• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Declaratii Marmureanu

In cazul unui cutremur de peste 7,3, ca sa nu mai vorbim de un 7,8, caz in care si eu zic un mare \"Doamne fereste!\", nu se poate spune ca Bucurestiul va scapa neafectat. Probabil distrugerile din Bucuresti nu vor fi mai mari ca cele din Iasi, Chisinau, Bacau, etc, dar nu cred ca cineva poate spune cu mana pe inima ca in Bucuresti nu va cadea nici o cladire.
Aschiuta, magnitudinea e ceva relativ fix, de oriunde ai masura-o. Ca statia de la Iasi raporteaza 7,56ceva si cea de la Bucuresti 7,57ceva, magnitudinea se face prin calcularea mediei. Intensitatea e ceea ce resimte omul, masura in care cladirile se clatina, pagubele apar, seismul e resimtit de oameni in diferite ipostaze. Ce zic eu, ca un cutremur de 7,5 la 150 km adancime se simte pe o arie mai mare, aproximativ cu aceleasi efecte, iar unul de 7,5 la 15 km adancime, vezi Macedonia, niveleaza tot pe o raza de cateva zeci, poate 100 km, apoi intensitatea resimtita scade repede. De aceea nu se poate face o corelatie stricta intre magnitudine si intensitate.
In cazul unui seism la aprox 150 km adancime, inteleg ca un cutremur asemanator celui din 1940 sau mai mare poate duce la o intensitate de aprox 9 la Iasi, caz in care la Bucuresti ar fi maxim 8. Pe de alta parte, o intensitate de 8 inseamna totusi un dezastru, cladirile care nu au fost proiectate antiseismic pot cadea, etc. Nu e numai noroc, blocurile sunt totusi facute sa ramana \"in picioare\", dar la un 7,8 e destul de improbabil sa nu se observe ceva pagube mai mult sau mai putin majore la o buna parte din cladiri, oriunde s-ar afla ele, in Muntenia sau Moldova. Nu inseamna insa ca se for prabusi un numar de X cladiri, doar ca efectele unui astfel de cutremur vor fi grave. Ceea ce nu inseamna totusi ca trebuie sa disperam.
 
Sincer ma mira enorm sa vad ceva ce mai demult dl Marmureanu imi spunea complet privat a ajuns sa fie pus pe tapet asa.
Daca domnia sa citeste isi va da seama despre ce spun acum :)
Din pacate este o teorie mai veche, una singura din cele doua pe care le are
Intr-adevar, un cutremur de 7,8 este enorm de posibil. 7,8 R inseamna enorm la puterea un milion, dar apare si un dar. Adancimea la care se refera domnia sa trimite trimite S-ul catre est si nord est. Intensitatea Mercalli va fi mult mai mica in Bucuresti si din pacate mare spre Iasi
Nu credca se poate comenta intr-un fel sau altul, ci sa spunem doar ca Cineva acolo sus ii iubeste destul de mult pe romani pentru a nu trimite o bucurie de genul asta.

Vrancea oricum este complet atipica, orice se poate intampla oricand pana la urma, poate totusi se domoleste si pur si simplu nu vom mai avea decat sub 7 R de acum
 
Intensitatea Mercalli va fi mult mai mica in Bucuresti si din pacate mare spre Iasi
Nu credca se poate comenta intr-un fel sau altul, ci sa spunem doar ca Cineva acolo sus ii iubeste destul de mult pe romani pentru a nu trimite o bucurie de genul asta.

Ăia din Iaşi nu-s cumva tot români?

Na, plocon şi de la (În)Mărmureanu ăsta! Am văzut doar fragmentul de clip din linkul cu antena3. A mai zis şi altceva? Ceva estimări despre perioada probabilă? Harta aia arătată, cu posibilul scenariu, este disponibilă pe undeva la o rezoluţie omenească?
 
enervant a fost Cristoiu de data asta!!! nu l-a lasat sa spuna pe larg nimic, l-a tot intrerupt.
 
Spre rusinea mea, nu am reusit sa descarc nici de la linkul Andei, nici direct. Dar am dat pe Antena 3 acum click si am inregistrat ceva care pare doar ceva din partea a doua, pe care am vazut-o...Cum sa fac sa fie toata, oare ???
 
nu stiu cum de nu o vezi. :(( eu am cautat pe site-ul antena3, la inregistrari, emisiunea zig-zag din data de 21.06.2009. incearca asa, poate o vezi, desi eu am intrat pe ea de pe link+ul pus mai devreme.
 
ursamajor: m-ai citat si ai uitat sa citesti ce am scris :)
Oricum comentariul dlui Marmureanu nu trebuia sa fie unul public, nu inteleg de ce s-a aruncat sa dea pe post asa ceva, sincer. Problema este ca romanii sunt de fel enorm de panicosi si acum vor fi destui innebuniti si isterizati de ce au auzit. Totusi este dreptul nostru sa aflam ce si cum.
 
Am vazut-o dar nu se descarca decat o lista de date de calendar cu ZigZag.
 
Din lista pe fond negru nu vrea, la mine, dar pe un alt calculator a deschis, fara sa downloadeze insa. In linii mari am vazut si prima parte.
Daca cineva are downloadul sa imi dea si mie, Reaplayer etc, sa imi spuneti daca are chichitze exista un site www.transfer.ro si pui acolo. Multumesc
 
ursamajor: ... ai uitat sa citesti ce am scris :)

Fiindcă e prea ambiguu ce-ai scris. N-ai vrea să reformulezi? :green:


Ce nu-mi place mie e că parcă şi dl. Mărmureanu (eu am o mare stimă pentru dânsul) pare că începe să se ia la întrecere cu alde Hîncu... :(( Parcă aş prefera nişte discuţii mai academice, între el şi alţii cu veleităţi într-ale seismologiei, nu cu Ardei Umplut deshidratat... N-ar putea interveni dl. Sever (mă gândesc că mai cunoaşte pe la televiziuni) să facă un aranjament aşa încât să participe dânsul împreună cu dl. Mărmureanu (eventual şi alţii) şi să încerce o abordare mai profundă a fenomenului Vrancea? Tendinţe, estimări etc, evident, dacă au ceva fundamente cercetate.
 
ursamajor: m-ai citat si ai uitat sa citesti ce am scris :)
Oricum comentariul dlui Marmureanu nu trebuia sa fie unul public, nu inteleg de ce s-a aruncat sa dea pe post asa ceva, sincer. Problema este ca romanii sunt de fel enorm de panicosi si acum vor fi destui innebuniti si isterizati de ce au auzit. Totusi este dreptul nostru sa aflam ce si cum.
eu ma gindesc ca marmureanu le-a dat ceea ce au vrut sa auda. pina acu toti urlau ca nu spune nimic. acu le-a spus. sa vedem ce mai zic, cu ce-i ajuta sa stie ca va veni un cutremur de 7.5 :((
 
Nici mie nu imi place personajul ion cristoiu, pe care il dispretuiesc din tot sufletul. Pe cristoiu l-am poreclit gaina care naste pui vii cu 4 picioare :(( :green: :)
 
eu ma gindesc ca marmureanu le-a dat ceea ce au vrut sa auda. pina acu toti urlau ca nu spune nimic. acu le-a spus. sa vedem ce mai zic, cu ce-i ajuta sa stie ca va veni un cutremur de 7.5 :((

Şi turcii ştiu demult, mult înaintea noastră, că unul mare va lovi Istanbulul. Probabil mai devastator pe plan local decât ar putea fi un 7,5R la noi. N-am auzit să se fi schimbat ceva. Ce s-ar putea face? Au de lucrat la mult mai multe construcţii decât pe la noi. La Istanbul s-a construit mult mai aiurea decât pe la noi.
Mă gândesc că oarecum la fel stau şi pe la noi lucrurile. Dar pare că neica Mărmureanu ştie ceva mai multe, dar nu vrea să le spună. Pare a spune: \"Ştiu mai multe, da\' nu vă zic! Sâc!\" :green:
 
Da, asa este. Turcii stiu ca ii va lovi la un moment dat. La fel si americanii, in California. La fel si japonezii, care am inteles ca au pus la punct si un plan de evacuare. Ei cred ca sunt singurii care fac ceva in privinta asta.
La noi e si foarte greu. Cred ca principala problema este cea financiara. Degeaba o tinea una si buna Marmureanu, ca nu vin constructorii sa-i ceara parerea. Buba e la constructiile deja ridicate. Pana acum au fost evaluate doar imobilele construite pana in 77. Dar au ei vreo garantie pentru cele construite dupa cutremur? Le-a evaluat cineva?
Oamenii nu au bani sa ceara expertize, asociatiile de proprietari de-abia aduna banii pentru intretinere. Nu mai zic de consolidari. Multe din blocurile cu bulina au fost expertizate si li s-a pus bulina acum vreo 3 ani. Ganditi-va ca au fost persoane care si-au luat case in aceste blocuri cu credit ipotecar, apoi s-au trezit cu bulina pe bloc. De unde bani si pentru consolidare? Statul are trebui sa faca mai multe in sensul asta, pentru ca pana la urma, statul le-a construit. Si n-a facut nimic, nici sa stopeze nebunia de pe piata imobiliara, nici sa protejeze cetatenii in vreun fel. Degeaba avem acele harti, constructiile sunt deja ridicate si pot aparea surprize acolo unde nu te astepti. Plus de-asta, cetatenii nu sunt informati. Daca m-as duce sa vorbesc cu vecinii mei, despre toate astea, sa le spun ca fatada blocului nostru ar putea omori oameni sau ca blocul nostru ar putea fi atat de avariat, incant n-am mai putea locui acolo, mi-ar spune ca-s nebuna. Eu una, sunt ingrozita, mai ales ca mi-am luat casa acum un an, cu un credit pe 40 de ani. In 40 de ani se pot intampla multe, chiar daca am asigurare. Nici macar asigurarile nu sunt intotdeauna in avantajul cetatenilor, ci al bancilor sau al statului.
 
În general, se impune expertiză la blocurile la care au apărut probleme vizibile: fisuri adânci (care se mai şi măresc cu timpul), crăpături vizibile, eventual înclinaţii etc. O construcţie care nu manifestă aceste probleme nu prea are de ce să fie expertizată. Mai rar să existe belele ascunse la structura de rezistenţă şi care să nu se manifeste vizual.
Da, la noi sărăcia taie mult din elan, în general, nu doar când e vorba de consolidări. Dar românul s-a şi învăţat să aştepte ca miloaga. Pe bune. Discutam cu o doamnă italiancă, ce face parte dintr-o fundaţie de ajutorare a copiilor orfani români şi care a avut contact ani de zile cu românii şi care spunea: \"prea mult aşteptaţi de la stat; sunteţi prea puţin activi\". Apoi, românul are şi-o mentalitate dubioasă: \"lasă, nene, că n-o cădea tocmai casa mea, poate a lui altul\". Şi-apoi, când se produce evenimentul (Doamne fereşte!) se lamentează şi-aruncă vina pe alţii... Deh!
La noi în BR era un bloc (Turn se cheamă), cândva fala Brăilei, care avea un ditamai bulinoiul roşu pus pe el. Construcţie veche pe cadre, cu nişte \"picioroange\" jalnic de subţirele la bază. Musai trebuia umblat la el. Au înţeles oamenii, n-au aşteptat milă de la nimeni şi într-un an s-a făcut consolidarea. Observaţi cum s-au adăugat stâlpii şi centurile de beton armat pe dinafară. Se poate, deci.


Harta aia arătată la emisiunea lui Ardei Umplut deshidratat, cu posibilul scenariu al terifiantului cutremur, este disponibilă pe undeva la o rezoluţie omenească?

UP, please!
 
Back
Sus