• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Urez bun venit noului membru, macaz. :harhar: O sa ai ce citi pe aici. Lucruri cat se poate de serioase, actuale si in legatura cu care cei de aici ne dam cu parerea. Asteptam si interventiile tale...:harhar:
Bun venit, oricum. :harhar:

La fel, bine ai venit...Poate ne indrepti spre lumi mai sigure (de la \"a schimba macazul\" citire):harhar:
 
Alty, vad ca ai tangente cu vocabularul preotilor \"de la x citire\". Eu am vrut sa ma duc la un seminar teologic.
Chiar o sa fac lumea asta mai buna. Este o promisiune. :harhar:
 
:ack:astia bat campii la tv. mai nimic interesant sau nou...:harhar:
 
pierdere de vreme, mai bine nu mai faceau emisiunea.

am mai pierdut si jumatate dintr-un documentar de pe Discovery legat de Cernobal...
 
Nu ca vreau sa le iau apararea, dar oricum nu ma asteptam sa ne trambitzeze cand vine Cel Mare ! :harhar::harhar: Eu in general nu prea ma uit la talk-show-urile lui m. ionescu de pe national tv...:harhar::hypocrite:
 
Alty, vad ca ai tangente cu vocabularul preotilor \\"de la x citire\\". Eu am vrut sa ma duc la un seminar teologic.
Chiar o sa fac lumea asta mai buna. Este o promisiune.  :harhar:

era un joc de cuvinte, oricum succes pentru cele promise:smile:
 
Salutare Alty.:harhar: Ai vazut emisiunea de aseara de pe National Tv ? :harhar::harhar:
 
Nu ca vreau sa le iau apararea, dar oricum nu ma asteptam sa ne trambitzeze cand vine Cel Mare ! :harhar::harhar: Eu in general nu prea ma uit la talk-show-urile lui m. ionescu de pe national tv...:harhar::hypocrite:

Mai bine ca nu te uiti, pierzi asa de multe!!!!!!O emisiune fantastica, cu rasturnari de situatie, plina de invataminte, cu o prezentare de idei stralucita, cu o moderare inteligenta si discreta, cu participanti conectati la realitatile zilei (nu mai stiu de ieri sau de astazi?):harhar::harhar:
 
:harhar: Mda. Am vazut cam ce personaje invita, de obicei, domnu\' madalin (ionescu, nu voicu)...:harhar:
 
astia ca si otv-ul (fie-i televiziunea de ras) aduc ceva in fata, doar doar s-o uita cineva la postul in cauza....Asta e...libertatea de exprimare + libertatea de optiune= (uneori) aberatii
 
E, au si ei niste patroni, deh...:harhar: Nu-s chiar de capul lor...:harhar::harhar:
La emisiunea de aseara au participat ing. Dan Rau, seful observatorului seismic Timisoara, un tip de la IGSG si unul de la inspectoratul de stat in constructii, parca...:harhar::whistling:
 
Avem o activitate seismica moderata ca energie, dar relativ intensa ca numar de evenimente, in partea de est a Turciei. Este o serie, o secventa de cutremure, sa vedem cat va tine si ce va mai urma. Pe ne intereseaza totusi ce se intampla la est de Marea Neagra, practic la marginea estica (si dincolo de aceasta) a microplacii Marii Negre. E adevarat, inca nu au aparut cutremure mari acolo, dar atunci cand or sa apara, ne vom putea pune serioase semne de intrebare pe un termen as zice chiar mai mic de 1 an. Deci, as zice ca ce se intampla la est de noi, si mai ales in partea estica sau, cel mult, sud-estica, a Marii Negre, poate fi un util \"barometru\" si pentru Vrancea, prin prisma consecintelor potentiale pe care presiunile de la est le vor avea si asupra Vrancioaiei noastre dragi si scumpe...:harhar::harhar::harhar:
 
Asadar, astazi s-a produs un cutremur de pamant cu magnitudinea de 6,1 grade pe scara Richter la circa 30 km adancime in apropierea zonei de tripla jonctiune din Atlantic-Azore, care a fost si sursa marelui cutremur de la 1 noiembrie 1755. Deocamdata nu am auzit nimic despre modul in care acest seism s-ar fi resimtit pe coastele Spaniei si Portugaliei. Avand in vedere magnitudinea seismului si apropierea de zonele de coasta, este de asteptat ca seismul sa fi fost resimtit la Lisabona, in cea mai mare parte a Portugaliei, partial si prin Spania. Asteptam noi informatii...:harhar::wink::harhar:
 
au spus la tv ca s-a simtit la Lisabona.
poate fi rupere?
 
Dodo, ti-am mai spus de 7.000 de ori: orice cutremur tectonic se produce printr-un fenomen de rupere, de cedare si dislocare la diverse nivele de adancime, in scoarta sau in partea superioara a mantalie; ruperea se poate face prin deplasare/culisare intre marginile unor falii din scoarta terestra (in cazul seismelor crustale) sau pri forfecare/compresiune/dilatare pentru cutremurele mai adanci. Deci retine ideea: orice cutremur tectonic e o rupere.
Probabil ca tu ai vrut sa spui altceva: daca acest seism e un precursor sau nu, deci un posibil precursor pentru un mega-cutremur comparabil cu cel din 1755. Nu cred ca se poate spune acum asa ceva...:harhar::whistling::harhar:
 
:ack:iti trag 2 pumni de ajungi direct in Vrancea:ack:
vezi tu precursor pe cocoasha:ack:
am vazut ca a fost un seism mai adanc in Azore si dupa aceea a sosit cel mare.
ma refeream la prima rupere zgiptzuroi ce esti:ack:
 
Magnitude ML 2.7
Region AZORES-CAPE ST. VINCENT RIDGE Gorringe
Date time 2007-02-12 at 09:50:45.9 UTC
Location 37.18 N ; 12.8 W
Depth 186 km
Distances 357 km SW Queluz (pop 103,399 ; local time 09:50 2007-02-12)
340 km SW Cascais (pop 36,436 ; local time 09:50 2007-02-12)


Magnitude Mw 6.1
Region AZORES-CAPE ST. VINCENT RIDGE
Gorringe
Date time 2007-02-12 at 10:35:22.5 UTC
Location 35.81 N ; 10.26 W
Depth 32 km
Distances 326 km NW El jadida, el-jadida (pop 147,549 ; local time 10:35 2007-02-12)
201 km SW Lagos (pop 18,831 ; local time 10:35 2007-02-12)
 
au spus la tv ca s-a simtit la Lisabona.
poate fi rupere?

Dodo, nu mai rastalmaci si nu imi mai da in cap ! :harhar::ack::harhar: Orice cutremur tectonic e rupere. E clar ca tu te-ai referit la precursor in ceea ce ai spus. Asa ca, fara sa vrei, mi-ai dat dreptate ! :harhar::harhar: Te-ai demascat, Dodo ! :harhar::harhar:
In orice caz, eu nu am de unde sa stiu daca va mai urma un alt cutremur semnificativ acolo, eventual mai mare ! :harhar: De unde vrei sa stiu ? :unsure: Ce, am 7 ochi sa monitorizez cum se misca placile in Atlantic ? :harhar: Esti culmea, zau asa ! :ack: Acum intru in GREVA TACERII daca mai rastalmacesti mult...:)
 
Si te anunt ca nu imi trage nimeni \"2 pumni\", draga Dodo ! :harhar::harhar: Asa ca makani degeaba...:harhar::harhar::harhar:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus