• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (7)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Nu ma mai enervez, dar tot nu imi dau seama ce are in ea tovarasa asta...Mi-e mila de bietii copii de la Budimex, carora cica le gateste. Cred ca saracii copii vomita la fiecare fel preparat de tovarasa Soare...Ii imbolnaveste, nu altceva...La cat venin are...
Madam Soare e un exemplar demn de a fi analizat la facultatile de psihologie...un exemplar interesant...
 
Sorine,
Daca deschideai ochii pana acum, ai fi observat mai demult.
Nimicnicia omeneasca nu cunoaste limite. Si romanii sunt siguri fruntasi aici...
Las-o pe madam Soare, ca stii si tu vorba aia cu cainele care moare de drum lung...
Parerea mea.
 
Bogdan, madam soare mi-a facut demult tot felul de scene, care mai de care mai \"pitoresti\" si, in general, si-a dovedit cu varf si indesat caracterul infect de mahalagioaica a strazii, nu doar a blocului. Veninul pe care il are in ea este, poate, demn de o analiza stiintifica riguroasa...
 
Pai, crezi ca o discutie cu ea ar ajuta?
Imi las barba cu vreo saptamana inainte, brunet sunt, poate ii vine mintea la cap...
 
Atentie,

Postul TV respectiv nu a citit bine, acolo nu scrie ca rucsacul se poarta dupa tine oricand si oricum. Este insa util dupa un cutremur, atunci cand pleci afara, pentru ca nu stii ce mai vine, un aftersoc, etc, iar daca ti se avariaza casa si autoritatile nu te mai lasa sa intri ca e pericol, sa ai ceva la tine.

E S Georgescu

Sfaturi semi-practice

Elevii din clasele primare, sfătuiţi să poarte un rucsac de urgenţă de câteva kilograme
Miercuri 09 aprilie 2008, 10:36

Elevii din clasele primare ar trebui să plece la şcoală echipaţi ca pentru o drumeţie pe munte, dacă ar urma sfaturile autorităţilor. Un ghid elaborat de specialiştii din două ministere scrie negru pe alb că elevii trebuie să aibă pregătit un rucsac pentru situaţii de urgenţă.

Autorităţile susţin că prin acest ghid doresc să familiarizeze elevii cu regulile pe care trebuie să le aplice în momentul producerii unui seism. Potrivit acestora, elevii ar trebui să aibă pregătit un rucsac de urgenţă, fie că sunt acasă, fie că sunt la şcoală.

Autorităţile le recomandă elevilor să aibă în rucsac două sticle de apă potabilă, două pachete de biscuţi simpli, un radio cu tranzistori şi baterii de rezervă, un fluier, trusă de prim-ajutor, săpun, prosop, hârtie igienică, pastă de dinţi, o pelerină de ploaie, două perechi de ciorapi sau două perechi de chiloţi. Copiii nu trebuie să uite nici de cheia de la casă sau de carneţelul cu numerele de telefoane ale rudelor.

În caz de cutremur, elevilor li se recomandă să rămână calmi, să se ferească de obiecte suspendate şi să îi asculte pe profesori.

Ghidul a fost întocmit în urmă cu doi ani de Ministerul Transporturilor, Construcţiilor şi Turismului în colaborare cu Ministerului Educaţiei. Recomandările autorităţilor în ceea ce priveşte rusacul de urgenţă vin în condiţiile în care mai multe asociaţii non-guvernamentale au atras atenţia că ghiozdanele elevilor sunt deja mult prea grele pentru vârsta lor.
Sursa: Realitatea TV
 
Wooow... :hypocrite:

\"Welcome back, EarthQuake. You last visited: 18-11-2007, 00: 12:\"

... parca nu mi s-a parut asa de mare intervalul...

o sa incerc sa apar mai des, mai ales ca seismul acesta din China, pare oarecum interesant pentru Romania, daca luam si cazul 1976... Sorin stie cam pe unde titntesc :biggrin:
 
Salutare EarthQuake, si BINE AI REVENIT !!!! Sa stii ca ti-am resimtit lipsa ! Ne intrebam pe unde mai umbli, nu stiam ce sa fac, zic sa nu te bombardez cu mesaje private, ca se umple casuta, pacatele mele...

Da, cutremurul major din China este primul mare seism produs pe partea continentala a placii Euro-Asiatice dupa acel cutremur din Pakistan din 8 octombrie 2005. Dar sorry, ma opresc, aici e \"diverse\", voi continua la Comentarii despre cutremurele importante din lume, acolo e topicul specializat...:biggrin:

Oricum, ne bucuram ca esti din nou pe aici, erai pe punctul sa te dam disparut...:hypocrite: :harhar:
 
:biggrin: cum unde umbla? nu ai vazut ca a fost sa pape orez cu betze si codite de motani?:hypocrite:
 
Dragii mei, putem face un topic undeva in care sa trecem evenimentele care au legatura cu protectia dezastrelor?
Ma refer la conferinte, expozitii, simulari, si altele.
Si daca da, putem conta pe oamenii nostrii care au astfel de informatii, sa le posteze in timp util?
Ma gandesc ca ar fi util sa stim de astfel de evenimente inainte sa se produca, poate pute trece pe acolo si sa ne informam in diverse domenii :hypocrite:
Parerea mea,
Bogdan
 
Dragii mei, putem face un topic undeva in care sa trecem evenimentele care au legatura cu protectia dezastrelor?
Ma refer la conferinte, expozitii, simulari, si altele.
Si daca da, putem conta pe oamenii nostrii care au astfel de informatii, sa le posteze in timp util?
Ma gandesc ca ar fi util sa stim de astfel de evenimente inainte sa se produca, poate pute trece pe acolo si sa ne informam in diverse domenii :hypocrite:
Parerea mea,
Bogdan

Gînd la gînd cu bucurie...
Şi eu ma gindeam la ceva de genul ăsta, un fel de agenda. Ar prinde bine.
 
Salut tuturor, dar in special lui Sorin ca vad ca e pe receptie. :hypocrite:
 
Buna ziuaaaaaa :biggrin: :harhar: Suntem din nou online, din fericire...:harhar: :hypocrite:
 
Ok. Vorba lui EarthQuake, am fost pe receptie si am notat cutremurul serii, puteti vedea si seismograma evenimentului. Ma retrag acum, cu acelasi etern DACA MISCA, FITI PE FAZA....:ack: :harhar: :harhar: :harhar: :harhar:
Noapte buna si linistita la toata lumea...:wink: :ack:
 
Maine dimineata nu voi fi online, asa ca sa nu ma dati disparut...Asta e, trebuie sa mai merg cu mama la cimitir, sa vedem ce mai trebuie facut, pe urma mai am si altele in cursul zilei, si abia mai pe seara o sa reapar. Sa nu imi puneti absenta...
 
Bine ne-am regasit online !! :harhar: :harhar: :ack: :harhar: :wink:
Multumim tare, tare mult lui Alex pentru toate eforturile depuse in vederea mentinerii si revenirii cat mai rapide a disponiblitatii cutremur.net ! :ack: :harhar:
 
I\'m THE HERO!!! :ack: :harhar: :ack:
 
Un SUPER-ECLER, Alex ??? :harhar: :ack: :ack: :harhar: :harhar: :harhar:
 
bine ca nu a fost cutremur intre timp...:ack:
 
:ack:(acolo nu vreau:ack:
eu vreau aici:hypocrite:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus