• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (6)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Lasand gluma la o parte, eu nu cred ca va fi vreun cutremur de magnitudine 6 in zilele si saptamanile urmatoare. Nu bag mana in foc ce va fi peste 6 luni sau peste 1 an, a spune ca va fi liniste si peste 6 luni sau peste 1 an e complet pripit. :3: Dar nu cred ca va fi ceva cu adevarat semnificativ (de la 6,0 in sus) taman in zilele urmatoare. In Turcia si Iran nu au fost inca seisme de 6+,asa ca Vrancea nu are la ce sa \"reactioneze\". A, putem avea seisme de 4-5 grade, da, cred ca astfel de cutremure se pot produce oricand, chiar si peste 5 minute poate fi unul de acest ordin de marime. Si chiar ar fi timpul. E de asteptat ca in toamna asta sa avem cutremure vrancene de magnitudine 4-5 pe scara Richter, si as zice ca cel putin 3-4 astfel de cutremure ar trebui sa fie. Poate si peste 5,0. Interesant va fi la ce adancime se vor produce aceste cutremure, ca sa vedem unde si cum \"lucreaza\" acolo jos...:ack::whistling::crybaby::crybaby::hypocrite::harhar:
 
sorinsov a spus:
Intr-adevar, cu cat seismul intarzie, cu atat are sanse sa fie mai puternic, asta nu ca o spun eu, ci altii cu studii de specialitate au sustinut-o. Si e destul de logic.

Bai nene, a secat de tot Vrancea asta... O sa dau faliment cu site cu tot!!!:ack:

Nu-i cazul....Sa dea faliment M. Ori, mai bine nu, sa-l cutremure ca sa verificam harta aceea:whistling:
 
Salutare alty ! In sfarsit, mai apari pe aici...:3::biggrin::57:
Ce e drept, baba Vrancioaia nu scoate decat vocalize discrete. Ceva cutremure mici in Dobrogea si prin Apuseni, miscari discrete in zona fagaraseana. Cam asta e tabloul general, pe scurt...:ack::crybaby::harhar::crybaby::hypocrite:
 
Salve, incerc, printre picaturi, sa fiu conectat la noutatile \"seismologice\". Am citit materialul lui Sever, si am constatat (astazi-dupa ce m-am desteptat putin) ca Harta microzonarii Mun. Bucuresti contine o eroare (chiar daca nu este un produs oficial). acceleratia este mult prea mare (de cel putin 10 ori), in noul P100 se vorbeste de acceleratii de ordinul 0, 24 m/s adica 24 cm/s si nu de ordinul 240 cm/s cum sunt trecute valorile din harta.
cam asta e...:ack:
 
Fac o rectificare (imi fac si mea culpa pentru eroare...:ack::hypocrite::crybaby::hypocrite::crybaby:): falia care a dat seismele din Dobrogea de acum 2 zile pare a fi tot falia PECENEAGA-CAMENA. In realitate, falia CAPIDAVA-OVIDIU e mai la sud. Tot cu \"traseu\" est-vest Dobrogea, dar mai la sud. De fapt, falia PECENEAGA-CAMENA este cea care s-a reactivat. Este o falie importanta, care se prelungeste prin estul Munteniei si ajunge pana in fata Curburii carpatice, mai exact terminatia faliei PECENEAGA-CAMENA ajunge pana la Ramnicu Sarat !!!
Scuze pentru eroare, imi fac mea culpa ! :3::harhar:
 
Alty, parca era in cm/s2 (s la patrat)...:crybaby::harhar::harhar: Sau ma insel ??? :crybaby::57::ack::3:
 
Din cate stiu, o acceleratie de 200 cm pe secunda la patrat corespunde unei intensitati de VIII pe scara Mercalli (sau chiar MSK). 300 cm pe sec la patrat ar corespunde gradului IX. tjkl, tu stii mai bine, cred...:crybaby::ack: Cum e ? :crybaby:
 
Nu am gasit marturiile de care ziceai, sorine! Nu s-ar putea face aici niste topicuri speciale separate doar cu povestirile de la cutremure? Ca asa cum e acum e foarte greu de gasit...:ack:
 
Avem o multime de noi membri, speram sa nu ramana tacuti si asteptam mesaje de la ei, intrebari si toate cele. Le spunem bun venit aici, oricum...:ack::hypocrite::crybaby::crybaby:
 
Sorine, pe unde esti? S-a cutremurat Indonezia si tu lipsesti??:crybaby::crybaby::ack::ack:
 
Ti-am luat-o inainte: razor a pus informatiile de la EMSC, eu am facut articolul pentru prima pagina..:ack::harhar::crybaby::tongue:
 
Salve, incerc, printre picaturi, sa fiu conectat la noutatile \\"seismologice\\". Am citit materialul lui Sever, si am constatat (astazi-dupa ce m-am desteptat putin) ca Harta microzonarii Mun. Bucuresti contine o eroare (chiar daca nu este un produs oficial). acceleratia este mult prea mare (de cel putin 10 ori), in noul P100 se vorbeste de acceleratii de ordinul 0, 24 m/s adica 24 cm/s si nu de ordinul 240 cm/s cum sunt trecute valorile din harta.
cam asta e...:ack:

In P100 valorile acceleratiei sunt date fata de acceleratia gravitationala 10m/s2.Deci 0.24g inseamna 240 cm/s2.
 
Dupa cutremurul de azi din Sumatra, sa stati linistiti ca Vrancea va dormi 100 de ani de acum incolo ! :ack::harhar::crybaby::harhar::crybaby::harhar::harhar:

Dar vine carcotasu\' de mine si intreaba:\"Bine-bine, daca seismele majore din Indonezia amutzesc Vrancea pentru 100 de ani, CUM SE FACE CA IN 1938 A FOST CUTREMUR DE 8,5 GRADE IN INDONEZIA, IN 1939 A FOST CUTREMUR DE 8,6 GRADE IN INDONEZIA SI TOTUSI NU S-A ANULAT CUTREMURUL DIN VRANCEA DIN 1940 ????? De ce nu s-a anulat cutremurul din Vrancea din 1940, fiindca in conformitate cu aceasta teorie, TREBUIA, ERA MUSAI SA SE ANULEZE !!! Sic...:3::harhar::57: Astept raspunsuri si ipoteze...EarthQuake, Alex, Andy, va incumetati ???
Lasand gluma la o parte, eu cred ca lucrurile sunt mai complicate, ca nu se poate da un verdict care sa fie valabil pentru fiecare seism mare din Indonezia ! As continua cu o speculatie (atentie, ce spun e doar speculatie): unele cutremure majore din Indonezia ar putea indeparta pericolul de noi, dar e posibil ca alteori sa \"grabeasca\" pericolul spre noi. Desi, as mai spune ca exageram sa ne tot uitam atat in Indonezia. E cam departe, plus ca acolo e \"intalnirea\" si cu centura circumpacifica. Nu, eu zic ca ar trebui mai degraba sa ne uitam pe \"Centura\" TURCIA-IRAN-CAUCAZ-HINDU KUSH-PAMIR-CHINA. Cred ca e mai important sa ne uitam la \"Centura\" decat numai la Indonezia ! Parere, atat si nimic mai mult.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus