• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Urmatorul cutremur vrancean important (ipoteze)

In primul rand, bun venit pe forum, Olguta. Multumim foarte mult pentru aprecieri. ;)) :).
Sigur ca si durata conteaza, dar aici problema e mai complicata. De regula un cutremur vrancean mai puternic dureaza intre 45 de secunde-1 minut, eventual 2 minute (cum ar fi fost la 1802). Aceasta este insa durata perceptibila, care include atat faza undelor primare P (saltatul incepator) cat si faza undelor secundare si a celor rezultate din reflexia/refractia acestora la nivelul diferitelor disconitinuitati din crusta terestra. Conteaza insa si raspunsul cladirii la miscarea seismica a terenului, natura solului etc.
De duminica nu au mai fost cutremure de magnitudine peste 2,5 in Romania, ei afiseaza evenimentele peste acest prag de magnitudine.
Purcaru vine in fiecare an si anunta cutremure mari. A anuntat si in 2005, a anuntat si in 2006, pe urma in 2007, 2008, a zis ca vine in 2010-2011, pe urma a venit in 2012 si a zis ca vine in 2012, acum zice ca vine in 2013. E irelevant ce spune Purcaru, pana la urma tot o sa vina si un cutremur mai important, or cum dansul repeta an de an acelasi lucru, tot se va nimeri intr-o forma sau alta.
 
Vin si eu cu cateva ipoteze. Il lasam de o parte pe domnul Purcaru, care din pacate si-a pierdut mult din credibilitate lansand ipoteze apocaliptice cu seisme de 7.4-7.7 chiar acum catveva zile la un post de televiziune. Nu doresc sa aprob dar nici sa il dezaprob...imi spun doar parerea. Am banuiala ca urmatorul cutremur puternic va veni putin mai tarziu (~2020 dupa spusele lui Marmureanu). Deocamdata nu exista tensiuni sau evenimente care sa ne faca sa credem ca el va urma curand. Bineinteles ca lucrurile se pot schimba rapid sau pot degenera dar avand in vedere tehnica de detectie de acum plus vechea statistica si faptul ca in curand vom avea din nou o echipa de japonezi care sa ne mai lumineze, cred cu tarie ca vom reusi macar sa banuim daca si aproximativ cand ne va vizita un astfel de eveniment. Exista totusi si mult hazard pe care nu il putem ignora dar parerea mea, strict personala, este ca "cel mare" e inca departe.
 
In toate discutiile publice despre urmatorul cutremur vrancean mai puternic (MGR > 6,5-6,7), care va veni la un moment dat, nu spune nimeni ca nu va fi un astfel de cutremur pana in 2070, se tot vehiculeaza mai mult statistici, se aduna 36 de ani fata de 1977 sau 70 de ani fata de 1940, uitandu-se insa niste lucruri: fenomenele ca atare. Se uita ca, de fapt, noi vorbim, in Vrancea, de niste chestii interne, specifice Vrancei, respectiv de un mecanism intern care determina atat alternanta mai multor tipuri de cutremure subcrustale puternice, cat si lungimea intervalelor temporale dintre acestea, precum si directivitatea predominanta, cu consecinte in ceea ce priveste distributia in teritoriu a efectelor seismelor.
Desi am discutat despre aceste tipuri la topicul cu pricina (Tipuri de cutremure vrancene),le recapitulez aici pe scurt:


Tipul A: cutremure de foarte mare adancime din Muntii Vrancei: h=145-165 km. Aici regasim cutremurele din 1446, 1516, 1637,1701, 1802, 1868 si 1940. Catastrofale au fost, dupa 1516, doar cele din 1802 si 1940 (magnitudini MGR=7,4-7,7). De observat ca intre 1516-1802 a fost o activitate mai redusa in zona aia, cu seisme mai slabe. Sunt cutremure cu directivitate neta spre Campia Rusa, Moscova, izoseiste alungite net spre Nord-Est.

Tipul B: cutremure de adancime mai mica din nord-estul Muntilor Vrancei, capatul de NE al blocului litosferic: h=80-110 km. Aici avem cutremurele majore din 1411, posibil 1590, 1681, 1838 si 1977, dar urmarile cele mai grave in Muntenia s-au consemnat in cazul seismelor din 1411, 1838 si 1977. Sunt cutremure cu directivitate neta spre Muntenia si Oltenia, cu izoseiste alungire net spre Sud-Vest.

Tipul C: cutremure de adancimi medii din Muntii Buzaului, capatul de SV, zona GURA TEGHII-LOPATARI: h=120-145 km Aici avem cutremurele puternice din 1471 (catastrofal), posibil 1620,1679, 1738 (foarte violent, catastrofal),1790, 1829, 1894,1908, 1986. Sunt cutremure cu directivitate spre Moldova, dar uneori prezinta unele simetrii, cu intensificari chiar spre Transilvania, Bucovina, Oltenia spre Craiova, ceea ce le diferentiaza de celelalte tipuri. De remarcat ca dupa marele seism din 1738, toate cutremurele urmatoare din Muntii Buzaului au avut magnitudini mai mici si nu au mai fost catastrofale: MGR=6,75-7,0.



Orice discutie despre cum va "arata" urmatorul cutremur vrancean ar trebui sa tina cont si de aceasta diferentiere, deci de fenomenologie, nu doar de simpla statistica a evenimentelor cu magnitudini sa zicem de la 6,7 in sus.
 
Producerea urmatorului cutremur important, indiferent ca va fi in 2014, 2018 saqu 2024-2026, este totusi marcata si de succesiunea cutremurelor vrancene moderate. Vrancea are un specific: mai multe seisme moderate sau chiar mai maricele nu descarca...nu prea are ce, compresiunea externa asupra blocului litosferic este redusa, cam la 1-2 mm/an, or asta e total insuficient pentru a explica 4-5 cutremure puternice pe secol (MGR > 6,5). Asa ca teoria ca daca sunt mai multe cutremure mici/moderate, scapam de unul mare...cade. Daca e sa vina, pai vine si ala mare, dupa alea moderate sau chiar mai maricele. Asa e Vrancea, daca apuca sa vina un cutremur maricel in anul x (sa zicem de magnitudine 6,2 sau 6,5 sau chiar 6,8), pai se cheama ca avem mari sanse ca peste x+4 sau x+8,10,12 ani sa urmeze un alt cutremur, poate mai mic, dar ...poate si mai mare.
Deci, legat de urmatorul cutremur puternic: statistica sau fenomenologie ? Adunam 36 de ani la 1977 sau 73 de ani la 1940 ? Pai da, dar cutremurul catastrofal de mare adancime din 10 noiembrie 1940 (MGR=7,4) a venit la 138 de ani dupa marele cutremur foarte adanc din 26 octombrie 1802 (MGR=7,7), ambele fiind seisme majore de adancime circa 150 km din Muntii Vrancei, cu bataie neta spre Campia Rusa. Intre ele, pe la mijlocul intervalului, s-a strecurat un alt cutremur foarte adanc, produs la 13 noiembrie 1868 (MGR ~ 6,7). Daca e sa ne luam doar dupa aceasta "statistica", ar insemna ca daca pana in anul 2020 va fi ceva in Vrancea, cele mai mari sanse le-ar avea un cutremur de foarte mare adancime (145-160 km) din Muntii Vrancei, dar cu o magnitudine nu prea mare, in jur de 6,7 grade MGR. Chiar atat de simplu sa fie ?
Sau poate...de ce nu capatul de SV din Muntii Buzaului ? Din 2004 avem succesiune de evenimente: NE (2004), centru (2005), centru (2009), centru (2013). Atunci: va veni din Muntii Buzaului, adancime 120-145 km ? Si totusi...zona aia s-a rupt destul de recent la 31 august 1986 (MGR=7,0 si adancime 131 km).
 
Wow. Ai adunat foarte mule info la un loc; si da e si asta un lunct de vedere. In caz ca ai dreptate va trebui ca toti "prezicatorii" ce nu stau decat cu capul in matematica si statistica seaca sa te caute si sa iti stranga mana. E posibil sa fie atat de simplu
 
Multam Florin, dar tocmai simplu nu e. Tocmai pentru ca sunt posibile mai multe variante de evolutie, si este greu de anticipat care va fi "calea". Sa vedem ce se mai intampla. Oricum, chiar daca vine un cutremur mai mic, sa zicem de magnitudine 6,7 grade, nu inseamna ca peste 8 sau 10 nu poate veni un cutremur catastrofal.
 
Cutremurele +5.5 MGR de dupa 1977:

1. 04.03.1977 19:21:54GMT 45.77N 26.76E 094 ROMANIA M7.2
2. 18.07.1981 00:02:58GMT 45.69N 26.42E 166 ROMANIA M5.5
3. 01.08.1985 14:35:04GMT 45.73N 26.62E 093 ROMANIA M5.6
4. 30.08.1986 21:28:35GMT 45.52N 26.49E 132 ROMANIA M7.0
5. 04.09.1987 01:40:29GMT 45.68N 26.43E 161 ROMANIA M5.5
6. 30.05.1990 10:40:06GMT 45.83N 26.89E 091 ROMANIA M6.7
-- 31.05.1990 00:17:47GMT 45.85N 26.91E 087 ROMANIA M6.1
7. 28.04.1999 08:47:56GMT 45.49N 26.27E 151 ROMANIA M5.7
8. 06.04.2000 00:10:38GMT 45.75N 26.64E 134 ROMANIA M5.5
9. 24.05.2001 17:34:02GMT 45.63N 26.42E 143 ROMANIA M5.5
10. 27.10.2004 20:34:36GMT 45.78N 26.73E 098 ROMANIA M6.0
11. 14.05.2005 01:53:21GMT 45.68N 26.54E 148 ROMANIA M5.6
12. 25.04.2009 17:18:48GMT 45.65N 26.60E 100 ROMANIA M5.7
13. 06.10.2013 01:37:21GMT 45.64N 26.69E 134 ROMANIA M5.5

si - atasat -localizarea epicentrelor. Ultimele trei cutremure - 2005, 2009 si 2013 - s-au produs produs pe centru. Unde s-ar putea strecura urmatorul +5.5?
 

Atașamente

  • Vrancea 5.5.pdf
    896,3 KB · Vizualizări: 30
E foarte interesant ca aceste cutremure moderate (MGR=5,5+), desi nu preceda neaparat pe termen scurt un cutremur mai mare, totusi ele cam au o semnificatie, in contextul baleierii intre clustere, pe directia NE-SV sau SV-NE. De regula, intre 2 cutremure vrancene puternice generate la capetele blocului litosferic se succeda mai multe cutremure moderate pe partea centrala. Pana acum, de la cutremurul de magnitudine 6,0 din 27 octombrie 2004 (capatul de NE), am avut 3 evenimente moderate pe partea centrala a ariei seismogene Vrancea. Sa o ia mai departe spre SV ? De regula, astea moderate vin de pe centru, dupa cum se observa si in figura atasata anterior de real. De unde ar putea veni urmatorul cutremur moderat ? Pana acum am avut cutremurele din 14 mai 2005 (magnitudine 5,6 si adancime 148 km, produs mai pe centru-vest), 25 aprilie 2009 (magnitudine 5,7 si adancime 110 km, produs pe centru langa NEREJU) si 6 octombrie 2013 (magnitudine 5,5 si adancime 134 km, produs pe centru-est langa VINTILEASCA). Ce ar putea urma, avand in vedere ca ultimele 3 cutremure moderate au baleiat centrul, de la vest spre est ?...Aceasta baleiere a centrului mi se pare interesanta. Practic, cutremurul din 6 octombrie 2013 le-a continuat cumva pe cele din 2005 si 2009. Desi pe termen scurt pot sa nu aiba o semnificatie deosebita, totusi pe termen lung aceste cutremure moderate devin interesante. Chestiunea e ca daca o ia spre SV, ar putea urma GURA TEGHII-LOPATARI. Numai ca, atentie, in ultimii 100 si un pic de ani, in perioada instrumentala a seismologiei, in zona GURA TEGHII nu sunt consemnate cutremure moderate; zona GURA TEGHII-LOPATARI a dat fie cutremure cu magnitudini de pana in 5,25-5,4 grade, fie cutremurele puternice din 1908 si 1986.
Un alt motiv pentru care consider seismele vrancene moderate foarte interesante in perspectiva unui cutremur mai important (indiferent ca acesta va veni in 2014, 2019 sau 2022-2024) e acela ca seismele respective reprezinta maxime relative, cresteri ale eliberarilor de energie in anumite intervale de timp. Si inca o chestie interesanta: dupa marele cutremur din 4 martie 1977, se mentine regularitatea remarcabila de aparitie a acestor maxime relative, cam la 4-5 ani, cu exceptia intervalului de lungime dubla 1990-1999, cand a lipsit maximul relativ de 5,5+ in 1994-1995. E destul de explicabil, as zice eu, intervalul mai lung dintre 1990 si 1999; Vrancea a experimentat 2 balansuri importante: 1977 (NE)-1986 (SV) si 1986 (SV)-1990 (NE), asa ca era cumva de asteptat sa urmeze o perioada echilibrata mai lunga.
Sa vedem mai departe cum va mai evolua. Am spus mereu si o mai spun: Vrancea este mereu interesanta, chiar si atunci cand nu da cutremure prea mari.
 
Buna seara la toata lumea! Pe 6 octombrie la 4 dimineata eram la munca cand m-a zguduit cutremurul de 5.5. La inceput nu am dat mare importanta dar dupa ce am vazut cat tam-tam se face in presa m-am decis sa ma documentez. Si dupa ce am facut asta, am regretat pentru ca mai bine ramaneam ignorant decat sa ma iau dupa gura presei... In fine... De atunci, stau si monitorizez acest forum cu sfintenie, cu speranta ca poate, poate cineva mai experimentat ca mine imi poate alunga nitel spaima. Acestea fiind spune sa va prezint nitel situatia.

Stau in Iasi deci pe axa NE. Stau intr-un bloc de garsoniere, tip camin cu coridor lung si garsoniere pe o parte si alta la etajul 4 din 4. Cand am renovat am descoperit urmatoarele:

Peretii care separa garsonierele sunt de beton.
Peretele cu usa de la intrare e caramida.
Peretii interiori sunt BCA.
Este o grinda care separa balconul de camera si trece prin bucatarie, bucataria si balconul fiind lipite si separate de un perete de caramida care urca pana in grinda.

In linii mari, un amalgam de beton, caramida si BCA.

Nedumeririle mele sunt:

E adevarat ca blocurile cu locuinte mici si multe sunt mai sigure decat blocurile cu apartamente mari?
E adevarat ce am citit pe forum ca e mai sigur sa stai la 4/4 decat la 2/10 sau 10/10?
Blocul aparent a fost construit in 75 dar nu stiu daca atunci a inceput constructia sau atunci a fost finalizata... Stie cineva unde pot afla asta?
Chiar daca am citit mai toate parerile de aici se poate spune care ar fi cel mai probabil scenariu? Un cutremur de adancime mare, medie sau mica? Sau mai pe romaneste, o sa zguduie mai tare Iasul sau Bucurestiul?

Chiar daca nu e chiar necesar, atasez si o schita desenata rudimentar in paint a garsonierei mele. Poate va puteti face o idee. Chiar as vrea sa stiu daca pot sa dorm linistit noaptea si eu ca de pe 6 octombrie nu mai am somn. Multumesc anticipat tuturor!

fo272d.jpg


http://i44.tinypic.com/fo272d.jpg
 
Bun venit pe forum, Adrian
Ceea ce apare in presa in materie de cutremure este de necomentat, in general. Sigur ca mai sunt si exceptii, am gasit si materiale bune sau macar rezonabile, dar in multe cazuri se prefera senzationalul fara argumente serioase.

Pe partea de constructii te poti uita si in sectiunea corespunzatoare a forumului

Constructiile si cutremurele

dar oricum nu cred ca blocul tau are probleme serioase incat sa sufere in cazul unui cutremur important. Sigur, conditiile din Iasi sunt altele decat cele din Bucuresti, alte acceleratii ale miscarii terenului, alte perioade etc.
Nu stiu ce sa iti spun in ceea ce priveste numarul de locuinte din bloc, nu cred ca influenta este semnificativa. Mai ales daca blocul nu are alte probleme, daca nu s-a umblat la structura fara autorizatie etc.
Eu locuiesc in Bucuresti la etajul 2 intr-un bloc de 4 etaje, si nu imi fac probleme cu asta.
Daca a fost facut in 1975, nu e rau. Administratorul ar trebui sa stie cate ceva despre situatia blocului respectiv.
Adrian, noi aici incercam sa tratam problema cu calm, nu are sens sa nu dormi noaptea. Dupa parerea mea, desi nu sunt expert in constructii, dar din ce am mai discutat cu unii si cu altii, nu cred ca blocul va avea probleme grave. Atentie insa ca sunt si alte pericole, nu cade blocul dar se pot intampla alte accidente in interiorul locuintei, in timpul cutremurului.
Legat acum si de subiectul central al topicului, deci de urmatorul cutremur vrancean puternic, eu cred ca mai degraba va fi un cutremur de magnitudine 6,7-7,0 grade pe scara Richter (este putin probabil sa depaseasca 7,0) si se va produce la o adancime mai mare de 120 km, fie 120-140 km, fie 140-160 km. Cat priveste directivitatea, oricare ar fi ea, daca blocul e bine facut, nu ai de ce sa iti faci griji, trebuie insa sa ai in vedere obiectele grele, mobilierul din locuinta si alte surse potentiale de accidentare. Intr-adevar, ar fi de asteptat o directivitate spre Moldova, dar...asta nu inseamna ca Bucurestiul va ramane neatins, de exemplu, deci ca Bucurestiul nu va simti nimic ! Nici pomeneala. Plus ca oricum nu ma astept ca pana in 2020 sa avem cutremur cu magnitudine MGR strict peste 7,0 (scara Richter, nu scara bazata pe moment seismic). Vezi tu, Adrian, cutremurele vrancene de magnitudini peste 7,0 sunt mai "pretentioase" comparativ cu cele de magnitudini 6,7-7,0; oricum probabilitatea de incidenta pe termen relativ scurt/mediu este mai mare pentru magnitudine sub 7,0, si asta e sustinut si de situatia seismica actuala din Romania si in lume.
 
Multumesc pentru raspuns! Deci probabilitatea cea mai ridicata e ca urmatorul cutremur sa fie la adancime mare si de maxim 7 grade... De ce am intrebat? Pentru ca in 77 cand a venit spre SV adica Bucuresti, la Iasi au fost pagube relativ mici si mai mult datorita unor constructii vechi si necorespunzatoare. In timp ce in 40 cutremur care a venit spre NE si implicit spre Iasi, a nivelat cam tot Iasul din cate imi aduc aminte... Nu ma indoiesc ca si perioada a avut rolul sau si ca de asemenea constructiile erau necorespunzatoare dar din ce mi-au mai povestit unii, altii care au prins ambele cutremure, cel din 40 s-a simtit fara doar si poate mai tare decat ala din 77.

Oricum. Fricile mi-au fost confirmate partial... Daca vine, vine spre Iasi. Ca o fi sub 7 sau peste 7 e dupa cum vrea Vrancea... Oricum. Nu e de glumit.
 
Adrian, ceea ce am vrut sa spun e ca trebuie sa fim pregatiti, nu se stie cand va fi un cutremur, sunt inca multe incertitudini. Nimeni nu iti va spune ca nu va fi cutremur, si oricum eu cred ca Vrancea isi va cam respecta "calendarul" de activitate din ultimii cel putin 2000 de ani (exista informatii vagi inca de pe vremea dacilor), si deci si in secolul XXI vom avea vreo 4-5 cutremure cu magnitudinea egala sau mai mare de 6,7 grade. Pe de o parte, nu ne putem lamenta ca suntem urgisiti de natura (altii au cutremure importante mai des, oricum, evident pe alte conditii geotectonice), dar nici nu ne putem ascunde dupa deget. Sigur ca e de sperat sa nu vina, sau sa nu vina prea mare, si eu cred in continuare ca urmatorul cutremur vrancean important, indiferent cand va veni el (fie in 2014, fie in 2019 sau poate in 2023) nu va fi catastrofal, deci va avea magnitudinea limitata de un anumit prag bine-cunoscut.
Noi aici nu cream panica, dar nimeni nu iti poate spune ca in urmatorii 10 ani nu va fi un cutremur semnificativ in Romania. Asta e realitatea noastra geotectonica. Vorbeam mereu de influente externe asupra Vrancei, dar sa stii ca de fapt in ultima instanta conteaza mecanismul intern, dinamica intrinseca a proceselor de la Curbura Carpatilor. In rest, se poate spune orice. Important mai e insa si sa tii cont de faptul ca e improbabil sa se intample ceva cu blocul tau, dar ca sa fii atent la alte surse de accidentare in interiorul locuintei. Voi repeta obsesiv chestia asta, si nu sunt singurul care o face, Sever de exemplu a spus-o mereu, inclusiv aici pe forum. Nu mergem in nici o extrema ca nu e buna nici una.
 
Sincer sa fiu nu sunt genul caruia ii este frica de moarte. Un om poate sa moara si mergand pana la colt sa isi cumpere paine. Da masina peste tine si gata. Groaza imi e de pagubele materiale. Pentru ca ce te-ai chinuit o viata sa construiesti si/sau sa strangi poate sa dispara intr-o clipa. Sunt complet constient ca asta e Vrancea, asta e Romania si ca nu avem ce face. Sunt constient ca nu ne putem ascunde dupa deget. Speram doar ca lumea sa se insele si sa ne mai ocoleasca cativa ani sau macar sa nu vina spre Iasi. Sa fie la adancime mica sau medie si sa fuga in alta parte. Faptul ca mi-ai spus ca cel mai probabil nu va fi catastrofal ma mai linisteste nitel... Ce s-ar intampla la mine in casa e usor de anticipat. Plus ca cea mai mare grija era sa nu ma trezesc la parter intr-o noapte dupa un cutremur ca in 77...


P.S. Super semnatura ta! :D
 
Nimeni nu poate spune cand va fi cutremurul. Poate fi si la anul, dar la fel de bine si in 2020. Trebuie sa fim constienti de aceasta realitate geotectonica a tarii. De 2000 de ani sunt informatii despre activitatea Vrancei, chiar daca disponibile online sunt doar cataloage incepand din anul 984 A.D. Spuneam ca aceste cutremure sunt referite inca din antichitate, si de pe vremea dacilor sunt mentiuni. De 2000 de ani incoace se stie ca, in medie, la intervale de lungime seculara se produc cam 4-5 cutremure de intensitati maxime cel putin VIII pe scara Mercalli.
Cat priveste adancimea, seismele din Vrancea sunt oricum de mare adancime, si sa stii ca discutia despre adancime nu e suficient de relevanta. De exemplu, Bucurestiul a avut mari probleme cu seismele, indiferent de adancime. Marele cutremur din 1802, la fel ca si cel din 1940, a fost la foarte mare adancime, 150 km, si se stie ce probleme au fost in Bucuresti. In 1940, desi se mentioneaza doar Carltonul, adevarul e ca multe cladiri au suferit avarii mari, deloc de neglijat.
Ziceam ca eu nu voi spune niciodata ca nu va fi nici un cutremur pana in 2050, pentru ca nu cred in asta. Sigur, nu cred ca pana in 2020 vine ceva catastrofal (MGR > 7,0), si reiterez acest lucru. Dar pentru mai jos...nu mai pot baga mana in foc.

P.S: Multumesc mult Adrian! Si te asteptam cu cat mai multe pareri, intrebari, sugestii, ce vrei tu. La cat mai multe subiecte care ti se par de interes. :16:
 
Da, ma bucur ca-ti place semnatura mea. Si nu e adevarat ce scrie acolo ? :D
Am zis intervale de lungime seculara si nu neaparat secole asa cum sunt demarcate ele, oarecum conventional, pentru ca totusi Vrancea nu stie unde se termina si unde incepe un secol. Dar, de 2000 de ani incoace, luand in considerare si cele mai vagi relatari, a rezultat aceeasi ritmicitate de 4-5 cutremure mai importante la un interval de lungime seculara. Ca nu toate au fost catastrofale, ca in unele cazuri efectele sunt mai importante in Moldova, iar in alte cazuri merge mai mult spre Muntenia, e adevarat. Dar nu trebuie absolutizat, fiindca cel putin in cazul Bucurestiului se poate spune cu certitudine ca a avut probleme la toate cutremurele mari, indiferent de adancime.
 
Acuma e ca in cantecul ala... "Doamne, ocroteste-i pe romani!" Ma bucur ca am primit niste raspunsuri la problemele care ma rodeau si pentru asta iti multumesc! Ma bucur sa vad ca mai exista si comunitati dispuse sa ajute nu doar sa se lege de noul venit zicand: "Google it!" :D Acestea fiind spuse, cred ca pot sa trag niste concluzii.

- Cand o sa vina un cutremur, oricand ar fi sa vina, o sa fie de pana in 7.
- Cand o sa vina, o sa zguduie binisor Iasul.
- Cand o sa vina, blocul meu o sa reziste.

Singurele lucruri care le pot face sunt sa imi reinoiesc asigurarea si sa ma asigur ca am baterii proaspete in casa. Ca apa, am deja garla pentru ca aici se taie apa macar o data la 2 saptamani si mereu sunt pregatit. :D Restul le am deja. Lanterne, cutit multifunctional, fluier, ciocan, etc... :D
 
si ai grija la obiectele suspendate de prin locuinta.... tablouri, articole de artizanat etc. caderea unor astfel de corpuri pot crea accidente! + planul de actiune si mai presus: pastrarea calmului in timpul cat si dupa seism
 
E bine sa fii pregatit, chiar daca un cutremur poate veni si peste 10-12 ani. Stii cum face romanul, ingrasa porcul in ajun si nu e bine asta.
 
Ca sa fiu OffTopic: recomand celor cu masini sa-si lase in masina o geanta cu haine si incaltari adecvate anotimpului si eventual sa aveti in hol langa usa o borseta cu cheia de rezerva a masinii si o lanterna mica agatata de ea. Din ce am inteles la cel din '77 s-a taiat curentul de la primele zgaltaieli, e posibil pana te trezesti sa stai sa cauti pe sub pat lanterna pusa cu grija pe noptiera, drumul prin casa pana la usa il stii, acolo ai lumina si cheile masinii.
Inca ceva: dupa ce se termina recomand sa mai asteptati cateva zeci de secunde inainte de a o zbughi pe trepte, 1 ca poate sa mai vina o repriza si nu vreti sa va prinda pe trepte, 2 asigurati-va ca nu sunt scapari de gaz/apa, vorba lui AdrianF88 cu economiile de-o viata dintr-o casa.
 
Asta daca ai masina... Recomandat e sa ai actele importante la indemana. Certificat de nastere, buletin, contractul casei, etc... Eu de meserie sunt fotograf. In rucsacul de foto am mereu pregatit pe langa aparat si un cutit solid cu lama rezistenta, un multi-tool, o lanterna si un fluier. Eu nu trebuie decat sa imi iau rucsacul, mapa cu acte si portofelul in care imi tin buletinul. Plus ca acum ca stiu ca blocul meu e probabil sa reziste, sunt oleaca mai calm.

@GeoX faza cu ingrasatul porcului in ajun e relativa... Stiu ca sa spune ca nu e bine, dar mai conteaza cand il ingrasi daca e gras de Craciun? :D
 
Back
Sus