• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremurul vrincean din 4 octombrie 2011, magnitudine 5

Bucuresti, zona Unirii, la casa. Nu am simtit nimic, dormeam si cutremurul nu m-a trezit.
 
DjLeco link a spus:
Culmea ironiei, cam de pe la ora 2-3 noaptea, ma uitam la poze de la cutremurul din 1977, (si poze ale Bucurestiului vechi, pe diverse forumuri), cutremur ce l-am prins, ca pe 5 martie faceam si eu 6 ani, si brusc un balans scurt dar intens Vest-Est sau invers, nu mai mult de 1 sec a durat, am auzit o mica scirtiitura la usa, si imediat am deschis programul seism 1.5 sa vad ce si cum, initial am crezut ca mi s-a parut...

Abia dupa 20-30 secunde a inceput sa apara seismograma, de ce cu asemenea intirziiere?

Poza este captata la 1-1,5 min dupa ce am simtit miscarea.

Stau in Dr Taberei,Piata Moghioros bloc OD 1 la etajul 8,blocul lung cu 6 scari(scara 1, stau eu), blocul paralel cu linia tramvaiului 41.

Delay-ul poate fi de la:
1. serveru de transmitere a imaginii, prioritar au acces la imagine live cercetatorii in domeniu, noi utilizatorii de rand primim imaginea cu intarziere pentru a nu incarca serverul (posibil ce vedem noi sa fie defapt o inregistrare si inregistrarile necesite codare si arhivare, ce costa timp).
2. latimea de bana a internetului. Deci se pare ca acel programel nu e atat de live pe cat speram sa fie...
 
Si la Brasov s-a simtit, destul de slab insa (etajul 7 din 8).
Mai mult au simtit cei mai sensibili.
 
Bucuresti, Iancului/Pantelimon, etaj 1 din 8

Am adormit foarte greu aseara, dar cu geamul deschis. Cu cateva secunde inainte de cutremur am deschis ochii ca mi s-a parut frig si am auzit cainii latrand, m-am uitat la telefon si arata 05:40 si am hotarat sa inchid geamul, dar a inceput sa zangane virtina si am simtit patul parca topaind usor pe gresie. Clar nu erau clasicele camioane de marfa care aprovizineaza supermarketul si au acelasi efect asupra vitrinei dar nu si asupra patului, insa cred ca a fost destul de scurt ca pana m-am ridicat si am ajuns sub grinda de la usa s-a lasat liniste si calm ... pe geam am vazut aprinzandu-se lumini pe la ferestre la blocurile din jur, si cum ma manca curiozitatea am intrat pe infp.ro de pe mobil si am vazut imaginea de la mobotix cu seismograful inregistrarea miscarii, dar pe datele istorice inca nu aparuse nici un detaliu referitor magnitudine si adancime... am avut intentia si intentia sa fac print screen dar am descoperit ca nu am mai reinstalat aplicatia dupa upgrade-ul sistemului de operare si n-am mai avut chef sa butonez telefonul... televiziunile noastre de stiri insa erau "adormite" la propiu ... si pe a3, si pe realitatea si pe tvrinfo erau emisiuni in reluare si "breaking news" asisderea :clapping:)).
 
Pe mine zguduitura pur si simplu m-a trezit din somn. stau la et. 2 in Berceni si...avand in vedere ca dormeam, mi s-a parut chiar lung... Mama mea, care era treaza, spune si ea ca a fost scurt dar intens :clapping:
 
Iasi, stau la parter... nu m-a trezit, nevasta s-a trezit insa nu stia de ce..., am mai intrebat cativa prieteni si in general s-a simtit foarte bine la etajele superioare (s-au trezit oamenii din somn si si-au dat seama ca e cutremur.
 
Posted 31 August 2006 - 10:58 AM
Dupa cum stim cu totii, astazi se implinesc 20 de ani de la seismul .....
Interesant este ca seismul vrancean din 31 august 1986 (intensitate maxima VIII 1/2 pe scara Mercalli, circa VII-VII 1/2 la Bucuresti) a fost precedat de o importanta lacuna seismica in intervalul de adancime 130-150 km, lacuna intrerupta brusc la mijlocul lunii august, cand, in ziua de 16 august s-a produs pe neasteptate, in zona Vrancea, un cutremur de magnitudine Ms=5,2 la 133 km adancime !!!! Probabil ca acela a fost un precursor sau o asa-numita PRIMA RUPERE !!!
Voi reveni cu detalii despre cutremurul din 1986 (factori precursori), sintetizand idei din acel studiu de caz despre care v-am mai vorbit (studiu de caz publicat acum vreo 2 sau 3 ani in Revue Romain de Geophysique).

Io dormii ca ursu :clapping:
Prima data la optule meu Ploieshtean shi NADA...nici animalutzele nu avura ceva ....
Orishicum citii impresiile ce s-au scris aici shi gasii citatu asta de mai sus.
Ceea ce mi se pare ie ca de prin decembrie 2010 activitatea la zona asta 130-150 ie mai zglobie daq te uiti de la 2004...
Plus ca ideea ie ca fu cam scurt shi puternic dupe cum vazui ca s-a spus. Deci o rupere in tensiune inca.
Daca ie ceva precursor????
 
Dormeam, nu am simtit nimic, desi interesant este ca am visat un zombie sau gen pe care il inchisesem intr-o debara (stiu ca povesetesc tampenii, dar asta este experienta) si incerca sa iasa, dar eu tineam usa. Apoi a inceput sa loveasca in usa, tot mai repede si mai tare, atat de tare incat eram ingrozit si se intunecase, parca loviturile lui in usa aveau efect asupra mediului inconjurator. Simteam ca nu-l mai pot tine, asa ca am strigat o data la el si s-a potolit, dupa care m-am trezit pret de cateva clipe, nu mi s-a parut nimic ciudat, am adormit la loc.
Sotia mea, in schimb, a fost trezita din somn de cutremur. Auzea usa camerei si un geam lovindu-se de tocuri, plus alte zanganituri. A pus mana pe pat, intr-adevar se misca. Apoi s-a oprit.
 
sunt din cluj,vin des in bucuresti,si de fiecare data ma gandesc cu groaza la un posibil cutremur,nefiind obisnuita cu asa ceva...aseara s-a luat curentul,in zona Novotel,unde locuiesc acum,si sincer m-a dus gandul la un posibil cutremur,nu-mi explic de ce...iar azi dimineata l-am simtit,si am trait un moment de groaza...sunt o persoana senzitiva,stiu,dar aceasta premonitie m-a speriat de data asta rau de tot,dragi bucuresteni,nu cred ca traiti foarte relaxati in zona asta,va doresc curaj si tot binele din lume
 
anda link a spus:
va rog postati-va marturiile. va multumesc!

Salut ! Sunt Thibo , si ma aflu la Spitalul de Recuperare Cardiologica din Covasna. Am avut splendida ocazia de a simt cutremurul #pe viu# , m a trezit o miscare brusca a patului, de parca l ar fi scuturat cineva de 5 sau 6 ori in doua secunde. Asistenta care locuieste jos in oras a relatat doua grupuri de miscari .Poate am dormit la prima faza. La masa de pranz mai #colectez# relatari. Va pup>Thibo.
 
Bucuresti zona Lizeanu, etaj 9/9 , am simtit decat unda "s" care de altfel m'a si sculat dintr'un somn profund :clapping:. Initial am zis ca e ceva de la bulgari, cam asa l'am simtit. Nu cred ca a fost 4.8, cred ca totusi magnitudinea reala si finala e undeva pe la 5.1/5.2.
 
La Braila sa simtit tare.mai ales ca stau la et.3.
sincer sunt obisnuit cu,cutremure de magnitudine medie ca acesta.grija mea era sa nu inceapa mai tare.
dupa zgaltaiala mare,a mai continuat sa vibreze cateva secunde,si ma gandeam sa nu inceapa mai tare.
 
Revin.. nu pot să cred că l-am ”ratat”.. toată noaptea am păzit-o pe fiică-mea care se trezea din oră în oră sa meargă la toaletă.. prea mult lapte:)
Și tocmai în momentul culminant nu s-a mai trezit nimeni :clapping:. Pe cel din mai l-am prins la țară, pe pământul mai elastic decât betonul probabil că s-a simtit mult mai bine.. la bloc, etaj 1, nu s-a miscat nimic.. adevărul este că nu avea ce să se miște, toate sunt ” ancorate” bine.
Deci îl aștept pe următorul... am de așteptat.
 
Bucuresti, Dr Taberei, 3/4.
Eu l-am simtit foarte tare.
Ma trezisem cu vreo 10 min inainte asa fara motiv (ciudat e ca multor cunoscuti li s-a intamplat asa). Dorm pe jos din cauza unor probleme cu spatele si probabil din cauza asta am simtit zguduiala extrem de puternic. Zgomotul cu urechea aproape de beton este infernal. De asemenea si miscarea parca se percepe mai puternic. + ca am un corp de mobila pe roti care s-a miscat si a trosnit rau. Apoi mi se parea ca vibreaza totul, inclusiv eu si eram atat de ametita ca mi se parea ca se invarte in continuare camera si se misca peretii. Mai mult, nu am fost in stare sa ma misc sau sa vorbesc pana la 6 cand pretenu' a dechis TV-ul la stiri sa vedem intensitatea. Foarte trista reactia de ghemuire si impietrire totala - ce sub grinda, ce triungi vital, ce langa ceva masiv, ce sa salvez cele 2 pisici din dotare? Nimic! Cand o veni al' mare eu cred ca paralizez de frica - in cel mai bun caz!
 
Bucuresti, Balta Alba. M-a trezit din somn, la randul meu mi-am trezit sotul care oricum nu m-a crezut :55: Pot spune ca am avut o mica satisfactie ca intr-adevar nu delirasem :clapping: Sa speram ca o sa avem parte numai de 'mititei'
 
la ora 3 m-am culcat , si m-am trezit la 12 cu o durere de cot , maine o sa fie unu mare de tot am visat eu , in jur de 8 grade. o sa vina noaptea din nou ca sa ne buleasca pe toti .
 
S`a simtit pana`n Baile- Herculane da pe la 5 si ceva dimineata ..... s-au miscat putin bibelourile si paharele :clapping:)
 
Adi Dorm_bine link a spus:
la ora 3 m-am culcat , si m-am trezit la 12 cu o durere de cot , maine o sa fie unu mare de tot am visat eu , in jur de 8 grade. o sa vina noaptea din nou ca sa ne buleasca pe toti .

Nu-ti dorim raul, insa sa ai dreptate numai pentru tine, sa fie izolat la tine acolo,NUMAI pentru tine!
 
Back
Sus