• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Activitatea seismica tipica

GeoX1

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
27.321
Scor reacție
4
In mod obisnuit, in fiecare an se produc in Vrancea, in medie, 10-15 cutremure de magnitudine mai mare sau egala cu 4,0. In anii mai activi, cu activitate mai intensa, putem avea si 20 de astfel de cutremure. Dintre acestea, 1-3 seisme pot avea magnitudini de 5,0 sau peste aceasta valoare.
Inainte de cutremurul din 1977 au existat seisme vrancene de 5 grade, de exemplu pe 20 august 1973 (M=5,6 adancime h=73 km), 23 octombrie 1973 (M=5,1 h=171 km adancime),17 iulie 1974 (M=5,4 h=145 km), 7 martie 1975 (M=5,1 h=21 km), 31 martie 1975 (M=5,3 h=130 km), 1 octombrie 1976 (M=5,6 h=146 km). Inainte de seismul din 1986 s-a remarcat, de exemplu, dubletul de cutremure vrancene din 1 august 1985, 2 socuri la cateva ore interval: 1 august 1985 ora 14h17min M=5,2 I=V h=118 km si 1 august 1985 ora 17h35min M=5,6 I=VI h=96 km; de asemenea, cutremurul crustal din 27 aprilie 1986 de la Ramnicu Sarat M=5,1 h=15 km, sau prima rupere din 16 august 1986 9h41min M=5,3 h=133 km...deci prima rupere ce a precedat socul principal din 31 august...
Dodo, seismele vrancene de 5 grade sunt totusi banale, nu trebuie sa te agiti prea mult. Interesant e de vazut LA CE ADANCIME SE VA PRODUCE URMATORUL CUTREMUR VRANCEAN DE 5-5 SI CEVA...! :)):))
 
Pai tu nu stii? Spune-ne si noua te rog:32:
 
Sorin vorbea de asa numita \"migratie hipocentrala\". Daca adancimea acestui viitor seism in jur de 5R (iminent de altfel) va fi MAI MICA decat a ultimului de 5R+ si se va incadra cam in aceeasi zona, atunci va intra in schema de migratie in care deja intra seismele din 14 mai 2005, 18 iunie 2005 si 13 dec 2005 si putem spune ca se pregateste ceva mai mare... :))
 
Ma capiati. Nu ca nu as fi dar ....totusi....putin respect pentru Dodo:ack:
Ce stiti voi si eu nu inteleg?
 
In mod obisnuit, in fiecare an se produc in Vrancea, in medie, 10-15 cutremure de magnitudine mai mare sau egala cu 4,0. In anii mai activi, cu activitate mai intensa, putem avea si 20 de astfel de cutremure. Dintre acestea, 1-3 seisme pot avea magnitudini de 5,0 sau peste aceasta valoare.
Inainte de cutremurul din 1977 au existat seisme vrancene de 5 grade, de exemplu pe 20 august 1973 (M=5,6 adancime h=73 km), 23 octombrie 1973 (M=5,1 h=171 km adancime),17 iulie 1974 (M=5,4 h=145 km), 7 martie 1975 (M=5,1 h=21 km), 31 martie 1975 (M=5,3 h=130 km), 1 octombrie 1976 (M=5,6 h=146 km). Inainte de seismul din 1986 s-a remarcat, de exemplu, dubletul de cutremure vrancene din 1 august 1985, 2 socuri la cateva ore interval: 1 august 1985 ora 14h17min M=5,2 I=V h=118 km si 1 august 1985 ora 17h35min M=5,6 I=VI h=96 km; de asemenea, cutremurul crustal din 27 aprilie 1986 de la Ramnicu Sarat M=5,1 h=15 km, sau prima rupere din 16 august 1986 9h41min M=5,3 h=133 km...deci prima rupere ce a precedat socul principal din 31 august...
Dodo, seismele vrancene de 5 grade sunt totusi banale, nu trebuie sa te agiti prea mult. Interesant e de vazut LA CE ADANCIME SE VA PRODUCE URMATORUL CUTREMUR VRANCEAN DE 5-5 SI CEVA...! :)):))


in legatura cu seismul subliniat, stiti daca s-a simtit, deoarece din ce i-am intrebat pe ai mei, precum si pe altii care stiau ce este acela un seism, mi s-a spus ca pana la cel din 4 martie 1977 nu au mai simtit alte seisme si mi se pare oarecum ciudat, deoarece acum cele de 5,2-5,3 R se simt destul de bine si la etaje inferioare, iar adancimea focarelor este aproximativ la fel cu cea de mai sus ? in situatia aceasta fie datele sunt eronate, fie oamenii erau \"mai putin simititi\" in acele vremuri :))
 
Dodo nu era chiar in scutece in \'77 si a fost prima data cand am auzit ce este un seism.Bunicul insa a spus ca a simtit ceva in vara lui \'76 pe cand se odihnea intr-un sezlong la tara.
 
Dodo nu era chiar in scutece in \'77 si a fost prima data cand am auzit ce este un seism.Bunicul insa a spus ca a simtit ceva in vara lui \'76 pe cand se odihnea intr-un sezlong la tara.

acu depinde si in ce zona a tarii se afla, deoarece e posibil ca seismul sa nu fi fost in vrancea (daca intradevar a existat unul), cel putin pe lista de la infp nu e trecut nici un seism in vara lui \'76.
 
Ce iti pot spune este ca: bunicu a zis asa: anul trecut in vara am simtit o miscare scurta, mi-a tresaltat mana pe sezlong dar nu am dat importanta.
Ii placea sa isi faca siesta in curte motaind la umbra.
Cei cu care discuta au spus ca e posibil sa fi simtit cutremurul din Turcia.
Evident aceasta discutie s-a intamplat dupa 4 martie \'77.
Locuia in apropiere de Bucuresti la ses.
 
Ce iti pot spune este ca: bunicu a zis asa: anul trecut in vara am simtit o miscare scurta, mi-a tresaltat mana pe sezlong dar nu am dat importanta.
Ii placea sa isi faca siesta in curte motaind la umbra.
Cei cu care discuta au spus ca e posibil sa fi simtit cutremurul din Turcia.
Evident aceasta discutie s-a intamplat dupa 4 martie \'77.
Locuia in apropiere de Bucuresti la ses.

putea fi si o simpla contractura musculara, daca doar mana i-a facut probleme :))
 
Cu siguranta nu. Stia ce spune si avea o memorie fantastica. Era foarte pasionat de citit si nu dormea in front ca mine.
:))
 
Ma capiati. Nu ca nu as fi dar ....totusi....putin respect pentru Dodo:ack:
Ce stiti voi si eu nu inteleg?

Hipocentrul este punctul in care incepe ruptura in planul de faliere. Epicentrul este punctul de la suprafata pamantului, aflat vertical deasupra hipocentrului. \"migratia\" sau \"progresia\" hipocentrala inseamna ca pentru o serie de seisme (de obicei pt. cele de 5 - 5 si ceva), hipocentrele sunt aproape coliniare, si adancimile lor scad cu avansarea in timp. Exemplu fictiv de \"progresie\": 1 ianuarie - 5,2 Richter la 105 Km adancime, 2 februarie - 5,4 la 76 Km, 3 martie - 5,0 la 34 Km. De obicei acest fenomen dovedeste ca in zona respectiva se afla inmagazinata f. multa energie si \"se pregateste\" unul mare.

Noi avem deja o astfel de progresie, cu 27 oct 2004 - Mw=6.0 - 105 Km, 14 mai 2005 - Mw=5.2 - 149 Km, 13 dec 2005 - 144 Km. (desi adancimile nu sunt ordonate, hipocentrele sunt totusi aliniate).

Am atasat si un pdf cu comentariile seismologilor asupra acestui fenomen.
 
Dodo nu deschide PDF decat in stare de urgenta.Caraie computerul cand deschid si urasc acest format:ack:
VA cred ce spuneti desi nu imi dati vesti prea bune.
Daca se mai produce un seism mare in Asia( Sumatra) ce se intampla la noi?
O sa rasufle dl. Marmureanu si mai usurat?
 
EarthQuake, sa stii ca si eu i-am intrebat pe ai mei si mi-au spus, mai ales tata, ca simteau destul de des cutremure, in lunile si chiar cu cativa ani inainte. Imi spunea ca mereu ii atragea atentia mamei:\"Iar a fost cutremur, s-a miscat biblioteca...\" :)) Desigur, catalogul online al INFP nu e deloc complet, dar vedem totusi ca apar mai multe cutremure, dintre care mai importante au fost cele din 20 august 1973 (M=5,6 h=73 km adancime !!!!!) si evenimentul din 1 octombrie 1976 ora 19h50min (M=5,6 h=146 km si resimtit la Bucuresti cu intensitatea V pe Mercalli). Mai interesant ar fi cel din august 1973, mai ales din cauza adancimii de 73 km; practic, seismul din vara anului 1973 s-a produs, oarecum, IMEDIAT DEASUPRA deasupra zonei de rupere a cutremurului din 1977 (care a fost intre 80-110 km). Ca sa fac o paralela, as zice si ca seismul vrancean de magnitudine 6,0 din 27 octombrie 2004 (produs la o adancime de 100 km) a rupt o zona situata IMEDIAT DEASUPRA zonei focale a viitorului cutremur major (despre care se crede ca va rupe etajul de adancime 110-130 km !!!). Foarte interesant, asa, ca fenomen. Cu un an inaintea cutremurului vrancean din 31 august 1986 (Ms=7,0 h=131 km) s-a semnalat un dublet de cutremure vrancene pe 1 august 1985 (14h17min M=5,2 h=118 km si 17h35min M=5,6 h=100 km), deci iarasi DEASUPRA ZONEI DE RUPERE (care in 1986 a fost intre 131-148 km), si care dublet face parte, practic, din fenomenul de MIGRATIE/PROGRESIE HIPOCENTRALA !!!! Deci inaintea unui cutremur mare se produce un seism moderat la o adancime IMEDIAT DEASUPRA celei in care se va situa viitorul soc principal major. Da, deci exista anumite fluctuatii,anumite variatii in distributia hipocentrelor cutremurelor moderate inaintea unuia major, fluctuatii care pot fi de tip MIGRATIE/PROGRESIE HIPOCENTRALA, etc. Problema este ca aceste modificari,aceste variatii nu ne spun si cand anume va veni socul principal, poate in interval de 1 an, poate de 3 ani, etc. E interesant asa, dpdv stiintific, pentru a vedea ce precursori de natura seismica exista...:10::)):)):))
 
Dodo nu deschide PDF decat in stare de urgenta.Caraie computerul cand deschid si urasc acest format:ack:
Bun venit in lumea IT :)) Formatul PDF e printre cele mai raspandite. Eu as muri fara PDF...:)) Sa nu iei tu un datasheet al unui integrat, sa nu iei tu scheme, sau carti :))

viata fara PDF nu are sens :))

:10::harhar::12:
 
Ouf.Explica si pe intelesul celor care nu stiu.
Ma omori aici la prima ora cu migratia hipocentrului. Neuronul meu inca doarme:ack:
 
Pai la cat te-ai culcat azi noapte ? N-ai avut somnica ? :)):harhar:
Migratie/progresie hipocentrala te nedomireste ? Pai a dat Emil un exemplu imaginar. Eu o sa il reiau pe cel care a precedat cutremurul din 1986. Fii atenta, Dodo:harhar::)), la succesiunea adancimilor la care s-au produs cutremurele vrancene de magnitudine 5 in perioada 1981-1986 !
18 iulie 1981 M=5,4 h=166 km
25 ianuarie 1983 M=5,3 h=152 km
11 martie 1983 M=5,4 h=151 km
12 aprilie 1983 M=5,0 h=149 km
20 ianuarie 1984 M=5,0 h=132 km
12 februarie 1984 M=5,2 h=124 km
20 iunie 1985 M=5,1 h=122 km
1 august 1985 M=5,2 h=118 km
1 august 1985 M=5,6 h= 97 km
27 aprilie 1986 M=5,1 h=15 km
MIGRATIE/PROGRESIE HIPOCENTRALA, Dodo, inseamna ca hipocentrele cutremurelor relevante capata o anumita tendinta, o anumite evolutie pe adancime, de exemplu aceasta evolutie ascendenta, de la mare adancime spre mica adancime. Sper ca ai retinut ideea...:)):harhar::))
 
Foarte interesant. Vrei sa ma sperii, lasa ca stiu eu:ack:
O ora rezonabila de plecat in culcus e 2am:harhar:.
Cum stam cu migratia acum?
 
In articolul la care a pus Emil linkul, 2 cercetatori de la INFP, intre care Mircea Radulian (directorul stiintific) sugereaza, discret, ca seria de cutremure vrancene din perioada 2004-2005 incepand cu cel din 27 octombrie 2004, ar constitui O FORMA APARTE DE FENOMEN DE TIP MIGRATIE HIPOCENTRALA, si ca succesiunea evenimentelor seismice (M>5,0) ar sugera o anomalie precursoare pentru viitoarea ruptura majora !!!! :)):angel::)):)):))
 
Whatttttttttt?Si de cate seisme e nevoie ca sa se rupa? Cam ce arata statistica?
 
Stai cuminte, Dodo...Cuminte...:)):harhar: Aceste posibile anomalii sunt de termen lung, eventual mediu. Ele nu ne spun si cand anume va avea loc \"mult-asteptatul (si mediatizatul :)):harhar:) cutremur major. Asa ca dormi linistita...:)):10::)):12::12:
 
Back
Sus