• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Sa radem cu Istrate!

Si eu doresc a fi luminat intru urmatoarele:

- cum oscileaza vibratiile
- Cum se face cuantificarea vibratiilor (banuiesc ca are un traductor destul de precis daca da si cu virgula)
- Palpairile au legatura cu vreo lampa, alta decat cea care ne imaginam noi ca palpaie cuiva?


Sihast/Lime, te rog frumos sa ne explici ce inseamna urmatoarele lucruri:
-cresc vibratiile, scad vibratiile, oscileaza vibratiile, vibratiile domnului Istrate sunt de gradul 10,2 care corespunde la un cutremur de gradul maxim 6,5 care e 50% sa fie la noi, 50% sa fie in alta parte...
-cresc vibratiile dar viata nu va e in pericol;
-palpaie cu rosu de 3 ori pe 20, 21, 22 sau 23 in legatura cu marele cutremur.

Asteptam raspuns. De fapt, si tacerea este un raspuns.

A, inca ceva. Te rugam sa nominalizezi un eveniment prevazut de istrate, cu dovezi concrete, si nu ziceri oteviste.
 
A, inca ceva. Te rugam sa nominalizezi un eveniment prevazut de istrate, cu dovezi concrete, si nu ziceri oteviste.
raspund eu: admin zice ca a vazut si el filmul 2012 si ca ce ii spunea Istrate se potriveste perfect cu filmul, adica mai mult de jumatate din Romania se va scufunda, iar \"singurele tari mai sigure\" ar fi Cehia, Slovacia, Austria si Elvetia.
deci adminu zice ca profetiile lui istrate s-au implinit in film... sau o fi vrut sa zica altceva??? sper ca nu crede ca un SF va deveni realitate...:clapping::unsure::clapping:
 
Noi toti avem dreptul la libera exprimare.:clapping: Depinde cum intelegem fiecare dintre noi, in functie de nivelul fiecaruia, ceea ce vrea sa comunice d-l Istrate!

Asa este si o societate sanatoasa (formata din oameni educati, cu bun simt apropos de nivelul fiecaruia) ar trebui sa sanctioneze astfel de exprimari nesanatoase ca cele ale lui Istrate. Eu ma bucur ca totusi acest personaj nu are o expunere mediatica inafara de rarele aparitii de la zero tv. Refuz sa cred ca sunt in tara asta mai mult de sa zicem maximum 100 de oameni care pleaca urechea si-si fac programul dupa cum le dicteaza Istrate.
 
Sihast/Lime, te rog frumos sa ne explici ce inseamna urmatoarele lucruri:
-cresc vibratiile, scad vibratiile, oscileaza vibratiile, vibratiile domnului Istrate sunt de gradul 10,2 care corespunde la un cutremur de gradul maxim 6,5 care e 50% sa fie la noi, 50% sa fie in alta parte...
-cresc vibratiile dar viata nu va e in pericol;
-palpaie cu rosu de 3 ori pe 20, 21, 22 sau 23 in legatura cu marele cutremur.

Asteptam raspuns. De fapt, si tacerea este un raspuns.

A, inca ceva. Te rugam sa nominalizezi un eveniment prevazut de istrate, cu dovezi concrete, si nu ziceri oteviste.

D-l Istrate est totuşi inginer şi nu cred că poate afirma OSCILEAZA VIBRATZIILE în sens pleonastic!:clapping:
Cred ca vrea sa spuna ca nivelul vibratziilor este oscilant!
Cresc vibratziile: si ce este contradictoriu, daca perceptzia pe care o are, nu este imparatasita de altzii, aceasta nu inseamna ca nu poate exprima o realitate!
Da, cresc vibratziile, adica de la 3 grade la 3,5 si????? Sigur ca viatza nu este in pericol de la astfel de vibratzii, sa le numim asa!

Palpaie rosu de trei ori pe zi, exista varfuri ale oscilatziilor, dar aceasta nu inseamna ca iata, dupa un varf vine si descarcarea cea mare!

Tocmai aici este misterul subpamantean, un astfel de varf sau o anumita succesiune de astfel de varfuri poate genera sau nu un seism mai mare sau catastrofal!

In cartea d-lui Istrate apare atentzionarea facuta inainte de 1977 si pe care autoratzile acelor vremuri ori au trecut-o cu vederea ori au tacut, ascunzand populatziei evenimentul majior din vinerea de 4 martie 1977, cand evenimentul, il stie numai cel ce a trait in acele vremuri, a fost precedat nu numai de o vreme extraordinar de blanda, dar si de acele vrabii cu miile care populau copacii, atunci mai scunzi incepand vis-a vis de Sala Dalles pana la Universitate! Era intuneric si ciripeau! Asta nu mai este o viziune! este cel mult o interpretare tendentzioasa!

Un raspuns si pentru colegul de forum marekyo:
Acestea sunt perceptzii. Cei ce au diverse percepzii legate de schimbarea vremii sau chiar inainte de cutremur trebuie sa intzeleaga aceasta!
Eu nu vreau sa disculp pe nimeni, pentru faptul ca a indraznit, a riscat facand astfel de afirmatzii, eu am mai spus candva, fereastra timpului este cea mai mare necunoscuta, nu evenimentul care va avea odata si odata loc, dar d-l Istrate face parte din categoria celor ce au diverse viziuni, vise stari, perceptzii.

Intotdeauna au existat profetzi, prezicatori, vizionari, orice om are libertatea sa souna ce crede in legatura cu un eveniment istoric sau de lata natura, ce drept am avea noi sa-l cenzuram?

Cred ca se exagereaza cu isterizarea, este nevoie pe de alta parte si de atentzionare, de constientizare, trebuie sa treaca dupa o serie de alarme, alerte, ceva timp ca sa se cristalizeze in oameni si ideea ca traim intr-o regiune cu risc seismic si nu intr-un glob de sticla, de ce sa fugim de realitate si sa ajungem sa facem ca si autoritatzile din 1977, care evitau in continuu dialogul cu poporul, in numele caruia se erijau a fi constructorii omului nou si a societatzii viitorului!

Nu putem nega in timpurile noastre posibilitatea de a cunoaste realitatea fara instrumente!

Uitam ca si in noi exista un potentzial foarte putzin exploatat de a comunica, de a vedea, de a percepe, a cunoaste si fara instrumente faurite prin diverse tehnici.

Stiintza este numai o ramura a cunoasterii!

Raspuns si pentru colegul killer:

Cum sa se sanctzioneze pareri?
A citit cineva cartea lui Orwell 1984 cu Ministerul Gandului?
Nu cumva ne indreptam deja dupa anul 2001 spre o astfel de societeta de reprimare?
Sunt atatzia care au delapidat tzara aceasta si nu se gandeste nimeni cum sa-i sabctzioneze, au luat altora painea de la gura, au mintzit si mint continuu!
Imi pare rau, dar spre scenariile lui Orwell ne indreptam incet dar sigur!

Daca nu itzi convine ce scrie, nu mai citesti ce spune cutare sau intri in polemica cu el aratand unde greseste sau de ce nu face bine ce face!
O parere nu trebuie sa intruneasca un consens pentru a fi expusa, altfel am ajunge de unde am plecat si chiar mai rau!!!
 
Mai ridem sau nu mai ridem :clapping: ?

Se vorbeste aici despre perceptie. Perceptia este o cunoastere senzoriala - una utila atunci cind functioneaza alaturi de gindire si ratiune.
Ce legatura au perceptiile, cu productiile beletristico-eliptico-elucubrante consemnate pe blogul cu pricina in ultimile luni, lansate drept previziuni care nu si-au gasit niciodata corespondenta in realitatea care a urmat respectivelor - cum le-ati numit??? - \'vise, stari, viziuni\'
(si sunt sigura ca, inclusiv in publicatiile domniei sale, \'predictiile\' au \'anticipat\' evenimentele, cu mult timp dupa producerea lor).
Ce legatura are capacitatea umana de cunoastere cu strategia penibila si mercantila a d-lui I.I., de inducere in eroare a semenilor, prin diverse mijoace de comunicare.
A considera \'viziuni, stari, vise\' - drept instrument de cunoastere e deja peste puterile mele de intelegere.
 
\"Uitam ca si in noi exista un potentzial foarte putzin exploatat de a comunica, de a vedea, de a percepe, a cunoaste si fara instrumente faurite prin diverse tehnici.\"

- asa este dar cred ca data fiind coerenta cu care te exprimi ai capacitatea necesara ca la o citirea atenta a celor scrise pe acel site sa observi si incoerenta si sfidarera logicii si disculparea in caz de nerealizare etc.

\"Da, cresc vibratziile, adica de la 3 grade la 3,5 si????? \"
\"Cei ce au diverse percepzii legate de schimbarea vremii sau chiar inainte de cutremur trebuie sa intzeleaga aceasta!\"

- de la meteosensibilitate pana la a ajunge sa cuantizezi \"perceptiile\" tale la nivel de zecimi e mare distanta. meteosensibilitatea are o explicatie stiintifica agreata pe cand vibratiile dumnealui nu...


Cred ca pledezi prea mult pentru cineva care nu ti-a oferit nicio dovada concreta ca ar avea calitatile sustinute...
 
Sihast, treaba cu fereastra timpului e complet aiurea. Adica, ma apuc si eu sa trombonesc 10 ani la rand ca vine cutremurul cel mare. Si ce daca, ma rog frumos ? Adica ma declar si eu vizionar, la fel ca tot felul de personaje care isi zic clarvazatori, dar care, de fapt, nu urmaresc decat scopuri meschine de a-si vinde tot felul de carti pline de frazeologii delirante de tip misticoidal. Ce eveniment a prezis, ma rog frumos, istrate ? Concret, nu pe vorbe frumoase. Crezi ca am uitat isteria provocata de asa-zisul mare cutremur din sept 2001 ? Sa nu incepi sa zici ca de fapt s-a referit la atentatele din America. Ma apuc si eu sa spun ca maine ploua la Bucuresti; si, de fapt, se intampla ceva, dar nu ploua la Bucuresti ci ninge la Brasov. Da, sunt unii care speculeaza ca, vezi-Doamne, marele vizionar a gresit evenimentul si locatia, dar cica tot a prezis ceva. Prostii cat roata carului. Fereastra timpului, da ? Marele cutremur poate sa vina si in 2040, si ce e cu asta ? Fereastra a timpului de 40 de ani ? Sa lasam ineptiile astea misticoidale de duzina, care nu folosesc nimanui; le putem insa incadra la categoria Divertisment, si de aceea eu propun sa continuam sa radem cu Istrate ! :clapping: :clapping: :clapping: :cool: :32:
 
Deci propun sa continuam sa radem de aberatiile alea misticoidale, care oricum nu contribuie la informarea oamenilor in materie seismica. Premisa e oricum gresita. Gresita fundamental, deoarece asa-zisele vibratiile ale lui mosulica istrate stimuleaza doar obsesia pentru intrebarea CAND, in loc sa se canalizeze preocuparea oamenilor pentru CE FACEM, CUM NE PREGATIM. Asa ca as baga la gunoi toate delirurile alea misticoidale, vrednice in cel mai bun caz de balamuc. Auzi: vibratiile sunt de gradul 10,5 si asta corespunde la un cutremur de 6,5 care poate sa fie in proportie de 50% in Romania sau 50% in alta parte ! :clapping: :clapping: :clapping: Rad si gainile de astfel de prostii.
 
