• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Urmatorul cutremur vrancean important (ipoteze)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Nu se intensifica. In medie, Vrancea poate da cate un cutremur de magnitudine peste 4,0 cam la 30-45 de zile, ultimul cutremur de 4 grade fiind pe 26 mai. In unele perioade avem si 3-4 cutremure pe luna cu magnitudini de 4 si ceva, alteori trec 2-3 luni fara seisme de magnitudini 4. Dar media e de unul la 30-45 zile.
 
Au fost mai multe cutremure in ultimele 48h. Oare inseamna ceva deosebit chestia asta, sau e ceva normal?
 
ddas, bun venit pe forum, in primul rand. :bwelcome:
In al doilea rand, trebuie sa notam ca activitatea seismica vranceana este variabila, are perioade de crestere alternand cu perioade mai calme. Ne amintim ca in februarie 2012 activitatea seismica a fost foarte slaba, mult sub media lunara a numarului de cutremure. Acum, sigur, observam o anumita intensificare, dar va reamintesc tuturor ca si in vara lui 2011, incepand din 10 august, activitatea a inceput sa creasca. Numarul mai mare de cutremure nu spune, deocamdata, nimic relevant. Acum, daca se va produce si un cutremur moderat, de magnitudine 5,5-6 grade, asta ramane de vazut. Nu ma pot hazarda in nici un fel...
 
Buna ziua! Cutremurele de acum din zona Vrancea se incadreaza in activitatea normala?
 
Activitatea seismica vranceana variaza. E normal sa fie 4-5 zile fara cutremure, dupa care sa vina mici roiuri, succesiuni minore de evenimente, oricum imperceptibile.
 
Multumesc! Totusi cutremurele mari vin pe acest fond de mici cutremure?
 
Nu neaparat. Cand activitatea seismica e stationara, nu prea sunt sanse de cutremur semnificativ in Vrancea. Mai ales la cutremurele de adancime mare (h > 120 km), produse prin ruperi ductile, cu deformatie precursoare evidenta a mediului litosferic care urmeaza a se rupe. Chiar si in cazul seismelor de mai mica adancime (90 km), apar microfisuri, dar la o scara de timp foarte redusa, doar cu cel mult cateva zile inainte si fara a se manifesta prin cutremure perceptibile.
 
Vom avea pana in 2014-2016 cutremur puternic in Vrancea intre M6.5 si M7.0 - M7.1 iar intre 2040-2050 vom avea unul de M7.4-M7.5

:98:
 
Nu cred. Vrancea nu misca asa usor cum cred unii. Doua cutremure de 6,4 si 6,3 grade in nord-vestul Iranului nu pot induce tensiuni suplimentare suficiente pentru un cutremur semnificativ in Vrancea. Mai probabil sa vina spre anul 2020, posibil 2018-2020.
 
Eu zic asa: 2013,2014,2015 sunt anii in care probabilitatea este extrem de mare pentru producerea unui cutremur de M7.0
 
Deocamdata nu vin tensiuni mari dinspre est. In urmatorii 2-3 ani nu este posibil un cutremur mai mare de 6,5-6,6 grade pe scara Richter in Vrancea. Un cutremur mai mare este intotdeauna conditionat de seisme foarte mari in est. Or, inca nu vin tensiuni critice pe marginile blocului Marii Negre. Mai ai rabdare... :98: Pe moment, fizica iti spune ca nu poate veni acum un cutremur major in Vrancea. Fizica solidului, care e de baza. Fizica solidului corelata cu geotectonica locala si regionala, chiar globala.
 
Pai stai sa vezi ca intai urmeaza in Turcia si asta cat de curand! si cred ca va lovi Istanbulul.

S-au facut studii serioase pe falia anatoliana si s-a ajuns la concluzia ca urmatorul cutremur mare va lovi Istanbulul, si cred ca asta se va intampla foarte curand.

Este posibil sa vedem ceva puternic si in China, India.

Si apoi urmeaza in anii pe care i-am trecut mai sus si Vrancea, sunt foarte convins de asta, mai ales ca nu am mai avut demult activitate puternica in Vrancea, ceea ce poate fi si un semn de ingrijorare.

Asa si nici Iranul nu este de neglijat chiar daca a fost lovit in August de cele 2 cutremure de 6.3-6.4. Ma astept sa vina unul chiar mai puternic in zona Teheran.
 
Cutremurele din vestul Turciei nu influenteaza Vrancea, ele "bat" spre Marea Egee si Grecia. In 1999, dupa cutremurul din 17 august de la Izmit, nord-vestul Turciei, a urmat cutremur la Atena, Grecia, pe 7 septembrie.
Pentru ca discuta de sanse mari pe termen de 1-3 ani pentru un cutremur semnificativ in Vrancea, ar trebui sa vedem o grupare concentrata de cutremure de 4,5-6 grade pe scara Richter, in interval relativ scurt, pe unul sau mai multe clustere vecine, eventual cu baleiere intre clusterele vecine sau balans intre capete. Or, deocamdata nu vedem anomalii de acest fel. Plus ca nu vin tensiuni mari din est. Nu avem cutremure de decrosare est-vest foarte mari in estul Turciei-Iran, asa ca...mai astepti.

Eu l-am intalnit pe Purcaru in 2005, si dumnealui mi-a zis ca sigur vine cutremur de 6,7-7 grade pana in 2007. Da, si ? A fost sau nu cutremur de 6,7 in Vrancea ? Poate explica cineva de ce, in ciuda prognozelor formulate pentru perioada 2005-2010, Vrancea nu a mai dat nimic ?
 
Pai tocmai pentru ca nu a dat nimic Vrancea important pana acum, asta e un semn mare de intrebare. Daca nu vine unul de 6 in urmatorii 2 ani, atunci urmatorul cutremur poate fi foarte foarte puternic
 
Nu e obligatoriu. Au existat si intervale de peste 50 de ani intre cutremurele de magnitudine peste 7,0: 1838-1940, 1738-1802,1679-1738,1620-1679, 1516-1590...
 
Te contrazic. De ex. intre anii 1838 si 1940 au mai fost multe cutremure de peste 7 grade si anume: 1838, 1894 si 1908, iar inainte de 1800 cred ca nu prea e cazul sa ne avantam pt. ca nu prea exista documente decat poate niste relatari de la cutremure devastatoare.
 
Cutremurele din 1893, 1894 si 1908 nu au fost catastrofale, au fost de 3-4 ori mai slabe decat cele din 1977 si 1940. Mw=7,1 corespunde la MGR=6,8-7,0 maxim. Nu se compara seismul din 1908 cu cel din 1940, e diferenta intre 6,8 si 7,4. Cam mare diferenta, totusi :98: Catastrofale au fost cele din 1738,1802, 1838, 1940 si 1977. Restul au fost mai slabe.
 
Si tu crezi ca un 6.8 e slab ? crezi ca nu scutura bine bucurestiul ? sunt case si cladiri f vechi in buc care nu cred ca ar mai rezista la unul de talia 6.8
 
N-am spus asa ceva. Dar nici sa ne suim pe pereti ca gata, vine apocalipsa peste noi si o mierlim cu totii ! Sunt niste limite, totusi.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus