• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
De simtit l-am simtit si eu sau mai bine zis l-a simtit mobila.
 
Stati linistiti, nu avem motive sa spunem ca \"vine ala mare\" in perioada imediat urmatoare.
 
Stati linistiti, nu avem motive sa spunem ca \\"vine ala mare\\" in perioada imediat urmatoare.

Asta asa este dar cum stim cand e rupere? Noi cotrobaim pe site-uri straine si asteptam un roi de seisme. Ma rog...eu asta fac...dar daca ne trezim cu un bum direct?
 
incredibil dar adevarat:infp-ul faca a-2-a gafa mare consecutiva.prima se stie prin insusi directorul sau care a afirmat ca activ.bl. indo-australian s-a descarcat in ins. kurile iar acum alti reprezentanti spun ca seismul de azi se inscrie in act. normala a vrancei care de fapt nu mai e normala de mai bine de 9 luni.Iar in ultima luna si ceva chiar am asistat la o acalmie severa.nu au mai existat nici seisme de 3+:ack:.dezinformare :hypocrite:.si mai afirma ca seismul e prea mic pt. a avea replici.eu cred ca un seism de 4,5-4,7 poate avea replici f. slabe de 1-2 gr .asta daca vor fi.daca nu ma intreb de posibilitatea de a fi precursor mai ales ca vine pe fondul unei gap seismic aproape total
 
Alex a spus:
Stati linistiti, nu avem motive sa spunem ca \\"vine ala mare\\" in perioada imediat urmatoare.

Asta asa este dar cum stim cand e rupere? Noi cotrobaim pe site-uri straine si asteptam un roi de seisme. Ma rog...eu asta fac...dar daca ne trezim cu un bum direct?

Cred ca e posibila si varianta lansata de Dodo, daca ne ia direct, asta e ,nu mai avem nimic de facut, decat sa ne rugam sa nu fie prea mare.:ack:
 
incredibil dar adevarat:infp-ul faca a-2-a gafa mare consecutiva.prima se stie prin insusi directorul sau care a afirmat ca activ.bl. indo-australian s-a descarcat in ins. kurile iar acum alti reprezentanti spun ca seismul de azi se inscrie in act. normala a vrancei care de fapt nu mai e normala de mai bine de 9 luni.Iar in ultima luna si ceva chiar am asistat la o acalmie severa.nu au mai existat nici seisme de 3+:ack:.dezinformare :hypocrite:.si mai afirma ca seismul e prea mic pt. a avea replici.eu cred ca un seism de 4,5-4,7 poate avea replici f. slabe de 1-2 gr .asta daca vor fi.daca nu ma intreb de posibilitatea de a fi precursor mai ales ca vine pe fondul unei gap seismic aproape total

Si eu ma gandesc la varianta ca acest seism de astazi a fost un precursor. sa vedem ce vom mai avea zilele urmatoare, daca va mai fi ceva, sau poate ca ne ia direct.
 
Nu cred ca trebuie sa avem insomnii insa. A fost un seism si cam atat. Daca insa apar mai multe seisme( asa ar fi logic cred eu) atunci poate ca ar trebui sa facem sedinte si sa ne dam cu parerea.

Nu sunt multumita de INFP si gafe dar sincer vorbind ce puteau spune? Asteptam un seism dar nu stim cand, cat de mare, la ce ora, in ce zi,etc...dar noi il asteptam....
Sunt multi care se sperie si daca trece un tramvai si spun ca este cutremur ...ce sa facem? Le facem nopti albe si ii panicam aiurea?
Eu cred ca nu este inca momentul sa intram in panica si nu cred ca un seism mare vine ca o explozie atomica, din senin.
Poate gresesc dar eu ma astept sa fie cateva seisme mici sau medii inainte de marele seism( ma refer la o intensificare serioasa cu cateva ore sau minute inainte).
 
Mama mea l-a auzit pe Marmureanu la TV ca cica anu` asta nu o sa avem un cutremur major deoarece a fost unu mare prin Pacific (sau pe unde a fost, de 8 grade plus). Ati auzit si voi? :ack:
 
Citez ce a scris sorinsov referitor la declaratia lui Marmureanu (sunt perfect de acord cu sorinsov):
Da, Marmureanu devine din ce in ce mai penibil ! :ack::ack::hypocrite: Spune numai gugumanii, dar gugumanii din alea barosane, flagrante, ce mai !!!! :harhar::ack: Cica placa indo-australiana s-a descarcat in Kurile !!!!! Mare ti-e gradina ta, Doamne...
Oare ne crede chiar pe toti ignoranti ????? Una la mana ! Kurilele, ca si Japonia, fac parte din CERCUL DE FOC AL PACIFICULUI, deci Centura CircumPacifica, si cutremurul s-a produs in Pacific, fiind declansat de marea placa Pacifica, se vede clar din pozitia epicentrului !!!! Placa IndoAustraliana nu are nici in clin, nici in maneca cu zona Kurilelor, unde actioneaza placa Pacifica, si sunt frictiuni intre placa Pacifica si coltul placii EuroAsiatice. In Japonia mai intervine si placa mai mica a Filipinelor intr-o arie de tripla jonctiune, coliziune cu subductie. E cu totul altceva !!!! Dar la ce gargauni are in cap Marmureanu, nu m-ar mira sa il auzim declamand ca un cutremur din Chile a fost declansat de placa Indiana si a descarcat Vrancea !!!! Numai prostii, cat el de mare...
Da,sunt de acord ca nu poate sa spuna tot, nu ii pretind sa trambiteze cand vine cel mare in Vrancea, dar nici gugumanii atat de flagrante !!! :tongue::ack: Placa indoaustraliana e mult, mult la sud de Kurile, iar placa Pacifica e una mare, care nu poate fi influentata chiar asa usor, de la distanta !!!! Dar de la aberatiile marmurene nu putem astepta prea multe, doar inmarmurim !!!!!
 
Ralu ...ce treaba are vrancea cu Pacificul?
Zic si ei ca nu ne speriem noi...dar sunt caraghiosi....
 
Conform la ce s-a intamplat in ultima suta de ani, cred ca se pot extrage doua variante:

- ne ia direct unul de 6 - 6,7 maxim apoi la ceva timp poate sa apara cel de 7+
- apar seisme mici, se intensifica activitatea seismica (la nivelul acela, cu seisme dese de 4-5 sau foarte dese de 3,5-4,5) si apoi poate sa vina unul de 7+

Fiindca nu a fost nici unul care sa vina direct, fara nici o activitate \"ciudata\" inainte.
 
Neatza la toata lumea...:tongue:
Ca sa imi dau si eu cu parerea: avand in vedere faptul ca nu au fost nici pre-socuri minore, nici activitati post-soc evidente, eu as spune ca a fost doar ceea ce in literatura de specialitate se numeste eveniment izolat. In principiu, astfel de evenimente izolate nu ar trebui sa aiba cine stie ce semnificatii (cel putin pe termen scurt sau foarte scurt). Pe un termen mai lung insa, sau eventual un termen mediu, se pot ridica anumite probleme, si nu e de exclus asta. Mai ales avand in vedere si faptul ca s-a produs la 120 km adancime (mai precis, 119 km plus sau minus 2-3 km eroare). Dar partea cea mai interesanta e, de fapt, alta. Si anume, faptul ca, din cate am aflat si eu, se pare ca directivitatea a fost mai pronuntata spre Bucuresti, spre Muntenia, si mai putin spre Moldova. Deci iata un cutremur de la 120 km adancime cu directivitate spre Muntenia. Intr-un fel, nu ar trebui sa ne mire treaba asta, avand in vedere faptul ca Enescu a spus, mai demult, ca la 120 km adancime exista o anumita ambiguitate in ceea ce priveste directivitatea, ca nu se poate spune clar cum va fi...:ack::whistling::hypocrite::whistling:
EarthQuake, bine ai revenit...:harhar::wink::wink: :tongue:
 
Ma ametesti:ack:
Deci daca e la 120km vine pe Muntenia sau e ca in 1802 de il simt toti?
 
Dodo, e vorba de modul in care se propaga ruperea, directia..de la NE spre SV sau de la SV spre NE...:harhar::hypocrite: Pentru cutremurele de la 120 km adancime nu se stie sigur cum e, adica situatia e cam ambigua...:ack::whistling::hypocrite:
 
Veziiiiiiiiiiiiiiiiiiii tu esti de vina pentru ca e haos in mintea mea.
Asa de multe ai povestit ca le incurc pe toate acum.:ack:
ia scrie tu aici etajele si unda..atat! fara povesti ca dorm inca.
 
Dodolici, ia fa tu cioculetzul mic :ack::harhar::hypocrite: Am mai tot spus aici si cu alta ocazie. Ei nu au inregistrari instrumentale ale unui seism de magnitudine peste 7,0 produs la 120 km adancime (Ms > 7,0). Si din cauza asta nu se stie sigur cum va fi. Iar inregistrarile seismelor mici produse la 120 km a condus la niste solutii cam ambigue, in sensul ca pot fi si spre Moldova, si spre Muntenia, destul de ciudate.
Si vezi ca diseara te BUZZZ-ui de nu te vezi...:harhar::harhar::tongue:
 
:ack:maiiiiiiiiiiiiii vorbaretz ce esti

ia fa tu asa pt dodo ca sa ii ramana inf in neuron.

5-60km
60-80km
80-100km
si tot asa
cu directie de unda. simplu asa ca sa fie usor de \"fotografiat\"
plssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
 
desi e cam tarziu pt dimineata, buna dimineata tuturor, in special lui dodo si sorin, care sunt online.

ca sa ma bag si eu in subiect daca activitatea seismica din Vrancea va reveni la cea de pana la cutremurul de ieri, mai mult ca sigur ca este un eveniment izolat si e posibil sa faca parte din asa-numita seismicitate normala a fiecarei zone seismice (cel putin asa am citit undeva ca datorita faptului ca toate placile tectonice plutesc pe suprafata astenosferei se produc seisme naturale din aceasta cauza, datorita instabilitatii zonei de contact dintre baza placilor si suprafata astenosferei, fara a avea legatura cu frecarea, subductia dintre 2 placi)si sa nu aiba legatura directa cu vreunul din seismele care va urma, adica sa fie unul precursor.
 
DODOLICI-ARICI-POGONICI, esti culmea...:hypocrite::harhar::harhar::ack:
Mai nu zisei de 7 mii de ori pana acum:
cand e mai jos de 130 km ruptura se propaga de la SV spre NE
cand e mai sus de 110 km ruptura \"merge\" de la NE spre SV
nu e foarte clar cum e cand seismul se produce intre 110-130 km

Uneori ar fi mai tare spre Muntenia, alteori spre Moldova. Dar mai e ceva. Si Atanasiu vorbeste de 3 tipuri de cutremure:
-seisme asimetrice cu maxime in Moldova (deci mai intense in Moldova);
-seisme asimetrice cu maxime in Muntenia (mai intense in Muntenia);
-seisme simetrice, in care maximele din Muntenia si din Moldova sunt similare: in sensul ca maximul din sudul Moldovei ar fi la fel de intens ca maximul din estul Munteniei. Unii sustin ca acestea ar fi cutremure in care ruptura e cea mai complexa, ca ar evolua cumva simetric, in ambele directii, deci \"radiatia\" ar fi aceeasi in ambele directii, atat spre NE cat si spre SV. Avand in vedere faptul ca inca nu au inregistrat instrumental un astfel de cutremur mare (doar cutremure mici si moderate), se pare ca lucrurile sunt, aici, destul de neclare, cu o mare doza de ambiguitate.
Pe de alta parte, se mai poate spune ceva: anume, ca, local, pot exista insule de intensitate sporita, adica amplificari ale miscarii pamantului in functie si de conditiile geologice locale, deci de natura solului.
 
Sorin, ce parere ai despre declaratia lui Radulian care spunea ca in ultimul an activitatea seismica a fost eprfect normala? Este gap-ul seismic ceva normal?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus