• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (6)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Corect, Andy ! :crybaby::biggrin::harhar::ack::clapping::crybaby:
EarthQuake, azi dimineata am avut un oaspete de la infp care a citit pe aici....

cat de mare e gluma ? :3:
 
EarthQuake, mai fac eu poante, dar acum vorbesc serios. Numele serverului era de infp.ro ! Clar, ce mai calea valea ! :ack::hypocrite::crybaby: Era clar cineva de acolo, care ne citea ! :crybaby::biggrin::harhar:
 
Vreau sa mai spun ca, de fapt, ar trebui sa ne bucuram ca cineva de la infp ne citeste ! :ack::hypocrite: Sa vada ce spune lumea, ce pareri si ce impresii se schimba. Acum, vorba aia, EarthQuake, daca tot nu prea au cutremure importante de studiat, se uita pe forumuri...:harhar::harhar::3:
Lasand gluma la o parte, repet, EarthQuake, cineva de la infp ne-a citit ieri dimineata, si inca in mai multe randuri. Infp.ro inseamna cu certitudine ceea ce sugereaza ! :crybaby: Si fiindca stim acum ca cineva de acolo ne citeste, si suntem bucurosi de oaspeti :crybaby::hypocrite:, as spune ceva (in atentia celui/celei care ne citeste): site-ul infp nu e foarte bun. Dar observatia principala e ca la buletine se amesteca seisme din tara cu teleseisme (seisme indepartate), ceea ce nu are logica. Propunerea era sa faca un tabel separat, la sectiunea Bulletins, deci tabel separat pentru evenimentele locale (din Romania) si regionale (din vecinatatea granitelor noastre) si apoi un alt tabel, distinct de primul, cu seisme indepartate (teleseisme). Ar fi mai logic si mai coerent asa, orice student de la Automatica si Calculatoare poate sa faca treaba asta.
 
Ca o justificare a ceea ce am spus (in atentia vizitatorului de la infp), reamintesc aici un lucru: italienii publica liste de cutremure pe pagina de teletext a televiziunii RAI Uno, astfel: subpagini separate pentru cutremure locale/regionale din Italia (si vecinatatea imediata) si, respectiv, subpagina separata pentru cutremurele mai importante indepartarte (teleseisme). Repet, sugestia mea era sa imparta tabelul de la Bulletins in 2, un tabel pentru evenimente locale-regionale (seisme din Romania si din vecinatatea imediata) si un tabel pentru evenimente indepartate (teleseisme). E mai logic, mai coerent asa. :ack::hypocrite::crybaby::crybaby:
 
Si fiindca nu e nici un secret, va spun si ce a citit persoana de la infp: a citit la topicul Cutremure 2007 Romania si la topicul Chat on-line (6) !!!!!!! :crybaby::harhar::ack::hypocrite::crybaby:
Cum spuneam, o veche vorba romaneasca spune: \"Bucurosi de oaspeti! Mia poftiti si altadata!\"...:3::wink:
 
Pana la urma, era de asteptat sa ne gaseasca. Daca la o cautare cu Google dupa cuvantul \"cutremur\" suntem nu numai pe prima pagina, ba chiar pe prima pozitie din pagina, era si logic sa ne gaseasca pana la urma. :ack::hypocrite:
Cum spuneam, suntem bucurosi de oaspeti. Intr-un mesaj anterior am supus atentiei vizitatorului tacut de la infp o propunere, o sugestie modesta si poate o ia in considerare...:crybaby::hypocrite::crybaby:
Ar fi culmea sa si intre si sa intervina in discutie ! :harhar::biggrin: Asta chiar ca n-as prea crede ! :3:
 
Dupa cum vedeti, in lipsa de cutremure perceptibile cat de cat, misteriosul vizitator de la INFP e subiect fierbinte, e hot, ce mai ! :crybaby::biggrin::crybaby: E la ordinea zilei ! :harhar::wink::ack:
 
In orice caz, mie mi se pare ilogic sa se amestece teleseismele (seisme indepartate) cu seismele locale (din Romania) si regionale (din imediata vecinatate). Ar putea sa separe lucrurile, in 2 tabele distincte. Nu vad ce e asa filozofie...:ack::crybaby::angel:
 
Vad ca seismul de la noi a fost postat la 111Km . sunt curios daca ii mai modifica h:whistling:
 
E determinare manuala, deci bazata pe calcule revizuite si cu erori mai mici decat determinarea automata.
 
Gata, eu ma duc acum la tv. Andy, si toti cei care mai sunteti si veti mai fi online in seara asta, va zic noapte buna si linistita, baba e cuminte...:ack::hypocrite::harhar: Oricum, DACA MISCA, FITI PE FAZA ! :crybaby::harhar::crybaby:
 
Si eu ies ca incepe in curand steaua-arsenal.NOAPTE BUNA LA TOTI!!!
 
Neata Alty...:crybaby::57::ack::hypocrite:
Ce mai faci ? Mai zi si tu ceva pe aici. Am avut vizitatori de la infp care ne-au citit ! :crybaby::biggrin::harhar::harhar: Asta ar fi ultima noutate...:3:
 
Neata Alty...:crybaby::57::ack::hypocrite:
Ce mai faci ? Mai zi si tu ceva pe aici. Am avut vizitatori de la infp care ne-au citit ! :crybaby::biggrin::harhar::harhar: Asta ar fi ultima noutate...:3:

salut, si ce comentarii au avut cei de la institut?
 
N-au comentat, doar ne-au citit ! :ack::hypocrite: Cu interes, in mai multe randuri ! Dupa ce ne-au citit, au bagat seismogramele live de la Muntele Rosu ! O camera web banala orientata spre seismograf. Ia uite-te ca l-am pus si la Linkuri utile ! :crybaby::crybaby:
 
Salutare Alex,
Incerc sa nu mai mai gandesc la plasa pe care am luat-o fiindca m-am lasat santajat de astral. Sunt neseriosi, ce mai ! :crybaby::ack::harhar:
Pe seismograme, teleseismele vor aparea intotdeauna cu inregistrari lungi, care se intind pe mai multe minute, 5-15 minute si uneori chiar mai mult. Undele seismice vin de departe, sufera interferente, decalaje s.a, de aceea inregistrarile teleseismelor sunt mai lungi. Evenimentele locale si regionale apar cu inregistrari mai scurte ca durata, in functie totusi si de magnitudinile evenimentelor, dar si de adancimile focale. La seismele superficiale, unda P apare \"aproape lipita\" de unda S, adesea ca un \"perete\". La cutremurele intermediare vrancene se observa un decalaj intre P si S. Acest lucru a fost evident si la seismul de aseara, pe care l-am surprins aproape in direct. :ack::crybaby:
 
Am facut topic separat cu seismogramele de la Muntele Rosu sa nu se piarda informatia pe aici :ack:
 
Ati vazut ce s-a inrosit, pe seismograma, partea de joasa amplificare ?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus