• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
si inca ceva. soacra mea imi spunea ca cutremurele mari de pamant din zona Vrancea sunt observate in anii in care au loc topiri bruste de zapada in cantitati mari, adica in anii in care vremea se incalzeste brusc si mai devreme decat de obicei. Ori anul asta in Romania a fost un adevarat haos meteorologic, iar acum sunt avertismente de inundatii. Eu nu vreau cutremur mare in Romania :harhar:. Mai bine sa fie undeva in Oceanul nu stiu care, intr-un loc in care sa nu afecteze oamenii.
 
mama zicea ca seisme sunt in anii secetosi...si a fost seceta serioasa in ultimele luni....
o fi ceva si cu ce au observat ele...:harhar:
 
Eu nu aveam voie sa ma legan cu scaunul la masa. Nu stii cat de stricta a fost educatia noastra....Si apoi cand te legeni stii ca te legeni nu intrebi asa aiurea de ce se leagana scaunul...Cand esti mic nu prea conteaza gradele pe scara nu stiu care. Inregistrezi ce se intampla, indiferent la unitati de masura. Dar nici nu poti sa te minti si sa spui ca nu s-a intamplat.
 
da dar eu ma gandeam ca un seism mic nu te legana. ca sa te legene ar fi trebuit sa fie intre 4.8 si 5.5R cred...
in felul asta am facut o estimare aleatorie a acelui seism in functie de cat stiu eu si de ceea ce ai povestit.
iti amintesti si cat a durat? cateva secunde?compara cu ceva daca poti...cat a fiert un ou, cat a zis mama ta ceva, cat ai inghitit o pastila..etc..
 
Soacra mea a studiat seismele pentru ca a avut ca specialitate protectia anti-seismica a cladirilor. Chiar a facut tot felul de teste la institutul de constructii pentru asta.
Cat despre informatiile pe care le da sau nu dl. Marmureanu....eu sunt sceptica. El a fost format pe vremea cand populatiei nu i se furnizau informatii. Sau nu mai stii in ce ceata totala am fost cu accidentul de la Cernobil? Se mintea la greu, Dodo si unora asta le-a devenit a doua viata.
 
Se spunea ca a fost un accident si ca batranii si copii mici primesc iod. Au spart geamurile la policlinici si erau sa se omoare pentru cateva pastile. Tata insa a facut altfel: ne-a facut ceai de coji de nuci cam 1 luna.Avea un gust prost dar il beam ca un fel de medicament deoarece avea iod. Miezul il mancam....
Poate ca ne mai dadea si altceva cu iod dar nu mai stiu...mi-a ramas in cap ibricul cu \"ceaiul\" ala salciu...
Toti beam, toata familia...nu aveam voie sa ies afara decat strictul necesar si neaparat cu, capul acoperit.A durat \"regimul \"asta cam 2 saptamani cred sau mai mult.
 
Esential mi se pare un lucru. Faptul ca au existat mai multe cutremure precursoare, dintre care cel putin unul perceptibil, si acestea cu putin timp inainte de cutremurul catastrofal, cum spunea Mist, cu cateva zile pana la o saptamana. Probabil ca a fost un cutremur precursor cu magnitudinea in jur de 5 la o adancime de circa 90 km (care a fost si adancimea la care s-a produs seismul din 4 martie 1977); deci oricum seism cu directivitate spre Bucuresti. Din pacate, catalogul INFP e incomplet si nu mai apare nimic intre 1 octombrie 1976 si 4 martie 1977 ! :harhar:
 
Noi nu am primit nici un fel de iod. Si oricum, la data la care l-au dat ei era prea tarziu. Iodul trebuie dat in primele ore de la anuntarea accidentului radioactiv. Noi am aflat de accident in zilele de 1-2 Mai. El a avut loc in 25-26 Aprilie. Din Aprilie pana in 1-2 Mai norul radioactiv a avut timp sa strabata toata tara, mai ales ca suntem destul de aproape de Ucraina.
 
Cu siguranta ei au datele dar nu le dau! Egoisti ce sunt. Poate ca avand toate informatiile se putea calcula ceva in functie de toti factorii...poate observa cineva o anomalie precursoare...un om obisnuit nu un seismolog.
Rusine sa le fie!
 
Noi nu am primit nici un fel de iod. Si oricum, la data la care l-au dat ei era prea tarziu. Iodul trebuie dat in primele ore de la anuntarea accidentului radioactiv. Noi am aflat de accident in zilele de 1-2 Mai. El a avut loc in 25-26 Aprilie. Din Aprilie pana in 1-2 Mai norul radioactiv a avut timp sa strabata toata tara, mai ales ca suntem destul de aproape de Ucraina.

nu imi amintesc foarte bine ce si cum dar stiu ca nordul tarii a fost cel mai afectat. stiu ca intr-o zi am mers la policlinica sa vad ce este acolo (impreuna cu alti copii) si era nor gri dar nu ploua. Nu am avut voie sa stau in ploaie pana nu a considerat tata ca s-a curatat cerul...curatat este un fel de a spune...dar nu putea sa ma inchida in casa tot timpul.
 
Sorin, sefii tai aceia mai batrani, nu au obiceiul sa arate datele asa fel incat sa dea bine? Eu am observat asta la mine la servici.
Nu cred ca pe vremea aceea se dadeau prea multe date nelinistitoare. Nu dadea bine la partid.
Sau mai este o varianta. Pur si simplu nu au fost facute masuratorile. Chiar crezi ca o sa iti spuna cineva de ce lipsesc datele respective? Din cate am citit eu despre cutremure (foarte foarte ptuin si cu titlu informativ) nu exista perioada atat de lunga fara nici un fel de miscare a scoartei, ca nu este placa de beton.
 
Dodo, noi am studiat fenomenul la facultate. Profesorii si toti cei din staff-ul de partid au incercat sa ne spuna sa nu ne pierdem vremea cu prostii, dar nu aveau cum sa ne opreasca sa folosim aparatele pe ce doream noi. Ori in ziua de 2 Mai eu am fost in facultate pentru ca aveam un seminar. Tot acolo era si profesorul de Biofizica si cu el am avut o lunga discutie despre cum sa ne protejam. El era foarte ingrijorat pentru ca tocami vorbise cu colegii de la Fizica si ei erau de asemenea mai mult decat nedumeriti de lipsa masurilor. Astea nu sunt lucruri pe care le uiti pur si simplu...
 
Alex, baza aceea de date are ca parametrii de cautare: significant worldwide earthquakes. Un cutremuras micut nu cred ca este tocmai semnificativ....
 
Tu aveai de unde afla dar ai mei nu aveau treaba cu asta. Norocul nostru a fost tata care e dictionar enciclopedic si stie foarte multe chestii. Daca as avea puterea sa transfer tot ce stie in creierul meu aiurit....eram geniu azi....
 
Alex, nici acolo nu apar toate cutremurele din Romania. Nu apar nici toate replicile cutremurului din 1977. Fiindca au fost totusi ceva replici, unii le-au simtit (probabil avand magnitudini de 4,5-5 cel mult).
 
Tocmai asta spun si eu: nu se dadeau prea multe date pe atunci pentru ca asta era politica. Nu este singura tara cu o atfel de politica. Acum, ca o reactie la acea perioada este o abundenta de informatii, incat uneori se creeaza o stare de panica sau suprasaturatie, depinde de om.
Indiferent de tara si politica, insa, eu sunt de parere ca in anumite momente ar trebui spus adevarul si in acelasi timp ar trebui spuse si masurile care trebuie luate, in asa fel incat sa se combata pe cat posibil panica.
 
Ce este totusi ciudat este ca exact zona de adancime care are lacuna seismica nu a dat nimic. Adica si ieri si azi seismele au fost la 160 km si 100 km. Nimic la 130... deci lacuna continua...
 
Alex, nici acolo nu apar toate cutremurele din Romania. Nu apar nici toate replicile cutremurului din 1977. Fiindca au fost totusi ceva replici, unii le-au simtit (probabil avand magnitudini de 4,5-5 cel mult).

nu, din amintirile mele vagi a fost cel putin o replica de 5.5 spre 6 R.

replici au fost sigur si am sa va spun de ce.
la mica distanta de casa locuia un unchi care era extrem de speriat si panicar. din cauza lui am fost nevoiti sa facem prezenta seara de seara la el. in jur de 19 eram acolo si pe la ora 20.20-21 cel tarziu ieseam afara.erau 6 adulti si 3 copii care faceau acelasi lucru in fiecare seara timp de o luna...ieseam la masina unchiului(statea la parter) si faceam \"sezatoare\"..cu scaunele, o cafea calda, etc. faceam focul din lemne adunate de pe santier( se construia ceva in zona si era plin de bucati de lemn ramase de la taiat) si cei mare discutau ...tot felul de chestii. tata le povestea intamplari vesele ca sa schimbe cumva atmosfera.
in jur de 12 noaptea reveneam cu totii la unchiul si mai stateam si acolo vreo 2-3 ore.
intr-o noapte stiu ca se zguduia lustra...toti au fugit afara si pe mine m-a luat matusa sa ma dea afara.
tata il ducea pe unchiul de brat pentru ca era bolnav si oricum era speriat rau...tremura de frica.
 
Imi aduc aminte ca dupa ce s-a terminat miscarea puternica a acelui cutremur (4 martie) s-a lasat un moment de liniste deplina. Nu se mai auzea nimic, dupa care a venit din nou un val de miscare destul de brusca. Daca or mai fi fost si altele nu stiu. Eram deja prea speriata ca sa mai tin minte.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus