• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Ce e drept, pe noi nu ne afecteaza zona din Banat. Acolo sunt oricand posibile, de fapt, cutremure la foate mica adancime, in jur de 10 km. Nu cred ca vor fi ca in 1991 (5,5-5,7 grade), dar ceva la 4,5-5 grade se poate intampla.
Sigur ca in mod normal Vrancioaia ar trebui sa se miste, dar s-ar putea la fel de bine sa nu o faca acum. Si asta n-ar fi prea bine. Pe de alta parte, in 1940, de pilda, activitatea a inceput sa creasca, de fapt, cu mai multe luni inainte. Interesanta a fost atunci evolutia adancimilor:
24/06/1940 5,5 115 km adancime
22/10/1940 6,5 125 km adancime
08/11/1940 5,5 145 km adancime
10/11/1940 7,4 150 km adancime
Practic, a \"mers\" de sus in jos ! :hypocrite::ack:
 
Ahhhhhhhhhhhhhh ce avatar si-a pus Alty:32:
Ne invitezi la dans:17:?

mai degraba iti dau o mana de ajutor, daca nu pot pune poza cu ciresii infloriti (sic!)
 
Si totusi, se misca usor si persistent estul Turciei. Un cutremur de 4,6 grade s-a produs acolo in noaptea asta. E o activitate persistenta acolo. Ce e drept, inca nu sunt mari evenimentele, dar oricum cred ca se creeaza o presiune pe iubita noastra microplaca a Marii Negre. Stimabila si respectabila microplaca a Marii Negre :ack::harhar::hypocrite: Ii stim noi de frica, nu-i asa, EarthQuake ?? :tongue::wink::harhar:
 
Cutremur simtit puternic la Satu Mare
Un cutremur de suprafata cu magnitudinea de 5,5 pe scara Richter s-a produs, joi dimineata, la nord-vest de Romania. Miscarea telurica a fost simtita si la Satu Mare, transmite Radio Romania.
 
Cutremur simtit puternic la Satu Mare
Un cutremur de suprafata cu magnitudinea de 5,5 pe scara Richter s-a produs, joi dimineata, la nord-vest de Romania. Miscarea telurica a fost simtita si la Satu Mare, transmite Radio Romania.

Sorin, iarta-ma nu am avut timp sa caut toate datele (stiu ca le-ai pus undeva pe alt topic) scrie-mi aici si celelate detalii...raman dator cu ...o ....felicitare....
 
Pai am inteles ca seismul s-a produs la nord de Satu Mare, a avut o magnitudine de 4,8-5,0 pe scara Richter si s-a resimtit destul de tare la Satu Mare, in Maramuresul romanesc si in Ucraina zona carpatica.
Problema e alta. Ca sunt aglomerari progresive de cutremure in jurul Romaniei, ca se amplifica treptat activitatea in estul Turciei, ca in fostele republici sovietice din Asia centrala apar activitati persistente, ca in Caucaz apar cutremure adanci. Parerea mea e ca putem vorbi de un proices in evolutie...sa vedem spre ce anume :ack::ack::hypocrite:
 
Si totusi, se misca usor si persistent estul Turciei. Un cutremur de 4,6 grade s-a produs acolo in noaptea asta. E o activitate persistenta acolo. Ce e drept, inca nu sunt mari evenimentele, dar oricum cred ca se creeaza o presiune pe iubita noastra microplaca a Marii Negre. Stimabila si respectabila microplaca a Marii Negre :ack::harhar::hypocrite: Ii stim noi de frica, nu-i asa, EarthQuake ?? :tongue::wink::harhar:

Sorin, sa le pun pe un grafic? , eventual o comparatie cu 1940? sau 1977? Sunt confuz la ora asta, care dintre ele a fost pe directia SV (parca \'77, pentru ca \'40 distrugerile au fost mai mari in Moldova). Da-mi un azimut...poate reusesc o comparatie in WE asta....
 
Alty, cutremurele care se produc mai jos de 130 km adancime au directivitate predominanta spre Moldova, fiindca superea \"merge\" de la SV spre NE. Cutremurele care se produc mai sus de 110 km adancime au directivitate spre Muntenia, rupere de la NE spre SV. Nu se stie sigur cum sunt cutremurele de la 110-130 km adancime, sunt considerate mai misterioase !
 
Realitatea tv a spus ca 5.2. Asteptam toate rectificarile. Se pare ca a zguduit bine zona de nord si s-au speriat oamenii.
 
La noi seisme asa de sus, 10km se produc in Banat, Dobrogea si unde?
 
Cutremure crustale (5-60 km adancime) se produc in Banat, Fagaras, Bucovina, Maramures, Transilvania, Crissana, Dobrogea, Campia Romania, Oltenia, dar si in Vrancea ! Vezi topicul la Regiuni seismice...
 
Un seism de 5 in Vrancea nu se resimte in Bucuresti. Nu ajunge pana aici.
Nu-i asa?
 
Cutremurele crustale de 5-5,2 grade se produc mai ales intre Focsani-Ramnicu Sarat, la adancimi de 15-35 km. In epicentru au intensitati de VI pe scara Mercalli. Cand epicentrul e mai spre Focsani nu se simt la Bucuresti. Cand epicentrul e la Ramnicu Sarat, se simt slab si la Bucuresti cu intensitatea de III pe scara Mercalli.
 
Suntem feriti de astea dar cele adanci ne troznesc serios.
 
La Baia Mare oamenii au plecat din case, au cazut florile de la pervaz si unii profesori au intrerupt orele si au scos copii in curtea scolii de teama unor replici.
A dat la tv.
 
Maramuresul a mai fost zguduit de cutremure in 1979. O secventa de cutremure intre 4,3 si 4,7 grade pe scara Richter, la 5-10 km adancime, a afectat Baia Mare si zona Ocna Sugatag-Sighetu Marmatiei pe 8,28 si 30 martie 1979. In 1999, pe 4 ianuarie, un cutremur de 4,9 grade pe scara Richter s-a produs la 29 km adancime in zona Satu Mare-Halmeu.
 
vom vedea ce vine. o sa ii monitorizam pe cei din afara pentru in INFP nu se oboseste sa ne dea informatii.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus