• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Siguranta blocurilor

\'tjkl\' pid=\'15355\' dateline=\'1217785049\' a spus:
Dar tot asa exista si numeroase situatii de avarii structurale la constructiile in cadre, datorita neluarii in considerare a peretilor de umplutura. Aceste situatii au aparut cel mai des la cladirile cu: discontinuitati de rigiditate pe verticala (in special cladiri cu spatii libere la parter), nesimetrii pronuntate in plan, in cazul zidariilor care nu sunt continui pe toata inaltimea etajului, in cazul golurilor situate foarte aproape de stalpi, in cazul lipsei contactului intre grinda si peretele de umplutura, etc.

tjkl, aceste situatii (cladiri cu nesimetrii pronuntate in plan, etc) sunt specifice cladirilor vechi cu schelet de beton armat (pana in 1960) sau au aparut astfel de cazuri si la blocurile noi (post 1960)?

Toate acele probleme si altele pot aparea cam la toate tipurile de cladiri. Cele mai grave chestii: discontinuitatile de rigiditate in plan si in elevatie apar mai degraba la cladiri mai vechi. Insa si la cladiri noi apar astfel de probleme, nu datorita proiectarii sau executiei, ci mai degraba datorita modului de exploatare al cladirii.
 
Am vazut 3 sau 4 blocuri noi care par buncare nu cladiri...dar nu se face primavara cu 3 flori...
 
Toate acele probleme si altele pot aparea cam la toate tipurile de cladiri. Cele mai grave chestii: discontinuitatile de rigiditate in plan si in elevatie apar mai degraba la cladiri mai vechi. Insa si la cladiri noi apar astfel de probleme, nu datorita proiectarii sau executiei, ci mai degraba datorita modului de exploatare al cladirii.

a.k.a. modificari ulterioare la structura? sau incarcarea structurii cu obiecte grele neluate in calcul (case de bani, aparatura electrica, etc)?
 
ps: Vreau sa va mai intreb ceva, stiti cumva ce inseamna urmatorul semn desenat pe un bloc: un patrat galben(sau portocaliu) cu un triunghi albastru in mijloc?

Rux, daca asta este semnul,
ap_civila.gif

inseamna ca in blocul respectiv este un adapost ALA.
 
Da!! Despre acest semn era vorba:). Au aparut de curand pe cateva din A-uri si chiar ma intrebam cu ce se mananca. Am gasit si eu undeva ca ar insemna adaposturi, dar ma intreb ce presupune pana la urma acest lucru - o sala unde sa ne adapostim de ce? Si oare sunt dotate pe masura? Sper sa nu fie nevoie sa aflam:rolleyes:.
Merci frumos!!!

\'rux\' pid=\'15310\' dateline=\'1217632905\' a spus:
ps: Vreau sa va mai intreb ceva, stiti cumva ce inseamna urmatorul semn desenat pe un bloc: un patrat galben(sau portocaliu) cu un triunghi albastru in mijloc?

Rux, daca asta este semnul,
ap_civila.gif

inseamna ca in blocul respectiv este un adapost ALA.
 
Aceste adaposturi sunt in subsolul blocurilor, subsoluri care indeplinesc anumite caracteristici de rezistenta. In mod normal sunt boxele de subsol, boxe folosite de locatari (muraturi, planetarele de dacie vechi, etc). Exista un act normativ (imi scapa numarul acum) care obliga proprietarii sa le goleasca in termen de 24 de ore de la primirea cererii de la ISU. Apoi, ISU vine si le utileaza cu mobilier, instalatii de ventilatie si provizii.
Mai multe poti afla de la ISU.

Bogdan
 
\'tjkl\' pid=\'15407\' dateline=\'1217869894\' a spus:
Toate acele probleme si altele pot aparea cam la toate tipurile de cladiri. Cele mai grave chestii: discontinuitatile de rigiditate in plan si in elevatie apar mai degraba la cladiri mai vechi. Insa si la cladiri noi apar astfel de probleme, nu datorita proiectarii sau executiei, ci mai degraba datorita modului de exploatare al cladirii.

a.k.a. modificari ulterioare la structura? sau incarcarea structurii cu obiecte grele neluate in calcul (case de bani, aparatura electrica, etc)?

Modificarile structurii se fac destul de greu si evident daca se fac sunt cele mai grave. Eu ma refeream la modificari la peretii nestructurali care pot fi daramati la unele etaje sau intariti mult peste ceea ce ar trebui sa fie la altele. Si obiectele grele au influenta lor dar numai daca sunt situate la etajele superioare.
 
Mersi Bogdan pentru raspuns:)! E bine de stiut, oricum sper sa nu fie nevoie de masuri de genul.​
Mersi Bogdan


Apropo de lucrari de renovare (cu modificari de structura), prietenii mei de la et 5 au revenit in forta, cu batai si scajneli si montari de mobila cred, desi nu numai. M-a impresionat profund un dulap montat pe terasa, dulap pe care deobicei il pui in camera, mai ales ca asa cum v-am povestit a daramat peretele dinspre terasa si pragurile aferente. L-am observat ieri cand am vrut sa vad daca mi se vad florile de pe balcon:)). Am o singura intrebare (mai mult retorica, dar trebuie sa o scriu): nu se obtin cam usor aceste autorizatii de modificari ale structurii unui apartament, in acest caz? Cum pot unii nu sa obtina, ca asta e clar(desi sunt multi care fac chiar fara autorizatii pe principiul \"Ce domne, sunt doar pereti falsi, toata lumea face\"), dar sa ignore ca pot pune in pericol siguranta lor si a celor din jur....​
 
:worthy: intrebarea mea este...au aprobari?
toti sparg in fel si chip tot felul de pereti dar nimeni nu ii verifica....
vecinii se jeneaza sau nu vor certuri, primaria sau cine ar trebui sa verifice...are treaba cu spartul strazilor....si tot asa.:ack:
 
Autoritatile investigheaza si amendeaza si in final recunosc: in Romania se construieste la negru, prost si apoi se vinde foarte scump
Pe santier nu exista o coordonare a diferitelor echipe de muncitori si nici planuri de munca expuse. Practic muncitorul de rand nu stie ce construieste.

- muncitori necalificati sunt pusi sa execute lucrari de specialitate, precum asamblarea sistemelor de evacuare, izolatii interioare.

- deficientele majore de executie sunt ignorate dupa principiul “las-o ca merge si asa”.

- pe santier sunt angajati pensionari care executa diverse munci esentiale pentru constructia cladirilor.

- peretii strambi, conductele puse aiurea, liniile de curent incalcite sunt acoperite ulterior cu pereti de rigips. Practic, maruntaiele cladiri sunt ascunse dupa pereti de rigips.


Hotnews

no comment
 
Problemele sunt destul de grave legate de spartul peretilor prin apartamente, chiar daca au aprobari. De cele mai multe ori specifitiile din proiectele de modificare nu sunt respectate, iar cei care fac aceste modificari (muncitorii) de cele mai multe ori trec destul de usor si cu multa inconstienta de la spartul unui perete despartitor la un element de rezistenta.
Am auzit de mai multe persoana care au facut modicicari, si se plangeau la prieteni cat s-au chinuit sa taie armaturile care ii incomoda dupa ce au spart unde nu trebuia.
 
sunt inconstienti, criminali ! daca vor sa se sinucida o pot face altfel:ack:
oamenii nu realizeaza cat de periculos poate fi un seism si ca nu trebuie sa faca lucruri la care nu se pricep. in ziua de astazi putin \" se mai intind cat le este plapuma\" si romanul nu se pricepe doar la politica si fotbal...a devenit multilateral dezvoltat:ack:.
 
Eu cred ca au trecut ceva ani de la cutremurul din \'77 care a speriat Romania:44:, iar cultura pericolului unui cutremur a inceput sa fie uitata, sau nu e invatata de oamenii obisnuiti:44:.
Cred ca prin \'80 nu prea avea curajul careva sa faca modificari dupa capul lui prin apartament pentru ca era constient ca nu prea face bine cladirii:10:. Acum chestia asta nu cred ca se mai regaseste la foarte multi.=))
 
Cred ca urmatorul cutremur puternic (7+) va face ca multi oameni sa deschida ochii la pericolul seismic. Imi este ciuda insa ca vom avea multe victime, ca blocuri si cladiri vechi, frumoase, se vor prabusi sau avaria... si ca trebuie sa se intample asa ca lumea sa inteleaga ca este nevoie sa se gandeasca si la aceasta problema.

Si daca lumea se va gandi la aceasta problema, si autoritatile vor fi fortate sa actioneze intr-un fel sau altul. Dar degeaba tragem noi acum semnale de alarma aici pe forum, suntem ca in desenele animate cu cei trei porcusori...
 
Ceea ce nu se vede nu se simte, iar un cutremur mare petrecut acum 30 de ani e usor de uitat.
Problema cu autoritatile e ca ele nu se descurca bine cu nimic (exemplu inundatiile), si cu atat mai putin cred eu ca s-ar descurca cu un un cutremur. Lor le-ar trebui un cutremur de proba si unul real ca sa fie pregatiti.
Sper sa ma insel.
 
=))
nu mai comentez nimic...fotografia este mai mult decat clara!
 
Ceea ce nu se vede nu se simte, iar un cutremur mare petrecut acum 30 de ani e usor de uitat.
Problema cu autoritatile e ca ele nu se descurca bine cu nimic (exemplu inundatiile), si cu atat mai putin cred eu ca s-ar descurca cu un un cutremur. Lor le-ar trebui un cutremur de proba si unul real ca sa fie pregatiti.
Sper sa ma insel.

Mai TeoX, pai nici cu unul de proba si unul real nu s-ar descurca. Nu vezi ca in fiecare an ii iau ninsorile pe nepregatite? Cuuum???? Zapada????? Iarna!?!??!?! Ptiu, cine s-ar fi asteptat la asa ceva?!?!?!?
 
Dodo, unde e balconul cu pricina? Nu de alta, dar sa stim si noi de ce sa ne ferim si pe unde, ca nu tot timpul umblam cu ochii in toate directiile. Asa, ca idee generala va recomand sa mergeti cu grija pe stradutele de pe langa piata Matache. Sunt cladiri cu un etaj-doua, dar peretii si balcoanele sunt macinate de umezeala si vreme.
 
Centrul vechi din Bucuresti......

Alex pe oameni ii intereseaza sex, politica, fotbal, barfe...si cutremurele nu intra in aceasta categorie. Politicienii au treburi cu vile, vacante in locuri exotice, amante, etc si nici acolo seismele nu isi gasesc locul...deci... Dumnezeu cu mila!
 
Back
Sus