• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Pai fireste ca as vrea, Alty...In principiu, as putea sa imi iau un concediu de 2 zile atunci (ca sa nu lispesc nemotivat...:harhar::wink:)...asta daca muncesc cu spor pana atunci...:hypocrite:
Da, lasand gluma la o parte, chiar as vrea sa vin. Numai sa nu apara vreo conferinta/seminar ceva la care seful sa vrea sa merg...chestii cu proiecte, FP7, bla-bla-bla...:ack::whistling:
 
Intre timp, baietii de la Astral (prima echipa, aia care va lucra pe scara) si-a amanat vizita pt luni dimineata, trebuiau sa vina azi dar cica aveau o urgenta...:ack::whistling::tongue::sad::wink::harhar::angel::hypocrite::tongue::ack:
 
Pai fireste ca as vrea, Alty...In principiu, as putea sa imi iau un concediu de 2 zile atunci (ca sa nu lispesc nemotivat...:harhar::wink:)...asta daca muncesc cu spor pana atunci...:hypocrite:
Da, lasand gluma la o parte, chiar as vrea sa vin. Numai sa nu apara vreo conferinta/seminar ceva la care seful sa vrea sa merg...chestii cu proiecte, FP7, bla-bla-bla...:ack::whistling:

Ok, abordam problema pe indelete pe 21.01. Mc Donalds:biggrin:
 
:hypocrite:
Faza tare: pe 24 dec, in Ajunul Craciunului, de cine dau nas in nas la Mall Plazza Romania ???? :wink::wink::wink: Ia ghiciti...:harhar::harhar::tongue: Vorba vine \"nas in nas\", il vazusem pe mnealui mai devreme, am umblat dupa el fiindca vroiam sa-l interpelez, musai...:tongue: Si pana la urma l-am \"prins\", n-a avut ce face si mi-a raspuns la salut...dar a incercat sa se fofileze sa nu apuc sa il descos eu sau sa il intreb de ce a angajat pe altcineva la ei si mie nu mi-a zis, desi promisese sa ma anunte...:cool: Asa ramasese vorba, ca ma contacteaza...:ack: La o adica, eu am fost gentil cu dansul si i-am facut rost, pt biblioteca institutului, de cartea lui Atanasiu...nu ma obnligase nimeni sa colind anticariatele special pt hatarul dansului. Nu ca aveam cine stie ce pretentii de la mnealui, dar asa...poate imi faceam si eu alte planuri si asteptam un raspuns de la dansul. Ma rog, asa e omul...cine stie in ce sfere...
Ei, acum ghiciti de cine e vorba ? :harhar: Stiam ca dansul locuiest epe acolo, oarecum vis-a-vis de Mall, pe Bd Timisoara...
 
nu reusesc sa-mi dau seama... :ack::hypocrite:
 
:ack:
Faza tare: pe 24 dec, in Ajunul Craciunului, de cine dau nas in nas la Mall Plazza Romania ????  La o adica, eu am fost gentil cu dansul si i-am facut rost, pt biblioteca institutului, de cartea lui Atanasiu...

Extragem cuvinte cheie: Faza, Plazza, Dansul (adica acela/el), Biblioteca, Institut, Atanasiu...Nu sunt tare la cuvinte incrucisate (sau alte chestii derivate/ asemanatoare), dar rearanjand:Institut ...... ....... .........Inca 3 cuvinte...Faza/fazaca/fazica/fizica....Plazza/Piata/Pamata/Pamat/Pamant...Restul las la altii ca am obosit...Oricum sunt inMARMURIT de asemenea intalniri..felicitari si la cat mai multe \"dat nas in nas\":harhar::hypocrite::harhar:
 
[quote name=\'sorinsov]... ca dansul locuiest epe acolo\' date=\' oarecum vis-a-vis de Mall, pe Bd Timisoara...[/quote\']Cumva intr-un bloc de 4 etaje din prefabricate? :harhar::hypocrite::ack:
 
[quote name=\'sorinsov]... ca dansul locuiest epe acolo\' date=\' oarecum vis-a-vis de Mall, pe Bd Timisoara...[/quote\']Cumva intr-un bloc de 4 etaje din prefabricate? :tongue::harhar::ack:

fara bulina rosie?:hypocrite:
 
Dupa cutremurul din Pacific Marmureanu nu a pierdut ocazia sa anunte pe PROTV faptul ca acest seism a descarcat energia acumulata in Vrancea si ca romanii pot dormi linistiti in urmatorii ani!!! :harhar::tongue::tongue::ack::43::hypocrite:
 
Marmureanu nu a pierdut ocazia sa anunte ... ca romanii pot dormi linistiti in urmatorii ani!!! ...
Incep sa cred ca Marmureanu este pus de undeva de sus sa zica mereu ca sa stam linistiti ca sa nu se creeze panica :ack::ack::hypocrite::ack::harhar:. Dupa cutremur nu m-ar mira sa-si dea demisia asa, de ochii lumii, dupa ce-si va fi indeplinit misiunea cu mai mult sau mai putin succes.
 
Hehe... abia acum ti-ai dat seama? Stai linistit ca nu o sa-si dea demisia niciodata... are asigurat postul caldutz si o pensie bunicica...
 
:ack:
Da, Marmureanu devine din ce in ce mai penibil ! :hypocrite::ack::harhar: Spune numai gugumanii, dar gugumanii din alea barosane, flagrante, ce mai !!!! :tongue::ack: Cica placa indo-australiana s-a descarcat in Kurile !!!!! Mare ti-e gradina ta, Doamne...
Oare ne crede chiar pe toti ignoranti ????? Una la mana ! Kurilele, ca si Japonia, fac parte din CERCUL DE FOC AL PACIFICULUI, deci Centura CircumPacifica, si cutremurul s-a produs in Pacific, fiind declansat de marea placa Pacifica, se vede clar din pozitia epicentrului !!!! Placa IndoAustraliana nu are nici in clin, nici in maneca cu zona Kurilelor, unde actioneaza placa Pacifica, si sunt frictiuni intre placa Pacifica si coltul placii EuroAsiatice. In Japonia mai intervine si placa mai mica a Filipinelor intr-o arie de tripla jonctiune, coliziune cu subductie. E cu totul altceva !!!! Dar la ce gargauni are in cap Marmureanu, nu m-ar mira sa il auzim declamand ca un cutremur din Chile a fost declansat de placa Indiana si a descarcat Vrancea !!!! Numai prostii, cat el de mare...
Da,sunt de acord ca nu poate sa spuna tot, nu ii pretind sa trambiteze cand vine cel mare in Vrancea, dar nici gugumanii atat de flagrante !!! :tongue::ack: Placa indoaustraliana e mult, mult la sud de Kurile, iar placa Pacifica e una mare, care nu poate fi influentata chiar asa usor, de la distanta !!!! Dar de la aberatiile marmurene nu putem astepta prea multe, doar inmarmurim !!!!!
 
... nu o sa-si dea demisia niciodata...
Da? Sa ne imaginam urmatorul scenariu: se produc vreo 5 cutremure de grad 4-5 in 2 saptamani, Marmureanu apare la televizor si zice sa stam linistiti ca s-a detensionat Vrancea si intr-o luna vine cutremurul. Ce va zice? Ca se vor pune intrebari.
 
Marmureanu cred ca are o idee fixa in leg. cu bl. tectonic indo-australian.insa seismul s-a produs evident datorita frecarii pl. pacifice (care genereaza cea mai mare parte din seismicitatea globala) de bl. tectonic euro-asiatic .nu vad aici ce leg are bl. indo-australian:whistling:.Cred ca marmureanu vrea sa comvinga lumea ca nu vom avea seism major ani in sir si profitand de lipsa de cunostinte a oamenilor in domeniul seismologiei pe multi ii pacaleste usor.RUSINOS!!:ack::ack:.noi insa vedem ca vrancea a intrat in gap seismic inca din aprilie 2006 pt seisme de 4+ iar de o luna si ceva si pt cele de 3+!!! iar dumnealui tot o tine ca vrancea nu e suficient de incarcata cu toate ca acumuleaza tensiuni fara sa elibereze practic nimic:ack:
 
Alex a spus:
... nu o sa-si dea demisia niciodata...
Da? Sa ne imaginam urmatorul scenariu: se produc vreo 5 cutremure de grad 4-5 in 2 saptamani, Marmureanu apare la televizor si zice sa stam linistiti ca s-a detensionat Vrancea si intr-o luna vine cutremurul. Ce va zice? Ca se vor pune intrebari.

o sa zica de genul: \"Seismologia nu este o stiinta exacta si nu pot fi facute nici un fel de predictii, noi ne asteptam sa urmeze, este un seism care se incadreaza in activitatea seismica normala a Vrancei care s-a descarcat, deci romanii (aia care au mai ramas) pot sa doarma linistiti ca nu va mai urma unul mare in perioada urmatoare\". Si o sa ramana bine mersi pe postul lui. Ce or sa faca cetatenii tarii? Doar poate sa transforme INFP-ul in loc de scuipat...

P.S. Poate o sa fie schimbat, contra vointei lui, asta e altceva. Ma indoiesc de ceva constiinta in ceea ce-l priveste...
 
Marmureanu cred ca a vz situatia in care se afla vrancea,faptul ca a acumulat mari tensiuni si incearca prin aberatii sa ne comvinga ca ele s-au descarcat in ins.kurile unde nu poate actiona bl. indo -australian:ack:si o sa mai faca lucrul asta atata timp cat mai toti romanii habar nu au de ce se petrece in vrancea:sad::ack:
 
Poate ajunge si la aberatii mai mari atata timp cat cei mai multi nu isi dau seama.oamenii se uita la stiri si cred in aberatiile mnealui:ack:
 
Neatza la toata lumea...O zi faina...:harhar::tongue:
In cele ce urmeaza o sa va relatez \"experienta\" pe care am avut-o cu domnul Marmureanu. Nu, totusi nu sunt atat furios, suparat cine stie ce, cat mai ales am ramas cu un gust amar...:hypocrite::tongue::sad:
Cu dumnelui corespondam prin email mai demult, inca de prin 2001, asa ca suntem, cumva, \"cunostinte vechi\", virtuale...:ack::hypocrite: Pe la finele lui 2003, intr-unul din aceste mesaje, nu stiu cum a venit vorba de cartea lui Atanasiu, CUTREMURELE DE PAMANT DIN ROMANIA (1961) si de inca una, P.I. Marikovski, ANIMALELE SI CUTREMURELE DE PAMANT (1988), pe care le am si eu in colectia personala...:wink::wink: Si imi raspunde Marmureanu ca sunt carti bune, vechi si rare, ca il intereseaza daca pot sa ii fac rost de respectivele carti pentru biblioteca institutului, mai ales cartea lui Atanasiu, care e intr-adevar rara ! Ca o paranteza, sigur ca azi cunostintele despre cutremurele din Romania sunt mult mai aprofundate fata de nivelul de acum 50 de ani, dar totusi importanta cartii lui Atanasiu consta in faptul ca este o monografie de sinteza, construita printr-o abordare sistematica, pe regiuni (Cutremure moldavice, Cutremure fagarasene, Cutremure din Banat, Cutremure din Campia Crisurilor, Cutremure din Dobrogea...ca sa dau numai cateva dintre titlurile de capitole din aceasta carte), care contine si numeroase harti cu modul in care s-au resimtit diferite cutremure in zone din tara. In fine, la vremea respectiva i-am promis lui Marmureanu ca ii voi face rost, de la anticariat, de respectivele carti. I-am facut rost, eram si eu nerabdator si onorat sa am o intrevedere cu dansul. M-a invitat la dumnealui in birou, eu am venit cu cele 2 carti, a fost bucuros, in fine, m-a tratat cu o cafea si am stat de vorba vreo 3 sferturi de ora. Aceasta a fost prima mea intalnire cu Marmureanu...
A doua intalnire e cu schepsis, aceasta avand loc in aprilie 2005. Ma invita domnul Marmureanu la dansul la institut, nu mi-a zis de ce, a zis ca ar dori sa stam foarte serios de vorba, si ca atunci cand pot sa vin sa discutam. Eu habar nu aveam ce avea de gand dansul sa imi propuna, oricum eu nu intentionasem niciodata sa ii cer vreun favor in schimbul cartilor pe care i le dadusem la prima intalnire din decembrie 2003. Deci nu stiam ce avea dansul in cap, dumnealui mi-a propus si m-a intrebat daca si eu vreau , ca sa urgenteze procedurile. In acea dimineata din aprilie 2005, cand eu m-am invoit de la servici fiindca eram curios ce vroia de la mine Marmureanu, eu stateam in anticamera, asteptand, in jurul orei 9, sa apara sefu\'. Si apare Marmureanu, insotit de Radulian si de Constantin Ionescu, seful Retelei Seismice Nationale. Ma prezinta colegilor domniei sale, zice ca sunt un tanar extrem de pasionat de seismologie, si hodoronc tronc ma trazneste cu propunerea ca daca as vrea sa fac parte dintr-o echipa de tineri entuziasti, fizicienil, matematicieni, informaticieni, deci diferite specialitati. Eu urma sa ma ocup de un software al lor (deci pozitie conforma si profilului meu) si ca daca sunt de acord, vor face procedurile si formalitatile pana in decembrie 2005. Am ramas masca, nu altceva. Ba mai mult, ca sa ma stimuleze, ma intreaba dansul ce leafa am la serviciul meu si se lauda ca voi avea un salariu considerabil mai mare. Eu de colo, aproape cu gura cascata, raspund ca, fireste, sunt onorat, ca mi-ar face placere. In fine, mai vorbim noi ce vorbim, imi zice ca sa le trimit cv-ul pe mail, facem schimb de carti de vizita, telefoane etc., si ca vor da drumul procedurii. Urma ca in cursul verii sa imi dea sa citesc si o carte de seismologie generala...cica e pacat ca un tanar entuziast sa nu faca parte dintr-un colectiv \"de viitor\"...In fine, ramane stabilit. A doua zi trimit eu cv-ul, si imi raspunde ca voi primi detaliile ulterior. Si incep eu sa astept...sa astept...sa astept... Eu nu m-am tinut de capul lui, EL S-A RUGAT DE MINE, NU EU DE EL !!!!!!!!!!! Vine si decembrie 2005, si nimic !!! Problema e ca eu nu ma suparam daca se rasgandea si ma anunta si pe mine de acest lucru. El mi-a propus, deci el sa isi anuleze propunerea !!! Nu eu m-am rugat de mnealui...Asa ca am tot asteptat, nu aveam de gand sa il pisez....Nimic ! Il intalnesc intamplator in ianuarie 2006 la Mall Plazza Romania, si are o atitudine de om vinovat, cand ma vede da in balbaiala, ca sa vezi, c-o fi, c-o pati, ca sa colaboram la nu stiu ce proiect...Pe moment, nu m-am prins care-i faza, dar acum realizez ca avea atitudinea tipica de om vinovat, care are ceva pe constiinta. Ulterior am aflat !!! Angajase pe altcineva sa se ocupe de softul respectiv, un student de-al dumnealui (care, intre altele, are mari dificultati cu engleza, cica se chinuie cu documentatia de la software de e vai de el !!!!!). Nu, nu sunt suparat de asta ! Fiindca nici nu imi facusem iluzii...Totusi ma gandeam ca era politicos din partea lui sa imi fi spus direct ca nu mai e cazul ! Daca asteptam raspuns ? Daca imi facusem alte planuri si mi le-a dat peste cap ???
Este o mostra clara de neseriozitate, dupa parerea mea. Cat valoreaza cuvantul unui om....Cum spuneam, am ramas nu cu furie, ci doar cu un oarecare gust amar...
Ultima oara l-am intalnit acum, tot la Mall, in ajunul Craciunului. Nu stia cum sa se fofileze mai repede, fiindca il abordasem eu, frontal. Dansul nu ma vazuse, dar dupa ce l-am reperat, l-am urmarit si l-am abordat la intrarea in GIMA....Nu a avut cum sa ma evite, fiindca l-am salutat sonor...dar tot s-a fofilat dupa ce am schimbat cateva saluturi traditionale in ajund de Craciun ...:cool:))
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus