• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
None. Asteptam cu ochii-n seismograme sa vedem daca mai apare ceva si daca se declanseaza o activitate seismica cu de-astea mici si dese sau nu.
 
Sunt cu ochisorii pe voi (e ca-n poanta cu prostii, daca ziceti sa sar, eu sar) :ack:
 
Amos News:
Mircea Radulian, director ştiinţific în cadrul Institutului Naţional de Cercetare - Dezvoltare pentru Fizica Pământului, a declarat pentru AMOS News că mişcarea seismică resimţită, miercuri, a fost una de intensitate medie. Acesta a explicat că mişcările seismice în Vrancea pot produce pagube dacă depăşesc 6 grade pe scara Richter.

\\"Vrancea este o zonă periculoasă. Ar trebui să fim cumva pregătiţi pentru cutremure, dar, pentru viitorul apropiat, eu sper să nu avem probleme de acest gen\\", a declarat Radulian, care a explicat că în zona Vrancea se pot produce cutremure de magnitudine mare.

Radulian a subliniat că în zona Vrancea se produc cutremure de adâncime de magnitudine mare frecvent, dar care nu se simt foarte puternic la suprafaţă.

Acesta afirmă că anul acesta, dar şi 2006, au fost ani cu o activitate seismică normală, după ce în 2004 şi 2005 s-au înregistrat o activitate mai intensă.

Cum adica GAP seismic e ceva normal?!?!?! :ack:
 
Nu-i o poanta anume, e doar o varianta a expresiei \"ca-n filmele cu prosti\". Adica e unu prost (io) care face ce ii zic altii, si de obicei iese... funny :harhar:

Oricum, nu e de luat ad-literam, ca de cand am dat de voi, is mai informata si.. constienta :ack:

Da\' oricum stau cu ochii pe forum :hypocrite:
 
Acesta a explicat că mişcările seismice în Vrancea pot produce pagube dacă depăşesc 6 grade pe scara Richter.

\"Vrancea este o zonă periculoasă. Ar trebui să fim cumva pregătiţi pentru cutremure, dar, pentru viitorul apropiat, eu sper să nu avem probleme de acest gen\",


Pai au fost de 6.8 si era sa murim de inima dar cam atat...

Radulian spera...deci e un fel de nimic ce zice adica nici nu prea crede ca va fi liniste.
Asta sa inteleg?
 
Gheorghe Ionescu, sef retea la Institutul National hotnewsde Fizica Pamantului, a declarat ca este putin probabil ca acest seism sa fie urmat de replici.

\"Din experienta noastra, nu sunt de asteptat replici. A fost un seism de intensitate mica\", a declarat Ionescu
 
deci au fost 2... Alte \"proorociri\"? Inca nu avem lucruri bine explicate:wink:...de la infp de exemplu?:ack:
 
Pai de la infp a vorbit Radulian, care zicea ca ultimul an a fost cu activitate seismica normala (nu stiu cum de vede el GAP-ul seismic normal, dar, ma rog). Marmureanu cred ca e in concediu si probabil inregistreaza din nou chestia cu \"face parte din activitatea seismica normala, etc...\" fiindca inregistrarea veche s-a sifonat de cate ori a fost redata.
 
Pai de la infp a vorbit Radulian, care zicea ca ultimul an a fost cu activitate seismica normala (nu stiu cum de vede el GAP-ul seismic normal, dar, ma rog). Marmureanu cred ca e in concediu si probabil inregistreaza din nou chestia cu \\"face parte din activitatea seismica normala, etc...\\" fiindca  inregistrarea veche s-a sifonat de cate ori a fost redata.

Am sa ma scarpin in cap ca alu\' Moromete...si o sa fiu nevoit sa zic \" a dr...lui politichie\" ca un personaj celebru caragialian.:ack:
 
sal all si la multi ani pe 2007 !

legat de seism, l-am simtit si eu foarte slab, vreo cateva secunde (probabil pt faptul ca a fost si mai adanc si miscarea se simte pe o arie mai mare).

in legatura cu ceea ce se va intampla mai tarziu ramane sa vedem in perioada urmatoare, deoarece e greu sa spunem acum ca gata s-a declansat numaratoare inversa finala, deoarece o numaratoare inversa exista mereu in orice zona seismica.

PS : lipsa mea din ultima perioada se datoreaza faptului ca am avut numai probleme cu pc-ul inca dinainte de craciun si inca e in upgrade-uri, reparatii capitale etc si de aceea e posibil sa mai dispar:sad: desi n-as vrea.
 
Bine ai revenit, succes la up-grade...sa-ti tina calculatorul cati mai multi bitzi-lumina..:ack:
 
Au fost 2 seisme si eu nu stiu? Unde sunt ca emsc nu le da:ack:
La multi ani Earthy:)
 
Sosolino spunea ca nu se stie. Poate sa vina peste 1 luna sau mai tarziu.
Ideea este ca acest seism s-a produs in zona unde nu a fost rupere de 200 de ani. Asta spunea dupa seism pe care nu l-a simtit. Culmea e ca l-a simtit o colega....
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus