• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
In context, as mai repeta un lucru. Un eventual cutremur de peste 6,0 pe scara Richter in partea de sus, la 80-100 km adancime, cel mult 110 km, nu cred ca va fi foarte puternic ca magnitudine; spuneam ca la 80-100 km adancime, plus sau minus 10 km, nu trebuie sa ne asteptam prea curand la un cutremur mai mare de 6,5-6,7 grade. Din motivele expuse (anume, acela ca acest etaj si-a cam consumat \"potentialul\" in ultimele decenii, in 1977,1990, 2004, deci nu poate avea atata energie acum pentru ceva comparabil cu 1977). Da, poate sa fie un cutremur de 6,5-6,7 grade, dar nu mai mare, la 80-100 km adancime.
 
adicatelea va fi ca in 1802:ack:
jos si puternic. chiar poate faceti o statistica pe adancimi cate seisme au fost si care a fost ultimul.[/font]
 
Dodo, eu i-am promis lui Alex ca ii transmit imaginea activitatii seismice din Vrancea din ultimii 2 ani, pentru cutremure peste un anumit prag minim de magnitudine (3,4 grade, asa ceva). O sa o fac, dar nu acum, am multe pe cap si acasa, si la servici...:harhar::ack: nu ma sacai, dar in urmatoarele 2-3 saptamani chiar nu voi putea baga posturi ample si necum sa postez imagini. Nici macar de pozele de ieri de pe Valea Oltului nu am timp sa ma ocup. Asta e...2-3 saptamani ai si tu rabdare, ca n-o fi foc...:harhar::wink:
 
importante sunt cele marinu toate stifturile:ack:
ca sa ne facem oidee de cand nu a rupt un etaj si cam cate au fost pe secol.:harhar::harhar:
 
Am aflat o posibila cauza pentru cutremurele din Vrancea... :harhar:
Se spune ca la Intorsura Buzaului s-ar afla ascunsa o comoara fabuloasa... :unsure:
Si daca-i asa, acolo ar trebui sa fie si un Dragon sa o pazeasca...poate chiar ala legendar... cum il chema ?

Fara gluma acum, oare in mitologii imaginea Dragonului nu poate simboliza un vulcan care arunca foc si zgura ? Studiind mitologiile putem afla lucruri interesante despre cutremure... poate... :harhar:
Poeanon
 
1 pt mine esti obositor ca iti tot pui nick-ul in coada postului.
de vulcani stinsi ai auzit? candva scuipau lava. daca citeai prin forum lasai basemele pentru copii de gradinita si observai ca exista si un desen despre Vrancea si cum arata zona seismica.
te rog sa nu mai postezi aiurea si sa urmaresti topicurile ca sa nu faci o salata.
 
Asta este topicul nostru nu ?
\" Forum Cutremur.net / Zona de discutie / Discutii diverse / Chat on-line :harhar: (5)\"

Sa sterg Poeanon si de la semnatura automata ? Este numele autorului citatului...

Ce are desenul cu dragonul... brainstormingul nu e permis pe topic ?...
sau trebuie sa fim toti tristi si sobri cand vorbim despre cutremure ?...

Dacii erau ceva mai veseli... din fire. Si-si construiau casele din lemn. Dar nu cred ca vroiau sa previna vreun cutremur...
 
Asta este topicul nostru nu ?
\\" Forum Cutremur.net / Zona de discutie / Discutii diverse / Chat on-line :harhar: (5)\\"

Sa sterg Poeanon si de la semnatura automata ? Este numele autorului citatului...

Ce are desenul cu dragonul... brainstormingul nu e permis pe topic ?...
sau trebuie sa fim toti tristi si sobri cand vorbim despre cutremure ?...

Dacii erau ceva mai veseli... din fire. Si-si construiau casele din lemn. Dar nu cred ca vroiau sa previna vreun cutremur...

:wink:Ai multa dreptate...:whistling:dar aici se vorbeste despre viitor:angel:...:green:doar un nene\' facea trimiteri la trecut:green:...si unii mai fara minte l-au trecut la ....trecut:harhar::harhar::harhar:
 
Poeanon, se pare ca tu nu ai inteles niste lucruri. Ar trebui sa privesti forumul ca pe o cladire cu mai multe sali. In fiecare sala se discuta cate un subiect, la un anumit nivel si intr-un anumit fel. Daca tu intri intr-o sala de conferinte unde se discuta despre fizica pamantului si incepi sa vorbesti despre mitologie, legende, comori si alte de-astea, esti pe langa subiect. Iar in momentul in care intri intr-o sala in care o persoana povesteste niste amintiri care au marcat-o si tu incepi sa faci misto de ce spune aceasta, este deja bataie de joc si nesimtire. Nu am convins acea persoana sa isi deschida sufletul si sa fie de acord sa public aici marturia sa ca sa vina cineva sa faca misto. Asta ai inteles?
 
ce nu a inteles este ca gluma este gluma iar lucrurile serioase sunt serioase!
 
Vad ca unii chiar cred in bazaconii cu prevenirea cutremurelor prin cine stie ce meditatii si alte cele...:harhar::whistling: Nu pot decat sa ma amuz si sa ma mir...Mare e gradina...:angel::unsure::harhar:
In fine, fiecare crede ce vrea. Cu prevenitul a mai incercat si nea Hancu...:worthy::harhar::unsure::biggrin:...ma amuzam copios atunci, in ianuarie 2000, de ce traznai spunea :ack:
 
a preveni cu a prevedea sunt 2 verbe diferite sosolici:ack:
poti presimti ca vine ceva si iti poti traduce informatia daca stii cate ceva despre tine si reactii.
este o chestie care depaseste stiinta desi se fac tot felul de cercetari.
nu discutam de hancu aici ci de oameni cu inzestrari speciale care nu trambiteaza peste tot ceea ce simt si stiu.
 
Dodo, stiu si eu macar atata lucru...:harhar: Una e previziunea (indiferent de ce natura e), si alta e prevenirea. Pai se vorbeste in medicina de prevenirea bolilor de un anumit fel, de pilda. Evident, un cutremur nu poate fi impiedicat sa se produca.
Oricum, oamenii cu bun simt nu se apuca sa isi debiteze calitatile lor extraordinare (pretinse!) peste tot pe unde apuca...
 
eu prevestesc ca sosolici o sa ajunga aeroplan seismic daca mai critica ratusca:harhar:
 
........este o chestie care depaseste stiinta desi se fac tot felul de cercetari.
.......... ci de oameni cu inzestrari speciale care nu trambiteaza peste tot ceea ce simt si stiu.

In unele tari se foloseau aceste tehnici -psihologice-extrasenzoriale (dezvoltate si rafinate) ca potentiala arma.....Este extraordinar de dificil sa crezi ceva de care nu ai parte...si este si mai dificil sa convingi pe altcineva ca ai dreptate...Sorin atinge un punct sensibil...oamenii cu bun simt nu comunica despre aceste simturi/simtiri...nu neaparat ca nu ar dori sa faca cunoscute asemenea \"anticipari\" ci mai mult de rusinea unor comentarii rauvoitoare... Nu sunt de partea \"Misa\"...sau a exploatarii unor fenomene insuficient explicate (noi folosim ~5% din capacitatile mintale...nimic din subconstient..care este ca un URIAS adormit) pentru a nega/dovedi un anumit gen de nestiinta...Sunt persoane hipersensibile care pot simti ceva, dar nu pot explica ce/de ce/unde/ cauza....De obicei nu au parte de 2 ori in viata de aceeasi amplitudine a simtirii care sa le permita asocierea cu o experienta traita....In fata unui cutremur avem o arma in plus...posibilitatea de a ne ajuta unul pe celalalt:biggrin:
 
exista un destin al fiecaruia si este avertizat sa nu fie intr-un loc sau impins cu forta.
culmea e ca unii se cred speciali desi habar nu au cu ce se mananca paranormalul. se cred filozofi si bat campii aiurea.
cei care stiu tac pentru ca tacerea este de aur.
 
exista un destin al fiecaruia si este avertizat sa nu fie intr-un loc sau impins cu forta.
culmea e ca unii se cred speciali desi habar nu au cu ce se mananca paranormalul. se cred filozofi si bat campii aiurea.
cei care stiu tac pentru ca tacerea este de aur.

:harhar:
 
:tongue:Nasico\' nu mai fi asa de DODO:harhar::harhar::harhar::harhar:
 
:unsure:nu esti de acord cu ce am spus sau ce te-ai sfintit acolo?:harhar:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus