• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Informatii despre cladiri

Ne puteti da mai multe detalii despre aceste consolidari? Stiam ca se fac in general prin camasuirea elementelor tot cu beton armat. Stalpii se imbraca in beton pe toate partile? Dar grinzile? La ce dimensiuni ajung dupa 4 consolidari succesive? Se consolideaza toti stalpii si toate grinzile sau doar acele elemente la care se considera ca este nevoie de asa ceva?
 
sergiu_psc a spus:
Ne puteti da mai multe detalii despre aceste consolidari? Stiam ca se fac in general prin camasuirea elementelor tot cu beton armat. Stalpii se imbraca in beton pe toate partile? Dar grinzile? La ce dimensiuni ajung dupa 4 consolidari succesive? Se consolideaza toti stalpii si toate grinzile sau doar acele elemente la care se considera ca este nevoie de asa ceva?

Este un caz celebru, respectiv blocul cu 12 etaje cunoscut in perioada interbelica sub denumirea "Ferekide" (ministrul care l-a construit) iar mai tarziu ca "Sabena" (de la o agentie care functionase la parter), singurul foarte inalt care a scapat, dintr-o serie realizata pe aceleasi principii - Bd. Balcescu 24. Chiar daca arhitectural a fost considerat o bijuterie, din punct de vedere structural a fost de la inceput o potentiala catastrofa, datorita multiplelor retrageri, console, concavitati, asimetrii. Chiar si la trecerea sau franarea unui vehicul greu pe bulevard, in anii 80 acest bloc intra in oscilatie, datorita consolelor supraincarcate si reazemelor de forte concentrate pe grinzi flexibile. Era un leganat cvasi-continuu, dar evident se putea deosebi de cutremurele de gr. IV-V prin faptul ca oscilatiile de la trafic erau predominant pe verticala.

Prima consolidare facuta dupa 1940 a constat in camasuire de stalpi si grinzi pe laturile cu retrageri de la bulevard, cred ca doar pe parter si primul etaj. Imediat dupa 1977, a fost sustinuta zona centrala cu sprijine provizorii din lemn, intrucat cel putin un stalp a cedat complet (s-a transformat in "margele" - cei din domeniu stiu ce inseamna asta). S-a facut in urgenta consolidarea, refacandu-se stalpul, transformandu-se pereti usori in diafragme de legatura si creandu-se in plus noi sprijine masive din beton armat, de forma evazata in consola, pentru o zona cu console ample suprapuse, aflata la imbinarea corpului central cu cele laterale din bulevard. S-a continuat cu camasuirea interbelica pana la etajul 4. Blocul insa se intinde pe regim mai scazut si inspre strada din spate (V. Conta) si, ulterior, nu stiu exact in ce an, dar sigur inainte de 1982, s-au reluat consolidarile, creandu-se contraforti de legatura masivi noi in curtile de lumina ascunse, la zona de imbinare a aripilor de la bulevard cu cele din spate. In bloc locuiau mai multe "personalitati" cu relatii mari la partid, care au facut posibila aceasta reluare si continuare a consolidarilor facute in urgenta in 1977. Ulterior, dupa 1990, a fost incadrat in cea mai mare clasa de risc si in urma cu putin timp a fost din nou consolidat. Toate aceste patru consolidari au fost de fapt partiale si au vizat doar anumite zone, deci in general nu s-au suprapus.

Am dat acest exemplu, pentru ca l-am cunoscut direct (am locuit aproape doi ani acolo) si pentru ca exista un mit al consolidarilor bine facute. Nu, consolidarile nu s-au facut decat rareori complet si unitar (de regula doar la hoteluri). In marea lor majoritate au fost facute "dupa posibilitati" si selectiv, in functie si de impactul social al amplasamentului sau de potenta politica a locatarilor.
 
Multumesc pentru informatii, foarte interesante!
Pacat de blocurile interbelice, mie mi se par mult mai reusite arhitectural decat cele actuale.
 
Buna ziua oameni pasionati :)

Scriu aici pentru ca am nevoie de sfatul si indrumarile voastre, nepriceputa fiind in ale constructiilor. Incerc sa fac o scurta istorie si apoi intreb :) Locuiesc intr-un bloc cu 10 etaje, vechi, in cartierul Berceni, sect. 4. Acum 4 ani pe scara unde locuiesc, la un etaj superior, a avut loc o explozie de gaze, care nu a fost urmata si de incendiu. De atunci, in timp, au inceput sa se simta in podea vibratii la functionarea liftului (de asemenea vechi) Precizez ca apartamentul meu NU are perete comun cu putul liftului. Aceste vibratii au inceput sa se extinda ca arie, initial se simtea putin in bucatarie, ca acum sa se simta pana in dormitor. Am nevoie de indrumarea voastra, unde si cui sa ma adresez pentru a constata deteriorarea in timp, o expertiza (poate a celor de la Inspectoratul pentru Constructii) Daca i-as chema pe cei de la Ascensorul, as rezolva o parte a problemei si anume nu s-ar mai simti, dar pe mine ma intereseaza cat si daca este afectata structura de rezistenta. Astept cu drag si nerabdare sfatul vostru, oricum aici intru imediat dupa ce deschid calculatorul de ani buni :)
Va multumesc :)
 
[font=sans-serif, Arial, Tahoma, Verdana]Salut![/font]



[font=sans-serif, Arial, Tahoma, Verdana]Multumesc![/font]
 
IulianC a spus:
[font=sans-serif, Arial, Tahoma, Verdana]Salut![/font]



[font=sans-serif, Arial, Tahoma, Verdana]Multumesc![/font]

Din ce se auzea pe vremuri, este unul dintre cele mai grav afectate blocuri din perioada comunista in Bucuresti. O cladire care s-a comportat deja prost o data, se va comporta sigur (si mai) prost a doua oara.
 
Informatii despre problemele pe care le-a avut blocul in 1977 se gasesc in cartea "CUTREMURUL DE PAMANT DIN ROMANIA DE LA 4 MARTIE 1977". Ce nu se gasesc sunt informatiile despre modificarile pe care le-au facut proprietarii apartamentelor (dar asta nu e specific pentru blocul ALMO, este valabil pentru orice bloc).
 
sergiu_psc a spus:
Informatii despre problemele pe care le-a avut blocul in 1977 se gasesc in cartea "CUTREMURUL DE PAMANT DIN ROMANIA DE LA 4 MARTIE 1977". Ce nu se gasesc sunt informatiile despre modificarile pe care le-au facut proprietarii apartamentelor (dar asta nu e specific pentru blocul ALMO, este valabil pentru orice bloc).

Da, am vazut pagina respectiva in celalat topic. Eram mai mult interesat daca s-a mai facut vreo consolidare sau expertizare dupa '90.
 
Back
Sus