• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Pariuri Seismice

Nu ar fi exclus sa avem un zgalt in urmatoarele cateva zile.
 
Mi s-ar putea reprosa, pe buna dreptate oarecum, ca m-am "acoperit" cumva, fiindca am dat o perioada mai lunga, adica pana la sfarsitul lui noiembrie. Ei, primesc fara rezerve acest repros, nu se compara cu treaba pe care o stiti bine de anul trecut. :) Dar imi mentin pariul plus parerea. Argumentele sunt insa dincolo, la Comentarii.
 
Oricum GeoX a pierdut si pariul din mai 2014 si nu s-a suparat nimeni, dar recunoaste si el ca poate gresi si tocmai de asta nu i se pare asa grav ca ii zice anda ca nu o sa aiba dreptate. Dar cand ii zice cineva ca el cauta sa bage panica in oameni printr-un pariu bine intemeiat de 5,5 grade(care s-a si infaptuit), atunci e altceva... E cat se poate de nornal sa se enerveze in cel de-al doilea caz...
 
Cristi, multumesc mult. Sunt offtopic, dar trebuie sa spun ca in cazul de anul trecut a fost o dezamagire crunta din partea cuiva pe care il cunosteam (sau credeam eu ca il cunosc) si care s-a manifestat intr-un mod incalificabil. Nici macar nu l-am banat dupa iesirea pe care a avut-o, desi sa fii user intr-un forum si sa urli la moderator/administrator...e totusi ceva care depaseste o limita elementara de bun simt. In fine, m-am inselat asupra individiului, oricum l-am scos de la inima, de asta sa fie sigur.
Revin: aici e o zona mai lejera asa, pariurile seismice nu inseamna oricum predictii stiintifice si nu as baga nici macar argumente de ordin stiintific la pariul pe care mi-l sustin acum. Argumentele...dincolo, la comentarii sau la diverse topicuri mai specializate asa.
 
Cristivs a spus:
Seism de 4,8-5,7 MGR pana pe 31 decembrie 2014... Probabil de tip C si adancimea ar putea fi cam oricare din intervalul in care se incadreaza acest tip de seism(dar la al doilea capitol - tipul si adancimea - nu ma hazardez cu certitudinea)...

Era sa imi iasa si mie doar ca am gresit locatia... :)
 
De o saptamana pietroiul subcrustal a zis doar un 2.9 la 109km pe 24/11 in timp ce crustal freamata.

Pariu: pana la luna plina de Mos Nicolae ceva pe la 5.5-6 grade 120-140km zona de centru sau vest, asta ar fi cel mai bun caz.
 
Mie mi-a iesit partial pariul. Si lui Cristi, care a dat intervalul de magnitudine 4,8-5,7.
Am zis ca pana la sfarsitul lui noiembrie vine un cutremur de magnitudine 4,5+. Ei, si am avut un 4,5 subcrustal pe 3 noiembrie urmat de un 5,7 crustal pe 22 noiembrie. Sa vedem mai departe daca mai are baba ceva in tolba, luna nu s-a terminat. :devil::devil::devil: Vorba ceea: nu zice hop pana nu sari parleazul. :devil::devil::d:d:d

Pana la sfarsitul lunii noiembrie: cel putin un cutremur vrancean cu magnitudinea mai mare de 4,5 grade, posibil chiar din clasa 5+.

Astept totusi si un cutremur mai adanc, fie la 120-140 km, fie spre 150 km asa. Si, evident, de magnitudine 4,5+.
 
GeoX a spus:
Mie mi-a iesit partial pariul. Si lui Cristi, care a dat intervalul de magnitudine 4,8-5,7.

aiurea! NIMENI nu s-a asteptat la un crustal. deci inca nu ti-a iesit pariul
 
Ba eu zic ca in parte am avut dreptate. Si oricum, eu nu bat campii cum face unul care zice ca vine semnalul si nu gaseste stalpul, mai mare rusinea! =)) =)) =)) =)) =)) Avand in vedere ca nu sunt decat un biet amator de duzina, in contextul si a ceea ce a fost in octombrie 2013, sunt chiar multumit. Mai mult nici nu aveam ambitii. Mai ales ca, asa cum spuneam, topicul asta e mai mult de divertisment. Oricum eu nu creeez panica, asa cum ma acuza nu stiu cine.
Am zis partial, fiindca m-am referit la magnitudine.
 
tot nu tine. ca nu a fost un vrincean clasic :p
 
Aici e zona mai lejera, sa nu fim stricti. Dincolo, da, ok. Oricum nu zice hop ca nu s-a terminat luna. :p Aibi putintica rabdare, vorba unei personalitati mereu actuale. :p :p
 
GeoX a spus:
Mie mi-a iesit partial pariul. Si lui Cristi, care a dat intervalul de magnitudine 4,8-5,7.

Da, nici eu nu mai speram sa-mi iasa. Totusi si mie mi-a iesit partial pariul pentru ca nu m-as fi asteptat deloc sa aiba o astfel de locatie acest seism... De fapt, a surprins pe toata lumea locatia...
 
Je...merg pe un 4.5...5 pana spre sfarsitul saptamanii curente... :) si nu unul de suprafata ca cele doua ce au fost de curand... Unul mai pe la 130...140km... Pun 50 de votka la bataie...:))
 
Mai bine o bere. Sa faci bine sa dai berea. :p
 
O bere deja am pierdut-o... In schimb vreau sa castig votka...pt ca e iarna si merge...:))
 
Cred cu modestie ca odata ce am nimerit macar adancimea...am castigat jumatate din pariul meu. Doar ca nu am pus pariul cu nimeni...deci nu are cine sa ma...despagubeasca:))
 
Mai aibi putintica rabdare. Deocamdata sunt mici variatii pe niste subclustere, sa zic asa. E o activitate minora de fond, deloc spectaculoasa.
 
E posibil, dar ramane de vazut daca ar fi in acelasi epicentru cu cele din ianuarie 2012 sau undeva mai sus, spre BUMBESTI-JIU.
 
Asa, pariul meu e ca pana pe 30 Aprile o sa avem un 5+. Dau o Bere la malul marii daca daca pierd.
 
Back
Sus