• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Informatii despre cladiri

Cauta "cartea tehnica". Daca nu o are asociatia de proprietari, intreaba la primarie.

Blocul pe langa faptul ca are forma neregulata mai e si capat de tronson. Asta inseamna ca e armat mai bine. E un proiect unic, nu un proiect tip.. nu stiu cum ar putea fi facut exact, pot doar presupune.

Eu m-am interesat de niste blocuri, proiect unic, in forma de U din Crangasi construite in 1987. Tot asa, majoritar pe cadre. Diafragmele erau intre apartamente, cumva in treimea din mijloc a U-lui.

Apoi, tot in Crangasi, blocul din coltul lacului morii, an 1990. Diafragmele erau una in mijlocul U-lui si in treimea superioara, intre apartamente.
 
Cam ce grosime ar trebuie sa aiba diafragmele? Poate imi dau seama dupa grosimea peretilor unde poate fi. Aveam impresia ca diafragmele trebuie sa fie de dinensiuni mari, de exemplu de la un capat al blocului la altul (10-15metri). Pot fi si de dimensiuni mici , gen 2-3 metri ? Blocul pare a fi finalizat in 1996. Cele alaturate sunt din 1994 si cineva imi zicea ca asta a fost construit ultimul, dupa finalizarea celorlalte.

Un alt amanunt care poate conteaza e faptul ca este un bloc cu apartamente care au fost acordate muncitorilor . De exemplu apartamentul meu are 2 proprietari ( 1/3 + 2/3) . Aceste blocuri erau construite de stat sau puteau fi facute si de particulari ?


Cam ce grosime ar trebuie sa aiba diafragmele? Poate imi dau seama dupa grosimea peretilor unde poate fi. Aveam impresia ca diafragmele trebuie sa fie de dinensiuni mari, de exemplu de la un capat al blocului la altul (10-15metri). Pot fi si de dimensiuni mici , gen 2-3 metri ? Blocul pare a fi finalizat in 1996. Cele alaturate sunt din 1994 si cineva imi zicea ca asta a fost construit ultimul, dupa finalizarea celorlalte.

Un alt amanunt care poate conteaza e faptul ca este un bloc cu apartamente care au fost acordate muncitorilor . De exemplu apartamentul meu are 2 proprietari ( 1/3 + 2/3) . Aceste blocuri erau construite de stat sau puteau fi facute si de particulari ?


Cam ce grosime ar trebuie sa aiba diafragmele? Poate imi dau seama dupa grosimea peretilor unde poate fi. Aveam impresia ca diafragmele trebuie sa fie de dinensiuni mari, de exemplu de la un capat al blocului la altul (10-15metri). Pot fi si de dimensiuni mici , gen 2-3 metri ? Blocul pare a fi finalizat in 1996. Cele alaturate sunt din 1994 si cineva imi zicea ca asta a fost construit ultimul, dupa finalizarea celorlalte.

Un alt amanunt care poate conteaza e faptul ca este un bloc cu apartamente care au fost acordate muncitorilor . De exemplu apartamentul meu are 2 proprietari ( 1/3 + 2/3) . Aceste blocuri erau construite de stat sau puteau fi facute si de particulari ?
 
Pai grosimea diafragmelor variaza in functie de anul normativului, in functie de cladire. Pot avea 15-20-25 de cm la blocul respectiv, iar la capetele lor sunt niste ingrosari ca si cum ar fi un stalp (se cheama bulb). Diafragmele pot fi de la un capat la altul pe latime cu goluri pentru usi, sau nu pot fi de la un capat la altul (nu stiu specificul blocului). Trebuie sa bati in pereti sa vezi care sunt de BCA si care sunt din beton, la peretii unde nu ai grinzi. Poti sa rogi si un vecin de etaj sa te lase la el in apartament sa vezi daca are cadre sau diafragme.

Eu cred ca diafragmele la blocul respectiv sunt undeva intre apartamente si/sau la capatul blocului.

Blocurile erau facute de niste intreprinderi de constructii, nu stiu daca in anul respectiv erau privatizate, e posibil sa fi fost tot de stat.
 
O sa incerc sa fac si asta, poate descoperim fenomenul :)). Pe acesti pereti de diafragme pot fi puse intrerupatoarele de la becuri/inclusiv cablajul tras prin ele ? Poate mai elemin din variante. Poate fi strapuns de grinzi? Ma gandeam la peretele 3-4 din imagine care are grosimea de 16 cm dar golurile pt usi sunt de podea pana la tavan (usa + luminator deasupra)

http://s29.postimg.org/h4bcx602f/image.jpg
 
Eu locuiesc intr-un bloc doar din diafragme. Am prize si intrerupatoare pe acei pereti.

Unde e diafragma nu ai grinda sus (sunt elemente structurale diferite) dar diaframgmele pot avea un decupaj prin ele de marimea unei usi mari si late.

Cel mai simplu e sa bati cu pumnul in pereti si vezi care e diafragma sau nu in functie de cum suna.
 
O sa incerc sa bat cu pumnul. Simt diferenta cand bat in grinda si cand bat putin mai jos unde e umplutura de BCA. Sper sa simt diferenta si in cazul in care exista intradevar diafragme. Poate reusesc totusi sa gasesc "Cartea tehnica" a blocului. O sa incerc pe la administrator sau primarie desi nu sunt proprietar ( stau in chirie).
 
Pai daca nu esti proprietar de ce te intereseaza atat de mult? Planuiesti sa-l cumperi?
 
Planuiesc sa il cumpar dar nu in curand( poate in 2-3 ani) insa pana atunci voi sta in el si vreau sa stiu cat de sigur e la un eventual cutremur major dpdv al sistemului de structura ( pt viciile de construire nu garanteaza nimeni). Expertizele seismice efectuate au fost obligatorii pt toate blocurile ? Adica daca blocul meu nu se afla pe listele de risc seismic inseamna ca este in regula sau exista posibilitatea sa nu fi fost expertizat ? Multumesc!
 
exista posibilitatea sa nu fi fost expertizat.

mi se pare ca e prea stradal. nu te deranjeaza tramvaiul 41?
 
Sincer e un inconvenient dar nu atat de mare (pentru mine). Ideea e ca platesc chirie doar 100 euro si in cazul achizitionarii as avea niste avantaje. Insa chiar si asa ma intereseaza foarte mult cat de sigur este la cutremur. Poate am o teama exagerata fata de cutremur, dar pana nu aflu anumite informatii clare, o sa stau cu o neliniste deloc neglijabila :D
 
Doomy852 a spus:
O sa incerc sa fac si asta, poate descoperim fenomenul :)). Pe acesti pereti de diafragme pot fi puse intrerupatoarele de la becuri/inclusiv cablajul tras prin ele ? Poate mai elemin din variante. Poate fi strapuns de grinzi? Ma gandeam la peretele 3-4 din imagine care are grosimea de 16 cm dar golurile pt usi sunt de podea pana la tavan (usa + luminator deasupra)

http://s29.postimg.org/h4bcx602f/image.jpg
In diafragme sunt tevi din pvc turnate oata cu diafragma prin care se trag cabluri electrice.
 
Chiar nu imi dau seama unde ar putea fi o diafragma. Singurul perete care imi atrage atentia este cel care desparte bucataria de magazie. Are 10 cm grosime si e singurul in care nu poti sa bati un cui. Intra 1-2 mm dupa care se indoaie. Problema e ca acest perete se afla sub grinda. Poate si in continuarea lui, in dreptul dormitorului este tot un astfel de perete insa nu il pot masura deoarece dincolo de el este apartamentul vecin.

Imagine - http://s29.postimg.org/h4bcx602f/image.jpg
 
nu e ala. e prea subtire la 10 cm.

ti-am zis: e foarte probabil ca diafragmele sa fie INTRE APARTAMENTE si la capetele blocului.
 
Capatul blocului ar fi peretele 5-6. Dupa acest perete este blocul vecin , cu spatiu intre ele evident. Intr-adevar suna a plin, exact cum suna atunci cand bat in grinda sau stalp pe toata suprafata lui. Asta inseamna ca nu ar mai fi grinda pe acest perete?
 
stalpul 1 si 3 exista? ai grinda intre 3/5 si 1/6? daca nu ai grinda e posibil ca 5 si 6 sa nu fie stalpi si bulbi ai unei diafragme.
 
Stalpul 3 nu exista, dealtfel nu este niciun stalp pe directia aia in tot apartamentul. La stalpul 1 nu prea am acces asa usor pentru ca in aceea magazie este un corp care acopera zona aia dar din cate imi dau seama, nu este stalp acolo (insa poate fi adus la fata cu peretele si sa nu se mai cunoasca?! ). Zic asta pentru ca si ceilalti 2 stalpi de pe hol ( directia 1-2 sunt la fel de grosi ca grinda care la randul ei este la fel de groasa ca peretele...) Am explicat mai sus ca peretele care desparte dormitorul 1 de 2 are cel putin 30 cm astfel incat grinda nu se mai cuoaste nici in dormitorul 1 nici in 2 . Intre 5-3 si 1-6 nu se vede grinda.
 
Bun. deci e foarte posibil ca pe directia 5-6 sa fie diafragma.
 
shase a spus:
Bun. deci e foarte posibil ca pe directia 5-6 sa fie diafragma.
Va pare logica structural o rigidizare la capetele unei cladiri in forma de "L" in plan? Dezideratul este sa se evite torsiunea de ansamblu, care este cea mai neplacuta inconvenienta a formei de L si evident afecteaza mai puternic zona centrala de imbinare dintre cele doua laturi. Nu ar fi mai degraba potrivita rigidizarea centrului de greutate? Ma rog, poate si centrul este rigidizat si atunci avem de-a face de fapt cu o structura mixta, celulara cu diafragme rare si cativa stalpi, sau de tip cu nod rigid central. Intreb pentru ca nu sunt foarte in tema cu preferintele structurale la blocurile realizate dupa 1990.
 
Nu am nici cea mai mica pregatire din punctul asta de vedere ai d-aia cer ajutorul cuiva care se pricepe si va multumesc inca o data.

Sper sa nu zic vreo aberatie dar aceste cladiri in forma de L nu pot fi compuse din 2 sau 3 cladiri separate, construite foarte aproape una de celalalta ? Este pbligatoriu sa fie aceeasi structura continua ? Adica toate grinzile sa comunice intre ele? La mijloc(partea de imbinare a laturilor) se afla casa scarii dar si apartamente.
Apartamentul meu este situal la capatul cladirii, in aripa ce este lipita de blocul vecin. Daca zici ca este afectat mai mult centrul atunci macar din punctul asta de vedere sunt mai "ferit" ?
 
Arhi Tect a spus:
shase a spus:
Bun. deci e foarte posibil ca pe directia 5-6 sa fie diafragma.
Va pare logica structural o rigidizare la capetele unei cladiri in forma de "L" in plan? Dezideratul este sa se evite torsiunea de ansamblu, care este cea mai neplacuta inconvenienta a formei de L si evident afecteaza mai puternic zona centrala de imbinare dintre cele doua laturi. Nu ar fi mai degraba potrivita rigidizarea centrului de greutate? Ma rog, poate si centrul este rigidizat si atunci avem de-a face de fapt cu o structura mixta, celulara cu diafragme rare si cativa stalpi, sau de tip cu nod rigid central. Intreb pentru ca nu sunt foarte in tema cu preferintele structurale la blocurile realizate dupa 1990.

Eu cred ca zona centrala a blocului are 2 diafragme si capetele au cate una. Presupun ca au pus diafragme in capete pentru ca blocul e capat de tronson pe o parte, si pe cealalta parte nu se invecineaza perfect cu blocul alaturat ci este mai in spate cu cativa metri. Este doar o presupunere, nu stiu specificul blocului, dar nu cred ca l-ar fi construit fara sa-l rigidizeze mai ales ca are o forma neregulata in plan si mai este si capat de tronson.

Dumneavoastra se pare ca aveti mai multa experienta decat mine in acele vremuri, asa ca imi permit sa va adresez o intrebare: cam ce grosime are un radier pentru un bloc comunist de 8-10 etaje si pe cate randuri de plase este armat? ce tip de beton se folosea?


Doomy852 a spus:
Nu am nici cea mai mica pregatire din punctul asta de vedere ai d-aia cer ajutorul cuiva care se pricepe si va multumesc inca o data.

Sper sa nu zic vreo aberatie dar aceste cladiri in forma de L nu pot fi compuse din 2 sau 3 cladiri separate, construite foarte aproape una de celalalta ? Este pbligatoriu sa fie aceeasi structura continua ? Adica toate grinzile sa comunice intre ele? La mijloc(partea de imbinare a laturilor) se afla casa scarii dar si apartamente.
Apartamentul meu este situal la capatul cladirii, in aripa ce este lipita de blocul vecin. Daca zici ca este afectat mai mult centrul atunci macar din punctul asta de vedere sunt mai "ferit" ?

nu e nicio aberatie acea forma, sunt multe astfel de blocuri si se numesc "plombe de colt". punctul lor nevralgic este ca au o forma neregulata dar era prevazut sa fie mai bine armate cu PC52. nu mi-as face nicio problema in a locui in acel bloc.

Nu e posibil ce zici tu acolo.. blocul respectiv e un tot unitar, am trecut de multe ori prin zona si mi-a atras atentia e un bloc foarte frumos si ingrijit construit. Ca stil arhotectural si perioada de constructie, blocurile de pe Virtutii seamana destul de mult cu cele de pe Calarasilor.
 
Back
Sus