• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Preziceri, prezicatori si predictii

Nu stiu cine este acest tiempe si ce competente are in domeniul predictiilor seismice, si cat de bine cunoaste zona Vrancea...Ce pot sa spun e ca asa-zisele predictii ale personajului tiempe s-au potrivit ca nuca in perete :p =)) :32: :32: :)) Prezisesera un cutremur in Vrancea de 4,5 grade pe 18 septembrie. Evident ca nu a fost nimic. Saracul sau saraca tiempe, incearca si el/ea sa fie interesant/a, dar din pacate nu prea reuseste :32: :32: :98: :98: Da pe dinafara de ridicol/a :94: =)) =))
 
http://www.cancan.ro/actualitate/intern/romania-zguduita-in-februarie-de-un-seism-86013.html

Stiam ca ziaristii, in general, si mai ales entitatile de la hartia ne-igienica Cancan, in particular, sunt niste creaturi cu minte redusa, care dau in gropi de prostie. Spre stiinta entitatii de la Cancan: personajul toader victorin este de la IRSA, nu de la INFP. Dar, ma rog, la mintea redusa a lui A.K., e acelasi lucru. Prostia sta cu ziaristii la masa. :55: :135:
 
Mama, ma inspaimant, o miscare seismica de maxim 5 grade pe scara Richter, cred ca voi dormi in camp, la -28 de grade, numai sa scap de seism :55:
Cred ca, din cauza crizei, magnitudinile seismelor s-au redus cu vreo 20-30%, cam ca salariile :135:
 
penibili...ce sa astepti de la can-can, libertatea si altele de genul? :55:
 
Salut :55:
Eram in masina azi dimineata zi ascultam un post local de radio. Baiatu; cu vocea zicea ca a aparut in ziar (tot un ziar local) nush ce stire ca cica este foarte probabil sa se produca un cutremur de peste 6-6.5 grade in februarie 2009 (cica asa ar fi declarat INFP-ul). A auzit cineva asa ceva????
 
Eu zic ca nici nu merita sa comentam pe marginea prostiilor aparute in tot felul de fituici si difuzate sub forma de zvonuri. Nu merita nici topic separat pentru orice zvon.
Cristi, eu zic sa nu mai iei in seama zvonistica si fituicile, e mai bine sa le ignori, fiindca nu au nici o baza reala, sunt gugumanii ieftine.

Am o rugaminte: nu mai creati topic nou pentru fiecare zvon care se difuzeaza, "cutremur in februarie???', "cutremur in martie???' s.a.md. Daca pentru orice astfel de zvon alarmist s-ar crea topic nou, s-ar umple forumul de topicuri inutile numai despre zvonuri, ceea ce nu e bine. Avand in vedere faptul ca discutiile despre zvonurile alarmiste privind pretinsele cutremure care vor veni se incadreaza foarte bine la topicul Preziceri, prezicatori si predictii, propun ca in continuare orice comentarii despre astfel de zvonuri se faca aici, fiindca aici e locul lor, de fapt. Un alt motiv pentru care pledez ca orice discutie despre zvonistica sa fie plasata aici, si nu intr-un topic separat, nou, este acela ca nu vrem sa para ca dam importanta si nota de seriozitate tututor alegatiilor difuzate de presa in ceea ce priveste pretinsele cutremure care urmeaza sa se produca. S-ar putea spune ca "uite, daca pana si pe cutremur.net se acorda importanta si exista preocupare privind cutremurul care ar veni in februarie, atunci e ceva la mijjloc..." Nu e cazul de asa ceva.

Revenind la asa-zisul cutremur din februarie, este clar ca nici un reprezentant al INFP nu ar fi putut declara asa ceva, este vorba despre o rastalmacire si deformare de presa, tipica de altfel pentru ceea ce gasim in presa romaneasca in materie de cutremure. Vrancea poate da oricand seisme de 5-6 grade, deci nu e cazul sa luam in seama fanteziile de presa.
 
