• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Si asta se poate, EarthQuake. :harhar::hypocrite::harhar:
Dar atunci de ce seismul de 8,2 grade pe scara Richter din China din 28 iulie 1976, sau seismul din Uzbekistan de 7,6 grade din 8 aprilie 1976 nu au slabit presiunea ??? Sau cutremurele din zona Asiei centrale din anii 69-75 (cu magnitudini intre 6 si 7 grade, asa ceva) ?
Sau seismele din Asia din anii 3-35 (India, 1934, M=8,4 sau Pakistan-de fapt tot India in acea vreme, prov. Quetta, 1935, M=7,5) ??
Eu raman la parerea ca a fost un eveniment izolat (respecta toata definitia acestuia). Si, de asemenea, mai cred ca inainte de un cutremur major (cateva saptamani pana la cel mult 2-3 luni) vor aparea anumite modificari importante in activitatea seismica ! Pana atunci, sa facem nani linistiti...:harhar::harhar::harhar::harhar:
 
Iepurila, mi-ai luat-o inainte...:harhar::crybaby: Ufffff...:unsure: Las\'ca data viitoare nu mai ratez. :harhar::harhar:
Asadar, a avut loc un foarte mic seism crustal undeva la mijlocul distantei dintre Buzau si Ramnicu Sarat...:harhar::harhar: Cat timp nu apare in secventa cu alte evenimente in aceeasi zona, nu cred ca avem de ce sa ne ingrijoram pe un termen relativ scurt. A, daca se declanseaza o secventa, mda...mai vedem...:harhar::harhar::harhar:
 
Ok. Vestea cea mare e ca INFP a inceput sa puna din nou online seismogramele in timp real...:harhar::biggrin::harhar::harhar::wink:
Tot pe site-ul lor, anunta ca seismul din 17 ianuarie, produs la 120 km adancime (Mw=4,2 si ML=4,6 !!!!) s-a simtit LA SUD SI LA SUD-EST de epicentru, in special in orasele Targoviste, Bucuresti si Cernavoda, dar se pare ca nu s-a simtit aproape deloc in zona epicentrala !!!! :harhar::whistling::harhar: Mai precizeaza ca in noiembrie ar fi fost alte cutremure de magnitudine ML=4. Nu cunosc adancimile.
Iata continutul informarii:



Magnitude 4.2 VRANCEA, ROMANIA Region, January 17, 2007
Preliminary report on 01/17/2007, 13:17 (UTC) Mw 4.2 Vrancea, Romania

An earthquake of magnitude Mw 4.2 (ML 4.6) occurred in the Vrancea region (45.56N, 26.41E) on January 17, 2007 at 15:17 local time(EET). The earthquake was generated at 120 km depth in the subducting lithosphere and was weakly felt to the south and south-east direction (Targoviste. 130 km distance, Bucharest . 140 km distance, Cernavoda. 190 km distance). It seems the shock was not felt in the epicentral area.
The previous larger shocks were produced in Vrancea seismic source in November 2006:

13 November ML = 4.3,

18 November ML = 4.5,

19 November ML = 4.7.

All these events are of small-to-moderate size and are not causing any damage.
 
Curios. Pe seismogramele de la MLR si VRI cutremurul din 17 ianuarie nu se vede deloc !!! De fapt, pe cea de la MLR e \"taiat\", iar pe VRI nu apare ! :harhar::whistling::harhar::harhar: Se pare ca baietii nu au reglajele bune...:harhar::harhar::harhar::harhar:
 
Oricum, interesant ramane faptul ca seismul din 17 ianuarie pare a fi fost simtit spre sud, deci directivitate spre sud, spre Bucuresti, si mai putin, aproape deloc, in zona epicentrala si spre Moldova ! Directivitate spre sud, interesant !
 
Parerea mea e ca, desi probabil nu vom avea un cutremur foarte mare in viitorul foarte apropiat, este de asteptat in orice moment sa se produca in Vrancea un cutremur moderat, de magnitudine undeva pe la 5-6 pe scara Richter. Ultimul a fost pe 13 decembrie 2005, desi logic ar fi ca un nou eveniment de energie medie sa apara cat de curand !!! Nu e de speriat, doar o miscare acolo, incolo-incoace...:harhar::harhar: Nu-i asa, Dodo ??? :harhar::harhar::harhar: Sa nu te sperii, draga Dodo...Un P scurt si apoi, dupa 18-19 secunde, iti vine si S-ul...:harhar::harhar:
Interesant, chiar foarte interesant va fi la ce ADANCIME se va produce acest cutremur moderat ! :harhar::whistling::harhar:
 
mai intai bine v-am gasit...
nu stiu daca sunt in stare sa comentez ceva nu ma pricep deloc la asa ceva,dar am gasit multe informatii utile...
 
Astia de la INFP sunt complet jenibili. Adica pe seismograma lor din VRI nu apare nimic, cu toate astea, in bazele de date de la straini, seismograma VRI e cu totul diferita...

Normal, pe site la ei e \"versiunea pentru Romania\"... de-aia acolo nu apare nimic...:harhar::ack::harhar:

Uite aici, ce exista in bazele de date ale organizatiilor de seismologie europene, inregistrarile statiilor romanesti la 17 ianuarie:

[attachment=137:post_1_1169466697.attach]
 
dupa cum arata seismograma e clar ca exista aparatura sofisticata insa noi nu meritam sa avem informatii.
cred ca trebuie sa ne obisnuim si sa ii ignoram pe INFP.
 
:harhar:
Oleee ! Am Net !!! :harhar::biggrin::harhar: Dupa o lupta, ce-i drept, oarecum apriga...
Ia cititi aici:

Hello hello...
Iata-ma... Aparui si eu, dupa atata amar de vreme...
Mda, efectiv incerc sa imi gasesc cuvintele sa va descriu scena... A fost mortala, ce mai... Circ e putin zis !!!! Zbarnaiau geamurile, nu altceva...
Da, la rece acum, incerc ca va descriu de-a fir a par cam in ce fel a decurs \"piesa\"...:) Spectacol in toata legea, cu protagonisti extrem de vocali...:) Dar cum vorba lunga e saracia omului, sa trecim la fapte...:)
Sa incepem cu inceputul. Pe la 4 jumate, asa, apare echipa de la astral (zisa si upc), formata din 2 oameni, dintre care unul era seful zonal, responsabilul pe zona noastra, in persoana !!!! :p Le dau eu drumul inauntru, prin interfon, tipii raman inca jos, oarecum prudenti, presimtind parca redutabilul concert care urma sa se declanseze !!! Ideea era ca vocalizele unor cotoroante isterice puteau leza oarecari timpane !! Le zic eu sa astepte (venisera oamenii pregatiti, cu scarita, scaunele, tot felul de unelte, lanterne, fara gluma). Urc val-vartej la 4, si sun la usa dnei Soare... Cu o seara in urma, ramasese si ne intelesesem sa ii lase sa urce pe terasa, dar sa stie si dansa si sa le spuna nu stiu ce. Se deschide usa. Apare madam Soare, grasuna si in capot de casa ! Si, spre surpriza mea, incepe sa racneasca scotand niste decibeli de se auzea pana in strada, nu altceva !!! Ca ce vin tot felul de escroci, ca astralul sa le taie alorlalti cablurile (am incercat sa-i explic, calm si omeneste, ca astralul nu are legatura cu firmele mici de cartier, nu e organism de autorizare, reglementare si control, chestii de genul asta)!!! Dar cu cine sa te intelegi. Intre timp, baietii de la astral, de la parter, auzind circoteca, si-au luat frumusel scarita metalica cu care venisera si s-au dus binisor la scara 3, unde aveau oamenii acces neingradit pe terasa. Si, de la 5 la 6 au lucrat baietii, au modificat ce era de modificat (ulterior, ei mi-au explicat ca au facut modernizarea retelei pt tot blocul, fiindca atunci cand s-a instalat prima oara, se lasase neterminata treaba)... Intre timp, eu continui disputa cu tzatza de la 4, care urla isterica, dadea din maini si din picioare si vocaliza de parca o intepase strechea dupa ureche. A iesit si vecinu-sau de palier, tot de la 4,beat mort de abia se misca, nu altceva, si cica sa mute astralul amplificatorul la parter si sa regleze amplificatorul de la parter !!!!!! Am incercat sa la explic, cu binisorul, ca nu e posibil asa ceva ! Intre timp, au iesit si ai mei, in special mama, o persoana cat se poate de apriga, si care a lucrat si ea in telecomunicatii, si a incercat sa le explice care-i treaba. As !!! Vocalii o tineau pe a lor. Ca ce va permiteti sa faceti, ca cine va da dreptul, ca ce e asta, ca nu se poate, ca asa si pe dincolo. Eu cobor si ma duc la scara 3. Baietii incepusera sa lucreze, acolo sus...in timp ce tipii de la 4 se ratoiau la ai mei, ca uite ce ticalosii le face golanul ala de fiu al lor !!!! Ca asa l-au crescut sa le puna lor in pericol siguranta blocului !!! Intre timp, comunic telefonic cu Dodo si cu Alty sa la rezum cum decurg \"ostilitatile\" si \"in ce stadiu ne aflam\". In fine, pana la urma tipii de la 4 au tacut pe moment, maraind ulterior in surdina. Baietii terminara acolo sus, coboara frumusel pe la scara 3, eu ii astept jos si mergem la noi in apartament, mai fac ei reglaje, mai umbla apoi la cofrajul de le hol, schimba modemul si, victorie...in jurul orei 18:30---MERGEEEEEE !!!!! Unul dintre ei a mai urcat sus sa verifice cablurile, catza de la 4, madam Soare, vigilenta nevoie mare, sare cu gura pe el, ca ia da, mai baiete, buletinul la mine sa vad cine esti, ca cine iti permite dumitale sa vii aici sa iti faci de cap...Fratilor, ma stricam de ras la mine pe palier !!! Tanarul nu s-a lasat intimidat, i-a raspuns sec ca ceea ce fac ei e cat se poate de legal si nu are dreptul sa ii opreasca !!! Ca ce se face se face pentru toata lumea. Si ca sa cheme politia daca vrea scandal, si ei le vor arata ofiterilor ca sunt in activitate autorizata, ca sunt obstructionati sa lucreze la un echipament care e proprietatea astralulului. Cucoana a tacut pe moment, dar cand el s-a intors la noi in apartament, madam soare si cu betivul de vecin au inceput sa sopcaiasca intre ei ca vor sesiza ei maine protectia consumatorului si politia si cate si mai cate... Circoteca in toata regula, ce mai. Sincer sa fiu, ma mir ca nu s-au spart geamurile de pe hol, la cum rezonau la vocalizele lui madam Soare si vecinul cel beat ! In fine, dupa ce s-au asigurat ca totul e in ordine (au trebuit totusi sa schimbe si modemul, fiindca primul nu era tocmai bun), au plecat. S-au retras in colivii si madam soare si cu vecinul cel beat, urzind cine stie ce planuri diabolice pentru maine... Si cam asta e istoria, dragii mei... Asa o circoteca n-a mai cunoscut demult scara noastra (desi o parte dintre locatari sunt mai mult decat mitocani, fie vorba intre noi...). A fost o formidabila risipa de decibeli, combinata cu maimutareli ale lui madam Soare, care dadea din maini si din picioare !!!!! Va jur, era mortala faza !!!!! Incercam sa ma abtin, eroic, sa nu hohotesc si sa ma tavalesc pe jos de ras !!! Betivul de vecin incerca sa ma lamureasca ca, vezi Doamne, lucrurile se pot face si de la parter !!! Comedie de pomina, circoteca clasa I cu 3 stelutze ***, pacat ca n-am inregistrat-o !!!! Ceilalti vecini taceau sau se faceau ca nu vad, nu aud...Eu si cu ai mei sustineam ostilitatile, fermi pe pozitie, in fata gagiilor de la 4 !!! :)
Mda,cam asa a fost, in mare. Daca am uitat detalii, revin ulteror. Dar esentialul l-am spus !


:harhar::biggrin::harhar:
A fost mortala faza, ce mai !!! Antologica ! Madama de la 4 nu s-a lasat pana nu le-a luat numarul celor de la astral, ca cica ii reclama la OPC, la politie, la garda nu stiu care !!!! Mai sa fie !!! Mai bine l-ar reclama pe vecinul care depoziteaza tuburi de oxigen si carbid la subsol !!! :unsure::ack::harhar: Tupeu mare, nu gluma !!! :ack:
 
Razor74, iti zic si eu bun venit...:harhar::biggrin: O sa ma uit pe ce ai scris si o sa incerc sa iti raspund, deocamdata insa sunt oarecum intr-o stare mai aparte, tocmai am terminat confruntarea cu hoaska de la 4 si incerc sa ma destind un pic ./..:harhar::harhar::wink::harhar:
 
Si asta se poate, EarthQuake. :harhar::hypocrite::harhar:
Dar atunci de ce seismul de 8,2 grade pe scara Richter din China din 28 iulie 1976, sau seismul din Uzbekistan de 7,6 grade din 8 aprilie 1976 nu au slabit presiunea ??? Sau cutremurele din zona Asiei centrale din anii 69-75 (cu magnitudini intre 6 si 7 grade, asa ceva) ?
Sau seismele din Asia din anii 3-35 (India, 1934, M=8,4 sau Pakistan-de fapt tot India in acea vreme, prov. Quetta, 1935, M=7,5) ??
Eu raman la parerea ca a fost un eveniment izolat (respecta toata definitia acestuia). Si, de asemenea, mai cred ca inainte de un cutremur major (cateva saptamani pana la cel mult 2-3 luni) vor aparea anumite modificari importante in activitatea seismica !  Pana atunci, sa facem nani linistiti...:harhar::harhar::harhar::harhar:

eu n-am spus ca teoria mea este corecta, insa crede-ma ca nu-mi explic lipsa activitatii seismice din ultimul an, pe fondul activitatii crescute din 2004-2005 si singura cireasa de pe tort disponibila ar fi seismul din Pakistan din anul 2005. si oricum depinde si unde anume in zona aceea trebuie sa se produca seismele pentru ca stresul seismic din zona Vrancei sa slabeasca.

legat de celelalte cazuri enuntate de tine, in special cele din 1976 nu stiu daca au fost cauzate directe de placa Indiei, deoarece din ce-mi amintesc seismul din Pakistan de pe 8.X.2005 a fost cauzat de subductia placii Indiei pe sub cea a Asiei, deci placa Indiei in mod direct si mai ales in partea de NE.

iar seismele mari produse pana in 1935, mai raman 5 ani pana in 1940 in care placa Asiei poate a avut timp si conditiile necesare ca mareasca stresul seismic din Vrancea suficient de mult incat sa se produca un seism de peste 7 grade.

si nu in ultimul rand, parerea mea, ca mai depinde si de compozitia rocilor din adancime, acolo unde incepe ruperea, pt ca nu cred ca de sus pana jos sa existe roci cu aceeasi compozitie. spre ex, in 1940 sau 1977 stresul seismic nu a fost mai mare decat acum, insa poate ca zona de unde a inceput ruperea este formata din roci mai moi, decat cele de unde ar urma sa plece ruperea urmatorului seism de peste 7 grade, asa incat ar trebui ca stresul de compresiune sa ma creasca pt a declansa evenimentul.
 
Curios. Pe seismogramele de la MLR si VRI cutremurul din 17 ianuarie nu se vede deloc !!! De fapt, pe cea de la MLR e \\"taiat\\", iar pe VRI nu apare ! :harhar::whistling::harhar::unsure: Se pare ca baietii nu au reglajele bune...:harhar::harhar::harhar::harhar:

s-ar putea sa fie doar versiune beta a ideilor lor, cea finala urmand sa mai intarzie. :harhar::harhar::harhar:
 
3 seisme in 3 zile sunt alarma falsa?

sincer sa fiu pe cel de la suprafata nu-l iau in considerare, mai ales ca inca nici nu l-au finalizat si deasemenea mi se pare cam devreme sa spun ca s-a amplificat activitatea. chiar si prin septembrie - octombrie a existat o perioada cu seisme ceva mai dese si tot liniste a ramas.
 
da asta cam asa este dar sov a spus ca inainte de seisme maricele se intensifica si activitatea la suprafata.
momentan nu ma gandesc nici eu ca vine sigur ceva dar daca mai vin vreo 10...o sa imi dispara piuitul....
 
Desi in decembrie am avut:

2006/12/11 0: 32: 2.08 45.632N 26.593E 15.37 km MD=1.9
2006/12/11 0: 15: 2.43 45.507N 26.295E 4.28 km MD=1.9
2006/12/10 22: 59: 57.37 45.662N 26.556E 2.35 km MD=1.7
2006/12/10 22: 41: 12.31 45.420N 26.492E 8.19 km MD=2.3
2006/12/10 22: 35: 12.65 45.404N 26.418E 10.94 km MD=2.3
2006/12/10 20: 30: 49.04 45.552N 26.306E 17.00 km MD=2.3
2006/12/10 20: 20: 16.24 45.459N 26.584E 7.85 km MD=1.7
2006/12/10 20: 2: 33.44 45.409N 26.382E 5.64 km MD=2.0
2006/12/10 19: 59: 35.11 45.371N 26.340E 23.55 km MD=2.1
2006/12/10 19: 51: 56.13 45.450N 26.302E 6.88 km MD=2.1
2006/12/10 19: 35: 41.95 45.390N 26.570E 16.00 km MD=2.4
2006/12/10 18: 12: 43.60 45.422N 26.267E 0.00 MD=2.3
2006/12/10 18: 6: 20.28 45.553N 26.627E 32.14 km MD=2.0
2006/12/10 18: 4: 18.96 46.012N 26.821E 43.76 km MD=2.3

n-am avut cutremur major. Iar acum la suprafata nu a fost decat unul singur. Sorin a zis:
intensificarea activitatii in crusta terestra in zona Curburii e un semn ca acolo, in profunzime, se cam pregateste ceva, dar nu e si semn de iminentza. Deci mai pot trece, si inclin sa cred asta, inca luni bune pana la declansarea cutremurului (ma refer la un eveniment vrancean important, cu magnitudinea de la 6,7 in sus).
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus