• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Siguranta blocurilor

@Steph, vad ca nu se incumeta nimeni asa ca am sa raspund tot eu.
Situatia prezentata de tine nu este la fel de "roz" precum in cazurile de mai sus. Daca la Bucuresti sunt vulnerabile cladirile inalte la un cutremur mare, la Iasi treaba sta exact invers, cladirile cu etaje mai putine sunt afectate, datorita unor manifestari specifice ale cutremurelor Vrancene in zona respectiva (acceleratii, perioada, etc).
Blocurile incadrate in clasa II de risc nu au probleme la structura de rezistenta deci nu prezinta un pericol de prabusire, insa pot suferi avarii la peretii nestructurali ori prin alte locuri asemanatoare.
Partea buna e ca nu va veni nimic catastrofal, greu de crezut ca la urmatorul cutremur (care va fi cel mai probabil de 6+) vom auzi de prabusiri de blocuri pe la Iasi, aici la Bucuresti din nefericire avem cateva candidate prin zona centrala cu probleme grave la structura, plus fel si fel de "ruine" tot prin centrul vechi carora li se prabusesc peretii si cand bate vantu'.
Recomandarea mea este totusi, pe viitor, sa cauti o solutie ceva mai buna in ce priveste locuinta.
 
Buna tuturor! Ma bucur sa va intalnesc!

Legat de 2 tipuri de cladiri vreau sa va cer parerea, ambele in Iasi...

1. Bloc inalt, 10 etaje din stalpi si grinzi de beton cu zidarie de caramida...din 72...eu stau la etajul 2 pe capat...(blocul are 5 tronsoane).
2. Bloc 10 etaje, cofraj de beton cu pereti glisanti (G), construit in 71, etajul 6...

Multumesc frumos.
 
Deci. Stau intr un apartament de 3 camere decent din zona Doamna Ghica. Bloc construit in 1976, care nu apare pe nici o lista a primariei. Blocul cred ca este facut din prefabricate. Mentionez sunt student stau in chirie cam pot pleca oricand de aici. Vreau un sfat. Multumesc mult.
 
In Iasi cladirile inalte (10 etaje) sunt mai putin afectate de cutremurele vrancene, mai vulnerabile sunt cele mici, dupa cum am spus intr-o postare anterioara. Frecventa oscilatiilor solului acolo este mai mare, perioada fiind mica, de cca 0.4 s. Pericolul de prabusire al unei constructii apare atunci cand frecventa oscilatiilor solului "se acorda" (coincide) cu frecventa de rezonanta mecanica a cladirii respective sau este foarte aproape. Cladirile inalte au o frecventa de rezonanta mai mica deci o perioada mare, la cele mai mici este invers. La Bucuresti oscilatiile solului au o perioada mai mare (in jur de 0.9), de aceea cladirile inalte sunt mai vulnerabile. Lupta proiectantilor consta in creearea unor constructii cu frecventa de rezonanta cat mai indepartata (atat cat se poate) de frecventa miscarilor telurice caracteristica unei zone sau alteia.
Blocurile din anii '70 sunt totusi proiectate antiseismic, normele sunt usor subdimensionate dar nu constituie motiv de ingrijorare, au dovedit o buna rezistenta in '77.
La fel si blocul din Bucuresti (Doamna Ghica 1976) nu va avea probleme, dar se poate cauta o varianta mai buna, adica un bloc cu 10 et construit dupa 1977 (dar nu dupa 1990:d) ori ceva cu 4 etaje, chiar daca este facut inainte de '77.
 
Buna seara.
Bine v-am gasit, in primul rand. M-a prins si pe mine 'mania' cutremurelor, mai ales ca doresc sa-mi cumpar un apartament.
Am gasit in cartierul Tineretului intr-un bloc de 10 etaje din '78, pe strada Trestiana (nu stiu exact numarul). Blocul este monolit.
Stiti ceva de aceste blocuri din zona (sunt 2 sau 3 blocuri pe aceasta strada)?

Multumesc
 
Salut si bine v-am gasit.

Ma bucur mult ca am dat de forumul asta, de mult cautam o discutie libera dar decenta despre cutremure (fara paranoia de pe la tv).

Am si eu o rugaminte pentru cei care se pricep mai bine ca mine, caci eu nu ma pricep mai deloc. Vreau sa imi cumpar apartament intr-un bloc cu o singura scara, cu 10 etaje din Brasov. An constructie: 1972. Din cate am inteles de la proprietar, blocul e construit din beton armat solid, cu armatura de 36, glisant. (Poate am zis vreo prostie, dar v-am spus ca nu ma pricep :) )

Ideea este... conteaza asa mult in zona Brasovului faptul ca nu sunt normele de dupa 77? Si alta intrebare ar fi legata de structura, credeti ca ar trebui sa imi fac probleme in legatura cu un viitor cutremur major?

Va multumesc de pe acum pentru ajutor.
 
stef30 a spus:
Buna tuturor! Ma bucur sa va intalnesc!

Legat de 2 tipuri de cladiri vreau sa va cer parerea, ambele in Iasi...

1. Bloc inalt, 10 etaje din stalpi si grinzi de beton cu zidarie de caramida...din 72...eu stau la etajul 2 pe capat...(blocul are 5 tronsoane).
2. Bloc 10 etaje, cofraj de beton cu pereti glisanti (G), construit in 71, etajul 6...

Multumesc frumos.

Varianta 1 este mai proasta deoarece blocurile in cadre au fost dezavantajate de normativul P13 -70 si in concluzie blocurile de acest tip construite de atunci si pana in cutremur sunt mai sensibile
 
Am postat si la informatii despre cladiri, dar cred ca aici este mai potrivit subiectul meu:
Salutare,

Locuiesc intr-un bloc din 1963 din zona parc IOR (imagine 1). Am vedere pe o singura parte a blocului, iar in interior peretii sunt 1 beton, 1 caramida, iar sus se vede grinda, apoi iar perete din beton. S-a construit acest tip de bloc pana prin 1970.
In '77, '86 si mai departe nu au fost probleme, doar mici fisuri pe un perete exterior si deasupra unora dintre usi.

Cat de periculos este? Este posibila sa aiba "dauna totala"?

Mentionez ca un bloc relativ similar, din cate stiu difera balcoanele, cateva numere mai departe de mine, are risc seismic grad II. Atasez poza 1 cu bloc similar cu al meu si 2 cu bloc cu risc II.
 

Atașamente

  • bloc 1.jpg
    bloc 1.jpg
    130,2 KB · Vizualizări: 35
  • bloc 2 pb.jpg
    bloc 2 pb.jpg
    129,2 KB · Vizualizări: 33
Nu-mi dau seama foarte bine din poze, dar par blocuri complet diferite la prima vedere.
 
deeJayOg a spus:
Nu-mi dau seama foarte bine din poze, dar par blocuri complet diferite la prima vedere.

Ca fatada sunt diferite, in interior sunt similare (am fost in acel bloc, si asa pare, doar ca nu stiu succesiunea peretilor de beton cu grinzi si caramida.)

Dar facand abstractie de asemanarea dintre blocuri, ce parere aveti de blocul meu? Daca mai sunt necesare info...
 
Stie cineva cum se calculeaza rezistenta seismica a structurilor pe cadre? Exista un soft?
Adica ma intereseaza ceva de genul tabelar sau soft. Daca ai 3 etaje si pe fiecare etaj ai 9 stalpi la 4 metri cu 8 fi 12 si B250 avem rezistenta fara probleme structurale la 7.5 grade richter (exemplu fara valoare reala).

Stiu ca un calcul seismic exact trebuie sa fie destul de complicat. Dar imi incerc si eu norocul.
Exista asa ceva?
 
Nu stiu de un astfel de soft, dar atentie ca rezistenta se evalueaza in raport cu intensitatea seismului pe scara Mercalli sau, dupa caz, MSK, nu cu magnitudinea pe scara Richter.
 
Poate stie cineva...

In lista blocurilor cu risc seismic apar unele cu U1, U2...etc. La unele nu apare nimic...si am crezut ca acele blocuri nu au risc. Totusi la unele apare F.R. (fara risc). Asadar...la cele la care nu apare nimic...nu au risc sau nu au fost expertizate...?
 
din cate stiu eu, cele fara informatii inseamna ca nu au fost expertizate.


sau au fost expertizate, insa nu au fost incadrate in clase de risc sau in categorii de urgenta
 
Ce parere aveti de siguranta oferita in cazul unui cutremur de acest bloc (din Iasi)?
Este P+4, construit in 1980, pe cadre, cu 3 scari. Sint spatii comerciale la parter, dar in general magazine mici, si fiind pe cadre nu cred sa se fi intervenit la structura de rezistenta. Peretii exteriori sint din beton armat (panouri prefabricate). Tot din beton armat, aproape sigur, peretii dintre scari, si cei care delimiteaza casa scarii. Restul peretilor, din BCA.
Dupa cutremurele din 1986/90 singurele probleme au fost citeva crapaturi in peretii de BCA.

8aws.jpg
 
Hello, locuiesc in blocul de pe strada Academiei 35-37, construit in 1936 din cate am inteles. Ce parere aveti de acesta, din ce stiu eu nu are bulina, exista unele consolidari in special in curtea interioara a acestuia(tencuiala dubla plus unele grinzi de sustinere din beton) insa sunt cam circumspect in ceea ce priveste rezistenta acestuia in caz de cutremur.

Poza cu blocul
http://arhitectura-1906.ro/wp-content/uploads/2013/08/NR6_GALBEN.jpg
 
akacrys a spus:
Hello, locuiesc in blocul de pe strada Academiei 35-37, construit in 1936 din cate am inteles. Ce parere aveti de acesta, din ce stiu eu nu are bulina, exista unele consolidari in special in curtea interioara a acestuia(tencuiala dubla plus unele grinzi de sustinere din beton) insa sunt cam circumspect in ceea ce priveste rezistenta acestuia in caz de cutremur.

Poza cu blocul
http://arhitectura-1906.ro/wp-content/uploads/2013/08/NR6_GALBEN.jpg

In general blocurile construite inainte de 1940 sunt mai vulnerabile la cutremure din cauza materialelor de constructie folosite in acea perioada si din cauza faptului ca nu au fost proiectate folosind norme antiseismice.
Asta nu inseamna ca la un cutremur major toate blocurile din acea perioada vor avea probleme desobite, iar cele mai noi nu vor avea.
 
stef30 a spus:
Poate stie cineva...

In lista blocurilor cu risc seismic apar unele cu U1, U2...etc. La unele nu apare nimic...si am crezut ca acele blocuri nu au risc. Totusi la unele apare F.R. (fara risc). Asadar...la cele la care nu apare nimic...nu au risc sau nu au fost expertizate...?
 
Back
Sus