• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Declaratii Marmureanu

In tarile avansate, centrele seismologice au personal fara mentalitati comuniste, si un buget rezonabil.
 
Inca ceva, in tarile civilizate, orice institutie este condusa de un manager, nu de un tehnocrat.
La noi este valabila cutuma conform careia se pun sefi profesionistii cei mai buni. Dar Marmureanu (sau puteti pune orice nume aici) poate fi un extrem de bun seismolog, dar sa nu exceleze la capitolul management si PR.
 
Nu e treaba managerului sa apara la tv sau in ziare cu diverse declaratii. El trebuie sa aiba rol administrativ, nu de comunicare.
 
In organizatiile cu un numar mic de omuleti, managerul face si munca PR.
In plus, eu, daca as avea de ales intre a angaja un cercetator si un om la PR (care sa vorbeasca 1 ora pe saptamana si care sa sune din 10 in 10 minute pe cineva sa intrebe ce si cum) as angaja cercetatorul.
DAR as vedea care dintre cercetatori are abilitati de PR si acela ar fi \"voluntar\" la relatii cu presa :))
 
Il preferam pe Enescu, era oricum mai coerent.
 
Scuza. nu am vazut ca este aceeasi sursa ...

Erata - scuze
 
Dl Marmureanu desi are unele mici \"scapari\" pare sclipitor pe langa dl Purcaru din comisia europeana de seismologie care pare usor ridicola dupa cutremurul din Italia cand un cercetator a avertizat pe baza unor masuratori iminenta seismului iar respectivii au tras concluzia ca a fost doar o coincidenta si oricum omul e un necunoscut pe care nu l-au zarit pe la simpozioane.
 
Marmureanu e departe de a fi un orator bun, insa daca ii asculti discursul (fragmentat de cristoi si altii ca el), e chiar coerent.
 
Marmureanu seamana putin cu mine la partea de discurs: incearca sa spuna cat mai multe, cat mai repede si se incurca in cuvinte. Tocmai din cauza asta mie mi se pare destul de coerent dar nu-l lasa astia de la televizor sa vorbeasca de nici o culoare. Cum incepe o idee tot il intrerup de parca ar vrea sa le zica \"da ba, vine maine cutremuru`\".
 
ai mare dreptate! mi-as dori o emisiune doar cu marmureanu si camera de luat vederi. fara moderator.
 
dar nu imposibil!!! si chiar interesant, ar putea si omul ala sa vorbeasca neintrerupt :))
 
Pai ce anume nu a fost suficient de clar in ce a spus pana acum?
 
nu e vb de ce a spus, ci de ceea ce nu a fost lasat sa spuna, fiind mai mereu intrerupt in mijlocul explicatiei.:))
 
asta este marele defect la asa zisii moderatori cu care televiziunile s-au pricopsit: invita oameni, chipurile sa le auda parerea, sa dezbata, etc. insa, odata ajunsi acolo, acesti invitati vorbesc doar \"cat trebuie\" si cat vrea moderatorul (mai ales daca ceea ce este spus trebuie scos din context in asa fel incat emisiunea sa fie cat mai \"interesanta\").
invitatii sunt intrerupti foarte des si moderatorii ajung, nu odata, sa transforme \"dezbaterile\" in monologuri. ale lor bineinteles.
asadar ... ce sansa crezi ca ar avea istrate avand in vedere ca nu poate fi lasat chiar singur sa vorbeasca si sa prezinte \"starea natiunii\"?
 
Oare o fi dispus dom\' director sa dea un interviu pentru cutremur.net?
Gasim noi camera, oferim spatiu, il lasam sa spuna ce si cat vrea...
 
Back
Sus