• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremurul vrincean din 4 octombrie 2011, magnitudine 5

Stau in Colentina - Fundeni la etajul 5 si m-am trezit brusc zgaltaiata de doua miscari.
 
ady24 link a spus:
Bucuresti zona Lizeanu, etaj 9/9 , am simtit decat unda \"s\" care de altfel m'a si sculat dintr'un somn profund :55:. Initial am zis ca e ceva de la bulgari, cam asa l'am simtit. Nu cred ca a fost 4.8, cred ca totusi magnitudinea reala si finala e undeva pe la 5.1/5.2.
Pai crezi ca au mintit? :clapping:
 
In Bucuresti, cartier Berceni, bloc de 4 etaje, parter: s-a simtit o singura miscare, brusca, scurta, intensa. ( ceva gen "bufnitura", insotita parca si de un zgomot cumva "infundat" ) Acum, senzatiile si perceptiile pot fi percepute oarecum distorsionat avand in vedere trecerea de la somn la starea de veghe, dar cam asa am simtit. M-a surprins ca lustra nu a avut miscare de balans. Ah!.... si ca directie, ciudat, dar am perceput ca fiind V-E....
Nu am simtit deloc teama, dar asta este o alta poveste.
O zi buna
 
Sunt date provizorii, corectiile se fac ulterior. Tine cont ca se da de fapt o magnitudine estimata din momentul seismic, care iese mereu mai mica pentru seismele sub 6-6,5 grade. Asa a fost si in cazul cutremurelor din 25 aprilie 2009 si 1 mai 2011. In final, cel din 1 mai a avut MD=5,4 grade, iar cel din 25 aprilie 2009 5,5-5,7 grade.
 
A, eu dormeam. Cum putem optine o reluare ca sa prind si eu in direct? unde depunem cererea?
 
Bucuresti, Militari, aproape de Lacul Morii, la casa, s-a simti la fel ca cel din primavara : indeajuns de puternic cat sa trezeasca toata casa din somn.
 
Buzau, stau la bloc la et 7/8.(ora 5:41 )
L-am simtit ca si cand cineva era sub pat si ma impins o data in sus apoi din lateral.Imediat am deschis ochii si ma uitam la mobila sperand sa nu pice ceva.Dupa ce cutremurul s-a terminat cuierul in care erau puse mai multe chei se mai misca inca.
Cutremurul de azi dimineata mi-a adus aminte de cel de pe 1 Mai si consider ca acela a fost mult mai puternic decat el ciudat fiind faptu ca am auzit atunci chiar si acel vuiet care strabate pamantu inainte de inceperea cutremurului.Atunci a fost infricosator!

Am citit din comentarii si unele persoane spuneau ca au avut diferite sentimente sau vise.Ii cred!Duminica noapte am avut un vis in care papagalul meu tremura si era foarte agitat si a fost un cutremur.La fel am preferat sa nu vorbesc cu nimeni despre acest lucru pentru ca vor crede ca inventez.
 
Bucuresti , Berceni etaj 1/4
Pai m-am trezit mai devreme un pic deoarece sunt racit si nu pot dormi calumea , si cam pe la 5:43 uitandu-ma la ceas dupa cutremur am simtit asternutul ca se misca usor sub mine , si dupa am intales ce se intampla , dupa ce am auzit zgomotul tipic facut de cladiri cand se clatina. Durata ..aproximativ 3 secunde l-am simtit eu... Visul meu era ce va ce genu , eram intr-o duba cu niste prieteni , eu stiind ca ei lucrau ca zugravi si mergeam pe un drum foarte foarte prost , care ma zgaltaia tare , si atunci cand m-am trezit am observat :clapping:
 
Paul link a spus:
[font=\"Georgia\"]Bucuresti , Berceni etaj 1/4
Pai m-am trezit mai devreme un pic deoarece sunt racit si nu pot dormi calumea , si cam pe la 5:43 uitandu-ma la ceas dupa cutremur am simtit asternutul ca se misca usor sub mine , si dupa am intales ce se intampla , dupa ce am auzit zgomotul tipic facut de cladiri cand se clatina. Durata ..aproximativ 3 secunde l-am simtit eu... Visul meu era ce va ce genu , eram intr-o duba cu niste prieteni , eu stiind ca ei lucrau ca zugravi si mergeam pe un drum foarte foarte prost , care ma zgaltaia tare , si atunci cand m-am trezit am observat :clapping:[/font]
Pai ca sa va explic cum am simtit eu ,este un fel de miscare din scurt , mai exact intindeti-va in pat , apucati cu mainile "peretele" de la cap si trage-ti in scurt pentru 3 secunde repetat si cam asta am simtit eu la etajul unu :55:
 
București, Zona Socului, Etaj 4/8 (bloc prefabricate)

Mișcare slabă a patului.

Nu am auzit vuiet afară, animalele (comunitare) nu au lătrat.

Cheile din ușă nu se mișcau! (Foarte ciudat!!!)

Bebelușul (de 6 luni) a început să se miște prin pătuț, nu știu însă dacă era treaz... oricum era ora lui de masă.
 
Ela link a spus:
Bucuresti, Zona Titan, Balta Alba, bloc 10 etaje, 4/10.
L-am simtit ca o smucitura, dormeam adanc si am auzit mobila trosnind. Nu mi s-a parut ca a fost de lunga durata, iar de data asta nu m-am speriat ca alta data.
Culmea este, ca de ani de zile inainte de cutremur visez anumite animale . M-am trezit la 1.20 noaptea din acest vis si mi-am zis\"iar o sa fie cutremur\". Cand povestresc asta prietenilor, rad de mine, numai eu stiu ce e in sufletul meu. Totusi cred ca exista ceva, dincolo de noi......

Ce anume visezi ,Ela?
Sotul meu acum 2 nopti a visat ca fost cutremur , multe cladiri erau daramate , oamenii tipau , era un haos total..si uite cutremurul ..bine ca nu a fost ca in vis:)
 
nu l-am simtit, insa am auzit cum s-a miscat biroul, o zmucitura brusca, m-am trezit si mi-am dat seama ca a fost cutremur(altceva din casa miscandu-se nu am auzit/vazut). Targoviste.
 
am simtit cam 10 secunde cutremurul
galati et 2/4
 
AndreeaIsis link a spus:
Ce anume visezi ,Ela?
Sotul meu acum 2 nopti a visat ca fost cutremur , multe cladiri erau daramate , oamenii tipau , era un haos total..si uite cutremurul ..bine ca nu a fost ca in vis:)

Doamne ce vis oribil. Speram ca nu vom fi terorizati in halul asta :clapping:
 
Salut, din Codlea, dormeam, nu l-am prins in direct. cand se da reluarea? sau trebuie facuta vreo cerere?
 
Buna seara. Titan(Parc AL.Ioan Cuza, fost IOR)et 8 s-a simtit destul de tare pe directia E-V si a tinut ceva, cred ca vreo 30 secunde daca nu mai mult.Ne-a cam leganat :55: Pe baiat l-a trezit cutremurul,pe mine papagalii care tipau si zburau haotic prin colivie, sotul era treaz deja. Cainii dormeau dusi, unul din ei cu picioarele in sus, nu aveau nici o treaba :clapping:
Pe Sos Giurgiului, piata Progresul, et 2 s-a simtit destul de puternic , tot pe directia E-V dar foarte scurt.
 
Ploiesti/bloc et 4/4 | Eu eram intinsa in pat .. cu vreo 10-15 min pana sa inceapa cutremurul mi-am pus un film la pc si il urmaream concentrata ... prietenul meu si el in pat langa mn care are un tic ciudat si enervant de a-si legana piciorul sau a da din picior nu stiu cum sa explic mai bine de se leagana patul cu noi si devin paranoica crezand ca e cutremur d fiecare data .. in fine asa a fost si de data asta , concentrata fiind la film miscarea patului chiar nu m-a deranjat crezand ca misca el patul pana cand au inceput bibelourile sa trepideze si patul sa ma zgaltie ceva mai tare, pana am realizat eu ca e cutremur a strigat el la mn "vezi ca e cutremur".Pana am apucat sa ajungem sub tocul usii care oricum la cat de firav este mai bine ramaneam in pat, deja se terminase cutremurul.Doamne ajuta ca a fost asa scurt, oricum nu am mai dormit pe urma ... nici film nu am mai vazut :clapping: Ultimul cutremur pe care l-am simtit a fost cel din 2004 si mi-am tras o sperietura grozava cand am vvazut cum se ondulau peretii si cat de reduse sunt sansele noastre daca suntem prinsi intr-un loc nepotrivit...intr-un moment nepotrivit asa ca am devenit exagerat de paranoica in privinta cutremurelor.
 
Am uitat sa precizez ca in tot acest timp scumpa mea pisicuta a dormit dusa ... draga de ea :clapping:
 
Back
Sus