• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (6)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Seismul din nord-estul Marii Negre arata totusi ca microplaca Marii Negre se misca, nu sta pe loc, e cu totul imposibil sa inghete in nemiscare. De miscat se misca, asta e clar. Oricum microplacile au o dinamica mai rapida decat placile mari, cu caracter continental.
 
cam ce a fost azi la momentul care se vede ingrosat pe low ? :hypocrite:
 
De la noi n-a fost ca nu apare nimic pe emsc. Ori a tropait vreun elefant pe langa seismograf ori e inregistrarea unuia din alta tara... Sorine? ce parere ai?
 
A fost unul in Uzbekistan de 4,7 astazi... o fi ala?
 
M-am uitat pe seismograma de la MLR (Muntele Rosu?) si nu apare nimic :hypocrite:

[attachment=245:post_1_1191853613.attach]
 
Ceea ce ma intriga la inregistrarea de azi e ca par a se vedea cel putin 2 varfuri principale decalate in timp pe respectivele forme de unda, ca si cum ar fi acel decalaj dintre unda P si unda S, decalaj tipic seismelor vrancene de adancime...:hypocrite::whistling::biggrin:
 
de vreo jumate de zi pare activitate continua pe seismograma high :hypocrite:
 
Agitatii microseismice, poate niscaiva evenimente locale foarte mici...:hypocrite::harhar::biggrin:
 
IN sfarsit a aparut si infp-ul.ne-a scut de cheltuielile pt parastas:harhar::hypocrite::harhar::biggrin:.Oricum dupa cum se vd nu a ascuns nimic deoarece cat nu a activat nu s-a intamplat nimic deosebit.Astia cand or sa ne ascunda ceva nu mai trimit seismogramele si buletinele zilnice dar site-ul o sa mearga:ack:
 
offf, scuzati, dadeam reply pe chat online si uite ca am facut topic separat :hypocrite:
 
Gata... a aparut si site-ul INFP-ului.. ca am vazut ca a fost agitatie mare zilele acestea... :hypocrite: :biggrin: :harhar:
 
Oricum, EarthQuake, situatia creata dovedeste inca o data, daca mai era cazul, ca lauda de sine nu prea miroase a bine ! Ce mai calea-valea...:hypocrite::worthy::biggrin::worthy: Daca se producea un cutremur mai important zilele astea (nu catastrofal, ci \"mai important\") si statiile din tarile vecine transmiteau bine-mersi, numai ai nostri erau incapabili sa o faca, se faceau de toata bafta, ce sa mai vorbim ! :harhar::harhar::ack:
 
In conditiile in care singura sursa autorizata sa informeze opinia publica despre cutremure nu o poate face, e clar ca populatia nu mai trebuie condamnata ca pleaca urechile la Hancu, Istrate &Co. :biggrin::worthy: Nu populatia este de vina, EarthQuake. Italienii cum pot sa fie atat de transparenti si eficienti ? Sau canadienii ? Ai vazut, cred, linkul canadian. Ce parere ai ? :hypocrite::hypocrite: Repet. Italienii posteaza pe pagina de teletext a televiziunii Rai Uno liste de cutremure, din Italia si din toata lumea (mai puternice). Nu am pretentia la ai nostri sa mearga atat de departe. Dar oricum.
Din cate stiu, cele mai importante institute/centre seismologice din lume au cate un departament de comunicare, sau ceva de interfata cu presa, cu opinia publica. Care comunica nu ce va fi, ci ce a fost. Nimeni nu are pretentia ca seismologii sa iasa la televizor sa trambiteze ce cred ei ca vine sau nu vine, si cand vine. Ar fi absurd.
Sigur, s-ar putea spune ca deh, bine-bine, lumea e asa cum e si la nivelul de educatie din tara nu merita sa isi bata capul. E discutabil lucrul asta, fiindca asa intram intr-o bucla infinita, un cerc vicios care nu se mai intrerupe niciodata.
 
Revenind la site-ul canadian de monitorizare pentru zona de subductie Cascadia, e interesant si demn de notat ca reprezentarea se face astfel incat forma de unda sa apara in raport cu momente de timp, sa se vada cum se misca si la ce momente. E interesanta si cat se poate de pragmatica aceasta abordare, EarthQuake, spre deosebire de...:biggrin::harhar::harhar::harhar: Dar sa nu fim rai chiar de tot, sa fim mizericordiosi si sa avem pietate, EarthQuake, nu-i asa ??? :harhar::harhar: Avem seismograma live de la Muntele Rosu, e un oarecare progres, recunosc...:hypocrite::hypocrite:
Asa zice Carcotasu\' S. :harhar:
 
Fie vorba intre noi, EarthQuake, ar trebui sa ne multumeasca fiindca le facem un serviciu enorm, si inca pe gratis ! :hypocrite::harhar::biggrin: Ii scutim pe ei de nemaipomenitul efort de informare a oamenilor ! Si sa stii ca cineva de acolo ne-a citit in mai multe randuri ! :harhar::harhar::harhar: L-am prins (sau am prins-o) in flagrant ! :harhar: Marturiile de la cutremure le-ar putea fi si lor utile...:harhar::harhar:
 
Dar azi o fi fost ceva ? Ca se vede ceva pe seismograma low :hypocrite:
 
Pot fi si cutremure din astea superficiale, crustale, de mica adancime. Pai acum cateva saptamani a fost o secventa de cutremure superficiale localizate chiar in zona Muntele Rosu, deci seismografele de acolo au putut receptiona chiar amplitudine maxima.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus