• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Declaratii Marmureanu

aceeasi greseala, repetata la nesfirsit, confundarea sau amestecarea magnitudinii si intensitatii: \" Dacă în Vrancea va avea magnitudinea maximă de 7,5, atunci la Bucureşti se va resimţi în jur de 7 grade\". doamna Maria MANOLIU, autoarea articolului din link-ul pus de simone, nu a fost deloc atenta cind marmureanu a spus ca magnitudinea unui cutremur este aceeasi in orice loc. doamna Maria MANOLIU, cind spui ca simti un cutremur, te referi la intensitate, nu la magnitudine, scrii VII nu 7 si te referi la scara Mercalli nu Richter.
 
\"Dacă în Vrancea va avea magnitudinea maximă de 7,5, atunci la Bucureşti se va resimţi în jur de 7 grade.\"

Ăştia-s incorigibili, măi nene!


\"Pericol public, blocurile cu faţade din sticlă.\"


Asta, da. Oare sticla aia o fi ceva gen securizat? Că altfel, ăi de s-or nimeri pe dedesubtul acelor clădiri, sunt cu cruce sigur... :((

EDIT: ehehe, anda, simultan. :green:
 
:green: da ursa
chiar ieri vorbeam cu Teesha despre chestia cu geamurile. ea lucreaza intr-un loc de genul ala si zicea ca au fost instruiti sa stea departe de geamuri in cazul unui cutremur. geamurile sint gen termopan, duble. nu cred ca sint securizate, cad bucata in capul tau :((
 
Te aprinzi prea tare. :green:
Era vorba DOAR de Bucureşti, deh, suntem stat bananier, imbecilii ăştia de realizatori doar aşa ştiu să întrebe, provincia e cantitate neglijabilă. Bucureşti uber alles!
A spus că a căzut Carlton şi câteva alte clădiri nesemnificative. N-a fost vorba de alte zone din ţară. :((
 
pai tocmai de Bucuresti zic :green: uite-te la cati au crapat atunci in Bucuresti, ai sa vezi ca e un procent semnificativ din populatia totala a orasului de atunci... si iti garantez ca nu au murit toti de inima :((
 
Alex, tu ai aceste clippinguri in alt format, pe hartie sau la rezolutie de citit ? Ca as vrea sa vad ce spui tu, cati morti anuntau ei atunci in 1940. Eu am mai gasit cate ceva si am pus in carte, dar merita si sursele tale.
 
Din pacate nu le am decat asa... :(( Ei anuntau in Bucuresti peste 500 de morti, asta la o populatie de 600.000 de locuitori. Comparativ cu 1977: 1.500 de morti la 1.800.000 de locuitori...
 
hmmm...raportul e acelasi im ambele cazuri, 5 morti la 6000 de locuitori :((
 
Deci desi nu avem alte date decat cele pe care le-am gasit in publicatiile straine, putem sa ne dam seama ca dezastrul de atunci din Bucuresti a fost comparabil cu cel din 1977: \"The capital is almost in ruins. Not a ceiling is intact throughout the capital and scarcely a building has not been damaged. Masses of buildings were levelled in Bucharest.\"
 
daca s-ar pastra raportul, ar trebui sa fie cam 3000 de morti la un viitor 7.5 :((
oare citi mor anual din cauza accidentelor de circulatie?
 
pai da, ca si eu am calculat pt 3.5 mil de locuitori ai bucurestiului. o avea mai multi?
 
doar doua? poate legal. citi or mai fi ilegali, citi navetisti, citi in trecere, citi in vizita, in spital etc, cred ca ajung la 3 mil.
 
Nu va hazardati sa utilizati cifre intamplatoare, tocmai sunt in curs de recuperare si revizuire a datelor despre mortii din 1940 si 1977. In 1940 in Bucuresti nu a fost ca la nord - est de Focsani dar ceva tot a fost, mult neglijat apoi.
 
oare citi mor anual din cauza accidentelor de circulatie?

Probabil cam tot atâţia, dacă nu mai mulţi.

Eu sunt mai optimist. Am mai mare încredere în clădirile care au rămas în picioare după \'40 şi \'77. E drept, mai sunt probleme, dar mai e şi timp. Acum, mai depinde şi de oameni, nu doar de hazard. :((
 
Marmureanu despre \"Marele cutremur\": 7 pe Richter daca vine repede. 7,5 daca intarzie

\"Nu trebuie sa ne ascundem dupa degete. In Romania se va produce un cutremur catastrofal, cu magnitudinea de peste 7 grade Richter\", a afirmat directorului Institutului National de Fizica a Pamantului, prof. Gheorghe Marmureanu, pentru Gandul.


Romania Libera

E o oarecare contradictie. Zice ca seimul va fi de 7 grade daca vine in maxim 1-2 ani, si de 7,5 grade daca vine mai tarziu. Dar, pe de alta parte, sustine ca nu vine nici un cutremur de peste 6 grade pana in 2014. Cum se \"pupa\" astea ? :((
 
GeoX, am sesizat si eu contradictia, dar m-am gandit ca poate vorbeste de adancimi diferite? :((
 
Romania Libera

E o oarecare contradictie. Zice ca seimul va fi de 7 grade daca vine in maxim 1-2 ani, si de 7,5 grade daca vine mai tarziu. Dar, pe de alta parte, sustine ca nu vine nici un cutremur de peste 6 grade pana in 2014. Cum se \\"pupa\\" astea ? :((

Chestii ca astea apărute în presă ar sta bine pe topicul despre Istrate. :hihi:
 
Back
Sus