• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremure si animale

Pai CuTremuratule, eu zic ca modificarile climatice, conditiile meteo extreme, pot contribui la modificarea \"obiceiurilor\" unor specii. De altfel, in ultimii ani, s-a atras atentia asupra acestui lucru. Asa ca faza cu razboiul atomic e...=)) =)) =)) =))
 
Oricum, eu tot nu pricep cum ar putea plecarea berzelor din Romania sa prevesteasca un razboi atomic...e ceva care ma depaseste, ma declar pe dinafara, totalmente...=)) =)) =)) :D :)) =)) =)) =)) =))
 
So, subscriu 100%. nu o sa cred niciodata asa ceva. =))
CuTremuratule, tu crezi???
 
S-o luam simplu. Berzele fac parte din regnul animal. Razboiul atomic e legat de actiuni umane. Pasarile din Romania nu au cum sa ghiceasca faptul ca ar urma sa inceapa conflagratie mondiala, nu au astfel de capabilitati...Ori nu-i asa ??? =)) :D :)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
 
si daca au si nu stii tu?=)) =)) =))
 
si daca au si nu stii tu?=)) =)) =))

Nu aveti decat sa ma ironizati cat vreti.
Daca credeti ca doar ce se vede exista (sunteti atei) atunci e ok si explicabila reactia voastra.

Daca insa cineva crede ca mai exista si alte \"entitati\" inteligente in univers, atunci s-ar putea sa nu va dea voua dreptate.

In acest ultim caz exista variantele:
1. Oamenii si animalele au capacitati de a \"presimti\" ceva din viitor.
2. Oamenii si animalele sunt avertizate de anumite \"entitati\" sa se fereasca de anumite pericole. (in mod constient sau fara sa-si dea seama). Exista multe intamplari dinaintea cutremurelor in care oamenii au facut diverse lucruri aparent inexplicabile sau putin probabile care i-au salvat de la moarte. Din pacate in zona asta s-au aciuiat multi excroci sau naivi sau... care pretind ca primesc mesaje de dincolo...

Si animalele sunt fiintele lui Dumnezeu care are grija de ele dupa cum spune Biblia. Iar o bomba atomica pe langa moarte aduce mutatii genetice. Deci efectele sunt mai grave decat doar moartea, pentru ca modifica creatia initiala (ADN-ul fiintelor).

Asa ca nu aveti decat sa:
=)):harhar:=)):harhar:=))

daca sunteti atei, dar e alta discutie.
Pur si simplu niste animale s-au comportat ciudat sau neobisnuit si exista posibilitatea ca acestea sa simta ceva un pericol, cutremur, etc.

In acest caz cu berzele e foarte probabil ca e vorba de vreme si clima, dar cine stie...
 
eu sint dovada vie ca presimtirile nu-s povesti. intotdeauna am tinut cont de ele si mi-a fost bine. dar chestia cu berzele mi sa pare prea trasa de par. asa ca nu pot sa ma abtin si mai pun niste =)) =)) =)) =)) =))
 
Energia din jurul nostru exista indiferent de credinta, sex, religie, etc.
Ce treaba au ateii cu seismele si plecarea berzelor?
A presimti este una si a simti este alta!!!!
Ai facut o mare salata!!!
Animalele SIMT - au capacitati extrasenzoriale mai accentuate decat noi, oamenii si nu \"ghicesc\" ce va fi....efectiv percep schimbarile climatice, schimbarile campului magnetic, etc. Oamenii nu migreaza in tarile calde, traiesc in zone \"poluate\" energetic(unde tv, radio, gsm, etc), auzul s-a deteriorat, etc.
 
Energia din jurul nostru exista indiferent de credinta, sex, religie, etc.
Asta e din ciclul: \"Iarna nu-i ca vara\" iar rosul e rosu, iar verdele e verde.
Energia care? Ca asa sa spui de energie in general... pai si drobul de sare are energie potentiala.

Ce treaba au ateii cu seismele si plecarea berzelor?

Ateii nu prea cred ca exista \"lumea cealalta\". Si automat nu exista nici \"entitati spirituale bune sau rele\" nu exista nimic din ce se spune in religii. Spun ca Dumnezeu si ingerii sunt de fapt extraterestrii, etc.

Ca si la masoni, care cred ca, cunoasterea vine doar prin ratiune in timp ce religiile spun ca si revelatia pe langa ratiune poate fi o cale de cunoastere.

A presimti este una si a simti este alta!!!!
Ai facut o mare salata!!!

Iarasi apelezi la logica de genul: Rosu nu e negru iar negru nu e verde.
De unde pana unde ai dedus tu ca eu nu inteleg ca a presimti e diferit de a simti nu inteleg.

Cat despre salata, cred ca de fapt tu n-ai inteles nimic. Acum capacitatea de intelegere variaza... cica la Dodo bird e mai mica.

Nu inteleg de ce va luati de mine. Am semnalat un caz in care animalele au un comportament ciudat si doar posibil si partial explicat.

Iar o explicatie posibila (cu probabilitate mult mai mica) ar putea fi si posibilitatea unui cutremur, motiv pentru care am si postat aici. Sper sa nu fie asa, dar timpul va arata care este explicatia adevarata.

Daca va deranjeaza postarile mele, promit sa nu ma mai repet. Si-am incheiat discutia, si cred ca si postarile. Va las pe voi singuri sa discutati, sa fiti fericiti ca toti sunteti de acord, si ca nimeni nu mai are tupeul sa aiba si alta opinie sau sa spuna ca exista si alte posibilitati, intrucat vad ca-i luati la bascalie pe cei care au alte opinii decat voi. Si nu e bine sa contrazici pe sefu\' forumului.

De ce ati deschis discutia \"Cutremure si animale\" si n-ati facut un articol in care sa se prezinte diverse informatii si gata?
Credeam ca aici se pot semnala si comportamente ciudate ale unor animale, care ar putea fi asociate cu posibilitatea unui cutremur.

Am vazut iarasi ca m-ati luat la \"misto\" sau cel putin ati luat in deradere faptul ca am semnalat un fapt ciudat si anume ca pisica mea de multe saptamani n-a prins nici un soarece si apoi doua zile consecutiv a prins mai multi soareci. Pariez ca nici daca soselele se umpleau de soareci nu era o ciudatenie pentru voi.

Si-am incheiat discutia pe acest forum. Monolog placut.
 
Tu ai citit ce ai scris? Zici ca te luam la misto? Poti sa imi explici ce treaba au masonii cu animalele, cutremurele, etc?
Daca vrei sa discuti discutii ...go on.
Nu uita sa ii bagi si pe evrei in ecuatie, pe Vadim, pe rusi si eventual pe ET:ack: Nu merita sa raspund la astfel de aiureli.
Daca esti asa destept poate ar trebui sa mergi la Otv si sa explici cum prind pisicile soareci cu 15 mii de ani inainte de un seism catastrofal. Ai grija cum vorbesti ca nu ne tragem de sireturi!!!!!!
OBRAZNICIA NU TE FACE MAI DESTEPT!!!!
 
Ca sa terminam cu \"varza\", va promit ca voi relua, la un moment dat, prezentarea exemplelor de comportament neobisnuit al animalelor din lucrarea lui P.I.Marikovski, ANIMALELE SI CUTREMURELE DE PAMANT (Editura Tehnica, 1988). Dar putintica rabdare, dupa ce termin eu cu examenul, am de invatat =)) =))
 
Acum capacitatea de intelegere variaza... cica la Dodo bird e mai mica.
Cu jignirile nu rezolvi nimic. Si daca ai mai citit si alte topicuri pe forumul asta poate ai vazut ca pe aici jignirile nu-s tolerate. Din partea mea, sa-ti fie rusine!!!=))

Daca va deranjeaza postarile mele, promit sa nu ma mai repet. Si-am incheiat discutia, si cred ca si postarile. Va las pe voi singuri sa discutati, sa fiti fericiti ca toti sunteti de acord, si ca nimeni nu mai are tupeul sa aiba si alta opinie sau sa spuna ca exista si alte posibilitati, intrucat vad ca-i luati la bascalie pe cei care au alte opinii decat voi. Si nu e bine sa contrazici pe sefu\' forumului.
In ordine:
- nu ne deranjeaza postarile tale decit atunci cind sint de genul celei de mai sus
- nu te obliga nimeni sa postezi, daca nu vrei, n-o face. Sint destui care pun lucruri interesante si profesioniste, asa ca nu ti se va simti lipsa, stai linistit
- tupeu ai avut tu cind ai spus mizeria de mai sus
-ce amestec are \"sefu\' forumului\" ???

De ce ati deschis discutia \\"Cutremure si animale\\" si n-ati facut un articol in care sa se prezinte diverse informatii si gata?
Topicurile sint deschise pt...discutii (ca sa vezi...=))). Dar unele serioase, nu unele care pun in discutie credibilitatea forumului.=))

Si-am incheiat discutia pe acest forum. Monolog placut.
Lasa-neeeee, lasa-neeeeeeeeeeee...

Imi cer scuze celor care cred ca am intrecut masura si cred ca am fost prea dura.
 
la insistentele publicului despre cutremurul de azi din imediata apropriere a maretei capitale.
Dupa ce noapte am fost trezit de alarma falsa a celor de la foton :) m-am trezit somnoros sa dau mancare la pestii din acvariu.
Pentr prima data i-am vazut atat de agitati. Mi-au atras atentia niste zebre rosii care deobicei se fugaresc la suprafata acvariului si care acum faceau un adevarat show undea in prima treime de jos a acvariului, un loc in care nu au obiceiul sa stea decat poate noapte. Pot spune ca ei erau singurii cu o schimbare elocventa de comportament. Guppy erau tot spre fundul acvariului, insa ei mai au obiceiul iar neonii erau putin dezorientati de zapaceala zebrelor. In orice caz mai toti erau sub jumatatea de jos a acvariului. In mod normal dimineata toti pestii sunt in jumatatea de sus asteptand mancarea.

Ca si observatie: nu s-a aplicat acea poveste cu pestii sar ca electrocutati si faze. Totusi epicentrul a fost foarte aproape si e posibil sa fi simtit pe bune. Din pacate INFP nu face public nimic cu privire la aceste tipuri de studii, insa e interesant ca macar noi cei de forum sa schimbam cateva pareri.
Ar fi interesant sa mai aflam daca cineva a mai avut chestii de genul astazi cu acvariul.
Promit ca data viitoare nu o sa imi mai fie lene sa iau telefonul sa ii filmez :)
Prin urmare am avut pesti agitati in jurul orei 9 dimineata si seism in jurul orei 17
 
:40: publicul iti multumeste, carol :):worthy::worthy::worthy::(:)clapping::green:
 
Comportament oarecum asemanator si la pestii mei. Aproape toti erau in jumatatea inferioara, in toate cele 3 acvarii! Le-am dat de mancare si nu \"au sarit\" gramada cum fac de obicei! Sumatranii nu erau agitati cum sunt in mod normal, chiar putin speriati, la fel si conconius. Alta observatie ar fi ca toti aveau culori mai pale, mai putin stridente.
Si sa nu uit, toata tarasenia asta a fost undeva pe la ora 14-15. Nu am simtit cutremurul, am aflat si am facut legatura abia acum dimineata cand am primit mailul.
 
Eu zic ca e cazul sa stam \"linistiti\". Daca la cutremurul din 77 lumea a vazut vrabii agitate pe Magheru, de exemplu, la un cutremur mai mare cu siguranta ca vor fi mai multe animale agitate. Eu zic sa ne luam fiecare niste animale, pasari pe care sa le urmarim si sa dam de stire daca vedem vreun comportament dubios. Eu ma gandesc sa urmaresc ratele din Cismigiu.
 
Dar nu iti poti a seama intodeauna :(( cateodata pot fi alte cauze pentru a fi agitate animalele, trebuie sa ajungi sa intelegi aceste comportamente, nu ca eu stiu, dar ca idee :green:
 
Da, dar daca unul urmareste ratele, altu porumbeii, altul cateii, altul pestii samd, eu zic ca se poate trage o concluzie coerenta.
 
Lol, se chinuie specialişti să înţeleagă ce se-ntâmplă şi cum se comportă ANUMITE animale la cutremur iminent, iar voi vreţi să urmăriţi raţele din parcuri? Mie mi se par absolut hilare mesajele de mai sus, cu peştii de acvariu apatici la o \"zguduitură de pickamer\" ca aceea de care era vorba...
 
Eu cred ca urmarirea reactiei animalelor merita urmarita. Succesul chinezesc din februarie 1975 s-a datorat, in mare masura, monitorizarii comportamentului animalelor.
 
Back
Sus