• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
m-ati ametit. e un haos in bibilica mea de seisme, ani, luni, adancimi, dubleti, si alte lacune seismo preistorice.:harhar:
 
deci sa inteleg ca in ziua x vor fi multe mini seisme?
 
makan de foame si ma prefac ca muncesc:ack: vreau acasa sa pap si sa dorm:acK:
 
Hushhhh Dodo la culcushh !!! :harhar::harhar::harhar::harhar: Nu mai makani asa ca ne tiuie urechiusele sensibile...:unsure::harhar::unsure:
 
Sorine... iar ai ajuns pe prima pagina... si aici si pe gfxworld... hihi
 
:harhar: Sorin, chiar daca nu poti vorbi la superlativ despre un asemenea eveniment, cred ca-mi este permis sa laud autorul, felicitari si lui Alex:clapping:
 
Aspectele descriptive (de ordin istoric) le-am reprodus dintr-o carte cu procese celebre din istoria Romaniei...:harhar::harhar:
 
:ack:iar dati party fara mine? Prevad ca voi va zguduiti si io umblu dupa muste:ack:
 
sorinsov a spus:
Pai ar cam trebui sa existe o concentrare de cutremure, sau o tendinta de migrare spre o anumita adancime, si evenimente cu magnitudini ceva mai mari, de 4-5 si chiar peste 5,0.

stii..urmarind evolutia magnitudinilor din 1940 s-ar putea ca parerea ta sa fie validata de realitate:wink:, dar ce ma fac cu 1977.......iar \"jucaria\" din 1990 este atipica rau.....Cred ca depinde de ce placa si din ce directie vine....S-ar putea spune despre unul dintre cele 3 tipuri de cutremure (manifestare spre NE, spre SV, ambele directii simultan) ca are un comportament mai \"predictibil\"?:harhar:

cele 2 seisme din 1990 nu au legatura cu cele de acum, au fost generate de alta placa decat cea a marii negre care genereaza actualele seisme pana in 2022 sau 2024.
 
Pai aia e...activitatea s-a intensificat cu ceva timp inainte de cutremurul din 10 noiembrie 1940, chiar cu mai multe luni inainte. Dar in 1977 a fost altfel !!!! :unsure::ack::unsure::ack::harhar::worthy::harhar:

de altfel dupa seismul din 1940 si pana in 4 martie 1977 nu a existat decat un singur seism de 6.5 - 6.6 grade (ma refer la alta magnitudine decat Mw) in 1945, timp de 32 de ani nu s-au inregistrat seisme mai mari de 6 - 6.1 grade. dar pe de alta parte era si normal dupa energia eliberata de seismul din 1940...
 
Alty a spus:
sorinsov a spus:
Pai ar cam trebui sa existe o concentrare de cutremure, sau o tendinta de migrare spre o anumita adancime, si evenimente cu magnitudini ceva mai mari, de 4-5 si chiar peste 5,0.

stii..urmarind evolutia magnitudinilor din 1940 s-ar putea ca parerea ta sa fie validata de realitate:wink:, dar ce ma fac cu 1977.......iar \"jucaria\" din 1990 este atipica rau.....Cred ca depinde de ce placa si din ce directie vine....S-ar putea spune despre unul dintre cele 3 tipuri de cutremure (manifestare spre NE, spre SV, ambele directii simultan) ca are un comportament mai \"predictibil\"?:harhar:

cele 2 seisme din 1990 nu au legatura cu cele de acum, au fost generate de alta placa decat cea a marii negre care genereaza actualele seisme pana in 2022 sau 2024.
sunt de aceeasi parere ca ce s-a intamplat in 1990 a avut alta cauza....Nu sunt geofizician..de aceea intreb! Am reusit cu ajutorul explicatiilor lui Sorin sa pun pe tabla o versiune tridimensionala a microplacii din curbura Carpatilor, pe care am trecut adancimile/ anii /directia principala de manifestare a cutremurelor, numai peste 7,0 R...este interesant rezultatul......stiu si am inteles ca acum, suntem sub efectul celeilalte placi (Marea Neagra)...se vede destul de usor ca efectul major al unui cutremur este mai degraba spre SV...nimeni n-a zis ca seismele din 1990 au vre-o tangenta cu ce va urma...
 
sorinsov a spus:
Pai aia e...activitatea s-a intensificat cu ceva timp inainte de cutremurul din 10 noiembrie 1940, chiar cu mai multe luni inainte. Dar in 1977 a fost altfel !!!! :unsure::ack::unsure::ack::harhar::worthy::harhar:

de altfel dupa seismul din 1940 si pana in 4 martie 1977 nu a existat decat un singur seism de 6.5 - 6.6 grade (ma refer la alta magnitudine decat Mw) in 1945, timp de 32 de ani nu s-au inregistrat seisme mai mari de 6 - 6.1 grade. dar pe de alta parte era si normal dupa energia eliberata de seismul din 1940...

Deci sa intelegem ca viitorul seism vrancean va fi cel putin de magnitudinea celui din 1940?
 
Marmureanu a spus ca din aprilie 2006 suntem 18 ani sub influenta placii anatoliene.
placa africana de pana acum nu a dat in 600 de ani seisme peste 6. cand a fost ultima miscare a placii anatoliene???:harhar:
 
Dodo, actiunea placii africane poate determina cutremure cu magnitudine maxima de 6,5-6,7 pe scara Richter, fapt dovedit de cutremurul din 30 mai 1990. Un astfel de eveniment, de fapt, nu ar fi chiar o exceptie, se pare ca s-a mai intamplat in trecut sa apare seisme vrancene de magnitudine in jur de 6,5 chiar si 6,7 grade in perioade care ar fi trebuit sa fie caracterizate prin actiunea dominanta a placii Africane. Ne intereseaza, de fapt, evenimentele mai mari de 6,7 grade pe scara Richter, intensitate maxima cel putin VIII pe scara Mercalli care sunt generate in perioadele cand domina actiunea blocului Asiatic si a microplacii Marii Negre. Se pare ca in astfel de perioade, sub actiunea acestui \"cuplu de forte\", se genereaza un fel de forfecari si deformari in volumul litosferic, care aduc nivelul stressului (care, dupa ultimele teorii, se acumuleaza de fapt in mod continuu) la valori critice, suficiente pentru declansarea de cutremure mai importante, cu magnitudini in jur de 7,0 sau chiar peste aceasta valoare. Cica Vrancea se rupe ca un stalp supus la niste forte de torsiune, un gen de rasucire, zicea mai demult nea Marmureanu ! Cica niste experimente facute la centrul lor de fizica la Magurele au aratat ca un stalp, in fine, o bucata de roca dura, supusa unor forte de compresiune foarte mari, inainte sa se rupa cu totul, sufera niste fisuri mici care cresc progresiv. Marmureanu numea respectivele fenomene drept rupturi preliminare care, deci, preceda ruptura majora (principala). Si cu cat ar trece mai mult timp din momentul aparitiei rupturilor minore, cu atat cutremurul principal va fi mai puternic !!!
In alta ordine de idei, dragii mei, maine voi fi offline toata ziua, eu si cu prietena mea mergem in expeditie pe Valea Oltului, in zona Coziei si in imprejurimi, Turnu, Ostrov...:ack::unsure::harhar::harhar::harhar: Matusa Dodo, sa fii cuminte, sa nu te dai in stamba:harhar: si sa faci nani. Ca te scol eu din somn maine dimineatza cu un sms voios, plin de voie buna ! :unsure::harhar::worthy: Asa ca, matusica, du-te diseara la culcare mai devreme...:angel:
 
:ack:eek: sa stai pe server pana ma trezesc:ack:cu tot cu cozia si restul:harhar:
dodo o sa faca nani muuuulttttttttttttttttt:harhar:
tu o sa ingheti pe drum pentru ca au anuntat ca vine frigul:harhar:
bine bine dar cat timp am fost sub influenta placii africane? din ce an si pana ince an?
 
1987-2005...Se pare insa ca \"tranzitia\" s-a facut mai repede, per. oct 2004-aprilie 2005 a fost o perioada in care lucrurile ar fi inceput sa se schimbe. In orice caz, majoritatea cutremurelor din 2005 se pare ca au avut mecanism de focar cu plan de falie NE-SV, deci au fost totusi declansate de miscarea de la est spre vest. Ma refer, in principal, la cutremurele din mai si iunie 2005, precum si la cel din decembrie 2005.
Adica, deja microplaca Marii Negre a apucat sa impinga spre Curbura de ceva timp...e unul dintr lucurile care nu s-au spus. Practic, nea Marmureanu a avut noroc ca nu s-a intamplat inca nimic serios ! De fapt, daca ne gandim la durata medie 18 ani +/-2 ani, rezulta ca, de fapt, nu e deloc neobisnuit ceea ce s-a intamplat. 18 ani e o valoare medie, si stim ca mai sunt abateri, de plus sau minus...In acest caz, abaterile sunt cam de 2 ani in plus sau in minus fata de durata \"standard\", cum a sesizat si EarthQuake f. bine. Nu inseamna ca e fix 18 ani de fiecare data.
 
Sorin, am vazut ca in ultimele zile a reinceput o oarecare activitate seismica pe palierul de 100-130km adancime. Putem considera ca am iesit din lacuna seismica?
 
Sunt variatii si variatii. Si in iunie-iulie am avut cutremure de 3,7 la 80 km adancime (30 iunie, 8 iulie), cu pre-socuri si replici mici. Cred ca ce se intampla acum e urmarea a mai multor saptamani de liniste chiar totala (din a doua jumatate a lui octombrie). Oricum, problema noastra e totusi la mare adancime...stii doar, \"misca sus si crapa jos\". Dupa ultima revizuire, cutremurul de azi dimineata a fost tot in jur de 100 km adancime, ceea ce inseamna ca domina in partea de sus, iar jos tace ! Si oricum, a fost sub 4,0 ! Nu stim ce va fi la anul...tot ce se poate spune e ca nu cred sa crapa pana la finele anului asta ! :harhar::harhar:
 
Ar mai trebui spus ca, pe termen lung, de regula intre 120-160 km adancime se produc cam de 3-5 ori mai multe cutremure decat in partea de sus, la 70-100-110 km adancime (ma refer aici si la seismele mici, de magnitudine 3).Or, vedem ca anul asta s-a cam inversat acest \"raport\", ceea ce iarasi e interesant. O sa iti trimit si desenul ala cu cutremure de la 3,4 in sus, pe adancimi, dar mai tarziu
..:harhar::hypocrite::harhar::unsure:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus