• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Informatii despre cladiri

mojo a spus:
In mod normal, daca s-au respectat normativele in vigoare, in cazul unui seism de +6.5 in cel mai nefericit caz se vor sparge niste geamuri.
La cladirile inalte pe structura metalica sau combinata (metalica si beton armat), datorita elasticitatii mai mari a structurii, poate apare senzatia de rau de mare.

Multumesc mult pentru raspuns, mojo!

Sper intr-adevar sa se fi respectat normativele in vigoare! :)

Revin cu o alta intrebare si profit [iar] de bunavointa si cunostintele celor de pe forum.
Ce stiti despre caminele din zona Regiei - cele ale Facultatii de Medicina, peste drum de Carrefour Orhideea (U1, U2 ... U6), ca mod de constructie, executare si rezistenta in fata unui cutremur Mw +6.5 grade pe scara Richter?

Avand in vedere ca aceste constructii sunt destinate studentilor si ca nu au fost modificari structurale la nivelul peretilor/grinzilor/stalpilor din interior si mai ales ca nu sunt spatii comerciale construite la parter, ma gandesc ca nu ar trebui sa aibe prea multe probleme.
Totodata, nu stiu de ce nu imi ofera foarte multa incredere - tind sa cred ca toata constructia e pe stalpi si grinzi, dar cu pereti interiori SI exterior din BCA (e posibil sa ma insel si sa fie caramida la peretii exteriori).

Mentionez ca regimul de inaltime este de P + 8 etaje. De asemenea, din ce stiu, aceste cladiri au fost construite in anii 90, dar nu sunt sigur si nu stiu exact cand.

Ar conta etajul in acest caz? De ex, e mai putin periculos sa se locuiasca la etajul 1 fata de etajul 7? Nu ma refer la balansul propriu zis indus de cutremur (si deci pericolul de a cadea obiecte pe cap), ci efectiv de daramarea constructiei cu pricina.

Astept cu mare entuziasm o parere / informatii mai solide din partea cuiva cu cunostinte mai avansate in domeniu. Va rog mult.

Multumesc!
 
mihaitza76 a spus:
Ce stiti despre caminele din zona Regiei - cele ale Facultatii de Medicina, peste drum de Carrefour Orhideea (U1, U2 ... U6), ca mod de constructie, executare si rezistenta in fata unui cutremur Mw +6.5 grade pe scara Richter?

Avand in vedere ca aceste constructii sunt destinate studentilor si ca nu au fost modificari structurale la nivelul peretilor/grinzilor/stalpilor din interior si mai ales ca nu sunt spatii comerciale construite la parter, ma gandesc ca nu ar trebui sa aibe prea multe probleme.
Totodata, nu stiu de ce nu imi ofera foarte multa incredere - tind sa cred ca toata constructia e pe stalpi si grinzi, dar cu pereti interiori SI exterior din BCA (e posibil sa ma insel si sa fie caramida la peretii exteriori).

Mentionez ca regimul de inaltime este de P + 8 etaje. De asemenea, din ce stiu, aceste cladiri au fost construite in anii 90, dar nu sunt sigur si nu stiu exact cand.

Ar conta etajul in acest caz? De ex, e mai putin periculos sa se locuiasca la etajul 1 fata de etajul 7? Nu ma refer la balansul propriu zis indus de cutremur (si deci pericolul de a cadea obiecte pe cap), ci efectiv de daramarea constructiei cu pricina.

Astept cu mare entuziasm o parere / informatii mai solide din partea cuiva cu cunostinte mai avansate in domeniu. Va rog mult.

Multumesc!
Cred ca acele P+8 sunt de la inceputul anilor 80 (nu 90) si nu pe stalpi, ci pe diafragme, asa cum e economic pentru functiunea de tip camin. O evaluare aproximativa nu se poate face in lipsa proiectului original si macar a unei inspectari vizuale la fata locului, iar o evaluare mai serioasa nu poate fi decat rezultatul unei expertizari, evident cu costuri foarte mari.

Problemele pentru acest tip de constructii nu ar trebui sa apara la 6,5+, dar sigur incep sa apara la 7,0+, ca sa nu mai vorbim de 7,5+, magnitudine la care nu ar scapa nimic inalt din jumatate de Romania, fara cel putin avarii foarte grave. Lucrurile sunt foarte nuantate si energiile eliberate variaza in plaje foarte largi in functie de zeci de factori. La fel, raspunsul structurii este dat de multe aspecte cunoscute sau necunoscute.

In situatia in care o cladire se avariaza, dar nu colapseaza, avariile sunt in general mai mari in apropierea inchiderilor perimetrale si a colturilor, la balcoane sau alte elemente in consola, precum si la primele 3-4 niveluri, uneori si la ultimul, si vizibil mai reduse in miezul structurii. Daca se produce colapsul, este inutil sa facem scenarii si preziceri "pe hartie". In aceasta situatie, nu putem stabili reguli despre "ce etaj sau ce loc anume ar putea fi mai sigur", sunt mii de variabile, efectiv hazardul guverneaza si totul se decide in fractiuni de secunda.

In anii 80 se vorbea de introducerea in proiectare a unui "scenariu la rupere", care sa presupuna intai ruperea elementelor orizontale de structura si abia apoi a celor verticale, pentru a se putea absorbi cat mai multa energie mai inainte de colaps. Dar, nici daca s-ar fi prevazut asta nu se pot defini "locuri mai sigure" in caz de colaps. In general, o structura inalta din beton armat lasa putine sanse de supravietuire. Teoriile alea cu locurile sigure se refera la case mici, care la prabusire intr-adevar lasa niste sanse reale, dovedite statistic. Este vorba si de masa totala a constructiei, care duce la o cu totul alta comportare la rupere, dar si de timpul si tehnologia necesare apoi descarcerarii.
 
Arhi Tect a spus:
mihaitza76 a spus:
Ce stiti despre caminele din zona Regiei - cele ale Facultatii de Medicina, peste drum de Carrefour Orhideea (U1, U2 ... U6), ca mod de constructie, executare si rezistenta in fata unui cutremur Mw +6.5 grade pe scara Richter?

Avand in vedere ca aceste constructii sunt destinate studentilor si ca nu au fost modificari structurale la nivelul peretilor/grinzilor/stalpilor din interior si mai ales ca nu sunt spatii comerciale construite la parter, ma gandesc ca nu ar trebui sa aibe prea multe probleme.
Totodata, nu stiu de ce nu imi ofera foarte multa incredere - tind sa cred ca toata constructia e pe stalpi si grinzi, dar cu pereti interiori SI exterior din BCA (e posibil sa ma insel si sa fie caramida la peretii exteriori).

Mentionez ca regimul de inaltime este de P + 8 etaje. De asemenea, din ce stiu, aceste cladiri au fost construite in anii 90, dar nu sunt sigur si nu stiu exact cand.

Ar conta etajul in acest caz? De ex, e mai putin periculos sa se locuiasca la etajul 1 fata de etajul 7? Nu ma refer la balansul propriu zis indus de cutremur (si deci pericolul de a cadea obiecte pe cap), ci efectiv de daramarea constructiei cu pricina.

Astept cu mare entuziasm o parere / informatii mai solide din partea cuiva cu cunostinte mai avansate in domeniu. Va rog mult.

Multumesc!
Cred ca acele P+8 sunt de la inceputul anilor 80 (nu 90) si nu pe stalpi, ci pe diafragme, asa cum e economic pentru functiunea de tip camin. O evaluare aproximativa nu se poate face in lipsa proiectului original si macar a unei inspectari vizuale la fata locului, iar o evaluare mai serioasa nu poate fi decat rezultatul unei expertizari, evident cu costuri foarte mari.

Problemele pentru acest tip de constructii nu ar trebui sa apara la 6,5+, dar sigur incep sa apara la 7,0+, ca sa nu mai vorbim de 7,5+, magnitudine la care nu ar scapa nimic inalt din jumatate de Romania, fara cel putin avarii foarte grave. Lucrurile sunt foarte nuantate si energiile eliberate variaza in plaje foarte largi in functie de zeci de factori. La fel, raspunsul structurii este dat de multe aspecte cunoscute sau necunoscute.

In situatia in care o cladire se avariaza, dar nu colapseaza, avariile sunt in general mai mari in apropierea inchiderilor perimetrale si a colturilor, la balcoane sau alte elemente in consola, precum si la primele 3-4 niveluri, uneori si la ultimul, si vizibil mai reduse in miezul structurii. Daca se produce colapsul, este inutil sa facem scenarii si preziceri "pe hartie". In aceasta situatie, nu putem stabili reguli despre "ce etaj sau ce loc anume ar putea fi mai sigur", sunt mii de variabile, efectiv hazardul guverneaza si totul se decide in fractiuni de secunda.

In anii 80 se vorbea de introducerea in proiectare a unui "scenariu la rupere", care sa presupuna intai ruperea elementelor orizontale de structura si abia apoi a celor verticale, pentru a se putea absorbi cat mai multa energie mai inainte de colaps. Dar, nici daca s-ar fi prevazut asta nu se pot defini "locuri mai sigure" in caz de colaps. In general, o structura inalta din beton armat lasa putine sanse de supravietuire. Teoriile alea cu locurile sigure se refera la case mici, care la prabusire intr-adevar lasa niste sanse reale, dovedite statistic. Este vorba si de masa totala a constructiei, care duce la o cu totul alta comportare la rupere, dar si de timpul si tehnologia necesare apoi descarcerarii.

Multumesc mult pentru raspuns.

Sa inteleg ca principial, un cutremur de sub 7.0 grade nu ar trebui sa darame acest fel de cladire pe structura de diafragme.
Sper sa fie asa si sa nu apara prea curand un cutremur mai mare de 7.0 grade.

Totusi, daca au fost construite la inceputul anilor 80, inseamna ca au facut fata cu brio cutremurelor din 1986 si 1990.

Daca mai are cineva orice fel de alt input, astept din nou cu entuziasm.

Multumesc!
 
Eu stiu din raportul de constructie a Orhideea Towers, cladire de birouri care se construieste la vreo 200-300 de metri de camine ca nivelul panzei freatice e foarte sus in zona respectiva (cca. 2,5-3 metri sub nivelul terenului natural)
 
In unele zone din valea Dambovitei ajunge la 1 metru sau mai sus. B?l?ile din lacul Vacaresti sunt alimentate de astfel de izvoare.
Marele pericol pentru astfel de zone este lichefierea solului la un seism puternic.
 
mihaitza76 a spus:
Sa inteleg ca principial, un cutremur de sub 7.0 grade nu ar trebui sa darame acest fel de cladire pe structura de diafragme.
Sper sa fie asa si sa nu apara prea curand un cutremur mai mare de 7.0 grade.

Totusi, daca au fost construite la inceputul anilor 80, inseamna ca au facut fata cu brio cutremurelor din 1986 si 1990.

Daca mai are cineva orice fel de alt input, astept din nou cu entuziasm.

Multumesc!

la cutremurele din 1990 nu au avut absolut nimic. in timpul celui de zi, eram la 100 m de U6. nici macar nu le-am vazut balansindu-se. cred ca ajuta mult si faptul ca formeaza un L.
 
anda a spus:
mihaitza76 a spus:
Sa inteleg ca principial, un cutremur de sub 7.0 grade nu ar trebui sa darame acest fel de cladire pe structura de diafragme.
Sper sa fie asa si sa nu apara prea curand un cutremur mai mare de 7.0 grade.

Totusi, daca au fost construite la inceputul anilor 80, inseamna ca au facut fata cu brio cutremurelor din 1986 si 1990.

Daca mai are cineva orice fel de alt input, astept din nou cu entuziasm.

Multumesc!

la cutremurele din 1990 nu au avut absolut nimic. in timpul celui de zi, eram la 100 m de U6. nici macar nu le-am vazut balansindu-se. cred ca ajuta mult si faptul ca formeaza un L.

Multumesc mult de confirmare!
M-ai mai calmat, putin, Anda! :)

Multumesc tuturor pentru pareri si informatii.
Faceti un lucru extraordinar pe acest forum.

Sa vedem ce se intampla in aceasta toamna - stiu ca am citit "prognozele" lui GeoX cu privire la un potential cutremur din aceasta toamna si el spunea ca asteapta un maxim 6.5 grade - semn pentru un potential cutremur mai mare pana in 2020.

O zi buna tuturor!
 
Nu am zis ca sigur vine un cutremur de magnitudine 6,5, am zis ca putem sa mai avem un cutremur de 5,5+, dar nu e sigur, vedem in noiembrie. Nu ma astept la ceva intre-adevar mare, sau macar ceva semnificativ. Dar, fireste, nu exclud ceva moderat, la foarte mare adancime oricum.
 
GeoX a spus:
Nu am zis ca sigur vine un cutremur de magnitudine 6,5, am zis ca putem sa mai avem un cutremur de 5,5+, dar nu e sigur, vedem in noiembrie. Nu ma astept la ceva intre-adevar mare, sau macar ceva semnificativ. Dar, fireste, nu exclud ceva moderat, la foarte mare adancime oricum.

Cred ca m-am exprimat gresit si nu am fost atent (de aceea pusesem intre ghilimele prognoze).

Stiu ca citisem niste postari ale tale pe alt thread cu privire la un potential cutremur in 2015 si stiu ca spuneai (pe baza unor predictii si fapte atat de natura statistica, cat si geofizica) ca nu exista conjunctura potrivita pentru un +6,5 grade pe Richter anul acesta, ci ca mai degraba astepti ceva sub acest nivel si implicit undeva la 5,5+.

Scuze iar daca am incurcat treaba.
 
Nici o problema, am scris si la alte topicuri, mai ales la cel cu maximele in activitatea vranceana. Eu raman la parerea ca atata vreme cat nu creste semnificativ si consistent seismicitatea regionala pe Nord-Anatolian Fault spre est, pana dincolo de granita cu Iranul, pe diferite falii locale sau regionale cu decrosari, nu sunt conditii favorabile care sa amplifice tensiuni in Vrancea. Pentru cutremure de 5,5 grade, se poate. Dar pentru ceva periculos, nu, sanse minime acum.
 
Pentru ca mereu s-a pus aici intrebarea daca dupa 1990 se respecta calitatea in constructii, raspunsul a venit indirect si, din pacate, dupa un numar de 29 de decese provocate de proasta conformare a unei cladiri (numar ce s-ar putea dubla in zilele urmatoare).

In afara de capitalul strain, patruns timid in Romania, in afacerile imobiliare se utilizeaza aproape in exclusivitate capitalul obscur provenit din mita acumulata de catre politicienii si functionarii publici de la toate nivelurile si din alte activitati profitabile desfasurate la negru. Acest capital este rulat si "spalat" tocmai prin construire de mai mici sau mai mari imobile, nu rareori in numele unei persoane fizice care este paravan pentru agentul imobiliar, care la randul sau este paravan pentru adevaratii beneficiari.

De ce ar avea interes cineva care trebuie sa albeasca repede niste bani negri in a asigura calitatea construc?iei privind rezistenta si stabilitatea mai mult decat privind siguranta la incendiu? Si pot sa va spun ca aceasta din urma este zero la foarte multe cladiri si modificari de cladiri importante, in primul rand la mansardarile de blocuri si la polistirenizari. Constructii care trebuiau sa ramana la gradul II de rezistenta la foc, nefiind conformate pentru alte situatii, au devenit cu structura partial combustibila, sau cu finisaje si izolatii din materiale notorii ca acceleratori de incendiu (vezi cazul Millenium).

Nedeclararea destinatiei si capacitatii reale a constructiei (permisa de "portite" lasate intentionat in legi si normative), incadrarea in alta categorie de importanta, posibilitatea inscrierii in cartea funciara cu destinatii neprecizate, lipsa urmaririi pe santier, pasivitatea sau chiar complicitatea organelor ISC si ISU, toate acestea, plus disponibilitatea spre infractionalitate a investitorilor, au dus la aceasta situatie. Ea nu poate fi doar in ce priveste una dintre exigentele ce trebuiesc indeplinite de o constructie, ci in mod sigur le afecteaza si pe celelalte.

Dar nu putem generaliza, pentru ca fiecare santier si fiecare investitie reprezinta azi un fel de unicat cu trasaturi specifice, nu mai suntem in epoca anterioara lui 1991. Atunci existase o anumita uniformitate in uzantele construirii la nivel national si deci si o predictibilitate crescuta in a aprecia generalizator calitatea.
 
Buna ziua,

Cine are informatii legate de blocurile P+7 de pe Calea Serban Voda? Sunt blocurile de langa metroul Eroii Revolutiei. Am inteles ca sunt costruite in jurul anilor 1964-1967. Blocurile arata f bine, nu au crapaturi in interior/ exterior, apartamentele sunt micute (~50 mp2). Imi puteti oferi mai multe informatii legate de rezistenta la un eventual cutremur mare? Poate cunoasteti, ati auzit ceva...Va multumesc!
 
stie cineva unde pot sa gasesc o lista actualizata a cladirilor cu risc seismic din Ploiesti si Campina?
 
Buna ziua. Sper ca am nimerit discutia corecta. Am tot rasfoit forumul si nu am reusit sa gasesc informatii despre blocul in care m-am mutat recent, si anume blocul Coltea, cel de la Universitate, vis-a-vis de spital.
Cand am incheiat contractul de inchiriere nu mi-a fost adus la cunostinta ca blocul e incadrat in categoria "Urgente 1 - neincadrate in clase de risc seismic". De cand am aflat, am incercat sa aflu mai multe despre bloc, sa stiu daca sa ma pregatesc din nou de mutat sau nu:
- cand am intrat, nu mi-a trecut nicio clipa prin gand ca ar fi bloc cu risc seismic, atat de bine intretinut este (peretii, tecuiala, chiar si zidurile care se vad din lift sunt fara crapaturi, am fost si la subsol, unde sunt boxele, totul atata impecabil, liftul are revizia la zi, sunt camere de supraveghere la fiecare etaj - nu ca ar avea legatura cu structura de rezistenta, dar oamenii au avut si au grija de bloc)
- administratora ne-a spus ca e contruit de nemti, ca blocul ar fi fost reabilitat dupa cutremurul din 1977 si ca in 94', cand a fost expertizat, i s-ar fi spus ca nu are de ce sa isi faca griji, ca nu e de reabilitat atunci -totusi, de ce l-au incadrat la urgenta 1?
- blocul este foarte populat, de la spatii comerciale la parter, la sedii de firme si familii cu copii mici - de ce ar sta aici daca ar fi riscul atat de mare?
- proprietarul (care locuieste in alt oras) ne-a spus ca blocul nu ar fi suferit daune foarte mari in '77.
Nu am gasit absolut nimic despre bloc pe internet - legat de arhitect, daunele de la cutremur, reabilitare sau expertiza.
Cu toate astea, sunt foarte ingrijorata, pentru ca expertul ala sigur nu l-a incadrat acolo degeaba...plus ca garsoniera in care stau e la etajul 8.
Deci...ce ziceti? Ma apuc de impachetat? :(
Multumesc.
 
Am uitat sa mentionez ca blocul este S+P+8E si este contruit in 1937.
 
Oana29 a spus:
Deci...ce ziceti? Ma apuc de impachetat? :(
Multumesc.

Noi aici nu putem decide in locul nimanui si nici nu putem ghici viitorul, de multe ori ne e greu chiar si sa aflam trecutul... Cateodata se prabusesc la cutremur constructii creditate anterior ca fiind sigure si raman in picioare altele subrede, care te miri cum de mai stau...

Este normal sa fie un bloc cu risc, intrucat are o anumita vechime si mai ales a fost ridicat intr-o perioada cand NU EXISTAU DELOC NORME DE PROIECTARE ANTISEISMICA. Sigur, unele blocuri vechi au avut parte de o executie ingrijita, care compenseaza unele lipsuri, dar rezistenta lor la cutremur nu asigura nici jumatate din ceea ce ar fi necesar dupa normele actuale. In plus, au solutii constructive predispuse la avarii (forme asimetrice, retrageri cu sprijine multiple pe grinzi, console etc). Nimic din ce este inalt si construit in Romania inainte de 1963 nu este fara riscuri importante.
 
Am citit deja despre problemele de proiectare ale blocurilor vechi, stiu ca nu aveau norme antiseismice si nici nu construiau simetric, de la etaj la etaj. Cu toate astea, toti oamenii de aici par absolut siguri ca blocul lor nu o sa cada. Nu planuiesc sa raman aici o eternitate, insa nici nu vreau sa traiesc cu teama ca poate urc cu liftul si cobor cu apartamentul...
Ceream doar niste pareri, nu ma astept sa imi zica cineva ce sa fac, stiu ca e decizia mea. :)
 
Oana29 a spus:
Cu toate astea, toti oamenii de aici par absolut siguri ca blocul lor nu o sa cada.
Aspectul ingrijit si arhitectura de calitate inspira incredere in aceste blocuri. Unii se mai amagesc si cu faptul ca au fost "consolidate". Insa realitatea despre structura lor de rezistenta este nu tot atat de incantatoare. Si eu am locuit destul de mult timp intr-un bloc interbelic, si inca intr-unul foarte inalt si care a fost aproape de prabusire in 1977, consolidat de patru ori la viata lui (o data dupa 1940, de doua ori dupa 1977, inca o data recent!!! Evident, toate consolidarile nu pot schimba forma blocului, care este de mari dimensiuni si cu imens de multe neregularitati.

Pana in ziua fatala, oamenii isi vor vedea linistiti de treburile zilnice si vor "parea absolut siguri ca blocul lor nu o sa cada". E ceva normal, asa e viata, accepti riscurile, incerci sa le eviti sau - dimpotriva - le ignori. Informatia corecta lipsind si mijloacele de evitare fiind oricum foarte relative, tentatia de a subestima riscul invinge.
 
Back
Sus