• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Urmatorul cutremur vrancean important (ipoteze)

Foarte bine. In cateva zile scapam de noiembrie...si, ..., gata pana in primavara lui 2014. Cateva zile si gata, practic. :D
 
:)) gata...teoretic... :p daca e sa fie...poate fi si in decembrie...chiar si de revelion...:)) sau nu...?:D
 
In decembrie nu prea sunt cutremure semnificative. Sigur, mai sunt si exceptii, asa cum a fost cutremurul de magnitudine MGR=6,5 din 25 decembrie 1880, dar care nu a fost unul mare dupa "standardul" Vrancei, efectele acestuia fiind putin semnificative. Cutremure mai mari (MGR=6,7+) nu prea se cunosc in luna decembrie.
 
Atunci...sa vina decembrieeee!:)) dar putem considera ca deja e decembrie pt ca de maine vine frigul...:d

Si aici e problematic, deoarece dupa spusele snas, daca nu e unul de 6,5+ anul asta...se asteapta 7,3+ la anu'...
 
Ceea ce nu stiu aia e ca diferenta de la 6,5 la 7,3 e cam mare si nu prea se face de la un an la altul. Dar deh...e la moda, tot felul de site-uri obscure care isi aroga titlul de serviciu national de nu stiu care/nu stiu ce...nu stiu ce fel de autorizatie au, daca au asa ceva. Am impresia ca e legat sau initiat de cineva de la irsa sau vreo ruda a cuiva de acolo. Suna cunoscut asa... Oricum, impostura e destul de evidenta.
 
In general, prefer sa nu ii mai pomenesc, fiindca poate fi interpretat ca reclama. Ziceam ca nu stiu cine/ce i-ar fi acreditat ca fiind serviciu national, deci din start mi se par cam trasi de par. Dar gata, nu vreau sa mai vb. de ei. Vine iarna, stef, vin sarbatorile, gata si cu 2013...vine...2014.
 
Sa speram la un an bun...pe toate planurile...! Si daca mai vii prin Iasi, sa bem o bere!:p
 
De venit in Iasi, cred ca mai vin. Mai sunt "cutremurofani" in Iasi, m-as fi bucurat sa avem ocazia si acum, dar programul meu a fost destul de incarcat, asa ca nu am putut iesi din zona conferintei. Sper ca data viitoare sa pot sa "scap" din chingi :D
 
Liniste totala...

Vrancea nu mai este deloc...seismica...:d
 
Ei, 4-5 zile fara cutremure de peste 2,5 grade nu e neobisnuit. Au fost si 10-15 zile de pauza, asa ca...nu e cazul. Daca sunt cutremure zilnic nu e bine, clar se pregateste sa crape; cand mai trec 5-10 zile fara cutremure, iar nu-i bine, ca se acumuleaza nu stiu ce. Ei, saracul pamant, ce sa mai faca si el, oricum ar da-o, nu e bine, deh...
 
:)) corect!

Oricum...cred eu ca miiiici mici tot au fost...1,x...
 
Microseisme sunt in fiecare zi. Ce am vrut sa spun e ca nu prea au relevanta, nici chiar pentru cutremure moderate. Nu prea suntem in situatia de dinaintea cutremurului din 6 octombrie, plus ca fiecare cutremur are si el "individualitatea" lui.
Oricum, s-a dus practic si noiembrie, asa ca...vedem la anu'...si la multi ani.
 
Scuze ca intreb si eu ca... dar care eea situatia de inainte de 6 oct? Intreb pt ca pe atunci nu ma alaturasem discutiilor de aici...
 
Pauze de 15 zile in adancime dar cu activitate crustala ridcata in zona Galati; aceasta activitate a fost cu certitudine indusa de Vrancea, in perioada in care se "pregatea" cutremurul respectiv. Acum nu mai e asa, s-au calmat lucrurile oricum. Plus ca intre 20-23 noiembrie am avut 5 cutremure de 2,6-4,4 grade...deci...e normal.
 
Serbia nu are nici o treaba cu Vrancea. Dar chiar nici una. Iar in cazul Galati, Vrancea e cea care a influentat seismicitatea din Galati. Atat. E o chestie observata si de Atanasiu, de altfel, mai demult. In schimb, Serbia...nici pomeneala.

Si nu Galatiul a indus tensiune in Vrancea, ci Vrancea a indus tensiuni in zona din fata arcului carpatic, inclusiv pe faliile din Galati.

 
Ma uitam pe arhiva cutremurelor de peste 2,5. Cred ca acum ne-am obisnuit cu o seismicitate ceva mai accelerata (mai ales din cauza mass-mediei) si de aceea ne pare suspect daca nu sunt zilnic cutremure mici. In ultimii ani (2009-2010-2011 etc) au fost si perioade de pana la o luna in care daca apareau 2 de 2,5 era mult...
Asa ca 7 zile nu e un dezastru! :)
 
Evident ca nu e un dezastru. Oricum activitatea seismica nu e chiar lineara, mai sunt variatii, e si normal de altfel. Daca ar fi asa, inseamna ca toata lumea ar putea sa stie ca "maine va fi un cutremur de 2,5+". Total neconcludent.
 
Back
Sus