Sihast, treaba cu fereastra timpului e complet aiurea. Adica, ma apuc si eu sa trombonesc 10 ani la rand ca vine cutremurul cel mare. Si ce daca, ma rog frumos ? Adica ma declar si eu vizionar, la fel ca tot felul de personaje care isi zic clarvazatori, dar care, de fapt, nu urmaresc decat scopuri meschine de a-si vinde tot felul de carti pline de frazeologii delirante de tip misticoidal. Ce eveniment a prezis, ma rog frumos, istrate ? Concret, nu pe vorbe frumoase. Crezi ca am uitat isteria provocata de asa-zisul mare cutremur din sept 2001 ? Sa nu incepi sa zici ca de fapt s-a referit la atentatele din America. Ma apuc si eu sa spun ca maine ploua la Bucuresti; si, de fapt, se intampla ceva, dar nu ploua la Bucuresti ci ninge la Brasov. Da, sunt unii care speculeaza ca, vezi-Doamne, marele vizionar a gresit evenimentul si locatia, dar cica tot a prezis ceva. Prostii cat roata carului. Fereastra timpului, da ? Marele cutremur poate sa vina si in 2040, si ce e cu asta ? Fereastra a timpului de 40 de ani ? Sa lasam ineptiile astea misticoidale de duzina, care nu folosesc nimanui; le putem insa incadra la categoria Divertisment, si de aceea eu propun sa continuam sa radem cu Istrate ! :clapping: :clapping: :clapping: :cool: :32:

EU AM RASPUNS LA CEREREA TA DE A DA UN EXEMPLU DE PREVIZIUNE IMPLINITA!
ACEASTA ESTE CEA CU SEISMUL DIN 1977!
Asa spune d-l Istrate, doar nu o mintyi.
Fiindca el nu minte, ci pur si simplu isi expune previzuinile asa cum le primeste.
Noi vrem sa cuantificam informatziile, negand latura cunoasterii si pe late cai decat cele materialiste!

Eu nu vreau sa apar pe nimeni aici, dar asa mi s-a parut si pe mine ca d-l Istrate deranjeaza fara de fapt sa fie vinovat decat de PARERI expuse.

Este o parere pe care nu vrea s-o IMPUNA NIMANUI precum politicienii deciziile lor adminstrative de crestere a impozitelor, taxelor, crester e a somajului etc.
Acela este un dictat acoperit de MOTIVATZII politico-economice!
Dar in cazul d-lui Istrate nu vad ce deranjeaza!
Dimpotriva, ar trebui sa constituie un IMPULS dat pasionatzilor din diverse domenii de a CERCETA!

Cine nu agreaza blogul lui, sa nu-l mai analizeze!
Nu se poate analiza cu mijloacele conventzionale, ceea ce vede d-l Istrate si latyii care sunt sinceri!
Am mai spus, TIMPUL este problema si a predictziilor stiintzifice, foarte putzini cu cele mai bune instrumente pot anticipa corect si precis evenimentele!
 
Si de unde stii ca nu inventeaza pentru a deveni interesant ? Ai vreo proba veridica asupra faptului ca ar fi prezis cutremurul din 1977, inclusiv data si ora ? In afara de ce scrie in culegerea aia de alegatii abracadabrante...
Deci de unde stii ca nu minte ? Ce garantii ai in acest sens ?
Oricum, ideea ca ar exista o personalitate providentiala care ne spune cand vine cutremurul este foarte periculoasa, deoarece abate atentia oamenilor de la problemele serioase, canalizandu-i in directii total prostesti.
Sa fim seriosi, aberatiile alea nu merita considerate decat la capitolul divertisment.
 
Iar ma iei cu TIMPUL ? Vin si eu si clamez sus si tare: va fi cutremur in Romania in urmatorii 20 de ani. Ce probabilitate exista sa mi se confirme \"profetia\" ? Si in aceste conditii, eu de ce sa nu ma declar vizionar si clarvazator...pentru ca,nu-i asa, \"vad prin FEREASTRA TIMPULUI\" marele cutremur din urmatorii 20 de ani.
Este o directie total gresita, nefolositoare si care induce lumea in eroare.
 
Ma declar VIZIONAR !!! :clapping: :clapping: :clapping:
Am urmatoarea viziune:
-vad, prin FEREASTRA TIMPULUI, ca in urmatorii 20 de ani in zona Vrancea se va produce un cutremur cu magnitudinea MGR strict mai mare de 6,7 grade.

:cool: :32: :32:
 
Hai sa analizam putin subiectul.

Istrate a prezis cutremurul din 1977. De unde stim asta? De la el. Daca este sa ne luam dupa el, a prezis aproape fiecare eveniment important din ultimii 10 ani. Dar asta prin niste explicatii adiacente, fiindca luate mot-a-mot nu putem sa ne dam seama de nimic din aceste viziuni.

Nu spun ca el minte cand spune ca a prezis cutremurul din 1977. Sunt absolut sigur ca e 100% convins ca l-a prezis. Dar asta e doar o convingere personala. Dar cum putem deosebi o profetie de o imaginatie? De ce 77 si de ce nu si 86, 90? In 90 era democratie, ar fi putut sa avertizeze public.

Procesul, asa cum am vazut ca se desfasoara este mai degraba asa: apar niste viziuni, vise, etc, iar apoi se duce o munca de cautare: oare ce s-a intamplat dupa previziune care ar putea sa se potriveasca cu aceasta?

Sunt alti vizionari, cum a fost spre exemplu Vanga, la care previziunile erau extrem de clare si foarte la obiect, nu lasau loc de interpretari. Comparativ cu Vanga... e foarte departe Istrate.

De cativa ani, Istrate profeteste \"cutremurul cel mare\". A scris in carti, s-a spus prin ziare, a aparut la televizor. I-a prezis lui Diaconescu ca nu apuca sa se mute in cladirea noua pana la dezastru. Si nu a fost.

Cum putem deosebi in acest caz profetia adevarata de imaginatie? Daca esti convins ca \"primesti informatii\" vei avea surpriza sa visezi, sa auzi voci, sa primesti comunicari, dar asta nu va insemna ca sunt profetii adevarate sau ca se va intampla ceea ce profetesti.

Sunt 2 explicatii pentru treaba asta:

1. explicatia rationala: imaginatia produce imagini, scene, care sunt luate drept profetii. subiectul va incerca apoi sa le \"lipeasca\" de evenimente care se petrec mai apoi in realitate.

2. explicatia oculta: iti deschizi \"receptia\" numai ca incepi sa primesti informatii de la entitati \"low level\" si din straturi inferioare, nicidecum de la \"sursa\". si in majoritatea cazurilor, aceste informatii sunt false.

Din pacate, Istrate este departe de ceea ce se doreste a fi: un detector in avans al seismelor ce vor veni. Fata de experimentele (urmarite stiintific) cu profeti, desfasurate de rusi in special (sau despre ei stiu eu mai multe, or mai fi si altii), prestatia lui Istrate e complet lipsita de valoare.

Pe de alta parte, cum spunea si altcineva, viitorul este in continua schimbare. Este ca un triaj de trenuri, cu miliarde de macazuri (cred ca asa se scrie corect). In functie de deciziile pe care le ia fiecare liber arbitru din prezent implicat, macazurile din viitor isi schimba pozitia. Daca din momentul prezent te uiti peste pozitia macazurilor si vezi ca linia duce la Ploiesti, peste 5 minute poti avea surpriza ca totul sa se fi modificat iar trenul care curge pe sine sa ajunga la Constanta.

Sunt extrem de putine persoane care sunt in stare sa vada viitorul, sa simta ce se va intampla. Si asta se intampla in special in apropierea evenimentului, si nicidecum la ani distanta. Fiindca procesul trebuie sa inceapa si sa treaca de un punct critic ca sa nu mai existe vreun macaz care sa te mute pe alta linie.

Saracul Istrate vibreaza non-stop de ani de zile degeaba. Da, s-au intamplat o groaza de lucruri, iar vibratiile fiind permanente e clar ca oricine poate spune: \"s-a adeverit!\". Din pacate, si imi pare rau ca trebuie sa o spun, toata treaba cu Istrate este un show ieftin, mai previzibil decat previziunile lui si extrem de jenant. Ma intreb cum de exista unii oameni la care simtul penibilului sa fie atat de ineficient.

Nu condamn pe nimeni care-si face un blog in care isi scrie visele, unde vin altii si tremura la fiecare cosmar pe care il are subiectul, ca apare la televizor si scrie in presa, si asa mai departe.

Referitor la site-ul lui il vizitez exclusiv din pura curiozitate stiintifica, deoarece mi se pare interesant cum reactioneaza grupurile de oameni la anumiti stimuli, iar blogul lui Istrate este un experiment in desfasurare care reflecta extrem de bine acest lucru.

De ce il condamn si rad de ce e pe-acolo?

In primul rand din cauza unor atitudini de secta, care in loc sa stabilizeze, constrang si dovedesc faptul ca Istrate sau / si adminul sunt extrem de nesiguri pe ceea ce publica acolo.

Chestiuni de genul: \"cine nu e de acord cu noi sa plece\"; \"cine nu e de acord de fapt nu intelege fiindca este nedezvoltat spiritual\" si altele pe tema asta sunt sofisme. Nici cele mai evoluate personalitati spirituale, care mai tarziu au fost canonizate nu au avut atata siguranta pe propriul nivel de dezvoltare spirituala. Dar, Istrate e mai convins decat oricine. Nimeni nu are dreptul sa dea verdictul cat de evoluat sau nu este cineva din punct de vedere spiritual. Nu are dreptul fiindca nu are cunoasterea, puterea si obiectivitatea sa o faca. Doar Dumnezeu poate sa judece si sa evalueze spiritual. Dar cei care conduc acel blog fac acest lucru fara nici o jena. Teama de a discuta subiectul profetiilor nu arata decat o nesiguranta exacerbata, iar ei incearca sa o ascunda de ochii celorlalti. Pui la indoiala ce spune Istrate? Nu mai ai ce cauta pe blog!

Sa nu uitam ca unul dintre apostoli, desi punea la indoiala, nu a fost alungat. Dimpotriva.

Si tragand linie si adunand: ne dam mari fiinte evoluate spiritual, cu profetii care se indeplinesc 100%, dar actiunile noastre dovedesc in permanenta contrariul.

Imi cer scuze, dar nu sunt genul care sa fiu dus de nas. Cel putin nu de catre amatori.
 
Si de unde stii ca nu inventeaza pentru a deveni interesant ? Ai vreo proba veridica asupra faptului ca ar fi prezis cutremurul din 1977, inclusiv data si ora ? In afara de ce scrie in culegerea aia de alegatii abracadabrante...
Deci de unde stii ca nu minte ? Ce garantii ai in acest sens ?
Oricum, ideea ca ar exista o personalitate providentiala care ne spune cand vine cutremurul este foarte periculoasa, deoarece abate atentia oamenilor de la problemele serioase, canalizandu-i in directii total prostesti.
Sa fim seriosi, aberatiile alea nu merita considerate decat la capitolul divertisment.

1. de unde reiese faptul ca se declara o personalitate providentziala?

2. am mai spus, cine se lasa canalizat in directzii prostesti, sa se lase: dar EMISIUNILE INTERMINABILE cu prostii de pe TV, care nici nu se pot compara cu niste simple preziceri, care de fapt constituie pasiunea celui ce isi expune viziunile, cat si Internetul unde potzi gasi si multe ineptzii si lucruri malefice

3. aceasta nu inseamna sa desfiintzam internetul ca prezice cineva sfarsitul lumii sau scufundarea Atlantidei

4. chiar tu ai pomenit de divertisment - pentru unii poate fi divertisment, pentru altzii o problema care poate duce la regandirea propriei existentze etc.

5. am mai spus, PERCEPTZIA NOASTRA cu prvire la diferite filozofii, preziceri, teorii, conceptziii, poate fi alterata si de noi insine, uneori ne dam seama dupa ani de zile ca am gresit cu privire la evaluarea unor persoane sau practic am gandit prin prisma gandirii altora

6. de ce sa minta? de ce nu incercam sa vedem si altfel, sa evaluam si altfel, cu intzelepciune nu numai ratziune golita de contzinut

7. in fond, nimeni nu ne obliga sa asultam aceste preziceri si nici sa fim de acord cu aceste viziun, sunt atatzia oameni care se prapadesc in accidente de masini sau boli, zilnic, daca ii aduni, este ca la un razboi mondial, ce-ar fi sa interzicem masinile?

8. in ceea ce priveste ce spune Alex, citez: In 90 era democratie, ar fi putut sa avertizeze public.
Sa ne aducem aminte ce evenimente au avut loc in 1990, ce agitatzie era, ce subversiune, ce mai conta un cutremur? Conta salvarea aparentzelor (asa zisa democratzie!)
Tot de la Alex, citez: \"Chestiuni de genul: \"cine nu e de acord cu noi sa plece\"; \"cine nu e de acord de fapt nu intelege fiindca este nedezvoltat spiritual\" si altele pe tema asta sunt sofisme. Nici cele mai evoluate personalitati spirituale, care mai tarziu au fost canonizate nu au avut atata siguranta pe propriul nivel de dezvoltare spirituala. Dar, Istrate e mai convins decat oricine. Nimeni nu are dreptul sa dea verdictul cat de evoluat sau nu este cineva din punct de vedere spiritual. Nu are dreptul fiindca nu are cunoasterea, puterea si obiectivitatea sa o faca. Doar Dumnezeu poate sa judece si sa evalueze spiritual. Dar cei care conduc acel blog fac acest lucru fara nici o jena. Teama de a discuta subiectul profetiilor nu arata decat o nesiguranta exacerbata, iar ei incearca sa o ascunda de ochii celorlalti. Pui la indoiala ce spune Istrate? Nu mai ai ce cauta pe blog!

Sa nu uitam ca unul dintre apostoli, desi punea la indoiala, nu a fost alungat. Dimpotriva.

Si tragand linie si adunand: ne dam mari fiinte evoluate spiritual, cu profetii care se indeplinesc 100%, dar actiunile noastre dovedesc in permanenta contrariul.

Imi cer scuze, dar nu sunt genul care sa fiu dus de nas. Cel putin nu de catre amatori.\"

Este normal ca pe un blog aministrat de cineva, acesta sa poata decide cine ramane sau pleaca. Trebuie sa avem o atitudine constructivwa, de intzelegere, RABDARE!
Aceasta a predicat Hristos: sa se inarmam cu rabdare!
Este chiar bine sa se inlature modul injurios sau batjocoritor, prin admiterea unor participantzi la discutzie cu bun simtz, ramane un grup restrans, care poate purta o discutzie in termeni rezonabili (si eu am intrat pe blog si nu ma deranjeaza faptul ca se expun niste viziuni, care apoi se discuta etc., nu se fura caciula nimanui, nu se mananca banii nimanui, nu devine nimeni somer, nu este nimeni privat de libertatea sa sau de liberul arbitru!!!). Eu personal nu pot fi de acord cu unele viziuni sau nu le bag in seama, unele mi se par de amanunt.

Alta este problema:
visurile cat si viziunile exista la o buna parte din oameni - se pune problema decantarii lor -
visurile sau viziunile apar in somn sau anumite stari de trezie sau semitrezie - se mai pune si problema interpretarii lor
Avem un exemplu din Vechiul Testament cu Daniel.
Nabucdonosor a avut o viziune extraordinara si Daniel a explicat-o!
Talmacirea visurilor si viziunilor este un capitol ce este legat de un anumit mod de cunaoistere si perceptzie.
Chiar si cei ce au visuri si viziuni nu pot fi totdeauna sau rareori capabili sa le intzeleaga sensul!
 
Sihast, eu voi continua,cu mintea mea cea obtuza in raport cu vizionarii, sa ma amuz pe socoteala unor chestii care frizeza ridicolul. Cand afirma \"50% sanse sa fie la noi, 50% sanse sa fie in alta parte\", e clar ca o scalda ca sa cada in picioare. Daca ne uitam pe site-ul EMSC, vedem ca aproape in fiecare saptamana undeva in lume se produce cate un cutremur de magnitudine cel putin 6,0. Evident, se coreleaza cu ramura \"50% in alta parte\", deci cica \"a nimerit-o, s-a potrivit, a prezis domnu Istrate cutremurul din insula Queen Charlotte\". E prea de tot ! :clapping: :clapping: In permanenta asa-zisele vibratii le coreleaza ba cu nu stiu ce cutremur de 6,5 grade din Pacific, ba cu seismul din Indonezia, ba cu cel din Marea Neagra... Pamantul asta pe care traim misca mai tot timpul, undeva, in lume. De aceea este foarte clar ca asa-zisele vibratii istratiene sunt lipsite de orice relevanta.
Repet: directia e gresita. Nu mi se pare firesc sa se stimuleze preocuparea numai pentru CAND, in timp ce alte lucruri, mult mai realiste, cat se poate de pertinente, sa fie neglijate.
Si cand se afirma 10 ani la rand ca \"vine marele cutremur\", evident ca lucrurile sunt lipsite de fundament. Si de orice importanta practica. Decat ca se creeaza asteptari false, iluzii si credinte in personaje salvatoare care ne pot spune, face si drege etc, etc. Citeam o reactie postata pe blogul personajului:
\"Domnule Istrate, sunteti singurul om din tara asta care ne poate spune data si ora la care se va produce marele cutremur\" :clapping: :cool: :32:
No comment. Decat ca sa radem cu Istrate ! :32:
 
http://www.ziaruldebacau.ro/ziarul/...t-de-un-cutremur-puternic-dupa-anul-2041.html

Raman istratii fara jucarie timp de 40 de ani, va-vai-vai :clapping: :clapping: :clapping:
Deci in 2040 cine va mai avea viziuni ?? :cool: :32:) Unde e fereastra timpului ?? :32: :32: :32: :32: :32:
Spre marea nefericire a clanului istrate & co, Turcia nu lucreaza puternic acum, asta e situatia, si treaba asta s-ar putea sa dureze multe decenii de acum incolo. Saracii Istrate & Co, probabil isi vor pune si nepotii si stranepotii sa vibreze :32: :32: Cine transmite vibratiile ? :32: :p :p Se transmit vibratiile pana in 2040 ! :p =)) =))

Sigur ca seisme de magnitudine intre 6,0 si 7,0 vor fi pana atunci. Nu mergem chiar asa de departe sa decretam ca Vrancea va tacea complet pana in 2040. Un cutremur de 6,9 grade vom avea, cu mare probabilitate. Dar sansele unui seism de 7,5 grade in urmatorii ani sunt foarte slabe. Ramane de vazut ceva fi mai spre 2020.
Oricum, istratii si ai lui au intrat intr-o fereastra a timpului cam nebuloasa =)) =))
 
Author
Ardeleanu

a28buc wrote:
Joi, 19 Noiembrie 2009
Ultima ora
Gheorghe Mărmureanu anunţă un cutremur mai puternic decît cel din 1977
http://www.gds.ro/Ultima ora/2009-11- ... l+din+1977


mare lucru. spune ca va fi in jur de 7.5. mai mult ca probabil a citit blogul lui Istrate... :clapping:


-----------------------------------------

Ardeleanu

admin wrote:
hahahhaha

in fine cei cu cap s-au prins de deja dar oricum super tare

bv ardeleanu



pai da, eu sunt convins ca ai un trafic senzational. am vazut ziare care va citeaza, ce-i drept, la misto. dar se vor convinge ei ca domnul Istrate nu se inseala. eu sunt la activ cu mesajele aparute si destule dintre ele s-au adeverit, cel cu norul de nisip din Sydney sau mesajele din Romania privind Guvernul, etc.

aveti mai toate categoriile de oameni pe blog, de la oameni simpli pana la doctori, profesori, jurnalisti, etc. chiar si din serviciul de informatii cred ca sunt. oameni de toate varstele, inclusiv batrani... oricum tu stii mai bine bine ca mine...
 
adminul a vorbit:

Admin:
Etalon e cutremurul din 1802 de 7,6-7,8. Deci va fi mai mare decat cel din 1940 , adica de minim 7,4

deci Istrate are etaloane. etalonate.
 
Bine ca nu mai este de 8 grade, ca in primavara.
Oare erau 8 grade celsius sau etilice? Sa stim si noi :clapping:
 
Back
Sus