• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Informatii despre cladiri

Cred ca se elimina si varianta cu diafragma la capatul blocului (5-6) pentru ca zidul respectiv are tot 40-45 de cm grosime ca toti ceilalti pereti exteriori. Nu stiu de ce tind sa cred ca este o structura numai pe cadre si grinzi sau poate are diafragme ascuns sau dispuse spre mijlocul blocului.
Da, in principiu nu cred ca as avea de ce sa imi fac griji in acest bloc si sa speram ca a fost construit cu simt de raspundere.

In spatele blocului, la 50 de metri, se construieste un nou bloc P+4+inca unul retras. Ma voi uitat din cand in cand la baietii sa vad cat fier baga in stalpi, grinzi si cam cum se lucreaza in prezent pentru ca toata lumea critica constructiile din ultimii ani. I
Asa cum spune si arhi tect este ciudata grosimea peretilor interiori dar tinand cont ca sunt mult blocuri prin zona asta cu astfel de dimensiuni e posibil sa fi fost un proiect revolutionar :)) sau sa nu se fi respectat intocmai proiectul pentru "frumusete".
 
Am pus si poze cu scarile. Poate va sare ceva in ochi sau se face vreo legatura desi mie nu mi-a sarit in ochi decat acea portiune de sub ferestre, de aproximativ 50 cm care este mai retrasa fata de intreg peretele. Ce vrea sa fie aia ? Tot p chestie de "frumusete" ?

Img- http://postimg.org/gallery/kwqtzo1a/
 
alea doua din pima poza imi par a fi clar diafragme. in a doua poza se vad bulbii diafragmelor pe casa scarii. par a fi destul de groase. ce grosime au?

mai fa o poza cu ce e deasupra ultimii usi de intrare ce se vede in plan indepartat in ultima poza.
 
Nu stiu, eu in prima poza nu vad decat niste grinzi cum sunt si cele din apartamentul meu, doar ca acel "stalp" care este pe stanga, la mine in apartament este pe dreapta si este mult mai ingust (30x30). Am facut alte 2 poze , eu ma aflam chiar in dreptul scarilor .

In poza 1 este apartamentul meu (cel din fata) iar imediat dupa acel perete din dreapta este ghena
In poza 2 sunt 2 apartamente si imediat dupa peretele din stanga este liftul.

Poze - http://postimg.org/gallery/2zd3ghcdg/
 
Acele "grinzi" fac parte din diafragme. Ar fi grinzi daca ar fi deasupra a 2 stalpi si ar fi mai groase decat peretele de sub ele. Acele "grinzi" sunt componenta unor diafragme care se intinde pe toata latimea blocului.

Banuiesc ca au 20 cm grosime.
 
Una are grosimea de 25cm iar cealalta de langa lift are grosimea de 30 , exact cat cele din apartament.

Nici grinzile din apartament nu se sprijina pe 2 stalpi(apropiati) . Este cate un stalp la capatul blocului si inca unul la mijloc ( vezi pozele de mai jos)

Mie mi se pare ca au exact aceeasi forma cu cele din apartament. Si inaltimea celor pe care eu le presupun a fi tot grinzi (de langa scari) au tot 50 cm cat au si grinzile din casa

http://postimg.org/gallery/3hyskbv2q/
 
Nu mai inteleg nimic. La care te referi? Cele doua din apartament se vad ca sunt grinzi. In bucatarie si baie se vad clar delimitate.
 
Poza a doua imi pare a fi diafragma. Mi-e greu sa le ghicesc din poze segmentate. Le pot recunoaste daca vad tot peretele cum se continua si daca pot batea in perete.

Nu poti avea o diafragma ca o cortina dintr-o parte in alta: asa ca faci niste goluri regulate (sunt de exact acelasi dimensiuni la fiecare etaj) prin care sa treaca oamenii. Desi pare o grinda acel decupaj in diafragma nu inseamna ca are deasupra grinda. Si mai e inselator faptul ca diafragmele au niste bulbi in capete, bulbi ce pentru un ochi neavizat ar parea ca fiind un stalp.

In general e asa: blocurile de locuinte cu forma neregulata nu prea am intalnit sa fie doar din cadre, sigur au si diafragme in ele. La blocul tau nu doar ca e in forma de L dar si o parte a L-ului e mai lunga decat cealalta. Ai 2 diafragme in mijloc, pe scara si sigur mai ai si in laturile L-lui. Intrebarea e unde si cate sunt? Segmentul din plan cu apartamentul tau e mai scurt decat segmentul celalalt. Probabil pe partea aia mai e o diafragme si in partea cealalta de bloc (care e mai lunga in plan) sunt 2.

Te-ar ajuta sa vezi si celalalte apartamente si batutul in perete sa vezi care e de rezistenta si care e BCA.


ps: ai magazine la parter. fa-le o vizita, acolo se observa usor care e diafragma si unde sunt cadre pentru ca peretii de umplutura au fost sparti.
 
Nu pot sa vad celelalte apartamente si cu batutul asta e cam dificil. Trebuie sa ai ureche fina. Sa facem o recapitulare.

Am ingrosat pe desen unde se vede clar ca e grinda ( in sensul ca partea de sus de 50cm este mult mai groasa decat restul peretelui si este continua).
Am ingrosat unde se vad stalpii si am facut punctat unde cred eu ca mai sunt 2 stalpisori (care au aceeasi grosime cu grinda) pe hol(punctele 11,12).

Cu A B am desenat sectiunea holului ca sa va dati seama cum arata grinda + stalpisorul). Am pozitionat si usa de la intrare in imaginea holului ca sa va dati seama de unde este privita sectiunea.

La parter nu am decat un cabinet stomatologic si din cate am vazut de pe strada, peretele 11-6 ar fi spart, ramanand doar grinda de sus. Nu am intrat inauntru sa vad exact cum stau lucrurile .

Imagine - http://s11.postimg.org/522oayub7/image.jpg
 
intre 6 si 11 si intre 7 si 12 cum sunt peretii? din BCA?
 
Pai cred ca din BCA sunt pentru ca am coborat acum la stomatolog ca oricum voiam sa ma interesez de un detartraj si cand mi-a zis pretul parca nici nu puteam sa mai vad unde e grinda.

Lasand gluma, am observat ca peretele 6-11 a fost dat jos ramanand doar partea de sus (grinda) asa cum observasem si din exterior. De 7-12 nu stiu ce sa iti zic dar tind sa cred ca este identic cu 6-11 , adica grinda sus, luand in calcul structura de pe hol identica cu cea din dreptul peretelul 6-11.
 
Inteleg. Ramane 1-5 sa afli ce-i cu el. Si peretele cu usa de la intrare.
 
Uite un exemplu de bloc de colt, dar mai vechi (1980). Se vorbeste de cadre si de diafragme moi. Exista blocuri de colt doar din cadre dar nu cred ca e cazul la tine.
 

Atașamente

  • Arhitectura nr. 1-2 pe 1980 pg. 45 Mari asambluri de locuinte Bd. Lacul Tei.  Bl. 19.jpg
    Arhitectura nr. 1-2 pe 1980 pg. 45 Mari asambluri de locuinte Bd. Lacul Tei. Bl. 19.jpg
    2,2 MB · Vizualizări: 38
Merci. Am aflat ca blocul a fost inceput in 87-88 si terminat in 1994. Cred ca 2-3 ani nu s-a lucrat pt ca a fost acea perioada de la revolutie.
 
shase a spus:
Deci a stat o perioada "la ruginit".

Nu cred ca a stat "la ruginit" structura intrucat, din cate am aflat, blocul avea scheletul ridicat pana in 89 cand a fost suspendata lucrarea. Poate ca nu era finalizata complet structura de rezisenta dar cateva etaje sigur erau ridicate si din cate stiu, cele mai mari concentrari in cazul unui cutremur au loc la parter.
 
Salutare,

As avea o intrebare de ceva timp ce nu stiu daca a mai fost discutata in alt thread/discutie (din cautarile in forum nu am gasit nimic)

Daca a mai fost pusa, rog admin-ul sa stearga postarea sau sa ma redirectioneze catre thread-ul respectiv.

Aveti cumva informatii despre cladirile de birouri din sticla si pe structura de rezistenta cu grinzi metalice?

Ma refer la complexele din:
Sema Parc
Victoriei
Pipera
s.a.

Orice fel de informatie cu privire la rezistenta acestor cladiri in cazul unui cutremur de magnitudine relativ peste medie (+ 6.5 grade) ar fi utila si cred ca interesanta pentru toata lumea.

Eu am cautat pe google / net, dar nu am gasit nicio informatie edificatoare.

Va multumesc anticipat.
 
In mod normal, daca s-au respectat normativele in vigoare, in cazul unui seism de +6.5 in cel mai nefericit caz se vor sparge niste geamuri.
La cladirile inalte pe structura metalica sau combinata (metalica si beton armat), datorita elasticitatii mai mari a structurii, poate apare senzatia de rau de mare.
 
Back
Sus