• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Istrate, predictiile si educatia seismica a populatiei

Oh doamne....:smile: app am inteles ca Vrancea nici nu e incarcata deci,daca se produce vreunu o sa fie intre 3 - 5 grade cel mult... asa e?
 
Pai ma refer...De ex: Nu se produce o perioada nici un cutremur aici ma refer la un interval de 5-10 ani ... apoi se zice ca va fi unul mare deoarece in perioada aceea nu a fost niciunul si zona e incarcata....daca ma intelegi
 
Zilnic se produc cutremure in zona Vrancea. Si daca nu zilnic, la 2 zile tot se produc 1-2.
Pe mine, sincer, ma depaseste subiectul. Incearca sa-l prinzi pe GeoX online si pune-i o intrebare. Se pricepe mult mai bine ca mine la asta.
Eu, personal, nu ma astept la un cutremur devastator in curand. Dar cum Vrancea e nabadaioasa, niciodata nu poti sti :smile:

Bogdan
 
Nonum3, bun venit pe forum ! :harhar: :))
In al doilea rand, ceva precizari in legatura cu mos istrate. Acest personaj a inceput sa profeteasca nenorociri, in principal cutremure devastatoare, inca de prin 1998-1999. In 2001, dumnealui a isterizat tara cu pretinsul cataclism seismic care ar urma sa se produca in a 250-a zi a anului, care, cica, ii aparea in chenar negru in nu stiu ce calendar !!!! :smile: :) Dumnealui vine in fiecare an cu tampenii de genul asta, si evident ca nu sunt decat niste scorneli ale unui batran psihotic cu manifestari schizo-paranoide. La fel de evident este si faptul ca, mai devreme sau mai tarziu, in Vrancea se va produce un cutremur mare. Acest lucru este o certitudine, este absolut eronat sa credem ca daca nu am avut cutremur mare in 2006-2008 am scapat. Pana la urma, un cutremur puternic se va produce. E problema de \"cand\", nu de \"daca\". Probabil nu chiar acum, peste un numar de ani, 3-5-10 ani asa, dar e sigur ca vom avea un seism important. Sigur, depinde si cat de mare va fi, nu se stie sigur si la ce adancime se va produce, dar deja acestea sunt detalii legate de ipoteze stiintifice, care pot sau nu sa se confirme.
Pe scurt, cutremurul va veni, e o certitudine. Dar cand individul profeteste in fiecare an seismul major, e clar ca pana la urma tot va zice ca i se confirma. Daca merge pe repetarea an de an a prostiilor, pana cand vine si anul cutremurului.
Nu trebuie sa il iei in seama pe acel istrate, fiindca omul are niste probleme psihice majorej, plus ca vrea sa isi vanda cartile. Prin 2001 a profetit al treilea razboi mondial in 2006, de exemplu !!!
Dar lasandu-l la o parte pe batranul nebun istrate, e cazul ca oamenii sa fie pregatiti si sa cunoasca lucruri importante privind riscul seismic in Romania, privind starea constructiilor, modul de comportament in timpul si dupa un seism major.
 
Cred ca am comentat destul despre istrate si aiurelile lui. Mai subliniez un lucru:

IN FIECARE AN, ASA-ZISUL VIZIONAR ISTRATE VINE SI \"PROFETESTE\" MARELE CUTREMUR DIN ROMANIA. CUTREMURUL NU SE PRODUCE, DAR DOAR SE BAGA IN SEAMA UN INDIVID REDUS DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE, CARE SPERIE LUMEA CU TAMPENII. VOM AVEA PANA LA URMA UN CUTREMUR, DAR NU SE POATE STI CAND. ASA CA ELUCUBRATIILE LUI ISTRATE TREBUIE IGNORATE. MAI IMPORTANTA ESTE INFORMAREA OAMENILOR DESPRE RISCUL SEISMIC IN ROMANIA, EDUCATIA SEISMICA A POPULATIEI.
 
L3thal, ai pus bine punctul pe i. Da, si eu am primit in dimineata asta intrebari de la oameni care, desi pretind ca nu cred o iota, totusi se agita pe motiv de cataclism iminent, ca asa a zis \"marele vizionar\" al patriei.
Legat de mentalitatile comuniste, din pacate, L3thal, in multe institutii din aceasta tara exista inca astfel de conceptii invechite, de oameni refractari la ce e nou, oameni pe care ii numesc conservatori (asta ca sa fiu bland).
Spuneam mai devreme ca mi se pare mai important sa discutam despre educatia seismica a populatiei. Mi se pare important ca oamenii sa stie ceva despre riscul seismic in tara, despre zonele in care acest risc este mai ridicat, despre modul de manifestare a cutremurelor, despre constructii si problemele lor, despre ceea ce ar trebui sa faca in timpul si dupa un cutremur major. Trebuie mers pe ideea ca mai devreme sau mai tarziu vom avea un cutremur mare, dar ca nu se stie cand. Vrancea nu se incadreaza prea usor in modele sau sabloane. Sigur, au fost observate anumite manifestari in cazul seismelor precedente, dar, la urma urmei, fiecare cutremur major poate sa aiba si o \"nota a sa specifica\", diferentiindu-l, intr-un anumit grad, de cele precedente. Nu uitati ca fiecare cutremur mare din Vrancea tinde sa schimbe distributia tensiunilor, echilibrele intre fortele care actioneaza in adancime. Prin urmare, ce se intampla in Vrancea dupa un cutremur mare poate sa fie diferit de ceea ce s-a intamplat inainte, iar pregatirea viitorului cutremur major poate sa difere de cea a precedentului.
Rezumand: cutremurele nu pot fi prevazute, in pofida diferitelor ipoteze stiintifice si prognoze pe termen lung. Mai important este ca oamenii sa cunoasca ceva despre riscul seismic in Romania, si despre ceea ce se poate face pentru ca viitorul seism sa nu ne provoace daune fizice si/sau materiale intr-o masura atat de mare.
 
Cred ca am comentat destul despre istrate si aiurelile lui. Mai subliniez un lucru:

IN FIECARE AN, ASA-ZISUL VIZIONAR ISTRATE VINE SI \\"PROFETESTE\\" MARELE CUTREMUR DIN ROMANIA. CUTREMURUL NU SE PRODUCE, DAR DOAR SE BAGA IN SEAMA UN INDIVID REDUS DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE, CARE SPERIE LUMEA CU TAMPENII. VOM AVEA PANA LA URMA UN CUTREMUR, DAR NU SE POATE STI CAND. ASA CA ELUCUBRATIILE LUI ISTRATE TREBUIE IGNORATE. MAI IMPORTANTA ESTE INFORMAREA OAMENILOR DESPRE RISCUL SEISMIC IN ROMANIA, EDUCATIA SEISMICA A POPULATIEI.

Daca tot tipi cat te tin plamanii despre acest subiect, de ce nu il ignori?
A ignora inseamna sa taci nu sa comentezi mereu acelasi lucru.
 
Din partea mea poti sa comentezi linistit. Problema mea este so care tipa ca nu il intereseaza subiectul dar repeta la infinit acelasi lucru.
Daca nu te intereseaza un subiect il ignori pur si simplu, nu faci un fel de copy - paste interminabil.
Parerea lui so despre Istrate o vei gasi in zeci de locuri si este aceeasi.
Cred ca stiu toti acest lucr, deci nu mai este nevoie sa tipe ca un disperat cu majuscule si culoare rosie!
 
:) mersi pt raspunsuri .... Problema e ... ca , mereu cand au fost cutremure ... noapte in timpul zilei ... etc. nu le-am simtit....si nu stiu cum e sa simti un cutremur si sper ca asta nu se va intampla ... Cat despre domnul Istrate ... va veni o zi cand va avea pe la ochi culoarea mov.. :smile:
 
L3thal, eu sunt cel care a pus, de fapt, gaz pe foc, numai pentru ca m-am luat de un anumit sarlatan si asa-zis profet. Dimpotriva, subscriu la ceea ce ai spus. :smile:
Cand discutam de educatie seismica, vrand-nevrand, tot ajungem, intr-un fel sau altul, la impactul negativ pe care il are insistenta unor sarlatani si asa-zisi vizionari, chipurile profeti, in a-si difuza ineptiile pe diferite canale media. Fiindca impactul acestor ineptii este clar negativ. Si el nu poate fi diminuat decat printr-o mai buna informare a opiniei publice in legatura cu riscul seismic in Romania, cu toate aspectele ce privesc acest fenomen natural care este cutremurul. Oamenii trebuie sa inteleaga ca seismul este un dat natural pentru Romania, trebuie sa traim cu el, ca fenomen, sa constientizam ca vom fi mereu zguduiti de cutremure mai mult sau mai putin puternice. Pe scurt, sa incercam sa acceptam aceasta realitate si, pe cat posibil, sa ne adaptam si sa facem fata unei astfel de dezlantuiri a stihiilor naturii, fenomen absolut inevitabil si imprevizibil. In plus, oamenii trebuie sa inteleaga ca nimeni in aceasta tara, si in lume, nu poate sa cunoasca dinainte data si ora producerii urmatorului cutremur major. Alegatiile diferitilor sarlatani zisi si \'vizionari\" nu au cum sa contribuie la o mai buna constientizare a riscului seismic in tara noastra.

P.S.: Dodo, ti-as fi recunoscator daca m-ai striga cu numele nou pe care mi l-am ales. Am si eu capriciile mele, si ciudateniile mele, si te-as ruga sa imi faci aceasta placere. Stiu ca nu esti de acord cu atitudinea mea anti-istrate, desi as putea sa iti cer, rautacios fiind, sa imi dai exemplu de un lucru profetit de acel personaj si care intr-adevar s-a si confirmat, s-a realizat in forma \'prezisa\".
 
Nonum3, trebuie sa acceptam ideea ca seisme, mai mult sau mai putin puternice, vor avea loc in Romania. In mod normal, intr-o viata de om, putem prinde 2-3 cutremure majore. Asa ca mai devreme sau mai tarziu tot vom avea un seism mare, e inevitabil. Dar nu se stie cand. Nimeni nu poate pretinde ca stie data si ora seismului, invocand mai ales prostii, \"mesaje\", viziuni si alte bazaconii.
 
da Geox asa e .... dar tu ce parere ai despre zona Vrancei ? e incarcata? sau .... se poate astepta anul asta la vreun cutremur mare?
 
Dodo - Stiu ca nu esti de acord cu atitudinea mea anti-istrate, desi as putea sa iti cer, rautacios fiind, sa imi dai exemplu de un lucru profetit de acel personaj si care intr-adevar s-a si confirmat, s-a realizat in forma \'prezisa\\".

Nu ma intereseaza atitudinea ta. Oricum nu pot da lectii de moralitate \"expertilor\". Nu e treaba mea sa iti dau tie dovezi dar m-am cam saturat sa dai cu pietre mereu - ba toti vecinii tai sunt comunisti, securisti, etc ; ba Istrate e dement sau cum il mai faci, ba Marmureanu este bla bla.
Oare toti sunt cretini si tu esti pefect? Poate ca ar trebui sa lasi \"urletele\" scrise cu rosu ca nu ma impresionezi si faptul ca esti admin nu te face mai presus de nimeni.
Parca ignorai subiectul Istrate dar vad ca nu te opresti indiferent ce.
 
da Geox asa e .... dar tu ce parere ai despre zona Vrancei ? e incarcata? sau .... se poate astepta anul asta la vreun cutremur mare?

Eu nu cred ca e probabil un seism mare anul asta. Prin seism mare se intelege cutremur cu magnitudine mai mare de 7,0 pe scara Richter. Pana nu incepe sa miste mai tare si Turcia, nu ar trebui sa se produca un cutremur foarte mare nici in Vrancea. Vrancea este influentata de ceea ce se intampla la est de noi, din Turcia pana in Asia Centrala (Turcia, Iran, Caucaz, Hindu Kush). Pentru a avea un seism vrancean de magnitudine 7+, ar trebui sa se produca cel putin 2-3 cutremure de peste 6,5-7 grade pe scara Richter in Turcia sau/si Iran sau/si Asia Centrala.
Cat priveste \"incarcarea\" Vrancei, e o problema complicata. Vrancea se incarca continuu, de fapt, se acumuleaza, se mai elibereaza ceva, iar se acumulueaza...E un proces de comprimare, se pare, in care o placa/sub-placa se impinge in alta placa (microplaca), ceea ce ar conduce, conform modelelor actuale, la acumularea lenta de tensiuni in interiorul unui bloc de litosfera (fragment dintr-o veche placa tectonica). Pe de alta parte, se pare ca atunci cand \"incarcarea\" Vrancei ar ajunge la un nivel foarte mare, ar incepe sa apara fisuri minore, s-ar indesi cutremurele moderate, in special in apropierea zonei care se va rupe. Or, in momentul de fata, nu se constata o indesire a cutremurelor moderate la 120-150 km adancime (zona presupusa a fi la originea viitorului cutremur mare). De aceea, cred ca probabilitatea unui cutremur major anul acesta este mica. Evident, nu stim ce se va intampla mai departe, pe parcursul acestui an si al urmatorilor cativa ani. Compresiunea va avansa, treptat, stressul va creste incet, dar sigur, la un moment dat tot se va rupe. Dar probabil peste cativa ani, nu se poate sti sigur, oricum.
 
Ceea ce este important de retinut este ca nimeni nu poate pretinde ca stie data si ora la care va avea loc un cutremur major, indiferent ce fel de argumente foloseste, cu atat mai mult asa-zise viziuni si alte sarlatanii.
 
Iata ca Istrate face si educatie seismica... chiar daca cu copy-paste:

\"Sfaturi de supravietuire in cazul unui cutremur\"
http://ioanistrate.ro/sfaturi-de-supravietuire-in-cazul-unui-cutremur/


\"Pregatirea pentru cutremur\"
http://ioanistrate.ro/pregatirea-pentru-cutremur/

Ca oamenii sa se intereseze de ce-ar trebui sa faca inainte, in timpul si dupa un cutremur, trebuie sa fie speriati. Cu cat mai tare cu atat mai bine. Sperietura trece dar cunostintele raman.

Istrate si altii asemenea lor ii face pe oameni sa se intrebe: Daca maine vine un cutremur, sunt pregatit? Stiu ce-am de facut? In perioada cand in locul lui Istrate era Hancu mare \"cutremurolog\" eram in armata. Cum pe atunci era isteria cu cutremurul, s-a facut in unitatea militara un exercitiu de cutremur, si am inteles ca abia atunci s-a facut un plan pe care militarii trebuie sa-l execute in caz de cutremur. Deci a fost si Hancu bun de ceva.

Iar legat de educatia seismica, n-am vazut nici o emisiune la TV care sa faca educatie seismica reala. Am vazut emisiuni in care se vorbea despre cutremure, cutremur, dar nici una din care oamenii sa invete ceva concret. Nici macar pe televiziunea publica n-am vazut nimic de acest gen. Cei de la ISU fac mereu exercitii in caz de cutremur, dar oamenii nu sunt niciodata invatati ce au de facut inainte, in timpul si dupa cutremur. Asa ca mai bine ca oamenii sa fie speriati si astfel acestia intra pe net si afla si informatii utile.
 
citeaza si cutremur.net la sfaturile lui.
 
Sincer sa fiu, nu m-as baza pe istrate & co drept educatori seismici. M-am uitat pe blogul lui, si am vazut niste traznai de iti sta mintea in loc, nu altceva. Indeamna lumea sa isi inscrie adresa de e-mail in mailing list si cica le trimite mesaj cu 10 pana la 72 de ore inainte de Marele Cutremur !!! E groasa treaba, si sunt convins ca multi naivi vor pune botul la asa ceva. Si uite, nene, cum se imprastie spamul, si ne mai miram ca circula fel si fel de goange pe net ! :) :harhar: :)) :))
Ma intreb, individul care a pus asa ceva chiar rationeaza ??? Asta nu se mai cheama educatie seismica, in orice caz. Pai, nene, aud si eu voci care imi spun ca maine dimineata la 7:30 il baga pe Istrate la balamuc ! :smile: :))
 
Back
Sus