• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Alty... ce ma seaca este exact formularea \"scarile cad primele\". Iti dai seama ce imagine de cosmar isi fac oamenii? E un stress in plus, o incarcare nervoasa inutila in momentul in care incepe un cutremur, iar pentru unele persoane surprinse pe scari ideea \"gata, sunt pe scara inseamna ca nu mai am nici o sansa\" poate creea un soc. Tocmai de aceea am incercat (cu mult timp in urma) sa aflu daca e reala regula asta sau nu. Si n-am gasit date care sa o sustina.
 
Apropo, avem in ultimele 24 de ore peste 460 de vizitatori unici...
 
Revenind la \"spinoasa\" chestiune a scarilor, evident ca daca ma prinde in apartament, voi astepta in liniste sa se termine si nu voi pleca pe scari in timpul cutremurului, indiferent daca e sau nu cineva pe scara. La noi pe scara blocului, mai sunt ghiveciuri, chestii agatate si pot sa imi cada in cap. Oamenii tin tot felul de lucruri...La cutremurul din 28 aprilie 1999 (5,7!!!!), un astfel de ghiveci a cazut de pe policioara tocmai cand trecea o vecina, dansa ajunsese pe palier si in fata ei a cazut ghiveciul, spargandu-se de podea. Iata inca un pericol...:hypocrite::ack:
 
Apropo, avem in ultimele 24 de ore peste 460 de vizitatori unici...

Si numarul va creste....Nu uita, cutremur.net este un site specializat, care nu este pe prima pozitie la cautarea pe google....

In legatura cu scarile...povestea vine din SUA cand prin anii 1900 scarile de evacuare erau in exteriorul cladirii, in general structuri atasate/metalice....SCARI DE EVACUARE...logica animalica/instinctuala obliga cetatenii americani sa coboare pe aceste scari...Incearca sa faci rost de urmarile marelui cutremur din San Francisco (1911? parca) si ai sa vezi de ce nu se recomanda utilizarea scarilor de evacuare in caz de cutremur. La inceputurile constructiilor inalte si foarte inalte CASELE DE SCARI nu erau decat mancatoare de spatiu/bani, deci se facea economie, de aici si nesiguranta acestei zone de constructie...Astazi regulile sunt mult mai stricte, nu din cauza comportamentului la cutremur, mai degraba din cauza incendiilor/a propagarii acestora, de unde rezulta ca aceste case de scari nu mai prezinta (din punct de vedere constructiv) aceleasi inconveniente ca in trecut.
 
Alty, cutremurul din San Francisco, ala mare, a fost in 1906...:tongue::harhar:
In rest, mai e si o chestie oarecum de psihologie, cumva: la ploaie, frig, zapada, furtuna, omul fuge in casa. La foc si cutremur, omul fuge din casa...cum s-ar zice, n-are incredere in propria \"opera\"...:ack::whistling::hypocrite:
 
cutremur.net este un site specializat, care nu este pe prima pozitie la cautarea pe google...

Gresit. Cutremur.net este pe primul loc in cautarea pe google... (vezi attachment)
 
Alty, cutremurul din San Francisco, ala mare, a fost in 1906...:wink::harhar:
In rest, mai e si o chestie oarecum de psihologie, cumva: la ploaie, frig, zapada, furtuna, omul fuge in casa. La foc si cutremur, omul fuge din casa...cum s-ar zice, n-are incredere in propria \\"opera\\"...:ack::whistling::hypocrite:

Asa..asa ca zici bine:whistling::tongue::tongue:
 
alty a spus:
cutremur.net este un site specializat, care nu este pe prima pozitie la cautarea pe google...

Gresit. Cutremur.net este pe primul loc in cautarea pe google... (vezi attachment)

\"Bravos natiune\"  .....este o informatie noua (a mea era de acum 2 saptamani)...sa tina cat mai mult...:ack::tongue::hypocrite:  gata, am observat care era cauza perceptiei mele...Google, selecteaza pagini din RO.., la celelalte 2 optiuni asa e, site-ul cutremur.net este primul, si asa sa ramana!!!!!!!!!!
 
Stai sa vezi, Alty, ce va fi la primul cutremur mai important ...:ack::wink::hypocrite::wink:
 
Si sapand am inteles si cauza, site-urile din ro au extensia ro, pe cand site-ul cutremur.net are alta extensie.....:ack::whistling:
 
Ok, eu plec acum sa discut cu baietii de la UPC-Astral, demersurile de cablare. :harhar: Pai nu se poate, vine cutremurul si eu sa n-am conexiune permanenta, sa fiu rupt de lume ??? :wink::ack::hypocrite: Pai se poate asa ceva ??? :tongue: Noooo....:ack::rolleyes: Va salut pe toti si ne \"auzim\" mane...seara buna la toti :tongue::wink:
 
multzam...:ack: sa fie :hypocrite:
tipii se lauda ca vin in cateva zile dar eu ma indoiesc. Vin sarbatorile, si nu prea se mai face mare lucru ...:harhar::ack::tongue:
 
Dupa ce semnezi contractul, te duci la casieria cea mai apropiata de care apartii, intrebi cum poti sa vorbesti cu cineva de la echipa care se ocupa de internet, te duci la ceva sef de echipa de pe-acolo, vorbesti cu el cat se poate de frumos si ii zici ca ai vrea mai devreme, mai rapid, ca intelegi ca au enorm de mult de lucru dar daca s-ar putea face o exceptie, bla bla, cand vin ii servesti si tu cu un cico si cu altceva, ce mai, te descurci tu, doar nu trebuie sa-ti zic eu cum se face hihihi
 
scarile sunt de mai multe feluri:
scari de lemn
scari de beton subtiri sau mai groase
scari in spirala din piatra pe structura de beton cred
scari metalice
etc

in blocuri la fiecare etaj sunt paliere mai lungi sau mai scurte unde se pot opri cei care mergeau pe scari cand a inceput seismul

scarile metalice sau in spirala sunt foarte nesigure si poti aluneca sau poti sa cazi gramada si ziua cand esti treaz daramite cand se zguduie totul cu tine.

la unele cladiri scarile sunt la mijloc intre 2 tipuri de structuri( unele vechi si altele adaugate dupa aceea si riscul de a sta pe scari este extrem de mare)
 
in orice caz cel mai bine e sa ne iasa din minte coborarea pe scari in timpul seismului si chiar si dupa el.daca se prabusesc cu noi tocmai cand coboram chiar si dupa incetarea seismului?Eu in 77 aveam doar 2 ani dar am auzit ca au fost situatii cand scarile s-au prabusit la putin timp dupa miscarea principala:sad:Iar in timpul seismului te poti impiedica sau mai rau ,chiar daca scarile nu se prabusesc miscarea lor de arcuire ne poate prinde la mijloc si atunci ne mutileaza:sad::ack:
 
Mai copii, reveniti-va. Scarile nu cad, nu se arcuiesc, nu sunt mai slabe ca rezistenta decat cladirile.

Zvonurile insa... fac mai mult rau decat cutremurele sau cladirile care se prabusesc.

Dupa 1977 se zvonea ca ca Toma Caragiu inainte de cutremur avea un catel care dadea semne de neliniste si cu care s-a hotarat sa iasa afara. A asteptat la lift si vazand ca nu vine s-a hotarat sa coboare pe scari, unde l-a surprins cutremurul si a murit, desi blocul in care locuia a ramas in picioare.

Iata blocul in care locuia:
[attachment=106:post_1_1166040425.attach]
Si iata cum arata dupa cutremur, cu scarile cazute. Aia care zvoneau ca doar scarile au cazut probabil nu vazusera cu ochii lor ce se intamplase:
[attachment=107:post_1_1166040449.attach]
 
In 1977 au fost foarte multe cladiri partial prabusite sau cu avarii foarte mari. Cu toate acestea, nu a fost semnalat nici un caz la care sa fi cazut intai scarile iar cladirea sa fi ramas in picioare.

Un exemplu de comportament al scarilor interioare la o cladire veche din zidarie portanta (Bucuresti, str. Dr. Branza, parter + 3 etaje)

[attachment=108:post_1_1166040708.attach]

Dupa cum se vede, zidaria casei scarii s-a prabusit, iar scara a ramas in picioare. In spatele zonei scarii se vede cladirea partial prabusita.

Dar nici in blocuri noi nu am gasit ca s-ar fi intamplat sa cada scara. Cel mult, avarii la peretii casei scarii, crapaturi de pereti ca in poza aceasta:

[attachment=109:post_1_1166040927.attach]
 
Blocul Podgoria, Bucuresti, Magheru. Desi a fost grav avariata (se pot vedea in poza peretii prabusiti de la etajul 1), in studiu nu se mentioneaza ca vreo scara ar fi fost prabusita.

[attachment=110:post_1_1166041229.attach]

La blocul din str. Galati nr 12, cladire veche cu schelet de beton armat, grav avariat la cutremur, au fost probleme minore la 1 (una) scara: avarie la rampa scarii... si atat:

[attachment=111:post_1_1166041381.attach]
 
Si acum un caz cu totul special, in care blocul cade dar scara nu pateste mare lucru: Bloc din Valea Calugareasca, jud. Prahova, cladire noua cu structura din zidarie si beton armat monolit, parter + 3 etaje, avand la parter o cofetarie si mai multe magazine. La cutremur stalpii parterului s-au forfecat, cladirea s-a deplasat pe verticala astfel incat planseul de peste parter a ajuns la nivelul solului, dar scara... desi un pic mai stramba, a ramas dintr-o singura bucata:

[attachment=112:post_1_1166041658.attach]

[attachment=113:post_1_1166041680.attach]
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus