• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Declaratii Marmureanu

Na, plocon şi de la (În)Mărmureanu ăsta! Am văzut doar fragmentul de clip din linkul cu antena3. A mai zis şi altceva? Ceva estimări despre perioada probabilă? Harta aia arătată, cu posibilul scenariu, este disponibilă pe undeva la o rezoluţie omenească?

In general bate campii. Vine cu o harta in care seismicitatea se muta de la NE catre SV pentru ca \"efectele seismicitatii din Vrancea s-au mutat spre Craiova\" si sustine ca Bucurestiul nu va fi afectat de viitorul mare cutremur care va fi ceva gen 1802 sau 1940 (probabil prin 2040 sau 2080). Pai si atunci de ce ai tras harta spre Craiova? Probabil pentru un alt cutremur care se va produce in perioada 2060-2100 si va fi de tipul celui din 1977 si nu vreau sa raman descoperit pentru un oras cu o asemenea infrastructura. Atunci foarte bine trebuie sa se construiasca rezistent si la Craiova. Dar cum poti sa spui ca Bucurestiul nu va fi afectat de un cutremur de tipul celui din 1802 doar pe baza unei prezumtive directionalitati postulate de exemplul 1940/1977? Stie cineva cu exactitate adancimea cutremurelor produse inainte de 1900 ca sa vorbesc de o experienta de 1000 de ani? Pai zonele de intensitate seismica vor fi mai alungite catre NE cu cateva sute de km. Minunata argumentatie pentru un oras cu multe cladiri vechi deteriorate de trecerea vremurilor, altele cu deficiente de proiectare, altele cu deficiente de executie, altele cu deficiente de amplasare, altele cu deficienta materialelor de constructie, altele \"imbunatatite\" de locatari. Asta denota slabe cunostinte de studiul materialelor care se comporta si ele cum se comporta, imbatranesc, devin fragile, sunt supuse procesului de coroziune, apar fisuri de oboseala si mai denota si o usoara iresponsabilitate \"pai in 1940 a fost o greseala de proiectare a blocului Carlton\". Si cate astfel de exemple de \"mici erori\" nu or mai fi, erori care mai apoi vor da prilejul unor explicatii stiintifice elaborate . In rest doar bucuria omului de stiinta care spera sa aiba ocazia sa inregistreze marele eveniment pentru a intocmi o harta inutila frumos colorata.

Din fericire probabilitatea unui astfel de experiment stiintific nu este prea mare deocamdata.
 
Unde, în emisiune? Din păcate, nu reuşesc să mă conectez la video; zice că serverul nu răspunde... :((
 
Nu, ma refeream la turnul de care vorbeai, era la Braila sau la Brasov ? Scriai ca dupa cum se vede...
 
Am înţeles acum.
Da, e şi un link acolo la postarea mea, dar nu se vede, din păcate, probabil datorită setărilor forumului. E scris cu bleumarin (uşor de confundat cu negru) şi apare subliniat doar când plimbi mouse-ul peste el.

Îl dau din nou, AICI. :((

Edit: Am reuşit să văd şi eu toată emisiunea lui Ardei Umplut (acum deshidratat). :) mie mi s-a părut foarte ponderat şi pertinent în declaraţii d-l Mărmureanu. Dânsul a pierdut şi va pierde întotdeauna fiindcă nu e unul dintre cei mai buni oratori. Însă, ascultat atent, se vede că nu spune prostii. Necazul e că dă peste bâte d-astea care habar n-au ce-nseamnă magnitudine şi ce-i intensitate şi i se rupe firul epic, deoarece trebuie să-l educe pe interlocutor. Singura chestie care m-a intrigat a fost că a spus că un cutremur de 7,5R din Japonia e un vax pe lângă unul de magnitudine egală din Vrancea. Poate s-a gândit la aria de distrugeri şi-atunci are dreptate, nicidecum că acel 7,5R japonez ar fi un vax. :green:
 
El s-a referit, se pare, la faptul ca seismele din Vrancea au o durata mai lunga decat cele superficiale.
 
Cred ca nici daca era beat nu putea sustine asemenea aberatii contradictorii.
 
\'carol\' pid=\'23218\' dateline=\'1245663687\' a spus:
. Problema este ca romanii sunt de fel enorm de panicosi si acum vor fi destui innebuniti si isterizati de ce au auzit. Totusi este dreptul nostru sa aflam ce si cum.
eu ma gindesc ca marmureanu le-a dat ceea ce au vrut sa auda. pina acu toti urlau ca nu spune nimic. acu le-a spus. sa vedem ce mai zic, cu ce-i ajuta sa stie ca va veni un cutremur de 7.5 :((
Da, insa se animeaza rau pe aici :)
 
In orice caz, afirmatia ca un cutremur de 7,4-7,5 grade pe scara Richter la 140 km adancime nu va afecta Bucurestiul este nefundamentata, ba mai mult, este de-a dreptul bizara. Exista suficiente informatii care arata ca marile cutremure adanci (120-150 km) din 1738, 1802, 1940 au provocat distrugeri semnificative si in Bucuresti. A, ca efectele vor fi mai pronuntate, cantitativ si calitativ, spre Iasi-Chisinau, e altceva. Dar nu poti sa zici ca un cutremur de 7,4-7,5 grade nu va crea probleme in Bucuresti, chestia asta este aberatie !
 
Informatiile existente despre efectele marilor cutremure foarte adanci din 11 iunie 1738, 26 octombrie 1802 si 10 noiembrie 1940, dar si ale altor seisme mai vechi, il contrazic. De-a dreptul flagrant. Cutremurul din 11 iunie 1738 a provocat stricaciuni semnificative inclusiv la Bucuresti, desi a fost unul foarte adanc (130 km sau mai mult); magnitudinea a fost comparabila cu a celui din 1940 (7,4-7,5 grade).
In concluzie, afirmatia aceasta este cel putin indoielnica, ba chiar bizara...
Stau eu si ma intreb: de ce se agita sa creasca urgent gradul de intensitate seismica pentru orasul Craiova, de vreme ce sustine ca seismul nu va afecta decat Moldova ??? :(( :green: :) Tot dansul a afirmat, ceva mai demult, ca acest mare cutremur care va veni va afecta sever toata zona cuprinsa intre Iasi si Craiova !!! Acum spune altceva, cum ca nu afecteaza decat Bacaul, Iasiul si Odessa...Sunt anumite contradictii, oricum. Asta e, ursache, nu pot trece cu vederea aceste contradictii :worthy:
Auzi, nu afecteaza Bucurestiul. A cam minimalizat si prabusirea Carltonului, pe care a etichetat-o, practic, drept un \"accident nefericit\", ceea ce mi se pare grav si inacceptabil pentru cineva cu pozitia lui.
 
Harta aia arătată la emisiunea lui Ardei Umplut deshidratat, cu posibilul scenariu al terifiantului cutremur, este disponibilă pe undeva la o rezoluţie omenească?

UP, please!
[/quote]


iata harta[attachment=3043:200906/post_607_1245700355_543d54bebb6eb423ae80f9e1f3fac9a0.attach]
 
Buna seara,
Iertati-ma ca intervin, dar am ascultat emisiunea de ieri seara, si am impresia ca interpretati gresit ceea ce a spus Dl Marmureanu.
1.Era tot timpul intrerupt de Dl Cristoiu , care bazaia pe langa el;
2. Dl Marmureanu Vorbeste f f repede, si e mai greu de inteles ;
DAR, a spus asa, referindu-se la cutremurul ce va sa vie; ca va fi mai puternic decat cel din 77 ( si luind etalon- acest 77, pe care l-a trait populatia matura de azi - a mai spus, ca deoarece va fi un cutremur de mai mare adancime decat cel din 77, Bucurestiul nu va fi atat de rau afectat pe cat va fi Moldova, Chisinaul,etc; nicidecum nu a spus ca NU VA FI AFECTAT , ci in comparatie cu 77, unde distrugerile de vieti omenesti si materiale s-au concretizat in special pe Bucuresti, acesta desi va fi mai mare, Bucurestiul nu va fi atat de rau afectat cat incerca unii sa spuna; binainteles ca vor fi distrugeri la 7,4R 7,5 e f rau si pt Bucuresti, dar mai rau pentru celelalte, fata de 1977.
Sper sa fi fost explicita pt Dvs.
 
Ciudate declaratiile din seara asta.. si putin contradictorii fata de altele precendente...

Acum vreo doua luni dl Marmureanu ne spunea ca un cutremur ca cel din 1802 ar fi posibil abia peste vreo 80 de ani. Din declaratia asta plus ce a spus in seara aceasta, ar trebui sa deducem ca un cutremur peste 7 ar fi abia peste 80 de ani??? Asta ar intra in contradictie cu alte declaratii anterioare, cand spunea ca un cutremur peste 7 ar fi posibil de prin 2011 - 2012 incolo...

Ai dreptate. Se bat cap in cap declaratiile lui Marmureanu. Cert e ca sooner or later va fi un cutremur major in Vrancea si foarte probabil dar cred eu nu sigur va fi de adancime si deci va afecta orasele pe axa Focsani-Bacau-Iasi-Chisinau. Eu regret doar ca proiectantii cladirilor de dupa 40 au neglijat sever efectele pe care le pot avea seismele vrancene pentru cladiri. Daca ar fi fost toate proiectate sa reziste la 8 grade pe Richter alta ar fi fost situatia si riscurile, macar cele din beton armat. La 7,5 si + este calamitate naturala !
 
-Sa-ti spun una buna \"efectele seismicitatii din Vrancea s-au mutat spre Craiova\" ca pana la Suceava nu mai bate cum batea pe vremuri.

-Asa? Asta e. Trebuie sa se construiasca si la Craiova cat mai temeinic. Insemna ca si la Bucuresti sunt ceva probleme.

-Nu pe la Bucuresti nu trece.

-Zau si cum ajunge la Craiova daca nu trece pe la Bucuresti?

-Pai stiu una si mai buna. Stii tu care a fost al mai mare cutremur care a fost p\'aci de cand se tine la ceasloave?

-Ala din 1802 cand s-a crapat pamantu\' si a tasnit noroaie.

-Ala. Urmatorul ca ala va fi tata.

-Pai toti ne asteptam la ceva mai marisor in vreo 10-20 de ani da\' chiar asa? Nu s-a zgaltait la turci la est de Eufrate, nici nu avem crestere la seismicitate. O fi mai mititel, mai moderat, mai ponderat, mai mic ca al din \'40...

-Nu stii tu frate pana la Moscova va bate

-Insemna ca e naspha.

-Si ce daca?

-Pai si la Bucuresti vor fi ceva belele.

-Nu cred pe la Bucuresti nu trece. Cad turlele de la biserici, tasneste la noroaie, cam atata face.

-Mai cade cate un bloc...

-Era prost proiectat fartate.
 
Eu ma gandesc asa:
- Dl Marmureanu este pro linistire populatie
- acum a ajuns intr-un punct critic (incarcarea a crescut, a aparut ceva nou, nu stiu, ceva) cand trebuie sa anunte ceva
- unde sunt cele mai mari riscuri si cea mai mare concentrare de oameni? In Bucuresti
- ok, bun. Trebuie sa pastram Bucurestiul calm (in spiritul pro liniste)
- deci le spunem ca are loc la adancime mare si se duce la Moscova
- da, da, asa o sa aiba ce sa discute, exportam si noi ceva la rusi...
 
Eu ma gandesc asa:
- Dl Marmureanu este pro linistire populatie
- acum a ajuns intr-un punct critic (incarcarea a crescut, a aparut ceva nou, nu stiu, ceva) cand trebuie sa anunte ceva
- unde sunt cele mai mari riscuri si cea mai mare concentrare de oameni? In Bucuresti
- ok, bun. Trebuie sa pastram Bucurestiul calm (in spiritul pro liniste)
- deci le spunem ca are loc la adancime mare si se duce la Moscova
- da, da, asa o sa aiba ce sa discute, exportam si noi ceva la rusi...

Mi se pare ca incerci sa concentrezi discutia doar pe Bucuresti. Nu uita ca sunt inca 20 de milioane de oameni in afara capitalei, multi dintre ei supusi direct seismelor vrancene puternice. Cred ca trebuie sa vedem situatia in ansamblu asa cum e nu sa tragem fiecare de discutie pe orasul si zona in care locuim.
 
Nu, nu incerc sa o trag pe Bucuresti, insa incercam sa gasesc o explicatie logica a gandirii lui Marmureanu. In Bucuresti sunt 2 milioane de rezidenti (10% din populatia Romaniei), iar pe timp de zi cu cei care fac naveta se ajunge la 5.000.000 (25% din toata populatia Romaniei).
Daca vrei sa pastrezi linistea, nu-i mai bine sa panichezi Iasul si/sau Craiova decat Bucurestiul? Unu-i hais altu-i cea. Putin probabil sa comunica intre ei. Iti dai seama ca totusi 25% din populatie ar putea sa puna presiuni sa se miste lucrurile in bine?

Constientizez ca suflete sunt peste tot, indiferent e oras. Iar panica nu tine cont de oras. Sau sat.
 
Back
Sus