• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Pariuri Seismice

stef30 a spus:
Geo, am gresit cu vreo 2 sapt...:D Berile le dau cu cea mai mare placere cand ne-om vedea! Abia astept...!

Eu zic ca Dvs. ati castigat :)
 
Eu inca imi mentin pariul, simt ca acesta e abia inceputul. Stim cu toti ca lunile aprilie-mai sunt active. Sa vedem daca baba vrancea se respecta.
 
GeoX a spus:
Cutremur vrancean de magnitudine 5-5,5 in perioada aprilie-mai. Cu anumite rezerve in ceea ce priveste locatia epicentrului si palierul de adancime.

Mi-a iesit partial pariul! :D :D Am zis ca vine un cutremur de magnitudine 5, iata ca a venit. Un pic mai devreme, sa vedem insa ce va mai fi in aprilie-mai.
 
Trebuie sa dai o bere inapoi pt ca ai gresit cu 2...3 zile...:d
 
anda a spus:
da. le impartim?

sunt ale tale, cinstit castigate

sincer nici nu gandeam ca vei castiga

sunt atat de departe, daca ne impartim, doar virtual :)
 
Cutremur in Vrancea de magnitudine 4,5-5,0 pana la sfarsitul lunii aprilie sau intre 4,7-5,7 pana la mijlocul lunii mai. Epicentru pe cluster central, poate mai spre vest, mai aproape de PIETRELE INSIRATE comparativ cu cel din 6 octombrie 2013, sau poate spre NEREJU. Adancimea focarului ar trebui sa fie mai mare de 130 km daca magnitudinea trece de 5,0 grade sau poate fi si ceva mai sus, daca magnitudinea nu depaseste 4,8-5,0. Nu ma astept la ceva catastrofal, v-am mai explicat la Ipoteze privind urmatorul cutremur si la Despre maxime si minime de ce nu cred ca e de asteptat 7+ acum si poate pana in 2020. Eu nu merg mai departe de 2020 insa, atat.
 
Seism de 4,8-5,7 MGR pana pe 31 decembrie 2014... Probabil de tip C si adancimea ar putea fi cam oricare din intervalul in care se incadreaza acest tip de seism(dar la al doilea capitol - tipul si adancimea - nu ma hazardez cu certitudinea)...
 
Da, si eu sustin ca, destul de probabil, cutremurul

24.08.2014 07:12:49 UTC 45,61N 26,32E 148 km ML=4,6 I0=IV

mai "cere" ceva...si sa vedem in octombrie-noiembrie. Ma refer la un cutremur de cel putin 4,8 grade, dar nu major, ci probabil ceva perceptibil, poate moderat, dar la foarte mare adancime...in jur de 150 km, si cu epicentrul poate spre PIETRELE INSIRATE sau chiar la vest. Cutremurul din 24 august e chiar mai interesant, prin localizare, decat cel din 10 septembrie, de magnitudine 4,8 si localizat la o adancime de numai 105 km, undeva la nord de GURA TEGHII. Prin urmare, pariez si eu pe un 4,8+ in zona foarte adanca, pe centru si mai spre vest, probabil. Nu ar fi ceva iesit din comun, totusi, si total nepericulos, doar un fleac, de fapt.
 
3,7-4,5 in maxim 2 zile. Vreau sa-mi recastig berile...!:p
 
Pana la sfarsitul lunii noiembrie: cel putin un cutremur vrancean cu magnitudinea mai mare de 4,5 grade, posibil chiar din clasa 5+.
 
eu zic ca nu o sa aveti dreptate nici unul!
 
Eu deja am pierdut...!:) anda, de ce spui ca Geo nu va avea dreptate? Asteptam argumente... Bagi si tu un pariu/ prognoza?
 
Eu mi-am dat o parere, bazata pe o conjunctura actuala interna si externa, si mi-o mentin. Pana la urma, un pariu e pariu, uneori castigi, alteori pierzi, nu ma sui pe pereti pentru atata lucru, Doamne-fereste, eu nu sunt asa. Vezi tu, stef, eu am fost acuzat cu multa rautate, anul trecut, in august-septembrie, cand am zis ca ma astept la un cutremur moderat de 5,5 grade care sa aiba epicentrul intre NEREJU si PIETRELE INSIRATE, cu focar pe la 130 km adancime...asa, deci am fost acuzat in mod nedrept ca din cauza mea e populatia isterizata, cu ce drept imi permit eu sa vorbesc si despre ce maxim anual vorbesc, ca cine sunt eu sa imi dau cu parerea si sa comentez desre cutremure, ca de ce ma iau de decrosarile din estul Turciei si alte asemenea racnete isterice. Nu spun cine e persoana aia isterica, o stiti si voi foarte bine, dar ceea ce vreau sa accentuez e urmatorul lucru: eu nu fac predictii, nu sunt analfabet sa nu stiu ce e aia o predictie, dar consider ca nu mai suntem pe vremea lui ceausescu in care cutremurul era tabu. Daca am o parere despre situatia seismica, mi-o spun si gata, ca place sau nu place cuiva.
Aicin e cumva un topic mai mult de "divertisment", totusi, chestiile mai fine le spun la topicul de Comentarii si la diverse topicuri mai specializate.
Am facut aceste precizari pentru a nu fi acuzat de rau-voitori ca eu fac si dreg nu stiu ce, ca sunt nu stiu cum si ca eu isterizez populatia. Cine nu accepta ideea ca e normal sa vorbim despre cutremure inclusiv ca fenomen, atunci acel cineva este irational si incuiat, adica inchistat in ceausisme ieftine.
In rest, liber la pariuri, neamule. :D Aici e rubrica de PARIURI! :D Daca se pariaza cate in luna si in stele, pai de ce nu si pe cutremurele banale din Vrancea...nu omoram pe nimeni totusi.
 
stef30 a spus:
Eu deja am pierdut...!:) anda, de ce spui ca Geo nu va avea dreptate? Asteptam argumente... Bagi si tu un pariu/ prognoza?
asa simt eu. o sa bag atunci cind o sa am un feeling
 
Deci Anda pariaza ca nu o sa avem seism de 4,5+ pana la sfarsitul lui noiembrie SAU 4,8+ pana la sfarsitul lui decembrie... Sa vedem cine va avea dreptate...
 
Eu pariez ca ori anda, ori Geo...va castiga! Unul sau...altul...:)
 
Back
Sus