• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
E clar ca au fost replici. Si in acea noapte, si in zilele urmatoare. Multi mi-au zis ca au mai simtit replici. Probabil cutremure mici, de 4-5 grade. Ganditi-va ca atunci ruptura a fost pe la 90 km adancime, in consecinta si replicile tot pe acolo au fost, si la acea adancime cutremurele se simt mai bine spre Bucuresti.
 
E clar ca au fost replici. Si in acea noapte, si in zilele urmatoare. Multi mi-au zis ca au mai simtit replici. Probabil cutremure mici, de 4-5 grade. Ganditi-va ca atunci ruptura a fost pe la 90 km adancime, in consecinta si replicile tot pe acolo au fost, si la acea adancime cutremurele se simt mai bine spre Bucuresti.
de cate ori sa iti spun ca au fost mai mari? cel putin una din ele!!!!!!!!:harhar:
se zguduia lustra tare si biblioteca unchiului!:harhar:
 
Noi nu am primit nici un fel de iod. Si oricum, la data la care l-au dat ei era prea tarziu. Iodul trebuie dat in primele ore de la anuntarea accidentului radioactiv. Noi am aflat de accident in zilele de 1-2 Mai. El a avut loc in 25-26 Aprilie. Din Aprilie pana in 1-2 Mai norul radioactiv a avut timp sa strabata toata tara, mai ales ca suntem destul de aproape de Ucraina.
Stai linistit ca norul radioactiv a luat-o mai intai spre NV Europei. Din cate stiu, o crestere a radiatiei a fost detectat de o tara nordica apropiata granitei cu fosta URSS. Imi scapa acum care, dar multumita acelei tari s-a aflat de problema. Ca altfel cine stie cand ne spuneau rusii...
 
sorinsov 02:15 PM Viewing Who\'s Online
razor74 02:15 PM Reading Thread Chat on-line :unsure: (5)
Alty 02:15 PM Reading Thread Chat on-line :ack: (5)
raluca 02:15 PM Changing Avatar

Salutare Alty...:harhar::harhar::harhar: Te-am prins...:harhar: Ce mai face lumea pe aici...:harhar::rolleyes:...Raluca isi schimba avatarul...:harhar:
 
Sunt periodic niste caderi - au fost si ieri dar sunt scurte. Adica am scris adinearoi ceva si cand am vrut sa postez, nu mai era accesibil. Am incercat de 2 ori si brusc a inceput iar sa mearga. Si ieri s-a intamplat de vreo 2 ori.
 
sorinsov 02:15 PM Viewing Who\'s Online
razor74 02:15 PM Reading Thread Chat on-line :ack: (5)  
Alty 02:15 PM Reading Thread Chat on-line :) (5)
raluca 02:15 PM Changing Avatar

Salutare Alty...:harhar::harhar::harhar: Te-am prins...:harhar: Ce mai face lumea pe aici...:harhar::rolleyes:...Raluca isi schimba avatarul...:harhar:

Salve, intre doua intalniri si \"n\" aranjamente/permutari....Am auzit de miscarea de azi dimineata....Ceva pana in 3 grade?...Nimic? Poate fi ceva neplacut? Cam mare distanta de la 160 la 107Km...deci?:unsure:
 
Care 3 grade ca a fost 4R. :harhar:
Ciufulinatus nu mai spionaaaaaaaaaaaaaaaaaa:ack:
 
A aparut anunt pe site-ul infp: :harhar:

Magnitude 4.3, 4.0 - Earthquake in Vrancea region (Romania)
Preliminary report on 02/14/2007 - 02/15/2007 Vrancea, Romania
Two earthquakes of moderate magnitude occurred in the Vrancea region, at about 18 hours interval one from the other: on February 14, 8:56 local time (magnitude 4.3) and on February 15, 4:32 local time (magnitude 4.0), respectively. The earthquakes were generated in two different segments of the Vrancea seismic active zone, in the South-Western edge (45.46oN, 26.24oE), at 143 km depth (the M4.3 shock) and in the North-Eastern edge (45.81oN, 26.82oE), at 90 km depth (the M4.0 shock). The epicenters were situated at about 60 km relative distance. The seismic movement was vaguely felt in Bucharest area only. No damage was recorded. Both events, together with the last previous event of magnitude greater than 4 (January 17, 2007, magnitude 4.6) belong to the typical seismic regime in the Vrancea seismogenic zone.


Cel din 17 ianuarie a fost la 120 km adancime. Oricum un cutremur de magnitudine 5-6 se poate produce in orice moment. Nu a mai fost de mai mult de 1 an, deci e de asteptat sa se produca...:harhar::harhar:
 
in romana nu ai sau INFP lucreaza pentru extern doar?:harhar:
 
Draga Dodo, tu nu stii ca din impozitele pe care le platesti finantzezi INFP-ul sa lucreze doar pentru straini?

Romanii sunt neinteresanti pentru domnii de la INFP. Romanii nu trebuie sa afle, si trebuie evitata sub orice forma posibilitatea ca locuitorii Romaniei sa acceseze informatiile elaborate cu atata grija de INFP.

Domnu\' Marmureanu, alo, se aude? De unde va luati salariul? Nu cumva de la buget? Putzin bun simtz gasiti pe acolo la adresa romanilor?
 
Draga Dodo, cred ca am gasit raspunsul corect: INFP lucreaza doar pentru elitele vorbitoare de limba engleza.

Dear mister Marmureanu, could you please be so kind to consider translating your public announcements in romanian? What? No? Oh, I thought so.
 
Pai imi incalca dreptul la informare!!!!!!!!!!!!:harhar::ack::harhar:
Suntem in Romania si INFP este institutie de interes national , nu particular!:harhar:
TREBUIA SA SCRIE IN LIMBA ROMANA!!!!!!!!!!!!! pentru ca nu suntem in China sau babuini prin copaci!:harhar::ack:
 
Evident, Dodo, dar tu nu ti-ai dat seama pana acum ca toata activitatea INFP-ului pana in prezent prezinta anumite caracteristici? Acestea ar fi:

A) Secretomanie:
- nu fac publice informatii referitoare la cutremure care au loc pe teritoriul Romaniei. Este vorba de datele instrumentale si seismograme. Suntem nevoiti sa luam aceste informatii de pe site-urile institutelor din strainatate, din datele furnizate de INFP acestor institute.
- declaratiile pe care acestia le fac in mass-media nu sunt altceva decat niste fraze stas, care se repeta cuvant cu cuvant.
- nu se fac publice harta microzonarii Bucurestiului, si cea a zonarii Romaniei, actualizate.

Probabil ca este o mostenire mult prea grea din vremea comunismului. Mentalitatile nu se schimba peste noapte, dar cei care au aceste mentalitati ar putea fi schimbati rapid din functii. Evident, statul care ar putea face acest lucru, se face ca ploua. Oricum, aceasta secretomanie este o incalcare flagranta a legii. Din nou, organele de raspundere care ar trebui sa se autosesizeze in aceste probleme nu reactioneaza.

:harhar: Lipsa de respect (ca sa nu zic nesimtire crasa) la adresa populatiei.
- site-ul este conceput doar in limba engleza, desi este un institut roman, al statului, iar limba oficiala in Romania este romana.

C) Incompetenta si neprofesionalism:
- exemplu: la cutremurul din 2004 calculele INFP subestimau grav magnitudinea cutremurului. Abia dupa ce presa a tras semnale de alarma aratand calculele seismologilor de la USGS, EMSC si alte institute de prestigiu, INFP a refacut calculele.
- reprezentantii INFP in frunte cu domnul Marmureanu motiveaza lipsa transparentei prin dorinta de a nu panica populatia.

De aici poti sa tragi o concluzie: INFP nu este altceva decat o adunatura de indivizi care lucreaza platiti din banii contribuabililor fara sa le pese de populatie. Lucreaza doar pentru ei si pentru a-si mentine relatiile cu institutele din strainatate. Populatia obisnuita care ii plateste nu reprezinta nici un interes pentru ei. Probabil ca noi, in viziunea lor, suntem doar o turma de animale.
 
Dodo si Alex, voi ati uitat ca in perioada comunista in Romania a aparut omul de tip nou, multilateral dezvoltat, deci care avea si cunostinte de limba engleza, pentru ca s-a predat la scoala. Din cate cunosc eu, inca nu a murit toata populatia educata in acele timpuri ca sa fie inlocuita cu alta. Ergo, Romania inca este locuita de omul de tip nou cunoscator al limbii engleze. Nu inteleg de ce va tot mirati ca limba de comunicare este engleza!?!
 
Pai de ce sunt obligata sa ii platesc?:harhar:
Sunt de acord sa platesc cercetarea dar nu este normal sa imi arate si mie ceva rezultate? De ani de zile isi iau salariul si din banii mei si ce primesc in schimb? Fac acte de caritate cu INFP si altii ca ei sau ce?
Uite asa o sa ajung eu in rai...:harhar:

mist dar eu nu am facut engleza la scoala:ack:
multi au facut rusa...sa scrie INFP in rusa sa va sature pe toti ca acum e limba rara:harhar::harhar:
 
Pai Mist, Marmureanu se comporta cu limba engleza exact ca o maimutzica de la gradina zoologica cu o jucarie noua. Probabil isi da seama ca in ceea ce il priveste asta este maximum posibil de dezvoltare intelectuala, a reusit intr-un final sa invete si el engleza, probabil isi da seama ca mai mult nu poate, si acum trebuie sa arate la toata lumea ce a realizat.

Mai stii Coana Chiritza? Cum se falea ea prin targul Iesilor cu franceza pe care o invatasera fetele ei la Paris? Asa si Marmureanu. Si atunci la ce sa ne asteptam bun din partea INFP-ului?

In orice caz, sunt multe lucruri de care Marmureanu nu isi da seama, sau pe care prefera sa le ignore. Si asta arata extrem de bine care este nivelul sau de profesinalism.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus