• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (6)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
:ack: sorine, si vrei sa iti reaminteasca?:crybaby:
 
Alex, baba Vrancioaia a fost \"dama buna\" si mi-a facut cinste azi, de ziua mea, cu un 2,5 acolo ...:ack::3: Wow, a fost cumsecade si dragutza...:crybaby::harhar: Iti dai seama, eu chefuiam cu colegii si undeva acolo jos, pe la 110 km adancime, a ciripit babetu\'...:crybaby::harhar::harhar:
 
Iti dai seama, baba a ciripit discret cat sa nu ma tulbure in timp ce turnam bautura in pahare la fetele de la mine din departament...:crybaby::biggrin::crybaby: Putea sa cante mai tare, daca vroia baba, si atunci se speria lumea si se rupea cheful...:57::harhar::harhar: Dama buna, ce mai...:3::ack::hypocrite:
 
Sper ca in seara asta totusi nu va ciripi mai tare. Si-a facut \"plinul\" pe ziua de azi, diseara ar trebui baba sa mai faca si \"cioku\' mic\", am o mica veselie intr-un cadru mai restrans, si nu doresc \"tulburari\"...:crybaby::harhar::ack::crybaby::wink:
 
Fiindca nu e corect ca \"dincolo\" da (pe gfx) si aicea ba, fac cinste si la toti prietenii de aici, cu prajitura si o cupa de sampanie...:ack::hypocrite::crybaby::3::crybaby::42::harhar:
 
Vedeti ca buletinele seismice le mai actualizez uneori, pe masura ce unele date se mai revizuiesc sau apar noi date. De exemplu, buletinul de ieri cu microseismul de la Campulung Muscel a fost completat in dimineata asta.
 
Dupa cum vedeti, baba Vrancioaia scoate MICRO-VOCALIZE mai mult in partea de sus, fapt constatat de ceva vreme. Ce e drept, aceste \"cotcodace\" sunt destul de discrete si nu deranjeaza pe nimeni. :3::harhar::57::harhar:
Va dati seama ca o ascultam pe babetu\' cum pulseaza ??? :ack::hypocrite::harhar: Cum ii bate inimioara...:57:
Lasand gluma la o parte, ar fi interesant daca am putea pune pe o harta a Romaniei, sa zicem \"aproape in timp real\", ca la emsc, cu cerculetze de diferite culori (in functie de interval) si dimensiuni, aceste seisme din buletinele zilnice. O o idee care nu stiu daca o putem pune in practica, dar ar fi fost nice, zic eu. :crybaby::crybaby:
 
Pentru o mai mare claritate, in speta pentru a avea o evidenta mai buna a activitatii seismice din fiecare zi, voi pune toate seismele din aceeasi zi (timp universal GMT) in acelasi buletin seismic (care va fi actualizat pe masura ce mai apar alte seisme sau se mai revizuiesc date). In acest fel, vom avea buletine pe zile, si vom vedea cum evolueaza activitatea seismica in fiecare zi. De pilda, am actualizat buletinul de azi cu noul microseism produs in Subcarpatii din Nordul Munteniei.
 
Apollo, in perioada imediat urmatoare ne putem astepta la seisme cu magnitudinea de 4-5 pe scara Richter, poate si unul \"usor\" peste 5,0 de exemplu 5-5,5 grade...Nu e nimic serios, sunt evenimente care caracterizeaza activitatea tipica din Vrancea.
 
Astazi avem o activitate seismica ceva mai alerta. S-a produs un microseism local si in Dobrogea de Nord, cu epicentrul localizat pe falia majora Peceneaga-Camena, una dintre cele 4 fracturi importante care traverseaza Dobrogea de la est spre vest. Aceasta falie importanta se prelungeste prin jumatatea de est a Munteniei si ajunge pana in apropierea regiunii Vrancea; in speta, capatul acestei falii ar fi in zona Ramnicu Sarat.
 
Am reactualizat buletinul pentru ziua de 4 septembrie fiindca ieri la ora 16h25min (19h25min timp local) s-a produs un seism de magnitudine 2 cu epicentrul in zona FAGARAS (in partea de vest-nord vest a Muntilor Fagaras).
 
Al doilea seism de azi, cel produs la ora 4h10min GMT, a avut, intr-adevar, epicentrul in apropiere de MUNTELE ROSU-CIUCAS, si a fost superficial; magnitudinea a fost de aproape 3 pe scara Richter.
Seismograma statiei MLR arata o amplitudine destul de mare cu o forma de unda aproape ca un perete vertical, cu mare apropiere intre unda P si unda S, lucru specific seismelor de mica adancime (la care diferenta timpilor de sosire dintre P si S este extrem de mica !!!!). Pentru acelasi cutremur de azi dimineata, seismograma VRI arata o amplitudine net mai mica. Evident, amplitudinea a fost mai mare in zona Muntele Rosu fiindca acolo a fost epicentrul, si seismele crustale au cea mai mare amplitudine in vecinatatea epicentrului.
Din pacate, datele INFP pentru acest seism sunt indisponibile; se stie ca site-ul INFP are mari probleme de functionalitate. INFP are sediu de lux, dar site de...***** sa nu spun eu ce ! :ack::ack::crybaby::ack: E clar ! :crybaby:
 
Vedeti ca am mai actualizat buletinele din ultimele 2 zile (mici corectii dupa unele revizuiri, dar care nu au schimbat esentialul). :ack::hypocrite::crybaby:
 
Deci dupa cate obs. incepe sa se miste si nu numai in vrancea.Sunt f. curios ce se va intampla in continuare.Adica in special in legatura cu mag. viitorului seism mai maricel si cu h la care se va produce.Si evident dupa cat timp :ack:
 
Ar fi chiar culmea (si acum vorbesc asa, in perspectiva, nu considerand perioada imediat urmatoare) ca inainte de cutremurul major din Vrancea sa \"caraie\" Fagarasul ! Ca si acolo e cam in intarziere, de la 1916 au trecut peste 90 de ani !!! :ack::whistling::crybaby::crybaby:
 
Ce vriiam eu sa te intreb sorine : cam la ce h se produce act asta seismica usor crescuta gen tremor? vb de cea din vrancea.
 
Cutremurele din 3 si 4 septembrie au fost unul sus (relativ, in jur de 110 km) si unul jos (la 142 km). Dar interesante mi se par seismele crustale din Vrancea si mai ales cel de la Muntele Rosu, care a fost chiar foarte superficial (adancime sub 10 km). Senzorii aflati intr-un tunel sapat in munte au inregistrat bine semnalul, ceea ce justifica amplitudinea maricica ce se observa pe seismograma statiei MLR. Magnitudinea a fost in jur de 3.
 
Interesant e ca aceasta crestere usoara a activitatii seismice \"vine\" la mai putin de 2 saptamani dupa un \"lant\" de cutremure de magnitudini in jur de 5 produse in Azerbaidjean, estul Turciei, Iran, Hindu-Kush si, acum vreo 2-3 zile, in Kazahstan. Oricum, in toamna asta vom avea, cu certitudine, mai multe seisme de magnitudine 4-5 si posibil unul de 5-5 si ceva. Ramane de vazut la ce adancimi se vor produce...:ack::whistling::crybaby:
 
Astazi avem un cutremur la ora 7h02min58sec GMT, din pacate datele sunt indisponibile, fiindca site-ul INFP functioneaza asa cum trebuie, asa cum stim ca trebuie sa functioneze un site al unei institutii stiintifice europene sau chiar de talie mondiala...:ack::harhar::crybaby::harhar::crybaby::harhar::harhar: mmmmm...:3::harhar:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus