• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Declaratii Marmureanu

Chestii ca astea apărute în presă ar sta bine pe topicul despre Istrate. :hihi:

Va rog frumos sa nu va mai luati de Istrate. Este jucaria mea, nu a voastra!!! :worthy: :) :(( :green:
 
\\"Dacă în Vrancea va avea magnitudinea maximă de 7,5, atunci la Bucureşti se va resimţi în jur de 7 grade.\\"

Ăştia-s incorigibili, măi nene!


\\"Pericol public, blocurile cu faţade din sticlă.\\"


Asta, da. Oare sticla aia o fi ceva gen securizat? Că altfel, ăi de s-or nimeri pe dedesubtul acelor clădiri, sunt cu cruce sigur... :((

EDIT: ehehe, anda, simultan. :green:

Era bine sa fi fi fost in Vrancea 7,5 si in Bucuresti 7!
 
\'anda\' pid=\'23393\' dateline=\'1245836693\' a spus:
oare citi mor anual din cauza accidentelor de circulatie?

Probabil cam tot atâţia, dacă nu mai mulţi.

Eu sunt mai optimist. Am mai mare încredere în clădirile care au rămas în picioare după \'40 şi \'77. E drept, mai sunt probleme, dar mai e şi timp. Acum, mai depinde şi de oameni, nu doar de hazard. :green:

Est totuna cand dispar in cateva secunde mii de oameni, cu mii de oameni disparutzi in accidente de circulatzie timp de 365-366 zile?
:((
 
E cam tot aia. Ba chiar mai rău e cu accidentele de circulaţie dpdv al victimelor. Fiindcă frecvenţa cutremurelor catastrofale e de câteva zeci de ani, iar accidentele de circulaţie contabilizeaza neîntrerupt morţii. Că în cutremure mor toţi nevinovaţi, iar impactul emoţional e mai mare, e altceva. Dar şi-n accidente mor destui nevinovaţi.
Însă asta e altă discuţie. :((
 
E cam tot aia. Ba chiar mai rău e cu accidentele de circulaţie dpdv al victimelor. Fiindcă frecvenţa cutremurelor catastrofale e de câteva zeci de ani, iar accidentele de circulaţie contabilizeaza neîntrerupt morţii. Că în cutremure mor toţi nevinovaţi, iar impactul emoţional e mai mare, e altceva. Dar şi-n accidente mor destui nevinovaţi.
Însă asta e altă discuţie. :)
:(:)clapping::green: ursa, exact la asta ma gindeam cind am pus intrebarea aia.
 
http://www.gandul.info/societatea/m...ne-repede-7-5-daca-intarzie.html?3932;4592045

La acest link postat si anterior gasim extrasul din declaratia lui Marmureanu „Ciclicitatea producerii unui cutremur de peste 6 grade este de 10 ani. S-a produs în 2004, iar următorul va fi în 2014”.

Pe langa faptul ca se bate cap in cap cu declaratia sa cum ca intr-un interval scurt pana in 3-4 ani de acum deci maximum in 2013 vom avea un cutremur de adancime de peste 7 grade pe scara Richter, declaratia de mai sus pare greu de inteles. Nu numai ca afirma ca va fi in 2014 (ceea ce mi se pare hazardat) poate pana sau dupa acest an ar fi vrut sa spuna, dar, mi se pare de neinteles cum ca ciclicitatea unui cutremur de peste 6 grade pe scara Richter este de 10 ani. In primul rand avem seria `77 - `86 - `90 - `04 - de cutremure peste 6 pe scara Richter (daca mai sunt sa ma corectati) si deci de unde 10 ani? Daca s-ar fi referit la cele de adancime sau la cele de suprafata doar, atunci iarasi nu avem nicaieri acei aproximativ 10 ani macar.
 
ei, nu era chiar retorica...trebuia sa dea de gindit unora.
 
http://www.gandul.info/societatea/m...ne-repede-7-5-daca-intarzie.html?3932;4592045

La acest link postat si anterior gasim extrasul din declaratia lui Marmureanu „Ciclicitatea producerii unui cutremur de peste 6 grade este de 10 ani. S-a produs în 2004, iar următorul va fi în 2014”.

Pe langa faptul ca se bate cap in cap cu declaratia sa cum ca intr-un interval scurt pana in 3-4 ani de acum deci maximum in 2013 vom avea un cutremur de adancime de peste 7 grade pe scara Richter, declaratia de mai sus pare greu de inteles. Nu numai ca afirma ca va fi in 2014 (ceea ce mi se pare hazardat) poate pana sau dupa acest an ar fi vrut sa spuna, dar, mi se pare de neinteles cum ca ciclicitatea unui cutremur de peste 6 grade pe scara Richter este de 10 ani. In primul rand avem seria `77 - `86 - `90 - `04 - de cutremure peste 6 pe scara Richter (daca mai sunt sa ma corectati) si deci de unde 10 ani? Daca s-ar fi referit la cele de adancime sau la cele de suprafata doar, atunci iarasi nu avem nicaieri acei aproximativ 10 ani macar.


Si se mai bate cap in cap si cu acel \"pamantul nu stie matematica\", atunci cand i-a da replica lui Oprescu privind un cutremur mare odata la 35 de ani. Ei, omu\' isi adapteaza declaratiile in functie de cerintele momentului...
 
Declaratia lui Marmureanu e oarecum sibilinica... :(( :green: Desi nu e lipsita de semnificatie. Daca seismul asteptat se va produce cel mai tarziu in 2010-2011, poate sa aiba o magnitudine in jur de 7,0 pe scara Richter. Daca seismul va intarzia spre 2013-2014 sau chiar mai mult, catre 2020, sunt toate sansele sa avem parte de un cutremur de categorie \"grea\" (1738-1802, 1940)... :) :worthy: In orice caz, estimeaza ca va fi la mare sau foarte mare adancime, deci 125-150 km, asa ceva... :40:
 
Declaratia lui Marmureanu e oarecum sibilinica... :(( :green: Desi nu e lipsita de semnificatie. Daca seismul asteptat se va produce cel mai tarziu in 2010-2011, poate sa aiba o magnitudine in jur de 7,0 pe scara Richter. Daca seismul va intarzia spre 2013-2014 sau chiar mai mult, catre 2020, sunt toate sansele sa avem parte de un cutremur de categorie \\"grea\\" (1738-1802, 1940)... :) :worthy: In orice caz, estimeaza ca va fi la mare sau foarte mare adancime, deci 125-150 km, asa ceva... :40:

foarte linistitor, Geo...:40: . dar ce faci cu cutremurele de sub 7R (banuiesc ca ala mare nu ne va lovi brusc ...probabil vor fi niste precursori de 5 -6R). aici Marmureanu a spus ca nu vor fi pina in 2014:worthy:
 
El ar sugera practic ca nu vom mai avea seisme de 5,5-6 grade, ca cel din 25 aprilie, pana in apropierea lui \"Cel Mare\"... :(( :green: :)
 
Naşpet, bre! Adică, aşa rapid să fie? Statistic vorbind, tot dl. Mărmureanu a spus că Cel Mare ar putea lovi prin 2040, 2080 chiar. S-a schimbat data? Oare \"toate drumurile duc\" la intervalul ăla de 125-150 km? Nu poate rupe în altă parte înainte? :green: Mă gândesc că acolo au tot fost cutremure majore şi n-ar prea fi timpul. Un ~7R ar cam fi atipic pentru acel interval de adâncime, nu? Cam micuţ, vreau să spun. :((

PS: parcă n-am auzit date în emisiune. Mă înşel? Voi de unde le-aţi scos?
 
Atunci de ce a zis ca pana la cel major nu vor mai fi cutremure moderate ? Contraditie, ce mai calea-valea... :((
 
Eu cred ca noi cautam prea multe sensuri in cuvintele lui. Stim cu totii ca Marmureanu nu-i un mare orator, iar ziarele si Ion Tristoiu au prostul obicei de a rastalmaci, reinterpreta sau opri explicatii atunci cand sunt mai interesante. Cred ca Marmureanu s-a referit la \"un cutremur din seria celor mai mari posibile\" atunci cand a zis aprox 2080, acum fiind vorba de un cutremur foarte mare, asemeni unui 1940. Inteleg totusi ca diferenta dintre 1738, 1940 si 1802 a fost totusi una mare, de aceea tind sa cred ca afirmatiile nu se contrazic. Unul foarte mare relativ curand, in 2-5-10 ani, unul inimaginabil de mare prin 2080. Am inteles bine?
 
Eu una sunt de acord cu tine, cam asa inteleg si eu declaratiile lui, cu toate contradictiile pe care le-am pomenit.
Intr-o discutie la tv se lanseaza la un moment dat subiectul \"un cutremur mare, maximum posibil\", si el incepe sa povesteasca. Continua sa spuna pe acea tema, desi este intrerupt si se trece la alt subiect. Asa ca, cine nu=l urmareste secunda de secunda sa vada care era contextul initial, poate fi confuzat complet;)
 
Corect, arkan. :((

Şi-apoi, doamnelor şi domnilor, când eşti adus la o emisiune cu ignoranţi, ăştia te aduc la nivelul lor şi te bat cu experienţa, bre!
 
Pai are dreptate Cristoiu in ceea ce priveste \"fatucile si gugustiucii din presa\" - el zice de astia ca-s ingnoranti in ale politichiei.
Numai ca de data asta a intrat si el in mod glorios in aceeasi categorie.

Cand e vorba sa dezbata gainarii si cancanuri politice, oamenii din media sunt buni \"intrebatori\". Se schimba treaba cand intervieveaza cercetatori in domenii in care de baza nu e datul din gura.
 
E cam tot aia. Ba chiar mai rău e cu accidentele de circulaţie dpdv al victimelor. Fiindcă frecvenţa cutremurelor catastrofale e de câteva zeci de ani, iar accidentele de circulaţie contabilizeaza neîntrerupt morţii. Că în cutremure mor toţi nevinovaţi, iar impactul emoţional e mai mare, e altceva. Dar şi-n accidente mor destui nevinovaţi.
Însă asta e altă discuţie. :)


Cum este cam tot aia?
Nu este vorba de frecventza seismelor sau a accidentelor, ci de faptul ca nu este totuna sa se darame 200 blocuri la un seism de 7,5 grade sau chiar mai mic in cateva secunde cu statsiticile unui an in circulatzie!

Este totuna sa moara 1 milion in razboi intr-un an sau sa moara 1 milion in cateva secunde la explozia nucleara?:((

Nu numai emotzional, ci si din alte puncte de vedere!:green:
 
Back
Sus