prapastiosi, nu ne ajuta cu nimic. Daca o furnica merge stramb, nu inseamna neaparat ca vine cutremurul. Daca o pisica prinde 2 soareci, nu e obligatoriu semn ca se apropie un seism major. Daca pleaca berzele mai devreme, pot fi adusi in discutie factori cum ar fi modificarea campului magnetic al Terrei, schimbarile climatice care influenteaza si sistemele biologice etc. Deci nu trebuie sa cadem intr-o extrema, e inutil.
Da, vom avea cutremure in Vrancea, mai mici dar si mai mari; evenimentele curente din Asia vor influenta, mai devreme sau mai tarziu, si Vrancea. Dar sa nu urmam poanta cu drobul de sare, inainte ca respectivul drob sa existe deja !!!
Cat priveste faptul cA berzele ar presimti razboiul mondial, este o PROSTIE !!! Atat mai spun.
 
lasa ca berzele nu au presimtiri seismice. animalele simt cu un timp x inainte..unele perturbari..etc..
mai mult ca sigur este vorba de teama..nu pleaca in grup la africa party:ack:
 
Uitasem de meteorit =))

Ar fi interesant de aflat daca si in alte tari se intampla acest fenomen.
Variatiile campului magnetic ar putea fi intr-adevar o cauza de ratacire a lor nu de plecare. Dar cine stie...

Sau poate ca din cauza secetei, lacurile si baltile au secat iar berzele au ramas fara hrana (pesti, broaste, etc), asa ca au luat-o din loc decat sa moara de foame.

Citez de la:

http://www.green-report.ro/dynamic/...ecat-lacurile-amara-si-balta-alba---12903.htm

\"Deficitul de apa inregistrat in aceasta vara a afectat, de asemenea, mai multe specii de pasari si pesti, care au disparut din rezervatia naturala.

Doua lacuri importante din zona de campie a judetului Buzau, Balta Alba si Amara, au secat in aceasta vara, din cauza secetei, luciul de apa disparand de pe 70 la suta din suprafata albiei. Odata cu apa din lac au disparut si cateva specii de pesti si pasari din rezervatia naturala.\"

E vorba de un articol de pe data de 20.08.2008.

Sau:
http://www.realitatea.net/lacul-sarat-de-langa-braila-a-secat-din-cauza-secetei_333092.html

\"Lacul a scăzut excesiv în ultima perioadă, iar astăzi doar 30% din ceea ce era cândva lacul Sărat mai poate fi admirat. Acesta nu a mai scăzut atât de mult de la seceta din 1947\"
E adevarat ca Lacu Sarat cu are peste si nici broaste dar asta e o dovada ca totusi in anumite zone ale tarii e inca seceta foarte puternica.

Concluzie:
Nu-i apa -> nu-i balta,
nu e balta -> Nu-i peste si broaste
Nu e mancare -> Berzele pleaca

Dar ca sa las putin mister... cine stie de ce au plecat berzele... =))
 
Back
Sus