Antena 3 il mediatizeaza din nou pe marele "prezicator de cutremure" Ioan Istrate, care anunta, citez, "un eveniment negativ pentru romani in apropierea Pastelui" :55: :135: :135: Hotarat lucru, se pare ca Sfintele Sarbatori Pascale nu prea cad bine unora, care tot "vad", cica, lucruri negative, chiar sangeroase, pentru romani. In fiecare an, musai e ceva negativ de Pasti. Si daca nu e de Pasti, e de Craciun. Si daca nu e la noi, e in restul lumii, ca sa le iasa prezicerile...Si daca nu e pe Pamant, e pe cer, pe Luna, pe Marte. Si daca nu e in sistemul nostru solar, e undeva in Univers, evident tot eveniment negativ in preajma Pastelui. Si daca nu e in universul asta, e in celalalte universuri paralele...Si daca nici acolo nu e, e foarte simplu: e in mintea zbuciumeata a unor cobe de servici care toata ziua nu fac decat sa manipuleze lumea cu tampenii, cu complicitatea unor televizuni care au hibe intelectuale majore, asa cum este si fasneata asta de Antena 3.
 
Am auzit ca si la 0tv a fost o "clarvazatoare" :55: sau asa ceva care vede cutremure :135: . A dat si un interval de zile, cred. Si unii or sa si creada........ :135:
 
bogdan a spus:
Nu putem decat sa asteptam.
"Despre cutremur si previziuni 2010 - la cererea telespectatorilor
ULTIMILE PREVIZIUNI – MARE ATENTIE : Azi am discutat mai in amanunt cu prietena mea paranormala, Doina Ionel, care a venit in tara. Sustine, asa cum a afirmat acum cateva saptamani, faptul ca in data de 26-27 vineri spre sambata va avea loc un cutremur de 6,6 – 6,7 grade, la o adancime de peste 100 km ; intervalul probabil va fi intre 3.20 si 3.40 dimineata cu abatere pana la ora 7 si va dura circa 40 secunde ( cam mult! ). Seara, incepand de la ora 20.20 pana la 1.00 vor avea loc o serie de cutremure intre 3 – 4,8 grade simtite de catre toate persoanele sensitive, creandu-se stari de neliniste. Confirma faptul ca vibratiile sunt in crestere si se vor intensifica. Zilele acestea va fi in Vrancea un cutremur de 4,3 – 4,7 grade, dar care probabil nu se va simti. Zonele afectate : Bucuresti, Buzau. Simultan vor avea loc cutremure in Rusia, Grecia si Peninsula Iberica ( ceea ce intuiam si eu si previziona d-nul Istrate). Cu 2 zile inainte de cutremur vor avea loc 2 cutremure mari , unul fiind in zona Singapore (previzionat si de catre d-nul Istrate). Personal , reafirm cele stipulate anterior pe baza diagramelor energetic, insa doar ce difera este data – eu vad 25 , prietena mea 27 ….si poate o fi in 26 ??? Cert este ca va fi in intervalul 25 – 27 dupa miezul noptii, la adancime de peste 100 km, previzionat de alte cutremure la nivel mondial si national cu diferente orare reduse , si va avea o intensitate de max. 6,7 grade."
Ce parere aveti despre asta? oare e ceea ce asteptam...o fi ceva de luat in seama?
 
miha35, bun venit pe forum ! :135: :55:
In al doilea rand, nu trebuie sa iei in seama acele fantezii. Nu vin cu un argument stiintific, ci unul cat se poate de banal: cutremurul nu vine cand il asteapta toata lumea, cutremurul vine cand nu te gandesti, cand nu il astepti, e un fenomen care prin excelenta te ia "ca din oala". Oricum, e de-a dreptul penibil sa vina x sa pretinda ca stie si la ce ora va fi cutremurul, cat va dura, ce magnitudine va avea. Deci eu as zice sa ignori acele afirmatii.
Cris, din cele ce am vazut pe seismograma, desi nu am :135: 24h/24, in afara de cutremurul din seara zilei de 20 februarie (sambata trecut), alta inregistrare sugestiva pentru un cutremur vrancean cu magnitudinea in jur de 2,0 nu am mai observat.
 
Asaaaa. A inceput din nou isteria. :135: Toata lumea asteapta innebunita asa-zisul cutremur din 25-27 februarie, cica de 6,6-6,7 grade. Individa de la otv a fost oricum mai smechera decat boso istrate si acolitii lui (madam ioana si cu catalinul cel marcat istrate), a zis de 6,6-6,7 stiind ca oricum e un nivel de magnitudine care e mai probabil sa fie atins de un eventual cutremur vrancean in urmatorii ani, fata de un 7,3-7,5 ! Smechera tipa de la otv, recunosc ! :98:
Se difuzeaza in masa aiureala scremuta de femeia aia, si lumea a innebunit, nu altceva. Am auzit ca populatiile de pe alte forumuri se agita sa isi faca bagajele sa plece din Bucuresti in acest week-end ! :55: :135: Din partea mea: sa fie ei sanatosi, sa se fereasca de pneumonie, fiindca ploua, e umezeala si mizerie. Aveti grija la noroaie, ca nu da cutremurul peste voi, ci calcati voi in mocirle si noroaie ! :32: :69: :69: :6: Asa le-as spune persoanelor isterizate de asa-zisul cutremur de 6,6-6,7 prezis de o oarecare babeta de la otv.

O s-avem distractie pe cinste, fratilor. Sa radem cu hohote de disperatii aia :6: :32: Mai dragi isterizati, lasand la o parte orice fel de argument stiintific, o chestie e arhicunoscuta: CUTREMURUL NU VINE CAND IL ASTEPTI, CUTREMURUL VINE CAND NU TE GANDESTI SI TE IA "CA DIN OALA". Scurt si punct. Cutremurul te ia intotdeauna "ca din oala".
 
Asadar, se va pleca in masa din Bucuresti in acest week-end, pe motiv ca o femeie ar fi prezis la otv ca vine un cutremur de 6,6-6,7 grade. Deja agitatorii insinueaza faptul ca seismul banal de ieri seara ar fi o confirmare a prezicerilor persoanei de la otv. In fine, e treaba lor daca vor sa plece din Bucuresti, dar trebuie spus un lucru. Chiar si in ipoteza (neplauzibila, oricum) ca s-ar produce un cutremur de 6,6 grade, acesta nu e un motiv de parasire a orasului. E o isterie fara rost. Oricum, cutremurul nu vine cand il asteapta toata lumea. Cutremurul vine intotdeauna pe neasteptate, asta e situatia, e o constatare realista, nu e nici o filozofie si nici o stiinta in asta. Ma intreb: CNA-ul ce pazeste ? E clar ca individa e nebuna, dar cred ca nu e neaparat vina ei. Imi place ca domnii de la CNA dau mereu lectii de morala, se agita sa nu care cumva televiziunile sa dea filme nepermise minorilor inainte de ora 12 noaptea, monitorizeaza de cate ori cutare om politic apare la cutarica televiziune, dar altceva nu fac. Cine e sef la CNA ? Parca un oarecare Razvan Popescu, o mare nulitate dupa parerea mea. Iata unde duce incompetenta si clientelismul in tara asta. E a n-a oara (cu n tinzand spre o valoare foarte mare) cand lumea este isterizata considerabil de catre niste televiziuni iresponsabile, iar CNA-ul se face ca ploua in papusoi. Nu dom'ne, taierea licentei OTV-ului, asta se impune. In Japonia, un ziarist si-a facut, cu mai multi ani in urma, sepukku tocmai pe o chestie din asta. Nu cred ca cineva de la CNA sau de la otv va avea atata onoare...
 
Tovarasa prezicatoare a dat deja inapoi, cica nu e sigura, simte ceva dar ca parca n-ar fi in noaptea astea. E pe model istrate: daca nu e in noaptea asta, e in cealalta, si tot asa :55:
 
GeoX a spus:
Tovarasa prezicatoare a dat deja inapoi, cica nu e sigura, simte ceva dar ca parca n-ar fi in noaptea astea. E pe model istrate: daca nu e in noaptea asta, e in cealalta, si tot asa :55:
A trecut la "refrenul" " 50% la noi, 50% la altii, ori azi ori la o alta data pe care o sa o spun cand o sa o stiu" :135: :135: :32: ......si sa vezi cum or sa zica toti paranormalii ca ei au spus ca va fi ceva si uite ca au fost si in Japonia, si in Chile!!
 
O noua "prezicatoare" de cutremure la orizont: madam carmen hara, fosta muresan, mediatizata cu generozitate de ProTv, in special la emisiunea aia submediocra Happy Hours a unui individ pe nume catalin maruta (era sa-i zic barcuta :113: :114: :114: ). Individa pretinde ca "v-am zis ca nu va fi cutremur in 2009 si nu a fost" :55: :32: Acum madam hara ne prezice un mare cutremur la sfarsitul verii, cica mai mare decat in 1977, dar cica nu vor fi mai multe victime decat atunci. Draga hara (sau harra) carmen, du-te si te culca si lasa-ne cu prostiile dumitale. :32:
Cine este aceasta individa carmen hara ? O stim de prin anii '80 sub numele de carmen muresan, era solista grupului Trio Expres, in voga la vremea respectiva. Prin 85, asa ceva, madam carmen a fugit in america. :99: Si, ca sa parafrazez un cunoscut proverb romanesc, a plecat muresan si s-a intors harra :99: Acum se da mare profeta, o cultiva un realizator submediocru de televiziune, acest maruta de la ProTv, care ii soarbe vorbele, nu altceva. De altfel, Happy Hours s-a dovedit o aiureala. L-au bagat in emisiune pe ucigasul Mihaelei Runceanu, deh, sa isi spuna povestea vietii in fata publicului. Pe urma au bagat cearta urmasilor lui Dolanescu pe avere...Ma rog, maruta atata poate, asta e capacitatea dumnealui, nu avem pretentii.
In orice caz, desi harra e clar o sarlatanca, nu ea e marea vinovata, ci cei care o mediatizeaza. Vad ca au preluat modelul antena 3, realitatea tv, otv si alte alea...
Iata de ce televiziunile romanesti imi fac sila...
 
Lamuriti-ma si pe mine cat de credibil este urmatorul material!

Pentru România sunt două veşti în ceea ce priveşte seismicitatea: una proastă, cealaltă foarte proastă. Profesorul universitar Vasile Mocanu spune că ne putem aştepta oricând la un cutremur în zona Vrancea, care ar putea avea 7,6 grade Richter, adică mai mult decât cel din 1977. În plus, s-a reactivat falia tectonică Vidraru - Snagov-Shabla ( Bulgaria ), care poate produce seisme cu efecte mult mai grave decât cel din Vrancea.
Vrancea nu este singurul focar seismic din România. Dacă aici cutremurele se produc la adâncimi mari, de peste 100 de kilometri, există o mulţime de alte focare de suprafaţă, dispuse pe aproape tot cuprinsul ţării, din Banat până în Dobrogea şi din Satu Mare până la Giurgiu. În cazul acestora, seismele izbucnesc doar la 5 până la 70 de kilometri adâncime şi au efecte zonale devastatoare. Conform datelor seismologilor români, aceste zone seismice de suprafaţă se activează o dată la 50 sau la 100 de ani.
“România este o ţară activă din punct de vedere seismic şi ne putem aştepta oricând la cutremure de adâncime de 7,6 grade Richter în zona Vrancea. Din păcate, în acest moment se poate spune că s-a reactivat şi falia Vidraru- Snagov-Shabla (nord-estul Bulgariei-n.r.), care se prelun-geşte sub Marea Neagră, falie care produce cutremure de suprafaţă foarte periculoase”, ne-a spus Victor Mocanu, profesor universitar la Facultatea de Geologie şi Geofizică din cadrul Universităţii Bucureşti. Diferenţa dintre cutremurele de suprafaţă şi cele de adâncime este că primele se resimt pe o arie redusă, dar lasă în urmă distrugeri uriaşe, aşa cum s-a întâmplat în Haiti , de pildă. Cele de adâncime se resimt pe o arie mai mare, dar nu produc victime şi pagube atât de mari, cum a fost cazul recent din Chile .
“Trebuie să ne obişnuim cu ideea că suntem într-o zonă seismică. În Chile, de pildă, a fost cutremur de peste 8 grade, urmat de replici puternice, dar nu au fost aşa multe victime şi pagube materiale. Asta pentru că ei îşi contruiesc locuinţele pe structuri de şină de cale ferată. Adică ştiu că stau într-o zonă activă seismic şi sunt pregătiţi”, a adăugat profesorul Victor Mocanu.
 
Este un material care a tot circulat pe net, de fapt un articol din Libertatea. Problema e ca e o speculatie a dnului Mocanu, speculatie amplificata de Libertatea. Falia respectiva nu poate da cutremure majore in Romania, oricum. Iar seismele de la Shabla se repeta la intervale de circa 500 de ani pentru magnitudini de ordin 7-7,5. Cat priveste lacul Vidraru, e vorba de zona Fagaras, dar acolo se pare ca un seism puternic (de magnitudine 6-6,5) va mai intarzia niste ani buni. Deci nu as acorda cine stie ce credit acelor afirmatii.
 
Puscarie ar trebui sa faca si madam Harra-Muresan, precum si madam prana-doina-ionel, o sarlatanca de duzina :55: :32: Sa le vad pe cele 2 individe la puscarie... :113: :114: :114: Sa nu uitam si de mosneagul care de 11 ani cobeste in nestire ca o cucuvea :32: :99:
 
Back
Sus