• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (7)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Buna dimineataaa...:harhar:
Ma tem ca zilele astea nu voi fi foarte activ pe aici, doar voi arunca o privire-doua, \"pe diagonala\"...:harhar: :biggrin: :hypocrite: Am multe de facut...:wink: :harhar:
 
Sorine,
Sa inteleg ca te omoara junioarele?:hypocrite:
 
Ce-i al meu e doar al meu...:hypocrite: :biggrin: :harhar:
 
Zilele asta voi fi mai \"pasiv\", cum spuneam mai devreme, sorry, dar e o depunere de proiect si trebuie sa ma ocup de diverse aspecte mai mult sau mai putin birocratice, ca doar sunt \"dirijoru\" si am (mai bine zis) voi avea responsabilitatea maximala...:hypocrite: :harhar: :wink:
Da\' nu vine ea Sambata Intalnirii Cutremurofanilor/fililor/...etc,etc,etc ??? :smile: :biggrin: :harhar: Abia astept sa va vad...:harhar:
 
Am gasit un articol interesant, chiar daca e mai vechi...din 2 aprilie...
Articol Banca Mondiala
Ce mi-a atras atentia, 33 de tari au risc mare de revolte din cauza lipsei mancarii sau a preturilor prea mari...
Destul de rau, zic eu...
Si cand ma gandesc ca la noi painea s-a mai scumpit cu 10% de vreo saptamana...
 
Vedeti ca la Zona de discutie, Discutii diverse Riskzone si Cutremur.net, am creat un topic nou, intitulat Patologia dezastrelor , in care sa discutam despre diversele probleme care pot afecta sanatatea oamenilor in situatii de dezastre, de orice fel.
 
Buna dimineata, lumeee...:harhar: :hypocrite: :harhar: :wink: Iar e linistie si pace pe aici ? :harhar: Nici tipenie, doar eu sunt pasare fara somnic...:biggrin:
 
Buna searaaa... :harhar: :harhar:
Dupa cum am promis mai demult, am inceput sa completez datele cu seisme pe luni, incepand din iulie 2007 (pentru cutremurele din Romania). Am completat deja cu cele pentru iulie. In plus, pentru a fi mai usor de gasit topicurile cu date (\"baza de date\"), le-am separat de restul topicurilor din sectiunea informativa pura; astfel, in sectiunea informativa avem la inceput topicurile cu datele ca atare, si ulterior topicurile specializate in care se prezinta anumite probleme, specifice. La fel am procedat si pentru seismele din strainatate, am separat zona de date pure de topicurile in care se abordeaza probleme specifice. Ma gandeam ca, in acest fel, e mai usor sa se gaseasca topicurile de date pure...:hypocrite: :harhar: :biggrin:
 
Ce chestie, fratilor !!!! :D :ack: :(( :biggrin: :harhar: Azi am primit 2 cereri, una de a fi inclus pe lista de YMessenger, si alta la h5, de la cineva care isi zice corneliu vadim tudor, ba chiar avea pusa in profil poza lui vadim !!!!! :harhar: :harhar: :hypocrite: Intai a venit cererea pe messenger, am respins-o (din principiu, nu primesc pe cine nu cunosc, si mai ales cand am vazut de la \"cine\" e cererea !!!!!), pe urma, la vreo ora, a venit pe mail o cerere de conectare la h5, de la cineva care isi zice Corneliu Vadim Tudor !!!! :wink: M-am stricat de ras, zic, in gandul meu: Io-te, nene, ca ma vrea vadim !!! :smile:
In fine, am rejectat fara discutie ambele cereri. Mai mult, l-am raportat pe asa-zisul vadim ca spammer !!!!
 
Pana diseara la ora 21, INMH \"avertizeaza\" judetele Maramures, Bistrita-Nasaud, Salaj, Cluj, Mures, Harghita si Suceava, precum si in zona de munte a judetelor Alba, Bihor, Hunedoara, Gorj, Neamt si Bacau unde se vor totaliza cantitati de apa intre 25 si 45 l/mp. Deci, cod galben in aceasta regiune.
http://www.inmh.ro/index.php?id=65

Institutul de Hidrologie avertizeaza cu cod galben raurile situate in judetele: Maramures (Viseu, Iza, Lapus), Satu Mare
(Tur, Crasna), Bihor (Crisul Negru-curs superior), Salaj (Crasna, Barcau),
Cluj (Somesul Mic, Crisul Repede-curs superior), Bistrita Nasaud (Somesul Mare,
Bistrita), Mures (Tarnava Mica, Tarnava Mare), Harghita (Mures,Tarnava Mare,
Olt, Homorod, Trotus), Alba (Aries, Geoagiu), Hunedoara (Crisul Alb, Strei,
Bistra-curs superior, Jiu), Bacau (Trotus si afluenti), Neamt (Tazlau) si
Suceava (cursurile superioare ale Suceavei, Moldovei, Bistritei).
http://www.hidro.ro/viewCategory.php?categoryId=46

Bogdan
 
http://www.unisdr.org/europe/
Link catre \"International Strategy for Disaster Reduction, Europe\".
Aici sunt informatii interesante despre dezastrele din Europa si strategiile de lupta impotriva lor, si de prevenire.

Bogdan
 
Avertizari hidro
COD GALBEN

Se instituie CODUL GALBEN pentru raurile Bahlui (jud. Iasi si Botosani),
Jijia (jud. Botosani si Iasi), Sitna (jud. Botosani si Iasi) si Prut - aval
acumularea Stanca Costesti (jud. Iasi, Vaslui, Galati).

COD PORTOCALIU

Datorita caracterului torential al precipitatiilor cazute in ultimul interval de timp,
se instituie COD PORTOCALIU pentru raul Miletin - sectorul N. Balcescu-Sipote,
precum si pe afluenti (jud.Botosani si Iasi).


Se impune urmarirea evolutiei situatiei hidrometeorologice, in conformitate cu
„Regulamentul privind gestionarea situatiilor de urgenta generate de inundatii,
fenomene meteorologice periculoase, accidente la constructii hidrotehnice si
poluari accidentale”.

http://www.hidro.ro/viewCategory.php?categoryId=46
 
Maine nu voi fi online in cea mai mare parte a zilei. Nu cred sa mai miste ceva, dar oricum...fiti pe faza...
 
Eu o sa mai trec pe aici... sporadic :hypocrite:
 
Si ceva politica, de azi Medved este presedinte al Rusiei, si Putin nominalizat ca premier.
Se intareste vecinul...
 
Fratilor, nu-mi vine sa cred, ce oameni !!! E culmea individa asta, madam Soare, vecina de la 4 ! Individa se interesa la baiatul care curata scara si spala, daca am dat haine si alte obiecte de-ale tatalui meu, daca am dat pomana la vecini si la cine !!! Baaai, stiam ca individa e sarita de pe fix, ca e candrie si rautatea intruchipata, dar nici in halul asta !!! Mi-e sila, ce sa mai !!!! Imi face sila cand o vad.
Acum ce vrea analfabeta Soare, bucatareasa la Budimex ??? Noi am fost joi seara si am sunat la ea la apartament, si nu era nimeni !!! Da-o incolo de treaba, e o creatura nenorocita, ce mai !!!
 
Nu merita sa-ti faci nervi din cauza unor tampiti... las-o sa zica ce-o vrea si trateaz-o cu indiferenta...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus